Reklama

čtvrtek 29. září 2016

Rusové udeřili, a vojáci Asada do boje nejdou


Michail Michajlovič Chodarenok 
29.09.2016       E-republika
Proč se Rusku ani za rok nepodařilo získat rozhodující úspěch v Sýrii? Armáda Bašára Asada nedosáhla žádné významné úspěchy: 60-70% území země ovládají milice, obyvatelé platí úplatky zkorumpovaným tajným službám. Bez zásadního politického řešení válku nelze vyhrát s takovým spojencem.


Velká část divizí a částí ozbrojených sil Ruska ze Sýrie odešla. Ve skutečnosti zůstala na základně Chmeimin pouze letecká jednotka. Podle interních informací Kreml přijal politické rozhodnutí maximálně snížit náklady na údržbu seskupení ruských vojsk v Sýrii a bojovat s ohledem na stávající rozpočtová omezení. Seskupení snížit, benzín spořit, letecký petrolej vážit. Bomby brzy dojdou. Rusové je prý nakoupí u Běloruska, kde jsou dochovány ve značném množství ještě od sovětských dob.

Ruská pomoc po roce bojů je prakticky k ničemu


Prvních šest měsíců syrské kampaně bylo možno účast ruských jednotek hodnotit jako více či méně úspěšnou. Naše vzdušné a kosmické síly za součinnosti ostatních druhů ozbrojených sil zasadily teroristům účinné raketové, dělostřelecké a bombové údery. Při jejich podpoře vládní jednotky osvobodily od bojovníků jednotlivé oblasti Sýrie. Ale v druhé polovině roku se fronty zastavily, a na některých místech došlo k ústupu.

Nyní je situace taková, že cca 60-70% území Sýrie (přesnější číslo je obtížné zjistit) je kontrolované ozbrojenci a složkami ozbrojené opozice. Obsadila prakticky celý východ země, značnou část Aleppa, v plném rozsahu provincii Idlib, značnou část provincie Choms, území kolem města Deir-ez-Zor, oázu Východní Huta na jih od Damašku, oblast Zabadane na hranici s Libanonem a řadu dalších míst. Teroristé v Aleppu neustále dostávají z Turecka vojenské síly, munici, výzbroj a vojenskou techniku. V provincii Idlib je syrsko-turecká hranice zcela otevřená.

Asad je neřiditelný spojenec


Další vyhlídky armády Bašára Asada vypadají nepříliš příznivě. Nejvíce palčivá otázka je dnes kvalita v řízení vojenských operací. Od roku 2004 byli ze syrské armády cíleně odstraněni důstojníci a generálové, kteří získali vojenské vzdělání v SSSR a později v Rusku. Rusky mluvící důstojníci jsou téměř pryč. Přednost dostali důstojníci formovaní v Turecku, Saúdské Arábii, na Západě. Právě na ně kladli hlavní důraz v syrské armádě. V důsledku toho mnozí syrští generálové a důstojníci přešli na stranu opoziční Syrské svobodné armády (SAA). A to byla celkem dobrá část důstojnického sboru Bašára Asada. Ve vládní armádě se dnes daří přítelíčkování, korupci, lichocení, intrikám, podvodům. Aktivní a vojensky schopní důstojníci nemají bez potřebnými vazeb na příbuzné žádnou šanci na další postup.

Ruští poradci opustili Sýrii a žádný z našich poradců není v současné době v centrálním řízení ozbrojených sil v Sýrii. Není ani v generálním štábu, ani v jiných složkách ozbrojených sil syrské armády, ani v hlavních veleních armádních svazů. V současné době z těchto důvodů chybí komunikace i na minimálně požadované úrovni mezi syrskou a ruskou armádou. A to posílilo vzájemnou nedůvěru, vzniká nesoulad v činnosti. Obě strany se podezírají navzájem nejen z úniku informací, ale někdy dokonce i ze zrady.

