Reklama

.

.

čtvrtek 1. září 2016

Rozbitá šachovnice:Brzezinski to s impériem vzdává

Mike Whitney
1. 9. 2016   Zvědavec
Hlavní architekt plánu Washingtonu na ovládnutí světa opustil tento projekt a teď se dožaduje utužení pout s Ruskem a Čínou. Článek Zbigniewa Brzezinského, jenž vyšel v periodiku The American Interest pod názvem „Toward a Global Realignment,“ („Vstříc globální restrukturalizaci“) byl médii sice z velké části ignorován, ale přesto jasně ukazuje, že někteří mocní členové establishmentu vytvářejícího politiku USA už nevěří tomu, že Washington na svém tažení za rozšíření americké hegemonie po Středním Východě a v Asii zvítězí. Brzezinski, jenž byl hlavním propagátorem této myšlenky a jenž ve své knize z roku 1997 The Grand Chessboard: American Primacy and Its Geostrategic Imperatives (v českém překladu vyšla pod názvem Velká šachovnice: K čemu Ameriku zavazuje její globální převaha) zkoncipoval schéma imperiální expanze, úplně otočil a začal se dovolávat dramatické revize této strategie. Zde je úryvek článku z AI:

Vzhledem k tomu, že éra jejich globální dominance končí, musí Spojené státy převzít vedení procesu restrukturalizace globální architektury moci.

Pět základních pravd, týkajících se vznikající redistribuce globální politické moci a násilného politického probouzení na Středním Východě, signalizuje nástup nové globální restrukturalizace.

První z těchto pravd je ta, že Spojené státy jsou z politického, ekonomického a vojenského hlediska stále nejmocnějším subjektem světa, ale vzhledem ke komplexním geopolitickým změnám regionální rovnováhy už nejsou globálně imperiální velmocí.

Zopakujme si: USA „už nejsou globálně imperiální velmocí“. Porovnejte si toto ohodnocení s Brzezinského výrokem před lety v Šachovnici, kde tvrdil, že USA jsou „prvořadá světová velmoc“.
…V posledním desetiletí dvacátého století jsme byli svědky strukturálního posunu ve světovém dění. Vůbec poprvé se tu vynořila mocnost jiná než eurasijská, a to nejen jako klíčový arbitr eurasijských mocenských vztahů, ale i jako prvořadá světová velmoc. Porážka a kolaps Sovětského svazu byla konečným krokem cesty vedoucí k nadvládě mocnosti sídlící na západní polokouli, Spojených států, jakožto jediné a rozhodně i první skutečně globální velmoci. („The Grand Chessboard: American Primacy And Its Geostrategic Imperatives,“ Zbigniew Brzezinski, Basic Books, 1997, str. 13)

Tady je další úryvek z článku v AI:
Skutečnost je taková, že žádná skutečně „dominantní“ globální velmoc nikdy neexistovala do doby, než se na světové scéně objevila Amerika… Rozhodující novou globální realitou byl nástup Ameriky na světovou scénu jako zároveň nejbohatšího a vojensky nejsilnějšího hráče. Během druhé poloviny 20. století se jí žádná jiná mocnost ani nepřiblížila. Ta éra teď končí.

Ale proč „ta éra teď končí“? Co se změnilo od roku 1997, kdy Brzezinski mluvil o USA jako o „prvořadé světové velmoci“?

Brzezinski poukazuje na růst vlivu Ruska a Číny, na slabost Evropy a na „násilné politické probouzení postkoloniálních muslimů“ jako na bezprostřední příčiny tohoto náhlého zvratu. Zejména jeho komentáře k islámu jsou velmi poučné, jelikož Brzezinski předkládá racionální vysvětlení terorismu místo standardizovaných oficiálních vět o „nenávisti k našim svobodám“. Brzezinskému je ke cti, že epidemii teroru vidí jako „vzkypění historické ukřivděnosti“ (vycházející z „hlubokého pocitu nespravedlnosti“), a ne jako bezmyšlenkovité násilí fanatických psychopatů.

