Reklama

.

.

pondělí 5. září 2016

Puč v Brazílii - Rouseffová byla odstraněna z prezidentské funkce


Puč v Brazílii - Rouseffová byla odstraněna z prezidentské funkce

1. 9. 2016 / Fabiano Golgo
- See more at: http://www.blisty.cz/art/83530.html#sthash.2Ipr7WD3.dpuf

Puč v Brazílii - Rouseffová byla odstraněna z prezidentské funkce

1. 9. 2016 / Fabiano Golgo
- See more at: http://www.blisty.cz/art/83530.html#sthash.2Ipr7WD3.dpuf
Fabiano Golgo
5. 9. 2016  zdroj
 

Hovoří se o kafkovském procesu. Je poctivá, nikdy nebyla ani obviněna ze zpronevěry či z korupce. Avšak stala se obětí právního, morálně nelegitimního impeachmentu. Byla uplatněna litera zákona, nikoliv jeho duch. 61 senátorů hlasovalo pro její odstranění z funkce, 20 bylo proti.

Její odsouzení je tak neférové, že se senátoři rozhodli, na poslední chvíli, změnit zákon o impeachmentu, který ji svrhl z funkce, a dovolili ji nepřijít o právo pracovat v nějaké státní funkci po dobu osmi let (to byl trest, který původně šel ruku v ruce s impeachmentem). Bylo jasné, jak trapné by bylo zakázat Dilmě Rousseffové například stát se univerzitní profesorkou na veřejně vysoké škole!

Politikové ji svrhli nikoliv proto, že by spáchala nějaký trestný čin - ale protože odmítla změnit zákony a procedury, které vedly ke stíhání a uvěznění více než stovky vrcholových politiků (jejích vlastních spojenců) a podnikatelů. Proti přání svých vlastních stranických kolegů provedla důležitou změnu v procesu jmenování generálního prokurátora.

Až do její změny byl generální prokurátor jmenován prezidentem, což znamenalo, že obvinění z korupce či zločinů politiků u moci se nikdy nevyšetřovala, nikdy nevedla k uvěznění důležitých lidí. Dilma Rouseffová, první brazilská prezidentka, nechala samotné stovky prokurátorů, aby si zvolily toho, kdo se má stát "celostátním šerifem", brazilským ekvivalentem šéfa FBI Edgara Hoovera. Spolu s tímto zákonem uzákonila celou řadu malých změn trestního zákoníku, což znemožnilo bohatým lidem, aby odsunovali své vězeňské tresty na celá desetiletí tím, že využívali dobrých právníků a mezer v zákoně, aby nebyli nikdy potrestáni.

Co je ale důležitější, a tak na ni budeme vzpomínat v historii, Rousseffová je jediným držitelem prezidentského úřadu, který nikdy nebyl obviněn z korupce. Dilma Roosseffová se napodruhé stala obětí kafkovského procesu, kdy byla odsouzena zločinci, přestože sama byla nevinná. Poprvé to bylo v roce 1970, kdy byla jako dvaadvacetiletá odsouzena do vězení za členství ve skupině, která chtěla svrhnout vojenskou diktaturu (1964-1985). Strávila tři roky tím, že byla mučena elektrickým proudem, znásilňována a ponižována. Nikdy neřekla jediného slova svým mučitelům. Nikdy se nezmínila o jediném jménu, nepodepsala jediné přiznání, nedovolila, aby prolomili její mlčení.

Po pádu totalitního režimu ji povolali primátoři, guvernéři a nakonec prezident Lula, aby se stala ministryní hospodářství nebo energetických zdrojů. Byla známá jako technokratka a její charisma znamenalo, že nikdy nekandidovala ve volbách. Stala se součástí vlády na pozvání, na základě uznání jejího talentu. Jedním charakteristickým rysem její osobnosti byla její germánská pracovní etika. Jednala neosobně s druhými, vždycky přišla na jednání včas, vždycky vstávala brzo. Dilma měla charisma a atraktivitu Vladimíra Špidly.

A to vedlo k jejímu pádu.

Protože nebyla schopná vytvořit si v parlamentě přátele, ani ve své Dělnické straně (Partido dos Trabalhadores). Když se v lednu 2015 dostala Brazílie do hluboké hospodářské krize, nedokázala získat podporu pro zavedení potřebných opatření a byla svědkem toho, že do pár měsíců přišlo o zaměstnání 12 milionů lidí. Za takové situace se začalo obyvatelstvo chovat cynicky, a i když vědělo, že je Rousseffová nevinná - což nepopírají ani její kritikové - přijalo její impeachment na základě argumentu, že Brazílie potřebuje změnu, protože je zapotřebí nového přístupu, aby se země dostala z krize.