Pro účinné a efektivní vedení ozbrojeného boje je třeba koaliční seskupení vojsk a je třeba vytvořit společné instituce. A co je nejdůležitější: je třeba jmenovat jediného velitele s velmi širokými pravomocemi, který bude v plném rozsahu odpovědný za průběh a výsledek ozbrojeného boje v této republice. Je vhodné, aby velitel podobného seskupení byl podle své hodnosti minimálně náměstkem ministra obrany v Rusku. Se svými vojáky nemůže zůstat na letecké základně v Chmeimim, ale v hlavním městě Damašku. Teprve tento post a úroveň velení mu otevře dveře na vládní úrovni. Lhůta pro jeho služební působení nesmí být tři měsíce, ale až do konce války, ať dopadne jakkoliv. Pak je možné mluvit o centrálním a osobním velení vojenských operací v minimální potřebné míře. Ale to se zatím nestalo, a vůbec není jasné, zda se o takovém postu v Rusku uvažuje.

Rusko už má první zkušenosti z vytvoření vojenských koalic v průběhu vojenských cvičení. Zejména v rámci Šanghajské organizace spolupráce od roku 2005 se konají cvičení "Mírová mise". Přesně tam se řeší otázky vytváření koaličních ozbrojených sil a formování koaličních štábů. V průběhu těchto aktivit se pozitivně řeší velmi složité problémy spojené s řízením vojenských složek, které patří různým státům. Tyto obecně pozitivní zkušenosti je vhodné zvážit a využít v průběhu vojenské kampaně v Sýrii.

Velitel koalice musí disponovat s výraznou všeobecně-vojskovou rezervou, kterou Sýrie v současné době vůbec nemá. Na tuto roli by se nejlépe hodili bojovníci Ramsana Kadyrova, protože z těchto zhruba 10 tisíc vojáků je možné vytvořit funkční bojový celek. Pokud by se taková síla objevila pouze jedenkrát na bojišti, hned by se situace dramaticky zvrátila ve prospěch vládních vojsk.

Pokud jsou Rusko a Sýrie spojenci, pak se souhlasem Moskvy musí být ustanoveni i rozhodující činitelé v syrské armádě. Zastánci Asada, samozřejmě s rozhořčením odmítli všechny tyto plány s tím, že jde o útok na suverenitu a vměšování se do vnitřních záležitostí. Ať pak sami předpovědí, jak dlouho jim bude trvat, než dotáhnou válku ke smutnému konci.

Bez zásobování a bez bojového ducha


Syrské jednotky dnes nemají ani centralizované zásobování. Vše rozhodují a nakupují velitelé armádních sborů. Dají se jim peníze, a oni už se sami rozhodují, co koupí, v jakém množství a v jaké kvalitě. Velitelé sborů jsou dnes nejbohatší lidé v syrské armádě. Centrální aparát ozbrojených sil na tento proces žádný vliv nemá. Armáda je z těchto důvodů zbídačelá a v rozvratu. Syrská mládež místo odvodu na vojenskou službu raději uteče za hranice. Pomoc rodinám padlých a raněných vojáků ukazuje jako minimální, nebo není žádná. Prostě, je to bída. Ani vojáci, ani jiní činitelé nejsou motivováni k úspěšnému řízení bojových akcí. Bojový duch armády je velmi nízký.

V průběhu bojů o Aleppo na území vojenské akademie syrští vojáci vzdali tuto klíčovou pozici, i když ji napadla pouze jedna BMP s výsadkem cca 8 až 11 bojovníků. Vojáci Asada v panice ustoupili, takže nepříteli přenechali velké zásoby potravin, oblečení, zbraně a munice, a hotové okopy. Poté tento objekt muselo zničit ruské letectvo. Nejčastější scénář je tento: ruské letectvo zaútočí a vojáci Asada do boje nejdou. Ujdou asi 60 metrů, pak zalehnou, a nakonec se vrátí zpět s tím, že je mohou zasáhnout. Při střelbě míří pánubohu do oken, ani se nedívají kam střílí.

Syrská seskupení v oblasti postupovala 1,5 měsíce z Palmýry do obklíčeného města Deir-ez-Zor, kde se nachází klíčový uzel vodních zdrojů na řece Eufrat. Do konečného cíle zbývalo sedm kilometrů. Za jeden den se vojáci otočili, všechno vzali a vrátili se zpět. Přijel náčelník generálního štábu, o něčem mluvil se svými místními vojenskými veliteli, a ti se pak sebrali a odešli zpět. To bylo naprosto bizarní a Rusové dosud nic takového nezažili. Někdy stačí jeden vousatý mudžahedín k zahnání celé jednotky na útěk. Armáda je špatně vycvičena. Dělostřelectvo Asada v nejlepším případě může vést palbu pouze na přímé cíle, a ne na nepřímé, protože na to nejsou školení a neví, jak to dělat.