Ve svém krátkém článku o 1 500 slovech Brzezinsky přirozeně nemohl probrat všechny výzvy (a hrozby), jimž budou USA možná čelit v budoucnu. Je ale jasné, že to, co mu dělá největší starosti, je posilování ekonomických, politických a vojenských vazeb mezi Ruskem, Čínou, Íránem, Tureckem a ostatními středoasijskými státy. To je hlavní oblast, jíž se týkají jeho obavy. Tento problém dokonce očekával už v roce 1997, kdy psal Šachovnici. Uvedl tam toto:


Od nynějška se budou Spojené státy možná muset rozhodovat, jak se vypořádávat s regionálními koalicemi, jež budou usilovat o vytlačení Ameriky z Eurasie, a tím ohrožovat status Ameriky jako globální velmoci. (str. 55)

Vyjádřeno terminologií brutálnější doby starověkých říší, tři nejdůležitější imperativy imperiální geostrategie jsou: zabránit tajným dohodám a udržet mezi vazaly bezpečnostní závislost, postarat se o neustálou poddajnost a zároveň ochranu poplatníků a zabránit barbarům, aby spojili síly. (str. 40)

„…zabránit tajným dohodám… mezi vazaly.“ To mluví za vše, že ano?

Zbrklá zahraniční politika Obamovy administrativy, obzvlášť svržení vlád v Libyi a na Ukrajině, silně zvýšila tempo, jímž se tyto protiamerické koalice formovaly. Jinými slovy, nepřátelé Washingtonu se objevili v odpověď na chování Washingtonu. Obama může klást vinu jen sám sobě.

Prezident Ruské federace Vladimir Putin zareagoval na rostoucí hrozbu regionální nestability a na umisťování vojenských jednotek NATO k ruským hranicím posílením aliancí se zeměmi ve svém bezprostředním sousedství a na Středním Východě. Putin a jeho kolegové z ostatních zemí BRICS (vedle Ruska je to Brazílie, Indie, Čína a Jižní Afrika) zároveň vytvořili alternativní bankovní systém (rozvojovou banku BRICS a Asijskou banku pro investice do infrastruktury, AIIB), který bude v konečném důsledku představovat zásadní výzvu pro systém, jemuž dominuje dolar a jenž je zdrojem globální moci USA. To proto Brzezinski otočil o 180° a opustil plán na hegemonii USA; důvodem je to, že má obavy z nebezpečí představovaného systémem nezaloženým na dolaru, který si budují rozvojové a neutrální země, ze systému, u nějž existuje možnost, že by mohl nahradit oligopol západních centrálních bank. Jestliže se tak stane, ztratí USA svoji pevnou kontrolu nad globální ekonomikou a vyděračský systém, díky němuž se hodnotné zboží směňuje za bezcenné dolarovky, skončí.

Naneštěstí není pravděpodobné, že by se Brzezinského opatrnějším přístupem řídila favoritka na funkci prezidenta USA Hillary Clintonová, která pevně věří v imperiální expanzi pomocí vojenské síly. Byla to Clintonová, kdo jako první uvedl do strategického slovníku výraz „pivot“ (ústřední bod, středobod), a to v projevu nazvaném „America’s Pacific Century“ (Pacifické století Ameriky), který vedla v roce 2010. Tady je výňatek z její řeči, jak ho uveřejnil časopis Foreign Policy:


Zatímco se válka v Iráku zklidňuje a Amerika začíná stahovat své jednotky z Afghánistánu, Spojené státy tu stojí jako středobod dění. Za posledních deset let jsme na tato dvě bojiště vyčlenili nesmírné zdroje. V dalších deseti letech budeme muset k investicím našeho času a energie přistupovat chytře a systematicky, abychom měli vždy nejlepší pozici pro udržení našeho vedení, zajištění našich zájmů a prosazování našich hodnot. Jedním z nejdůležitějších úkolů amerického státnictví v příští dekádě proto bude zacílení na podstatně zvýšené investice – diplomatické, ekonomické, strategické a jiné – v asijsko-pacifické oblasti…

Ovládnutí růstu a dynamičnosti Asie má pro americké ekonomické a strategické zájmy ústřední důležitost a pro prezidenta Obamu je klíčovou prioritou. Otevřené trhy v Asii nabízejí Spojeným státům bezprecedentní příležitosti k investicím, obchodu a přístupu k nejmodernějším technologiím… Americké firmy (se potřebují) napojit na obrovskou a rostoucí spotřebitelskou základnu Asie…

Tato oblast už teď vytváří více než polovinu globální produkce a téměř polovinu světového obchodu. Jelikož usilujeme o dosažení cíle stanoveného prezidentem Obamou, tedy zdvojnásobit do roku 2015 export, hledáme příležitosti k ještě většímu obchodování s Asií… a příležitosti k investicím do asijských dynamických trhů.

