Reklama

čtvrtek 22. září 2016

Projev prezidenta republiky v rámci 71. zasedání Valného shromáždění OSN

21. září 2016     zdroj
Vážená paní předsedající, dámy a pánové,
vloni jsem zde varoval před šířícím se mezinárodním terorismem. Co se za ten jeden rok událo? Paříž, Brusel, Dháka, Istanbul, Orlando, Mnichov a opět New York. Před několika lety počet zemí, které byly pod vlivem islámského terorismu, byl 6. Nyní jich je 35. Islámský stát je tedy něco jako rakovina. Ale nejde jen o nádor. Mnoho rakovin mívá metastáze, které jsou daleko nebezpečnější než nádor sám. A proto můžeme pozorovat šíření radikalismu, terorismu a fanatismu; a musíme se zeptat: Jak dlouho budeme čekat? Jak dlouho budeme jen kondolovat? Jak dlouho budeme pouze vyjadřovat svou solidaritu?

Připouštím, že máme omezené možnosti, jak proti terorismu zakročit, velmi omezené možnosti. Terorismus se stále rozpíná.

V této oblasti stojíme před třemi hlavními riziky. Jedním z nich je riziko, že zanedlouho vznikne nový islámský stát v Afghánistánu. Pokud v Afghánistánu dojde k omezení sil NATO, je vítězství Tálibánu navýsost pravděpodobné. Pokud se tak stane, dojde na krutost Tálibánu, která je prakticky totožná s krutostí Al-Káidy, Islámského státu, Boko Haram, Al-Nusry atd.

Druhým rizikem je extremizace, nebo pokud chcete, radikalizace populace, která je zatím ještě klidná a stabilní. Dobrá, dám vám jeden nepříjemný příklad. Ve 30. letech minulého století žilo v Německu také klidné a stabilní obyvatelstvo, a bylo to velice kultivované obyvatelstvo, byl to národ Goetha a Schillera. Během několika let se z tohoto kultivovaného národa stala skupina fanatických nacistů. Během pouhých několika let. A musíme připustit, že taková radikalizace a extremizace je možná i dnes.

A co je tím třetím rizikem? Tím je naše váhavost a nedostatek odvahy, abychom se odhodlali k nějakému rozhodnému činu. Má země, přestože je malá, má jednotky v Afghánistánu, má jednotky v Mali, má jednotky i v dalších zemích světa. Ale to samozřejmě nestačí. My potřebujeme koordinovanou akci s účastí prakticky všech stálých členů Spojených národů. Avšak co bylo dosud vykonáno? Dám vám jeden příklad. Samozřejmě to, co potřebujeme, je spolehlivá a pevná platforma, jakási zevrubná platforma Spojených národů pro boj s mezinárodním terorismem. A takový návrh formulovala Indie již v roce 2000. 2000! Po šestnácti letech se stále vede diskuze o definici mezinárodního terorismu. Mezinárodní právníci o tomto problému diskutují 16 let. Díky bohu, že nejsem mezinárodní právník. A proto je pro mě terorista každý, kdo úmyslně zabíjí nevinné lidi. Toť vše. „Jak prosté, Watsone!“ Bohužel Spojené národy o tomto problému, o této deklaraci diskutují 16 let. Ach! Poněkud pochybuji o efektivitě této mezinárodní organizace. Promiňte, paní předsedající.

To ale nestačí. Takovou platformu nemáme. Loni jsem navrhl, aby byly vytvořeny mezinárodní síly, které by byly vybaveny drony, helikoptérami, tvořily by je speciální jednotky, které by využívaly komunikace mezi tajnými službami. Byl jsem velice potěšen, když jsem četl poznámky zástupce Generálního tajemníka pro mírové mise, našeho francouzského kolegy, který navrhuje totéž s využitím zkušeností z Demokratické republiky Kongo. I on doporučuje využití dronů a vrtulníků v boji proti džihádistům.