Strategický zmatek


Syrské vojenské vedení nemá jednu jasnou strategickou linii. Každý si velí a taktizuje na svém vlastním písečku. Přesně tento styl mají od generála Aliho Аslana, který byl šéfem generálního štábu a je nejbližší vojenský poradce Bašára Asada. V šestidenní válce v roce 1967 Ali Aslan velel četě a zdá se, že na této úrovni jeho vojenský vývoj skončil. Co je to strategie a operační umění, to je jemu i jeho skupině naprosto cizí. Kde vedl operace Ali Aslan a jeho chráněnci, tam dopadli špatně a nebyli schopni získat rozhodující převahu nad protivníkem.

Strategické rezervy u syrského vedení neexistují. Přitom v zemi vznikají dobrovolnické sbory spojují se do brigád. Je možné vytvořit silnou údernou sílu a zaměřit ji na správném místě a ve správný čas. Ale tyto jednotky jsou rozptýleny na četných úsecích fronty, a jako jediná síla dobrovolníci neexistují. Je na čase uvažovat o postupném odstoupení Ruska od syrského konfliktu.

Je třeba předělat syrskou armádu a vytvořit novou


Za syrskou armádu bojují v poli syrští dobrovolníci, íránští dobrovolníci, Hizballáh, zatímco vojáci Bašára Asada se promenují po silnicích. V hlavním městě Sýrie je každou noc střelba. A ve stejnou dobu, přibližně ve 22.00. Bojovníci se usadili v jižních předměstích Damašku a nikdo jim v ničem nebrání. Zdá se, že napětí v syrské metropoli je přínosné pro obě strany konfliktu. Pohyb prezidenta Asada v Damašku a v zemi je zásadně omezen kvůli jeho osobní bezpečnosti. Přístup k hlavě státu nemají žádné jiné osoby, kromě nejbližšího okolí a příbuzných. Vyvstává logická otázka: má vlastně Asad přehled o tom, co se děje v zemi? Má nezávislé zdroje informací, umožňující tomuto vůdci dělat správná rozhodnutí v souladu se vznikající situací? Syrští vůdci navíc popírají, že u nich v zemi běží plnohodnotná občanská válka. Vojensko-politické vedení Sýrie se domnívá, že v zemi běží multilaterální vnitřní ozbrojený konflikt s prvky cizího zásahu. I přes rozsáhlé vojenské akce v zemi, není zaveden výjimečný stav.

To je špatné, protože zemi neřídí armáda, ale četné místní bezpečnostní služby typu muchabarat (v překladu z arabštiny — "zpravodajská služba"). Jsou zastoupeny čtyřmi druhy — národní, vojenské, letecká a politická. Existuje ještě Národní bezpečnostní úřad. Korupce v těchto službách je ohromná a zužuje nejen místní obyvatele, ale i armádu. Při průchodu přes každý blokpost uzavřený bezpečáky se musí platit. Dokonce i vůz s potravinami se prováží skrze blokpost jen za úplatu. Podobná situace je s uprchlíky. Zástupci bezpečáků za úplatek rozhodnou a vyberou z davu trpících ty, kteří mají peníze a ti jsou umístěni v táborech. Za odchod ze země se platí kolem 200 tisíc místních lir za osobu. A to jsou na syrské poměry velké peníze.

Asad nemá etnickou a náboženskou podporu menšin


K mnohonáboženské a etnicky rozmanité Sýrii nelze přistupovat s žádnými společnými evropskými měřítky. Je nutné vzít v úvahu místní specifika. Konkrétně v Sýrii je dost křesťanů. Podle některých odhadů asi dva a půl milionu lidí. Ale prolít krev za Asada nechtějí. Dříve křesťané v Sýrii byli občany druhého řádu, málo zastoupeni v různých orgánech moci. Dnes neví, co čekat od vlády v budoucnu, takže není důvod za ni bojovat. Jen z křesťanů by se dalo vytvořit několik plnohodnotných brigád v počtu až 10 tisíc bojovníků. Bojovat umí a mohli by jít do boje velmi statečně.