Dilma spáchala je jediný hřích: byla v listopadu 2014 znovuzvolena na základě programu levicových slibů. Avšak když čelila krizi z roku 2015, aplikovala ortodoxní pravicová opatření. Opozice prohrála volby právě proto, že Rousseffová voličům neustále zdůrazňovala, že používá těchže opatření, jakých by použila pravice. Zrušila mnohé sociální dávky, stipendia pro studenty, na vědu, na kulturní akce. Vzkázala nám, že musíme utáhnout opasky, že musíme spolknout tuto krutou pilulku, abychom se z hospodářské krize dostali - a slibovala, že krize do pěti let skončí. Spáchala politickou sebevraždu tím, že nepochopila, že obyvatelstvo chce ochránce, opatrovníka, řešitele, ne někoho, kdo od něho žádá oběti. Zopakovala chybu Jimmyho Cartera, kterou učinil svým známým projevem o nemoci americké společnosti.

Je důležité si připomenout kontext, v němž se tohle všechno stalo. Brazílie byla vždycky považována za jednu z nejbohatších zemí světa, jenže snad s nejhorším rozdělováním bohatství na této planetě. Příklad: i dnes vydělává v Brazílii ředitel banky či manažer průměrného soukromého podniku asi pětkrát více než jeho kolega ve Spojených státech. Od té doby, co Brazílii v roce 1500 objevil portugalský námořník Pedro Álvares Cabral, tam funguje sociální apartheid, kdy hrstka lidí má přístup k bohatství země, zatímco ostatní dostávají jen drobty.

Brazílie je také země, která má největší počet otroků na světě. Více než polovina z 206 milionů Brazilců má africké kořeny. Jen v Nigérii žije více černochů než v Brazílii. Avšak než se dostal k moci levicový prezident Luís Inácio da Silva, známější jako Lula, černoši a chudí lidé neměli moc ani přístup k slušnému vzdělání, ubytování a zdravotnictví. Lula podpořil obě strany politického ideologického spektra. Dovolil soukromým podnikům, aby dál bez dohledu prosperovaly, avšak používal daně z jejich zisků k financování sociální struktury a lepších veřejných služeb.

Klíčovým faktorem bylo, že nejdůležitější sociální podporu, kterou zavedla jeho vláda a která během deseti let osvobodila z chudoby 38 milionů lidí, dostávaly přímo jedině matky pod podmínkou, že se prokáží dokumentem, který vydávaly školy, potvrzujícím, že jejich děti chodí do školy. Cílem bylo dát příští generaci Brazilců kvalifikaci. Předtím se dávaly sociální dávky lidem, kteří se nedokázali vytrhnout ze svého prostředí, protože byli negramotní a neměli kvalifikaci. V důsledku Lulovy podmínky měli rodiče pobídku posílat děti do školy, namísto toho, aby je už od dětství posílali do práce, a děti si uvědomovali svou odpovědnost a roli při zajišťování sociálních dávek pro domácnost. Takovým způsobem vstoupily do ekonomiky miliony nových pracovníků s kvalifikací. Zároveň získal trh 30 milionů nových spotřebitelů. I matka, která dostává skromnou sociální podporu, vrací tyto peníze do středních a vyšších vrstev, protože si kupuje potraviny v supermarketu, školní materiály, šatstvo, elektroniku pro domov. To vedlo k pozvednutí brazilské ekonomiky do takové míry, že Lula mohl požádat obyvatelstvo, aby zvolilo jím osobně doporučovanou Rousseffovou, ženu, která jej neuměla okouzlit šarmem či velkými projevy. Voliči Lulovi důvěřovali, konec konců, přislíbil zbavit Brazílii hladu, a také to učinil. Včlenil černochy do vzdělávacího systému a skoncoval s chudobou. Tak Dilmu lidé zvolili.

Když byla Dilma podruhé zvolena, zradila levici. Stala se brazilskou Angelou Merkelovou se svými dogmatickými ekonomickými názory, kdy bylo vyloučeno půjčovat si peníze a jediným řešením bylo šetřit. Lula sám se ji snažil přesvědčovat, aby neutahovala opasky, ale odmítla mu naslouchat.

Když se země dostala do vážné deprese, opozice nalezla úrodnou půdu k přípravě impeachmentu. Obyvatelstvo s tím bylo srozuměno.