Tudíž my nepotřebujeme masivní teritoriální operaci. Tou zkušeností jsme si již prošli v Iráku, v Sýrii, v Libyi. Dokázali jsme ničit, ale nedokázali jsme budovat. My ale musíme zaútočit na citlivé body, na nervový systém mezinárodního terorismu, a nikoliv okupovat území. Musíme zaútočit na mozek, nikoliv na tělo.

Doufal jsem, že Bezpečnostní rada vydá rezoluci proti terorismu, ale opět žádnou nemáme. Četl jsem první návrh rezoluce, kterou předložila Ruská federace. Ale stále žádnou nemáme. A bohužel ani nevyužíváme spoustu článků Charty Spojených národů, článkem 39 počínaje a článkem 51 konče. Například vám uvedu pouze článek 47, který hovoří o Vrchním vojenském velení. Tento článek se terminologií Spojených národů nazývá „spící článek“ nebo „spící struktura“.

Probuďme se. Pokud máme tyto články, pokud máme tuto chartu, můžeme a dokonce musíme je využít.

A já se na konec ptám, bez těchto opatření, bez koordinované vojenské akce, která vzejde ze společné vůle stálých členů Rady bezpečnosti, bude se hrozba terorismu šířit dál a budeme po celém světě svědky nových atentátnických útoků, nových zhroucených států, nových teroristických akcí?

Vážení kolegové, dovolte, abych uzavřel starým citátem římského učence Cata: „Ceterum autem censeo Carthaginem esse delendam.” /pozn. překl.: Kartágo musí být zničeno./

Hluboko ve svém srdci věřím, že jednoho dne překonáme mezinárodní terorismus, nikoliv Kartágo.

Děkuji vám za pozornost.Miloš Zeman, prezident republiky, New York, 21. září 2016

42 komentářů :

 1. Stručne, jasne, výstižne!!!

  OdpovědětSmazat
 2. apokalyptická sekta? - cf.:
  Hynek Kmoníček / Petr Pelikán - Šíité vs Sunnité
  https://www.youtube.com/watch?v=4anYGfUoPvg

  OdpovědětSmazat
 3. Zemanovi nechybí odvaha!
  To když vytýká US Army, resp. americkým prezidentům, že dokázali pouze ničit/ v Iráku, Lybii, i jinde), ale již nikoliv "stavět".
  Projev to je s důležitým obsahem a poselstvím! I varováním!

  OdpovědětSmazat
 4. To byl zase ožralej

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ubohý člověče. Copak ještě pořád nevíš, že pokud podobným lidem nezačne naslouchat většina,neuslyší už nikdo nic. Ani Ty.

   Smazat
  2. no vono to bylo zajímavé: bombardovat centra - no nevím ale že by konečně došlo na bombardování bílého wigvamu i s orangutanem, centrály CIA , pentagonu atd ...

   Smazat
 5. 19:00
  Jestli mluvíš o gerontovi Poserplínovi máš pravdu,Chujmere debiloviči!

  OdpovědětSmazat
 6. Projev prezidenta ČR Miloše Zemana je třeba číst velmi pozorně. Zřejmě obsahuje, i myšlenky "skryté".. Větě "A proto je pro mě terorista každý, kdo úmyslně zabíjí nevinné lidi.", může, každý z nás, porozumět různě ... L.S.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejvíc si cením slova "každý". Děda.

   Smazat
 7. Vrchní vojenské velení. Nechci být vůči prezidentovi neuctivý ale to je jen takové plácnutí do vody. Hezký návrh ale bez konkrétního návrhu, jak a kdo má to velení navrhovat a schvalovat. Je to tedy bezpředmětný nerealizovatelný a proto i spící článek. Jedině snad, že by se myšlenky chopily USA, prosadily některého z generálů USA s pobočníkem Pavlem, případně zkroutily ruce nesouhlasících zemí. Ta představa mrazí, neméně jako obava, že USA mají metody jak ovládat vedení EU, nebo dokonce vedení MOV a přimět jakékoli vedení k jakékoli prasečině a nehoráznosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:04 Vše je v chartě OSN dáno, jen chtít ....
   Národní elita USA se v současnosti jen domnívá, že něco ovládá, ve skutečnosti "jí ujíždí vlak"...