Nikdo nepracuje s Turkmeny, kteří zde žijí od dob Osmanské říše. Jsou právem považováni za velmi dobré bojovníky. Značný počet jich dnes bojuje na straně opozičních formací. Ale mohli by bojovat za Asada, pokud by věděli, za co konkrétně se bude bojovat. Navíc na stranu Asada by přešli i ti, kteří jsou nyní v řadách milicí. Ale žádná práce s nimi není neběží. A tajné služby Asada prostě lidi unášejí, a ti mizí beze stop. Příbuzným v nejlepším případě po roce dávají jen věci s prohlášením "váš syn zemřel ve vězení." Takže Asadovci si sami vytvářejí nesmiřitelné nepřátele.

Současná situace v Sýrii je ve slepé uličce. Vojenské řešení syrský problém opravdu nemá. Američané společně s opozicí vyvíjejí návrh nové ústavy Sýrie, zatímco Asad a jeho spojenci nedělají vůbec nic.


Michail Michajlovič Chodarenok je vojenský komentátor Gazeta.ru, plukovník ve výslužbě.
Originál článku zde.

50 komentářů :

 1. Nespletl jsi se Dvořáku? Dávat sem takové články?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 11:37: Proc by se mel Dvorak splest? Kdyz je clanek pravdivy tak sem patri. Spise je tragedie ze se Rusove zjevne zase dali oklamat uSSakama a flakaci s Syrske armade. Rusum se to porad podari, bohuzel.

   Smazat
  2. Tomu se ty bobří prde říká nestrannost informačního toku, ne omyl. Nestrannost a nezávislost je omylem jen v té vaší panoptikální tlupě a v tvojí kebuli.

   Smazat
  3. 11:37 Mnohé informace uvedené v článku, jsou bláboly, podobné zprávám ČT a Pražské kavárny.

   Smazat
  4. Konečně nestranej článek! Já už dřív vyzával redakci ať přestane s putinskou propagandou a začne pracovat pro Rusko! A radil jsem ať začnou třeba právě překladem tohodle podobného článku! - http://iks2010.info/?p=102271

   Smazat
  5. Článek je v rozporu s tím co vidíme a slyšíme z obrazovek televize jak Američani křičí o humanitární katastrofě v Aleppu kde jsou obklíčení jejich bojovníci a dostávají denně pořádně po hubě. Asi Amici by jenom tak nekřičeli o humanitární katastrofě ve které se nacházejí jejich jimi vyzbrojení umírnění bojovníci. Kdo to tedy v Aleppu poráží Američany vycvičené a Američany vyzbrojené bojovníky. Situace je pro Američany tak katastrofální, že USA už vyhrožuje Rusku ne li vypovězením války pokud obklíčení Aleppa bude pokračovat. Článek říká o Sirské armádě nelichotivé věci. Kdo to tedy v Alepu dává do těla Amikům?

   Smazat
  6. Hlavně tedy dnes irácké šíitské milice, Hizballah a iránské Revoluční gardy posílené o Meče ajatollláha! A ruský letadla. Jinak nic moc ....

   Smazat
  7. Vlastenec:
   __________   FUJ = HNUJ ..takovýto článek !!!!!!!!!!!!


   ********** Vyhoďte zoho imbe-cila Dvořáka !!! ******

   Co to je za článek = paskvil ????


   ..vůbec nekoresponduje se skutečným děním dle ostatních serverů!!!
   *********************************************************************

   Pokud ovsem novarepublika.cz a pan Dvořák dostali zaplaceno od nadace Člověk v plísni,
   tak potom už vše chápu - ALE DĚKUJI NECHCI ČÍST DALšÍ MAINSTREAMOVÝ SERVER !!!!!!


   Smazat
  8. Na obranu autora, stoji za povsimnuti zbabele a podle chovani velke vetsiny afroarabu v Evrope...

   Smazat
 2. Jak to teda teď vlastně je?to už tam nikdo není?
  já tomu nerozumím :-(
  j.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Buď v klidu vlaštovko, tam tomu nerozumí ani ti, co tam tomu velí. Petr

   Smazat
  2. Jeden článek ruskýho vysloužilce placenýho odpůrci Putina a už se plašíte....Klídek. Jde to tam ke konci a proto usácí tak řvou a vyhrožujou.....