Ve skutečnosti však Lula vytvořil monstrózní systém. Ve snaze získat potřebné hlasy ke schválení své sociální infrastruktury, kvót pro černochy a domorodce na univerzitách a ve veřejných službách, a mnoho dalších zákonů, Lula vytvořil monstrózní systém úplatků pro příslušníky své politické základny. To všechno koordinoval Eduardo Cunha, který odkláněl miliardy dolarů z vládních smluv. Tyto úplatky se rozdělovaly mezi poslance a další stoupence, kteří za to hlasovali pro Lulovy reformy.

Eduardo Cunha byl předsedou parlamentu, který otevřel cestu k impeachmentu Roussefové. Prezidentku otevřeně vydíral, když bylo jeho jméno spojeno s korupčním skandálem ropné společnosti Petrobras, v jehož rámci byly desítky lidí odsouzeny do vězení. Obával se, že také skončí ve vězení (a k tomu dojde), Cunha požádal prezidentu, aby zasáhla a ukončila skandál použitím svých prezidentských pravomocí. Roussefová odmítla a tak Cunha zahájil proces impeachmentu s použitím nesmírně složité teorie, které skoro nikdo v zemi nerozumí.

Ale protože Brazilci zoufale chtějí jinou vládu než vládu Roussefové, protože její vláda není schopna vyřešit hospodářskou krizi, velká část obyvatelstva se dívá jinam, zatímco probíhá tato nespravedlivá vražda.

Údajným "zločinem" Rousseffové bylo, že použila financí ze státních bank k uhrazení důležitých dotací pro brazilský zemedělský systém a ty peníze vrátila bankám pozdě, takže tím zakryla ve volebním roce pravá čísla stavu brazilské ekonomiky. Ano, to udělala. Problém je, že to činili všichni předchozí prezidenti od začátku dvacátého století. Problémem je, že totéž udělalo loni 21 ze 27 federálních brazilských guvernérů. A že ta procedura nebyla protizákonná, dokud ji Rousseffová neprohlásila za protizákonnou. Zabíjejí ji její vlastní medicínou.

I když skutečně učinila tento protizákonný čin, není to důvodem, proč by měla přijít o svůj mandát. O to právě jde. Když vás chytí, že zametáte prach pod koberec, za to normálně nejste odsouzeni k smrti. Brazílie odvolala svého prvního demokraticky zvoleného prezidenta po vojenském režimu, Fernanda Collor de Mello (1990-92), protože se prokázalo, že se podílel na korupci. Tehdy bylo všem jasné a zjevné, co je důvodem impeachmentu. V případě Dilmy Rousseffové to jasné není. Byla to hra s označenými kartami. Mimochodem, ten bývalý prezident, Fernando Collor de Mello, je nyní jedním ze senátorů, kteří také hlasovali pro impeachment Rousseffové. Velmi symbolické. Lišky hlídající kuřata.

Rousseffová se stala obětí politického puče. Zákona bylo použito, avšak odsouzena byla nevinná osoba.

14 komentářů :

 1. A co buzeranti ti si ho mohou lestiti ci ne?Mam na mozku lesteni verejne nekdy v predklonu jindy na obrube kasny . Jestli toto ona neprosadila potom je to nefer a mel by tam byt instalovan Shapiro ktery by jiste vec "zorganisoval:ci ne ???

  OdpovědětVymazat
 2. Nevím, kdo článek psal. Vcelku dobře popisuje situaci v Brazílii, ale že "Dilma měla charisma a atraktivitu Vladimíra Špidly." - tak je tedy gól.
  Beztvarý, železobetonový rypkák Špidla, kariérista, kolaborant a zrádce má chatisma hazlpapíru !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No nevím, ale Špidla mezi prvními vždycky ostře a veřejně kritizoval zdivočelou klausovskou privatizaci - otevřeně řekl v parlamentu vládě odeesáků .."chovali jste se tady jako žoldnéři v dobytém hradu"Čím byl beztvarý, kariérista a kolaborant? Asi proto že byl nakonec moc měkký?Měl na tu modrou zlodějskou havěť podat hromadné trestní oznámení? To neudělal, bohužel. Postupem do europarlamentu ho umlčeli - přesně tak to dělali dolistopadoví komunističtí aparátčíci, přelézali z jedné funkce do druhé, a kdo vypadal, že by jim mohl šlapat na paty, býval povýšen a polepšil si platově.

   Vymazat
  2. Kdo zná osobně pana dr. Špidlu, ví, že je to nebezpečný kariérista a psychopat!!!