   Smazat
  2. Nebuď připosranej,Amerika se sype a rozpadá a to rychleji,než si stačíte všímat a uvědomovat si....a bere ty svý evropský podržtašky-šašky sebou....

   Smazat
  3. 20:04Záleží na Vás,zda chcete nebo nechcete být neuctivý.Ale zkuste si projev přečíst ještě jednou.Není mu co vytknout.Na jeho naturel bych dokonce čekal ještě tvrdší a otevřenější kritiku.Nedivím se tomu bezmozku Fendrychovi,že nemohl vstřebat tento projev,jelikož jenom proamerický ubožák z kavárny na okraji společnosti si nedokáže z projevu prezidenta rozebrat myšlenky jeho cíleného projevu.

   Smazat
 8. Vazeny pane presidente Zemane,
  DESTABILIZACE Evropy a Ameriky , oblastni regionalni valky, invaze millionu, jsou nekterymi lidmi pozadany, prosazovany a PLACENY.
  Duvodem je snizeni populace. Integraci zniceni intelektu Evropanu a zniceny evropskych statu.

  Nam je vsem dobre znamo, kdo za tim stoji, a kdo to financuje, ale naprava neni v dohledu... My nevime jak je zastavit.

  Marcius Porcius CATO se snazil o zniceni CARTHAGA cely jeho zivot. Nedockal se ho. Zemrel 3 roky pred jeho
  padem. Vsak tim, ze znicil jeho politickou opozici v Rime, vedenou Scipiem Nasicou, docilil vyhlazeni Carhaga i kdyz uz v Rime nebyl...

  Jak v Praze, tak ve Washingtone behaji po ulicich Nasicovi lide i dnes... Je treba je hodit do politicke popelnice, tak jako se stalo v Rime 149 B.C. a viteztvi je jiste.
  Vy bojujte v Cesku a my bojujeme INTENZIVNE v Americe.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 9. Terrorismus NEJDE zastavit , kdyz ISIS je podporovano autoritami, jako je Hillary, nebo president Obama, ktery uz ani nezatajuje, ze uprednostnuje Muslimy.

  Zde je nadeje, ktera se jmenuje Trump, ale volebni system je nastaven tak, ze nase hlasy pro Trumpa maji v rukou
  "DELAGATI" a ti s temi hlasy kseftuji, jako hokynari se svym zbozim.
  Kdyby zalazelo na poctu hlasu, tak Trump by mel viteztvi 100 % jiste.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 10. 20:35 přesné a stručné , děkuji Vám-díky ,díky

  OdpovědětSmazat
 11. At žije náš mocnář,Miloš I Dobrotiví.

  OdpovědětSmazat
 12. Nápad likvidovat IS terorem je idiotský. Islamisté začnou užívat také teroru, nejlépe z jejich hlediska proti nechráněným cílům, tj. nevinným lidem, kteří si žijí stranou a za nic nemohou, protože se nich nikdo na nic neptá. Česká armáda, na jejímž rozvratu má Zeman lví podíl, občany před terorem neuchrání. Zeman se chová nabubřele jako bychom měli mnohasettisícovou armádu, zatímco máme skoro nic s určením jen pro zahraniční mise. Vše nasvědčuje tomu, že prezident chce zase odvést pozornost od dokončení transformace státu na kolonii s žebráckými platy nevolnických obyvatel. Radovat se mohou jen jeho řiťolezi, kteří si nevidí na špičku nosu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jasně, porazíme je pravdou a láskou !!