   Smazat
  3. Už jsem to četla na e-republice a asi autor nevěděl o útoku Kalibrů na řídící štáb teroristů.
   Oficiální média stále nepíší o smrti důstojníků USA, Izraele, VB, ale Sputnik píše o zuřivých reakcí amerických úředníků. Trvalo jim to týden než se vzpamatovali.http://aeronet.cz/news/video-rusko-pozabijelo-americke-britske-a-izraelske-vojaky-v-syrskem-aleppu-kteri-z-bunkru-ridili-operace-is-a-fronty-al-nusra-rusko-celi-narceni-z-barbarismu/

   Smazat
 3. to jsou spatne zpravy

  OdpovědětSmazat
 4. Žádný konkretní fakt a pouze subjektivní pohled na situaci. Za mně je mise Ruska v Sýrii velice úspěšná v rámci manévrovacího prostoru, který je k dispozici. To, že neokoni už plánují přímé bombardování Syrské armády a vyhrožují teroristickými útoky v Ruských městech ukazuje, že se jde do finále. Jak mocenský boj mezi elitami řízený zákulisním vedením dopadne ukážou volby v USA. Pokud bude zvolen Trump, za nějaký čas po IS ani pes neštěkne.

  OdpovědětSmazat
 5. Plukovníků ve výslužbě, jako je zde uvedený Michail Michajlovič Chodarenok, je jistě v Rusku, a v celém Světě, dostatek.
  Otázkou je, kdo a proč tento článek, který má všechny rysy účelově vyrobeného "hoaxu", vůbec psal .....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na tomhle webu se přece jiné články než účelově vyrobené hoaxy nezveřejňujou, to sis nevšiml?

   Smazat
  2. 13:40 Nepovídejte.... Informace z ČT a Pražské kavárny tu, až na výjimky, nejsou !

   Smazat
  3. Ale jsou tu hoaxy zas ze druhé strany, což se nedá popřít.

   Smazat
  4. Hoax jsi jedině ty 13:40 , tvůj otec chtěl pořádného chlapa, ale materiál byl velmi špatný a vytvořitl odpad a v nemocnici zachránili potrat, který tu onanuje. Vrať se na bakaloviny a ČT-džazíru hňupe.

   Smazat
  5. Co je to proti naprostému hoaxu o "zlikvidování 30-ti izraelských poradců v Halabu"!:))) Tohle je aspoň čirá realita ověřená samotným ruským velením! Tak to prostě chodí. Syrská arabská armáda je v rozkladu a dokáže je na útěk zahnat i hrstka věrných Bohu! Viz zoufalý pokus zaútočit na Rakku. Jak assadovce prohnali pouští!

   Smazat
 6. Rusku se nedaří proto,že velké řeči USA o bojování proti IS,vlastně je podporují a bohatě.Navíc Turecko je také všemožně podporovalo,S.Arábii,Kuvait nevyjímaje.

  OdpovědětSmazat
 7. Není to hoax. Spíš to vypadá na součást nátlaku na Bašára Asada, aby přiznal barvu. Za situace, kdy Rusové opět - chtě nechtě - zintenzivňují bojovou činnost to dává smysl. Bašár není jediná možnost v delší perspektivě a Rusové to opakovaně dali najevo. Zajímavá je zmínka o jednotkách Kadyrova. Ony by taky mohly být zaměřeny na likvidaci kavkazských džihádistů, protože zabránit jakýnkoli způsobem jejich návratu na území RF je jeden z hlavních cílů v Sýrii. Taky asi nebude náhoda, že zrovna v tuto dobu prý u Aleppa kde se vzal, tu se vzal "Meč ajatolláhů" generál Sulejmání. Irán to asi taky vidí zralé na nějaké popostrčení.

  VR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Meče nasadili proto že prohrávaj! Jak to v článku stojí: za syrské vojáky už tam válčí jen Iránci, irácké šíitské milice, Hizballáh a ruské letectvo:)

   Smazat
 8. Nevím, na čí straně je a čí zájmy autor hájí. Ačkoliv pravidelně nesleduji stále někde uváděný stav na bojišti, tak mám také pocit, že vývoj nejde směrem k Assadově vítězství. Celkem bych to chápal, počet různých sil v zemi je značný a zájmy nějakým způsobem zúčastněných velmocí také rozličné. Pouze mi do toho nezapadá, Assadovo vítězství ve volbách. Podle všeho, musely být zfalšované. Podle článku, Assad nemá v zemi podporu.
  Rusku se buď nepodařilo najít perspektivnější spřátelenou sílu v zemi, nebo naopak podařilo a brzy nás s ní seznámí. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 3:02 Všechny volby, které nevyjdou podle přání nějaké skupiny jsou zfalšované? V.J.Horák

   Smazat
  2. Nemusely být zfalšované. Neby,o možné volit všude a přišli především Asadovi příznivci. Arabský kult vůdce určitě taky udělá svoje (viz Sísí a volby v Egyptě, i když ten samozřejmě má úplně jinou pozici). Hodně lidí mu to určitě hodilo podle úvahy, že všechny ostatní možnosti jsou daleko daleko horší nebo tohohle aspoň známe a víme co můžeme čekat.