   Vymazat
 3. ..."charisma a atraktivitu V.Špidly.."

  Fabiano Golgo - kde žiješ ?!
  Špidla, hlavní poradce týmu poradců lokaje Sobotky,
  zanechal během svého působení ve vrcholné politice ČR jedinou stopu, svým prohlášením, že ZDROJE JSOU.

  Dále byl pro socany nepoužitelný, tak jej šoupli do Bruselu, kde zanechal po svém působení další stopu
  a to NEVIDITELNOU.

  Teď moc nevystrkuje hlavu, neboť je mu snad jasné,že jej podstatná část prostoduché veřejnosti považuje za blba...

  OdpovědětVymazat
 4. Vladimír Špidla
  má naprosto stejné charisma, jako už bývalý "president EU"
  Herman Van Rompuy.

  A to je, jak známo charisma mokrého hadru na podlahu...

  Typický aparátčík,s vizáží lokajského úředníčka, zalezlý v sekretariátu oranžgutánů, kde radí poskokovi Sobotkovi,
  jak se neprotivit vrchnosti v Bruselu.

  Jak ubohé !

  OdpovědětVymazat
 5. Vývoz demokracie se zase podařil- co to stálo?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stojí to miliardy dolarů natištěných a použitých vládou USA na rozvrácení států a vlád států a dosazení do vedení států, loutek, které pro USA schvalují smlouvy a jdou USA na ruku. Když někdo neposlechne dopadne jako prezidenti ve státech: Irák, Libye, Egypt, Panama, Ukrajina. Prostě když si nedá říct poradci a nevládním organizacemi financovanými USA, tak následuje likvidace. V jižní Americe probíhá masivní investice miliard dolarů na přeorientování států z vlastní cesty rozvoje, na cestu kterou budou určovat výhradně USA. Už se to povedlo v Argentíně, Brazilií a nyní to čeká Bolívií, Venezuelu. V Sírií se Asád ještě drží, ale USA investují obrovské miliardy na podporu teroristů kterým říkají umírněná opozice a kteří sice podřezávají hlavy, ale plní to co USA potřebují, likvidují další stát, který do vstupu Amerických zájmů, byl jeden z nejvyspělejších ve střední Asii. Americké humanitární bomby řeší všechno. Kdo neplatí výpalné USA, ten na to dojede a pocítí Americkou demokratickou pěst.

   Vymazat
 6. Za vším škodícím hledej stopu CIA.

  OdpovědětVymazat
 7. http://aulavirtualedemocracia.blogspot.com.br/2016_04_19_archive.html
  Krize, kterou Brazilie prochazí není pouze krizí politickou, ekonomickou, sociální, práva, politické kultury, ale mnohem podstatnější. Je strukturální krizí Systému, která se projevuje v jiné podobě a intensitě v jiných zemích. Bývalý president Lula ji oddaloval svými nespornými úspěchy. Byl nazýván Synem Brazílie a president Obama ho dokonce nazval nejpopulárnějším mužem Planety. Přesto měl bohatě kritiků z prava i zleva, oprávněných i neoprávněných, Ještě více to postihlo jeho následovnici Dilmu Roussef, která se už podobnými úspěchy vykázat nemohla. Prvním masovým projevem nespokojenosti byla Octová tj. Salátová revoluce. Ta sice skončila bez vážných následků, ale zůstala jako varování. Dilma byla sice nucena reagovat na tuto revoluci, při které byly páleny vlajky její strany, ale hodně slibů vyprchalo v koridorech Kongresu. Proto se stalo hlasitějším volání po změně ústavy, kterou si Kongres sotva mohl přát. Revoluční fronta ani dostatečně silné a sjednocující Hnutí nevznikly a Socialismu 21.století bylo možno zabránit v Brazílii snadněji než ve Venezuele, Bolívii a patrně budoucí Kubě.

  James Petras předvídal:” Liberální koketérii páchá levice politické harakiri “.