   A "islamiste začnou užívat teroru" - a co to tedy dělají nyní?

   Probuďte se!!

   Smazat
  2. Třeba své aktivity zmnohonásobí a přenesou třeba do Česka. Už se vám rozsvítilo?

   Smazat
 13. Pan prezident svým postojem ohledně přístupu k EU
  islámské rakovině napomáhá.V důsledku hlouposti
  vůdců EU je Evropa ohrožena islámem.Ať pan Zeman
  myslí trochu víc,než jsou dotace.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 14. Zmena je na obzoru panove ! Kdyz byl Trump v nasem meste, tak 8000 lidi obsadilo stadion. 9000 lidi se tam vubec nedostalo a 42 tisic ho poslouchalo v okolnich centrech.

  Pri poslednim projevu Hillari byla navstevnost 150 lidi.
  Amerika meni pomalu ale jiste politicky smer. Tato zmena smete mnoho bridilu z jejich pozic a na EU prijde jednou take. Nekdo jednou bude platit tu invazi nezadoucich do evropy.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, ta vaše Hilary je prolezlá nemocemi. Na youtube odhalili, že má vývod a nosí v uchu naslouchadlo. Život měla pohodlný a přece si zdraví zhuntovala, čím to? Billovi určitě nevařila, neprala a byt neuklízela. Měla to o hodně snazší než české ženy. Proč se dere do politiky a neodjede na Floridu odpočívat?

   Smazat
  2. Nicku
   nevěřím , že se něco s Trumpem změní. Jak já byl rád, že tehdy vyhrál Obama. Těšil jsem se, že se změní násilnická politika USA. Nezměnila.
   Z Obamy je zlomenej člověk a USA si jedou stále po své vražedné linii. Tak jako nadáváme na Obamu, budem nadávat na Trumpa.

   Vzpomente si na mě za 5-10 let.
   J.

   Smazat
 15. valka proti teorismu se vyhrat neda wehrmacht neporazil partizany v rusku usa neporazily vietcong izrael neporazil hizballáh mely by se opet obnovit hranice vsechny uprchliky poslat zpatky vykaslat se na humanisticky kecy ti lide nas bezverce nenavidej a nikdy se nam neprizpusobej proste nabozensky blouznivci i kdyz se podari isis zlikvidovat tak se stahnou do ilegality a budou bojovat pomoci terroru strezeny hranice nas ochranej kdyz si je tu nebudem poustet

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. BINGO! Ale to kavárenští ze sionkaváren ve světě samozřejmě vědí... Ale když je tak výnosné to ignorovat...

   Smazat
 16. 22:43 ta ma tolik nemoci , ze nezemre ! Ty nemoci se vzajeme nemohou domlulit, ktera ji znici.
  Jeji nejvetsi nemoc, je vsak obnormalne silna touha po moci.

