Reklama

.

.

neděle 4. září 2016

Quod licet Iovi non licet bovi: Náměstka vyhodili z hospody


Martin Kunštek
4. 9. 2016
Zkuste jako obyčejný občan přijít na Policii ČR se stížností, že Vás vyhodili z hospody. Policista se Vás tak maximálně zeptá, jestli Vás zranili, a pokud zjistí, že ne, tak Vám logicky doporučí, ať jdete do jiné. U normálních lidí to tím skončí. Ne tak pokud jste náměstek primátora jako Matěj Hollan. To si pak klidně „můžete dovolit“ zneužívat svoje postavení a odvádět policisty od práce, kterou má být boj proti kriminalitě, k „boji“ politickému.


Náměstka brněnského primátora Matěje Hollana (Žít Brno) vyhodili z brněnské hospody U Poutníka. Pro upřesnění – nevyhodil jej hospodský, ale spolu s předsedou Strany zelených Matějem Stropnickým jej z hospody vyhnali štamgasti. Hollan podle svého vyjádření na FB patří rovněž mezi štamgasty. Celý incident se měl odehrát tak, že skupina stálých návštěvníků Poutníka na Hollana pokřikovala, „ať jim tam nevodí tu pražskou chamraď, co do Česka tahá ilegální imigranty“. Banální zpráva, kterou v okurkové sezóně rozpatlávají i celostátní sdělovací prostředky.

Kdo někdy byl v Brně a trochu to tam zná, tak tomu není neznámá averze Brňáků vůči Pražákům. Pražák když přijede do Brna a objedná si v hospodě guláš, tak často musí počítat s tím, že než se před ním jídlo ocitne na stole, že se osazenstvo hospody několikrát vystřídá. Zvlášť pokud přitom mluví typicky pražskou intonací. Legendární a vše vysvětlující je v tomto směru brněnský vtip o tom, jak Pražák pije vodu z kašny na Zelném trhu. Když jej vidí Brňák tak k němu přijde a typickým hantecem (brněnské nářečí) mu říká: „Neglgé to – ščijó do teho Moroni!“. Což v překladu do češtiny znamená: Nepij to – čůrají do toho cikáni. Pražák mu na to s typickou zpěvnou intonací odpoví: „Promiňte, co jste říkal? Já jsem vám vůbec nerozuměl. Já jsem z Prahy.“. Na to mu Brňák odvětí: „Říkal jsem, abys pil pomalu, protože je to studené“.

Takže asi tolik o tom, jak je Brno svobodným liberálním městem, jak píše na fcb náměstek Hollan. Hospodští štamgasti holt projevili svůj názor. Na Pražáky i zvláště na vítače imigrantů. Nic nenormálního. Jak píše na Parlamentních listech Štěpán Kotrba – hospoda využila svého odvěkého práva vůči politikům a vůči mocným. V řadě hospod na vesnici by Hollan, který je mimochodem známý omluvami odsunutým Sudeťákům, od štamgastů rovnou „dostal do držky“. S tím, ať si táhne do kavárny.

Jak uvádím výše - u normálního občana by to tím skončilo. Prostě by šel jinam. Hollan se však rozhodl, že nám ještě výrazněji ukáže, proč mají lidé politiků plné zuby. Na pondělí od 18 hod svolal do hospody u Poutníka něco jako demonstraci. Legální demonstrace ve smyslu zákona o právu shromažďovacím to totiž není. Vyzval všechny své věrné, aby v rámci akce Pivem proti nenávisti přišli demonstrovat, že si něco takového nepřejí. Jenže tím už šel na hranu zákona. Konkrétně shromažďovacího zákona. Ten dává každému právo svobodně svolávat demonstrace nebo se jich účastnit. Zákon klade pouze dvě omezení. První, že taková akce musí být ohlášena na radnici – má li se konat na veřejném prostranství. A druhá – v tomto případě podstatná - podle níž musí být dopředu získán souhlas majitele nebo provozovatele prostoru – pokud jde o shromáždění, které se koná v interiéru.

Hospoda je sice veřejně přístupným prostorem – ovšem není veřejným prostranstvím, jako jsou ulice nebo náměstí. Veřejně přístupná je pro ty, kteří v ní chtějí pobývat v souladu s účelem, k němuž byla zřízena. Což je v případě hospody konzumace jídla nebo nápojů. Její provozovatel má však právo omezit chování osob, které do hospody vstupují, nebo v ní pobývají. Má samozřejmě právo povolit nebo zakázat politické shromáždění. Je to jeho majetek. Pan náměstek tedy měl nejdříve získat souhlas provozovatele. Ten totiž může akci považovat jak za reklamu, tak ji může odmítnout s tím, že zde existuje riziko, že se mu hospodě hosté s účastníky demonstrace porvou. A zničí mu vybavení. Což nemusí chtít. Jestliže situace dojde tak daleko, že na místě bude zasahovat policie – nebo nedej Bůh, že bude policie účastníky nelegální demonstrace doprovázet a chránit je před štamgasty, tak znovu v praxi uvidíme další z důvodů, proč je vhodné si vzpomenout na starou českou tradici jménem DEFENESTRACE.