   VR

   Smazat
  3. Anonymní29. září 2016 13:15
   „3:02 Všechny volby, které nevyjdou podle přání nějaké skupiny jsou zfalšované? V.J.Horák“
   Abych se přiznal, nemám zde vyhraněné přání, kromě odstavení USA. Syrské sílové skupiny jsou zřejmě dost nestálé a jdou za tím, kdo jim konkrétně nabídne více. Bez ohledu na nějakou ideologii, nebo zájem státu.
   A zde je asi ten problém, jaký by to měl být stát. Nyní, po těch hektolitrech krve a rozbitých městech, je asi každá dohoda stále obtížnější. Ať už „zvítězí“ kdokoliv, bude za ním stát pouze malá část populace země, takže bude závislý na tom zahraničí, které ho uzná. To je asi rámec Syrské „krize“. P.K.

   Smazat
 9. Pro mně důležitý je, že to pravděpodobně napsal nějaký ukačko, dál už ne čtu...

  OdpovědětSmazat
 10. Pro mně důležitý je, že to pravděpodobně napsal nějaký ukačko, dál už ne čtu...

  OdpovědětSmazat
 11. Михаил Ходаренок je člověk z Chruščovovi a Brežněvovi éry, kteří vedli svůj stát ke krachu.
  Dnes se ozývají jako "analytici", kteří by chtěli navést postup stejným směrem. Dohodnout se se západem, odevzdat mu zdroje a rozkrádat zemi.
  Sloužil u protiletadlové obrany, tak by spíše, než analýzu bojů v Sýrii, mohl podat analýzu k MH17.
  Protože vzhledem k jeho časovému působení ty jeho analýzy o Sýrii musí vést k dalšímu Afghánistánu a následnému konci RF v státním převratu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. RF je sám o sobě konec! Její zničení může vést jedině k obnově Ruska! Je třeba ale zničit tyhle pacholky nejdřív! - https://cont.ws/uploads/pic/2016/5/CW2TQhTSl2s.jpg

   Smazat
  2. Potápět vlastní národ tam umí mnoho lidí. Jako u nás. Privatizace a mhouření očí na hrudi amerického politika.

   Smazat
 12. Je zajímavé, že článek přichází v době, kdy v Aleppu RF spolu s asadovými vojsky útočí na islamisty a západu se to velice nelíbí, poněvadž islamisty podporuje.

  OdpovědětSmazat
 13. Autor originálu je ruský důstojník v záloze Michail Michajloviš Chodorenok, který skvěle funguje pro ruskou opozici. Stačí se podívat na weby, kde se nejvíce prezentuje, aby každý normální, jen trochu zasvěcený člověk zjistil, že jsou to stránky takzvaných liberastů, tedy opozičníků.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naši píšou podobně! Přes nenávist k liberastům je v tomto shoda! - http://iks2010.info/?p=102271

   Smazat
 14. Řekl bych, že Rusko dává od začátku najevo, že nestojí o to, mít ze Syrie rozvrácený protektorát, jak mají USA v zemích, které dobyly - a dobily. Proto se snaží pomáhat, ale přitom hlavně přimět Syrii, aby se kozolidovala a pomohla si sama. Proto ty "ústupky" a příměří tam, kde mohlo situaci vyřešit rychle silou. Je otázka, co udělají, jestli to Syrie nakonec nedokáže.
  Článek je sice tendenční, ale ne docela mimo realitu. Už dřív jsme se mohli dočíst, že Rusové učí - nutí Asadovy vojáky, aby udržovali v chodu a opravovali techniku, kterou jim dodali.
  J. Hruška