  V pripade jeji vyhry, Rusko bude muset preventivne zautocit, nebo cekat az bude napadeno. Zemre-li po volbach a bude-li na pozici presidentky, tak nastoupi Tim Kain, a to malo, co o nem vime neni impresivni.
  Jsem silne na strane Donalda Trumpa na zaklade toho, co rika.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 17. Kde berou ti teroristé zbraně, munici, auta atd. Tomu se dá přece zabránit nebo silně omezit. To nám ovšem nesmí vládnout zvrhlíci za pomoci chamtivců.Ti co stále usilují o růst euroatlantických hodnot se ptám: Kam až to chcete dovést. Normálnímu člověku k životu stačí málo, trochu jídla, mít kde bezpečně přespat a vychovat děti. V historii nenajdete filosofické a jiné vědecé velikány kteří by vlastnily miliardy, to o něčem vypovídá. Můj děda říkával, neni každý chytrý člověk moudrý a moudrého člověka poznáš podle toho že se snaží omezovat své potřeby.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Konečně někdo, kdo míří do klubka příčin, protože Miloš Zeman příčinu neřeší, ani ji totiž nejmenuje.
   Bez peněz Západu a Saúdů by islamisté byli regionální skupinou fanatiků, která by sice mohla poměrně hlasitě křičet, ale rozhodně ne válčit s jen občas by se zmohla na nějaký atentát, ale nic více.
   Bez obchodní politiky Západu vůči Třetímu světu, kterou jej vykořisťuje a udržuje v bídě, by ze skupiny byla jen skupinka, která by už nebyklo ani slyšet a atentáty by byla s to opakovaně spáchat jen párkrát, než by se stala štvanci.
   Miloš Zeman je heretikem jen v mezích zákona, což ovšem má svůj význam. Spektrum kritiků je totiž vhodné mít široké. "Extremisté", byť mohou být pravdě nejblíže, jsou pro dav a mainstream totiž nepřijatelní a jejich názory jsou šmahem odmítány, případně vysmívány a jsou jakési oficiální tabu, takže k jejich akceptaci nestačí jen seriozní argumenty, ale i třeba mít i vůli, odvahu a houževnatost překonat společenské bariéry (tomu pomáhají krizové stavy). Za takové situace jsou důležití heretici na hraně akceptace davem a mainstreamem, kteří z titulu své role mohou pootevírat dveře jiným myšlenkám, rozšiřovat diskurs o daném problému, přiřazovat mezi normální postoje donedávna jen šeptané. Takovým je občas Miloš Zeman, byl jím euroskeptik Václav Klaus, je jím Robert Fico atd. Třeba Viktor Orbán už se zdá být za hranou a každý jeho krok je vnímán hlavním politickým a mediálním proudem jako podezřelý. U "zlobivých chlapců" či "vzteklých staříků" jsou terčem kritiky hlavního proudu jen některé postoje, takže jsou stále ještě "naši".
   Každý ze spektra kritiků/radikálů/heretiků/evolucionářů/revolucionářů/extremistů má v konkrétní situaci svoji zvláštní roli a svůj specifický efekt, takže je nelze jednoduše zaměňovat a srovnávat. Zeman, Castro, Tsipras či kdo další by třeba mohli mít na cosi i naprosto totožný názor, ale věci by neprospělo, kdyby se opakovali, meboť každý má v politickém tyjátru jinou roli, jiné spoluherce, jiné diváky - a podle toho by měli volit svůj postoj, aby pro danou věc učinili jako daná trojice nejvíce.
   KR

   Smazat
  2. KR-jistě, každý může posouvat "světový" názor jen v intencích svého IQ a divizí za sebou, v tom má Zeman nevýhodu. Proto "příčinu" nevyslovil ale jasně naznačil. Ostatní je na chytrých a "pozičně svobodnějších" komentátorů.

   Smazat
 18. Prezident jako i minule byl pouze směšný se svým trapným proslovem.
  Stačí se podívat na renomované zahraniční zdroje, které sledují dění v OSN.
  Pokud není velmocem klid zbraní přijatelně výhodný, tak ho nikdy nepodpoří. Příklad může být odmítání bezletové zóny nad humanitárními konvoji v Syrii. Navrhuje to USA, Rusko odmítá. Zeptejte se proč - protože nechtějí přijít o výhodu útoků ze vzduchu, jiné mpožnosti Rusové totiž v Syrii prakticky nemají.
  A tak je to se vším. Nějaké bláboly našeho prezidenta jsou akorát tak k smíchu. I když má pravdu, tak je to jakoby nás poučoval, že se krást nemá, lhát nemá, bít slabší se nemá atd .. ble ble

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní23. září 2016 9:29
   „… odmítání bezletové zóny nad humanitárními konvoji v Syrii. Navrhuje to USA, Rusko odmítá. Zeptejte se proč …“
   Pokusme se na tu otázku, odpovědět sami. Mě napadá podobnost se situací v Libyi, kde Rusové Američanům bezletovou zónu schválili. Samozřejmě, že toho Američané zneužili, Libyi rozbili a vládu, která se jim odmítala podřizovat, svrhnuli. Nevěřte Danajským, ani když dary přinášejí!
   Ještě k Vaší poznámce, jaké výhody a možnosti, Rusové mají. Oni mají výhody legání přítomnosti v zemi a možnosti spolupráce s oficiální armádou Sýrie. P.K.