(„America’s Pacific Century“, ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová, Foreign Policy Magazine, 2011)

Porovnejte si řeč Clintonové s komentářem, který Brzezinski napsal o čtrnáct let dříve v Šachovnici:
Pro Ameriku je hlavní geopolitickou kořistí Eurasie… (str. 30). … Eurasie je největší kontinent zeměkoule a geopoliticky je umístěn na ose. Mocnost, jež bude dominovat Eurasii, bude ovládat dva ze tří nejrozvinutějších a hospodářsky nejproduktivnějších regionů světa… Asi 75 % celosvětové populace žije v Eurasii a rovněž se tam nachází většina fyzického bohatství světa, jak v podnicích, tak pod povrchem. V Eurasii vzniká 60 % světového HNP a nacházejí se tam asi tři čtvrtiny známých energetických zdrojů světa. (str. 31)

Strategické cíle jsou totožné, jediný rozdíl tkví v tom, že Brzezinski poopravil kurz na základě měnících se okolností a rostoucího odporu vůči šikaně ze strany USA, vůči americké dominanci a sankcím. Co se týče ztráty výsadního postavení USA, dosud jsme nedosáhli bodu zlomu, ale ten den se rychle blíží a Brzezinski to ví.

Na rozdíl od něj je Clintonová dosud zcela oddaná expanzi americké hegemonie po Asii. Nechápe, jaká rizika to představuje pro tuto zemi a pro celý svět. Bude trvat na intervencích, dokud někdo americký válečný moloch natvrdo nezastaví, což se soudě podle její přemrštěné rétoriky nejspíš stane někdy během jejího prvního volebního období.

Brzezinski předkládá racionální, leč vypočítavý plán, jak ustoupit od původního záměru, minimalizovat budoucí konflikty, vyhnout se vzplanutí jaderného konfliktu a zachovat globální řád (neboli „dolarový systém“). Ale bude se krvežíznivá Hillary jeho radami řídit?

Ani omylem. The Broken Chessboard: Brzezinski Gives Up on Empire

17 komentářů :

 1. Že by bublající nepříjemnosti pro Hillary byly až tak závažné, že ji neokoni hodí přes palubu a připravují klidné smíření a opanování Trumpa? Leccos by Brzezinski tím osvětloval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten starej žiďák z Polska už jinej nebude,těm sionistickejm kazisvětům v USA dochází pára,tak si jen poněkud dávají pozor na zobák,ale ta touha po ovládnutí světa a depopulaci je rozhodně nepustila a jestli "vyhraje"Killery,bude tu moc zle.

   Vymazat
  2. Anonymní1. září 2016 15:48
   Řekl bych, že oněm sionistickým majitelům všeho, pára nedochází. Pouze mění působiště a opouštějí Ameriku. Pára dochází Americe. Majitelé všeho, přenesli své fabriky do Číny, kde jim vznikají větší zisky a Amerika ztrácí ekonomickou sílu. To se musí promítnout i do armády a logický důsledek je ztráta postavení. Nyní bude zajímavé sledovat, čím budou ohlupovat Američany, aby se s touto realitou srovnali. P.K.

   Vymazat
 2. Pozor, Brzezinski je sionistický megasajrajt. A ten nic nevzdává. Celý jeho život je jedna velká křivárna. Tomu nelze věřit vůbec nic.