  OdpovědětSmazat
 15. Článek je v rozporu s tím co vidíme a slyšíme z obrazovek televize jak Američani křičí o humanitární katastrofě v Aleppu kde jsou obklíčení jejich bojovníci a dostávají denně pořádně po hubě. Asi Amici by jenom tak nekřičeli o humanitární katastrofě ve které se nacházejí jejich jimi vyzbrojení umírnění bojovníci. Kdo to tedy v Aleppu poráží Američany vycvičené a Američany vyzbrojené bojovníky. Situace je pro Američany tak katastrofální, že USA už vyhrožuje Rusku ne li vypovězením války pokud obklíčení Aleppa bude pokračovat. Článek říká o Sirské armádě nelichotivé věci. Kdo to tedy v Alepu dává do těla Amikům?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ti samí co dřív! Sadrovy šíitské milice a Hizballah posílený o iránský Revoluční gardy (k nimž nyní přibyl Meč Ajatoláhův, který je nasazován vždy jako zbraň poslední odplaty)...

   Smazat
 16. Je pravdou že nemůžeme nic zázračného očekávat od mužů ze Sírie. Vždyť se podívejte na ty běžence ze Sírie. Úbohost. Pracovat to nebude, učit se to taky nebude, bude to jenom brát dávky a páchat trestnou činnost. Kecy neziskovek o tom jak nám tito muži v plné síle zachrání nedostatek pracovních sil je zcela mimo mísu. Již několikrát Sirská armáda bojovala a vždy prohrála co se dalo. O Golanské výšiny take Sírie přišla a jsou trvale okupované Izraelem, který jim je nevrátí, sice svět vůbec neprotestuje a nechává aby si Izrael dělal co chtěl. No ale co Siřani, zbraně měli a mají tak proč už ty Golanské výšiny nemají dávno zpět. Rusové asi budou postupovat dle možnosti čím nejúčinněji bez velkých nákladů a budou si v bojových podmínkách zkoušet zbraně a protizbraně na Americké zbraně. U Aleppa se jim daří a dávají Amíkům pěkně do těla a tí křičí o humanitě pro jejich umírněné bojovníky. Něco podobného jak to proběhlo v Donbase, kde Amici s Ukrajincemi dostali taky pěkně po držce. Škoda, že to Rusové nedotáhli do konce a nezajali všechny ty Americké "lack wotrs".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady je příčina té škody! - https://pp.vk.me/c626630/v626630034/2c678/3_NO_ur2bIM.jpg

   Smazat
 17. Rusko to má opravdu těžké.Je zázrak,že se jim daří manévrovat se špatnýma kartama!Něco zachránit je daleko těžší než něco jako USA ROZVRÁTIT,ROZBOMBARDOVAT,PŘEVRATY atd.Alespoň si vyzkouší v Sýrii nové vojenské technologie.USA má v celé oblasti své noshledy,žoldáky,které pohodově klidně i pěšky přepravuje do Sýriie!Kdežto Rusko to má logisticky na zásobování bojiště velice nákaldné, zdlouhavé a složité!!Jsou v nevýhodě!Kdo ovládne zásobování ten vyhrává!Je zázrak,že je Rusko všechny drží na uzdě s tak malou skupinou vojáků a letadel.Bohužel, od USA nekouká do budoucna nic dobrého!Spíše nás čekají hrůzy!Mám docela obavy co z toho může být do budoucna pro svět.lidi,naši zem!Né ovšem pro USA schovaných za oceánem!Evropa je totálně v haj.z.l.u co se týče obrany před migranty z Afriky a Středního Východu,Asie!!!Bohužel, ani jeden Český politik či generál oficiálně není schopen potvrdit zda je schopna armáda České republiky v rámci našeho státu přepravit rychle letecky z bodu A do bodu B 600 vojáků na ochranu hranice např.proti migrantům,kteří jistě nepůjdou pěšky po silnici,ale mohou proniknout po stovkách terénem mimo vozovky v krizové situaci!Kdo je pak schopen takové stádo (mladých nadržených bojovníků/pardom migrantů) nebo stáda zablokovat než proniknou do vesnic v pohraničí mimo hlavní tahy,která třeba obsadí a vydrancují a oplodní?Jak ochránit tyto naše občany?Tohle mě zajímá a né to zda proběhlo cvičení s policií na hlavním tahu o celkové síle 8 aut Octavia policie ČR, 6 sanitek a dvou vozů Tatra s houkačkou!!!!Mě zajímá zda má stát připravenou záchranu občanů v případě velkého davu migrantů,který se nebojí překročit hranici mimo vozovky a železnice násilně bez strachu z potrestání!!Jsme schopni letecky vrtulníkama přepravit během několika hodin 600 vojáků na jaké koliv místo v České republice pro zajištění x-set valícího se davu mladých migrantů v určitém prostoru i násilně?Dokážeme to, jsme toho schopni?Nikde jsem nic takového neslyšel a neviděl!!Dokáže naše zem přepravit v rámci svého prostoru 600 vojáků do několika hodin?tohle mají řešit atd!!Z tohoto mám obavu,když vidím Srábotku,Zadolárka,který se někam stratil nebo gener.anála Páju Páju co chce válku s Ruskem, protože mu US-protektor platí Euro žlab!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Armáda ČR je připravována jen na vlastní obyvatelstvo. Proto ji stačí ne - plovoucí Pandur, tři tanky, dva Gripeny a 10000 vojáků spolu s kašpárkem coby ministrem obrany.