19 komentářů :

 1. Brňáci teď mají přece šanci,

  aby Žít Brno odstavili od koryt. Nebo ?!

  OdpovědětVymazat
 2. Stamgasti v Brne, slava vam !
  Hollane kazda hospoda v Brne Te ted vyhodi, nebot se to uz rozkriklo a U PROUTNIKA je ted slavna, protoze byla prvni.
  Az pojedu na vylet do Evropy, tak tam jdu na pivo.
  Uz vim kde to je, na mape.
  honolulu

  OdpovědětVymazat
 3. Dej nem vedet predem, Honolulu, prijdem posedet a poklabosit. :-). Táňa

  OdpovědětVymazat
 4. Štamgastům obří pochvala a všem Brňákům držím palce, aby tentokrát volili lépe!!!

  OdpovědětVymazat
 5. A tak se stane všem parazitů, kolaborantům a zrádcům !

  OdpovědětVymazat
 6. Jinak doporučuji medicínku z hospody v Suché Lozi, jedna facka je lepší než týdeň litánií.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bylo? Nebylo? To by bylo boží, jestli bylo.

   Vymazat
 7. Vemte sebou svoje baby,ať taky z toho něco mají!A ať vezmou nějakou tu dezinfekci a náplast.A toho Hollana šoupněte prdelí směr Kavárna Praha.

  OdpovědětVymazat
 8. Tem zmrdum meli na prdelach udelat piercing vidlema:-)))))

  OdpovědětVymazat
 9. Dědko, ako to bolo za Slovenského národného povstania?
  Vzali zme flity a vyhnali zme z lesa Němcou. Pak prišli Němci zo samopalmi a vyhnali nás. My zme sa vrátli s gul´ometami a vyhna zme Němcou. Němci si vzali tanky a vyhnali nás. My zme si vzali pacerfausty a vyhnali zme Němcou. A pak prišel hajný a vyhnal nás všetkých.
  Bejt tím hospodským tam zítra vyženu toho drzouna co bez dovolení do hospody svolal politickou akci. Ať si zkusí poslat nějakou kontrolu. Sice vládne s Babišem, ale není to Babiš. Takže by to asi všichni kromě MfD pořádně rozmázli. A v hodpodě by pak bylo každý den narváno.

  OdpovědětVymazat
 10. Tihle arogantní hajzlíci,ti tzv."politici" při agitacích v lidových podnicích vždy velmi riskují,ale ten Hollan přímo provokuje a říká si o přeshubu a proto by mu mělo být vyhověno....
  Jak praví klasik:"Zasloužil by si ocenit jeho politické působení dlouhým,nepřerušovaným potleskem na obě tváře...."

  OdpovědětVymazat
 11. Doufám, že v pondělí bude hospoda už od 17:00 plně obsazena. Takže Hollanova demonstrace za přítomnosti médií (o jejich přítomnosti nepochybuji) bude muset proběhnout venku. Tím pádem bude mít znovu skvělou příležitost se historicky znemožnit.

  OdpovědětVymazat
 12. doktor - Holan byl, je a zůstane blbem obdivujícím Třetí říši a likvidaci ČSR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. podle činu poznate je a hned vidite zda je to nadčlověk a jak řikal švejk hašek ten by moh bej ministrem tedy nadčlověk stokrat ho vihodili a stokrat se vratil

   Vymazat
 13. Nezapomeňte si sebou vzít bičík.To má pan Hollan rád.A co ten zelenej povaleč a milovník barevných?Potřeboval by též masáž.Když jeho tvář vidím, je mi na zvracení!

  OdpovědětVymazat
 14. Mladý Stropnický je kousek. Když jeho obdivovatelé poznají co je zač, tak ho vyhazují. Tuším , že z Prahy 3, pak z pražského magistrátu a teď už i z hospody. Ty první 2 vyhazovy by mě osobně nevadily( kdybych byl na jeho místě), ale kdyby mě vyhodili z hospody no to by byla ostuda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tomu protekčnímu pražskýmu zelenýmu cápkovi měli dát ti brněnští konópci namísto guláše "ňákó tu hrsťó" na cestu,aby věděl,co si o té jeho "welkome reefugeeess" politice myslí a trochu o tom popřemýšlel,dokud je ještě čas....

   Vymazat
 15. Ze by první vlaštovka?Kdo bude další.Zacina to pomalu,ale začíná a to je signál pro ostatní. Odvážné,brnaci kabrnaci,konecne nekdo kdo má koule.

  OdpovědětVymazat
 16. Ze by první vlaštovka?Kdo bude další.Zacina to pomalu,ale začíná a to je signál pro ostatní. Odvážné,brnaci kabrnaci,konecne nekdo kdo má koule.

  OdpovědětVymazat