  OdpovědětVymazat
 3. Je globalizácia objektívny proces? Áno, od zrodu ľudstva! Je to proces subjektívne riadený? Názory sa líšia, ale v ostatnom desaťročí radikálne síli ten, ktorý tvrdí, že áno! Vzťah medzi týmito stránkami globalizácie potvrdzuje, že čo ako alternatívne a "nápadité" je riadenie globalizácie, úspešné je iba v prípade, že v zásade a koniec-koncov pôsobí v súlade s objektívnou tendenciou. Historikov, analytikov aj politikov mýli najmä to, že sa tieto procesy uskutočňujú v iných časových dimenziách, ako sme zvyklí vnímať. Euroatlantický spôsob života extrémne zaťažuje planétu. Zabezpečovať ho zdrojovo a mocensky predstavuje nereálne obrovské náklady, ktoré svetovej superveľmoci už desaťročie doslova lámu krk. Jej logické, ba nevyhnutné kroky rovnako logicky a nevyhnutne formujú "alianciu odporu". Je otázka, či presun kapitálu aj riadiacich štruktúr do Ázie, čo ako sa javí, ako spontánny a logicky nevyhnutný, nie je súčasne aj istým subjektívnym riadením urýchľovaný, podporovaný a ako vidíme v rôznych TV šotoch doslova propagovaný a oslavovaný. "Komunistická" Čína sa zrazu stáva vzorom riešenia rozporov "slobodného trhu", konkurencie, regulácie kritéria zisku, regulácie žravého konzumu a hedonizmu, schopnosti kontrolovať technicistický rozvoj civilizácie. Toto akceptovať je pre USA a západoeurópske národné elity priťažké. My, v strednej a východnej Európe to máme ľahšie /historická skromnosť, skúsenosti s centrálnym riedením.../, no i tak to bezkonfliktne prijať nedokážeme. No čím väčší budeme klásť odpor, tým budú viacej rásť vonkajšie aj vnútorné sily, ktoré túto zmenu nakoniec presadia - objektívne a nevyhnutne! Naša pochopiteľná neochota zmeniť sa pravdepodobne nakoniec preformátuje Európu a možno aj vyvolá jej "osvietenú" islamizáciu. Stredná a východná Európa má relatívne väčšiu šancu pripojiť sa k euroazijskému priestoru. Brzezinski a spol.to chápu a vidia iba ďalej, ako mnohí iní!!

  OdpovědětVymazat
 4. Ne nadarmo se říká, že židé jsou chytří jako vopice. Brzezinski a potažmo i Kisinger to dokazují nade vší pochybnost. Oba architekti projektu American´s 21 centuri a globalisté NWO jistě chápou změnu světového hegemona. Z jejich hlav zaručeně pocházela myšlenka náhradního nepřítele po odstranění "rudého nebezpečí" (VS a SSSR) - neuchopitelný a neoznačitelný světový terorismus, která byla uvedena v život 11.9.2001. Pod záštitou této světové lži byl USA a jejich evropskými vazaly rozpoután válečný chaos a různobarevné revoluce na BV, v severní Africe, Jugoslávii, Ua, Moldavsku ..., který vedl k pádům autoritativních vládců, rozpoutání občanské války v Jugo, Sýrii, Libii, Jemenu, na Ukrajině, vzniku ISIL a následně k podporované a cílené migraci do E. Brzezinského šalamounská politika "rozděl a panuj", kterou léta našeptával USA presidentům sklízela krvavé ovoce udržující světovou hegemonii USA.

  Jenže - doba se mění a pejzatí soudruzi zjišťují, že pro tytul světového četníka a samé válčení zapoměli na ekonomiku, která jim v tichosti odstěhovala výrobu z USA za levnější a výkonnější pracovní silou do Asie. A najednou se z lidnatého a podceňovaného outsaidera Číny ve stínu Ruského "problému" potichoučku a nenápadně vyklubal reálný ekonomický a vojenský obr, který aktivně buduje BRICS a netají se vojenskou spoluporací s Ruskem, Indií, Pakistánem a dalšími asijskými zeměmi.

  USA zcela jistě nehrozí ze strany Číny rychlé opuštění dolaru. Čína drží příliš velký balík USA dluhopisů a není v jejím zájmu o tyto peníze bez náhrady přijít. Proto se Čína bude držet RF a tlumit snahy USA o rozpoutání válečného konfliktu. Dokud převážnou část těchto dluhopisů nebude kapitalizovat (nevymění PAPÍR za reálné hodnoty), do té doby zřejmě nedojde k volnému pádu dolaru, ani globální válce.