   Smazat
 18. Tak se odděluje zrno od plev. Hlupáci a zaslepenci před špatnými zprávami zavírají oči a zacpávají si uši, rozumní pátrají, nakolik jsou pravdivé, aby věděli, co dělají špatně a napravili to. Předlistopadoví pupíci tak dlouho zavírali oči a uši, až jim zavřeli krám úplně. Stejné je to s dnešními amaričanofóby a rusofily - tak dlouho budou chtít číst jen svému názoru příznivé zprávy, snít své iluze, až na ně dolehne zcela nepříznivá realita.
  Nadějí pro tragédii syrských občanů je, že Rusové nejsou takoví pitomci, jako nemálo čtenářů NR, a vážně analyzují všechny signály problémů, rizik a nebezpečí, nezavírají před nimi oči a uši, ale poučí se a budou racionálně konat, aby se z příznaků nestala vážná choroba. Debilnímu zacpávání očí a uší podléhají šéfové v Bruselu, v USA a jinde a pak kvůli jejich politické a ekonomické moci trpí spousta lidí na celém světě. Žel nejen pitomci podobných vzorců "myšlení", ale i ti rozumní, kteří se nenechávají ukolébávat jen výběrem "dobrých" zpráv a řídí auto svého života dle zatáček a výmolů a nikoli dle svých snových představ.
  KR

  OdpovědětSmazat
 19. No, v každém případě to dokazuje jediné. Ovládnout zemi, jako území není problém. Ovládnout zemi s jejími lidmi je nesplnitelné. Vyzkoušeli si to Rusové v Afghánistánu, Američané tamtéž, navíc v Iráku a Libyi a nyní si můžou obě velmoci oživit paměť v Sýrii. Bůh ochraňuj Evropu, až se Rusové rozhodnou v Sýrii hodit ručník do ringu. Pak ten milion migrantů z loňska byl opravdu pouhým zahřívacím kolečkem.

  OdpovědětSmazat
 20. Největší blbost je, že Rusko nakoupí bomby na Ukrajině, kde jich je prý dostatek ještě z dob SSSR. I kdyby tomu tak bylo, Porošenko by je raději sežral, než aby je prodal Rusku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nauč se číst. Ty bomby maj v Bělorusku, ne na ukrajině

   Smazat
 21. Jiří Vyvadil30. září 2016 5:47

  Zveřejnění takového článku by za války muselo vést k popravčí četě. Když autor na závěr chválí Američany za přípravu Ústavy pro Sýrii, která jak je jisté má v podstatě předem charakter státního puče, tak nevím. Realistická kritika je dobrá. Ale tento článek je jasným výsledkem jakéhosi zhrzeného plukovníka, který zřejmě pro své názory ztratil důvěru.A mimochodem, reálná situace na bojišti u Aleppa tyto závěry nepotvrzuje. Opakuji, je třeba alternativní vidění, abychom nebyli jako Česká televize, byť v opačném gardu, ale toto se fakt pane Dvořáku nepovedlo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. (Pro)ruští idioti zastřelí M. M. Chodarenka, (pro)američtí idioti zastřelí P. C. Robertse. Kdo ale odstaví od moci idioty?
   KR

   Smazat
 22. Tam mě zaujalo to, že Asad okupuje pouhých 40% území Sýrie, ale neříká už to, že je to území,kde je husté osídlení. Zbytek jsou údajně pouště a osídlení řídké.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.