   Smazat
  2. 1048 kdyby platila pravidla pro bezletovou zónu nad hum. konvoji v Syrii, tak by v minulých dnech nedošlo k ruskému/syrskému leteckému útoku proti humanitárním pracovníkům v konvoji s humanitárním materiálem.
   Tak proto to USA navrhují, je to docela logické. Rusové nechtějí - rozumnější vysvětlení, než to - co jsem napsal nahoře, neexistuje.

   Smazat
  3. 12:11-to ovšem platí jen pokud věříte verzi USA. Kdo by (čím) jistil "bezletovou zónu? A proč jen nad hum. konvoji? Co "omyl spojeneckých letců, zapomenut"?

   Smazat
 19. Je to bohužel stejný úlet jako s heslem MUSÍME BOJOVAT ZA MÍR. Jsem přesvědčen, že vše záleží na dohodě. Na té však nezáleží nikomu!!!

  OdpovědětSmazat
 20. Ušatý generální ředitel knihovny pravil, že to bylo trapné, jak radil světovým politikům. A ve čtvrtečních událostech přirovnal projev prezidenta k Chruščovovi.
  Jak duchaplné...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1303 ale měl pravdu, náhodou jsem ten rozhovor viděl a plně s tímto názorem souhlasím. Zemanův projev byl naprosto trapný a potvrzují to i mezinárodní agentury, které se zajímají o dění v OSN.
   Zeman nám dělá ostudu - nejenom svým projevem na hraně slušnosti, mnohdy i za hranou (viz jeho přímý přenos v ČRO, kde používal sprostá slova), ale i navenek ČR. Kde jsou ty doby, kdy i třeba Rusové nám záviděli Havla, jediného slušného a vizionářského prezidenta za posledních 50 let, co ČR měla.
   pokud si mne osobně ztotožňuje nějaký cizí státní občan s naším trapným a neslušným Zemanem, tak se raději nahlas nebudu prozrazovat, kde jsem se narodil.
   Bohužel. podobný pocit má řada lidí, kteří cestují a slyší a vidí ohlasy zvenku na naši politiku.

   Smazat
  2. 13:41- Zdalipak jste "viděl", snad slyšel, projev nejen Pehehohocha ale i Zemana, nebo jste četl jen "svodky" Vám blízkých agentur? Vizionář Havel? Konfrontujte jeho slova se skutečností-jednoznačně lhář. A že se nehlásíte k občanství je dobře, brzy Vám bude odňato, za vlastizradu.

   Smazat
  3. 1541
   povolný - četl jsem i fendrycha a i Peheho a dokonce jsem slyšel Zemana s jeho velmi trapnou angličtinou.
   A musím jen potvrdit, že Zemanův projev byl trapný a naprosto směšný. Přesně jak ho popisují třevba BBC a nebo CNN.
   Poslechněte si nějaké komentáře na http://www.rozhlas.cz/plus/portal/
   a nehltejte jen proruské weby.

   Smazat
  4. 17:55- Radio plus(býv.svobodku)"užívám" denně jako kulisu i vyváženost informací. Proto znám i hodně debilních komentátorů. Za zmínku stojí jen B, Tureček, jinak slabota.

   Smazat
 21. Pekne p.prezident ZEMAN napisal,to čo ja už píšem dva roky.Amerika musí padnuť

  OdpovědětSmazat
 22. Pekne p.prezident ZEMAN napisal,to čo ja už píšem dva roky.Amerika musí padnuť

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.