  OdpovědětVymazat
 8. V Brazílii nejde zdaleka jen o Brazílii.
  Brazílie přijetím subimperialistické role má změnit Unasul--Unasur v opak, z nástroje osvobození a nezávislosti se stane nástrojem sametového neokolonialismu a transmisí Megamašinérie. Namísto společenství nového typu umožnující radikální "transition from a bourgeois civilisation to a post-capitalist world society", konec předějin a přístup počátku dějin, pouhá subimperialistická podvelmoc, oslabující BRICS, se všemi atributy neo´- liberalismu, privatizací, sociálními škrty, vpádem cizího, především severoamerického kapitálu a důslednějšího vykořisťování. Má integrovat Jižní Ameriku do systému světového kapitalismu, likvidovat její svébytnost, zprostředkovat kolonizaci nevědomí, eliminovat spiritualitu a původnost... Má to být ona, kdo se za podíl v Megastruktuře stane nástrojem pro zadržování nebezpečných "návratů do budoucnosti. Egon Bondy svého času přednesl: „Jestli západní kulturní tradici zbývá poslední záloha, je jí už jen Latinská Amerika. Tam bychom měli vyvinout největší úsilí.”
  To ovšem vědí nejen v Americe Jižní..

  Italský svatý, Don Bosco, zakladatel Salesiánů, prorokoval roku 1883, že město, tam kde je dnes Brasília, bude centrem Nové civilizace .
  Počkejme tedy, ještě není všem dnům konec

  Mnohem vice v odkazech a dodatcích

  jm

  OdpovědětVymazat
 9. Kapitalismus je systém ve kterém menší skupina lidí žije na úkor větší skupiny lidí a forem, jak toho dosáhnout za celou historii lidstva, na planetě zemi je, jak Slováci říkají, "něúrekom". Kapitalista, který si v dnešní době říká vznešeně podnikatel, má jediný cíl a to dosáhnout co největšího zisku a to za každou cenu a tento zisk maximalizovat jakýmkoliv způsobem, nejlépe snížením nákladů výroby na minimum a s tím související, čím nejnižší mzdy těm, které zaměstnává. Naopak to co vyrobí, prodává za co nevyšší ceny, paradoxně těm, kterým za práci skoro nic nevyplácí. Aby kapitalista tento nesmysl vyrovnal, vymyslel celý systém, jak zadlužit ty které zaměstnává a to formou půjček, hypoték, úvěrů. No a aby toho dosáhl, kapitalismus přikročil k metodě, která ne jednoho feudála ve společenském systému, který se jmenoval feudalismus, přivedla na buben. Tato metoda se jmenuje, znehodnocování peněz. Feudal to prováděl tak, že snižoval obsah zlata, nebo stříbra v mincích, a až z mince zůstal bezcenný kus plíšku, který absolutně ztratil svou hodnotu a v obchodě musel nastoupit systém prvotně pospolné společnosti, tedy výměnný obchod. V současné době kapitalista, toto provádí tak, že tiskne neskutečné množství peněz - papírků a tyto papírky s názvem, Dolary, Eura, Koruny, předává bankám, které je už ale za procenta půjčují lidem, kterým kapitalista za práci vyplácí v rámci maximalizace zisku tu nejmenší možnou mzdu. A kruh se uzavírá. Feudál přišel na buben a kapitalista přijde taky s tím, že v dnešním globálně propojeném světě, budou i následky katastrofálně globální. Jedno je ale společné, že jak za feudalismu, tak za kapitalismu to odnesou obrovské masy obyčejných lidí. To co se děje dnes v Brazílií, je jenom skutečnost, že kapitalismus nesouhlasí se spravedlivějším rozdělením vytvořených prostředků a chce všechno pro sebe. Proto odstranil prezidentku, aby maximalizoval zisky a jsme opět u podstaty věci. Že jsou za tím svinstvem Američané je jenom potvrzení předešlého. Na celém světě všechny války vyprovokovali Američané s cílem maximalizovat zisky. Někdo již řekl: "Není problém nasytiti chudé, je problém uspokojit ty bohaté, kteří mají pořád málo".

  OdpovědětVymazat
 10. Jako cela s.america je zaostala zeme Brazilie neni vyjimkou Je to proste barevna luza ktere bylo tak tak kdyz jim nekdo velel (viz negrstat Haiti ) Portorico a dalsi zeme kde vladne luza . Viz S Africa kde se sere v cekarnach -jsouli jeste a bile farmare vrazdili machetami ,jako se zabijeji kravy az vsichni utekli do Australie. Viz USA, kde negri a buzeranti, pedofilove a ostatni sber pod vedeni Usatce (bukvice tez) zemi dorazila .Ted to doslo na Evropu kam tahnou statisice a v budoucnu miliony negru z Afriky s IQ 80 a mene coz je uroven pomocne skoly 3 trida ,opicky tzv mongoloidi co si lesti pindiky u plotu ustavu .buh nas opatruj a ty opicaku z Brazilie jdi radit domu ,Evropa je na vas ready

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. (5:36)
   Je vidět, že bílá lůza má za ušima.

   Vymazat