  To vše si pan Brzezinski uvědomuje a proto realisticky otáčí své hodnocení a doporučení. USA sice dle jeho doporučení ekonomicky expandovaly do Asie, ale ztratily kontrolu nad výtěžky z této expanze, které jdou do kapes soukromých korporací. Dnes nemají reálné zdroje k převedení výrobních kapacit zpět na vlastní teritorium a proto se stávají pouhou fasádou vyztuženou vojenskou silou bez reálného ekonomického obsahu - připravené ke vstupu do NWO. Jsou za zenitem svého rozvoje a stejně jako E se dostávají do područí nového světového hegemona - Číny.

  Mír s námi!
  Ferro

  OdpovědětVymazat
 5. Zlojedi vyžrali Ameriku, protože umí janom krást, škodit a lhát! Parazit vyžral svého hostitele a dluhy které vlastní, nemají žádnou cenu, jsou v vyřízení. Stali se vlastníky čísel v počítači. Oni to vědí, protože jak někdo nechtěl dolary, tak uspořádali Majdan a demokraticky ho vybombardovali.

  OdpovědětVymazat
 6. PRAVDA O USA
  USA jsou největší říše zla, zločinecký váleční štváč a mezinárodní terorista v dějinách lidstva. Jejich účasť v syrské válce je nezákonná a v rozporu s mezinárodním právem.
  Vláda USA je nejzločinnější institucí, která kdy na Zemi byla. Zavřete dveře! Zima a mráz přicházejí z Bílé chatrče ve Washingtonu! USA po zásluze končí na smetišti
  dějin a ve věčném zatracení. Ani vzteklý pes po nich neštěkne!
  • 200 let terorismu USA:
  www.napalete.sk/sokujuce-fakty-o-usa-naozaj-su-pre-nas-vzorom
  www.olser.cz/9947/200-let
  • agresia USA:
  www.panobcan.sk/agresia-usa-zlociny-a-vyvrazdovanie-narodov-zoznam-z-ktoreho-vam-moze-byt-aj-spatne
  • dalajláma:
  www.instory.cz/2105-sokujici-odhaleni-na-vyplatnici-cia-byl-dlouha-leta-clovek-u-ktereho-byste-to-nikdy-necekali.html
  • IS popravuje - řeže hlavy (video):
  http://videos.videopress.com/2bvZPwin/syrian-soldiers-beheaded_hd.mp4
  • Merkelová - dcera Hitlera:
  www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/7177-konspiracni-teorie-se-siri-internetem-nemecka-kanclerka-angela-merkelova-je-udajne-dcera-hitlera
  • seriál o 11. září:
  www.casopis-sifra.cz/clanky/serial-11-zari
  • stop imigraci (video):
  www.facebook.com/stopimigraci/videos/916121041810668
  • státní dluh USA je 65 biliónů dolarů:
  • http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/ohromujici-statni-dluh-usa-je-65-bilionu-dolaru-a-ne-18-bilionu
  • www.eurasia24.cz/nazory/781-dojmy-z-vyletu-do-usa-prilis-mnoho-spiny-a-rozkladu

  OdpovědětVymazat
 7. 17:12 kretene,když to píše eurasia24 tak věříš všemu.Ty hovado ten tvůj komentář opakuješ dokola jako kokot a vlastní názor nemáš? Co? Ty inkontinete zasranej ,,Zima a mráz přicházejí z Kremlu,,

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. JSTE DEBIL ? BĚŽTE NA ŽIDNES A ONANUJTE SI U TOHO

   Vymazat
 8. Budeš neposlušný ozáříme Tě.Metoda kamošů USA.Nejnovější informace o lidech ,kterých se musíme zbavit.Postupně onemocní rakovinou a časem zemřou.17:12 je to tak .

  OdpovědětVymazat
 9. Žiaľ, niektorí jedinci sú nepoučiteľní a aj za cenu ohrozenia vlastného národa chcú vládnuť nad ostatnými.Mozno sa nechcú poučiť ani z histórie a ani z udalosti v 2.WW, keď svojim správaním vytvárajú podmienky pre ohrozenie svojich sukmenovcov. Prave ti by s nimi mali urobiť poriadok !

  OdpovědětVymazat
 10. USA V KONCÍCH - ŠOKUJÍCÍ FAKTA
  - V USA je bez práce 41% populace v aktívním věku.
  - 40% Amíků má ušetřeno maximálně 500 dolarů (12.300 Kč).
  - 28% Amíků nemá žádné úspory.
  - V celých USA je skoro 10 milionů domácností, které nevlastní ani jeden účet v bance.
  - 22,5% Amíků je negramotných.
  - Bezdomovectví rodin vzrostlo o 23%.
  - Počet Amíků žijících v chudobě během 4 let vzrostl o 6 milionů.
  - Střední příjem domácností už 4 roky za sebou klesá - snížil se o výše $4000 (98.480 Kč).
  - 62% Amíků ze střední třídy uvádí, že snížili výdaje na domácnost.
  - 85% příslušníků střední třídy tvrdí, že je těžší udržet si standard, než tomu bylo před 10 lety.
  - V USA žije čas od času 77% občanů od výplaty k výplatě.
  - Jeden ze 4 amíckých pracujících nosí domů výplatu, která odpovídá kritériím pro chudobu nebo je ještě nižší.
  - V současnosti lze za „dobrou práci“ označit méně než 25% všech prac. míst v USA a toto číslo klesá.
  - 20,2 milionů Amíků vynakládá více než 1/2 svého příjmu na bydlení. To znamená 46% nárůst od r. 2001.
  - Mnoha Amíkům během 12 let se zvýšil účet za vodu 3x.
  - Cena elektřiny v USA roste 5 let rychleji než celková míra inflace.
  - V r. 1999 mělo 64,1% Amíků zdrav. pojištění placené zaměstnavatelem. To se teď vztahuje jen na 55,1%.
  - Pojistné na zdrav. pojištění rostlo v letech 2011-2012 rychleji než celková míra inflace.
  - Podle výzkumu plánuje 10% amíckých zaměstnavatelů ukončit financování zdrav. pojištění svých zaměstnanců.
  - Celková částka všech hypoték v USA je 5x vyšší než před 20 lety.
  - Celková částka všech spotřebitelských úvěrů vzrostla od r. 1971 o 1700%.
  - Celková hodnota všech studentských půjček v USA přesáhla hranici 1 bilionu dolarů (24,62 bilionů Kč).
  - Přibližně třetina všech Amíků neplatí včas své účty.
  - Více než 100 milionů Amíků využívá minimálně jeden sociální program provozovaný federální vládou.
  - 25 milionů dospělých Amíků bydlí doma u rodičů.
  - Během recese přišlo amícké hospodářství o více než 220.000 malých podniků.
  - V r. 2010 byl počet nově vzniklých prac. míst v nových podnicích ve srovnání s r. 2000 méně než poloviční.
  - Přibližně 57% dětí v USA žije v domácnostech, které jsou považovány za „nízkopříjmové“ nebo „chudobné“.
  - V USA žije kolem 100 milionů občanů, kteří jsou považováni za „chudé“ nebo „blížící se chudobě“.
  - 70 milionů Amíků je závislých na potravinových průkazkách.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. USA náš vzor.

   Vymazat
  2. Naproti tomu:

   - Ani všechny státy světa společně nemohou najednou přepravit miliony vojáků a milióny tun techniky a zásob přes oceány, USA dobýt a obsadit. Fyzicky to je nemožné.
   - Přesto americké ministerstvo OBRANY vydává na "obranu" 610 miliard dolarů ročně. Tj.zhruba 2 000$ na každého občana.
   - Přesto světu tvdí, že přes 700 základen a přes 200 000 vojáků mimo území USA slouží pro jejich "obranu".

   Prostě prolhaný Absurdistán.

   Vymazat
 11. Ale USA jako velmoc ovlivnuji totalne pomoci geoinzenyrstvi pocasi v cele Evrope a na celem svete. A nic nenasvedcuje tomu, ze by se nasel nekdo, kdo siozidy od techto genocidnich aktivit odstavi.

  OdpovědětVymazat
 12. Projel jsem USA v roce 1990 těsně po neobolševickém převratu a po 25 letech loni.Rozdíl?Šílený pád dolů.Bordel,špína ,smrad,homelesáci snad všude,zamračení lidé,střední vrstva totálně v řiti,ale sebestřednost a nabubřelost snad o 500% vyšší než v 1990 roce.Tož tak,pro sprostého blba z 1.9 19:00

  OdpovědětVymazat