Reklama

.

.

pondělí 19. září 2016

Studie Harvardské univerzity: USA jdou do kytek

Václav Umlauf
19. 9. 2016 E-republika

Harvardská ekonomka neoliberálním ideologickým dopingem pomohla krach US-společnosti úspěšně nastartovat a dlouho vedla peloton. Nyní zajela do depa a nechává veřejně řádit jiné politické a ideologické hlupáky.Kolegové zveřejnili čísla o dětské chudobě v USA, která tuto zemi řadí na jedno z posledních míst mezi vyspělými zeměmi světa (USA: Dětská chudoba v číslech). Není to náhoda, což dokazuje nedávná studie Harvardské univerzity (Harvard Business School). Studie se jmenuje velmi charakteristicky "Neřešené problémy a rozdělený národ" (Problems Unsolved and a Nation Divided). Harvardská ekonomka neoliberálním ideologickým dopingem pomohla krach US-společnosti úspěšně nastartovat a dlouho vedla peloton. Nyní, když pochopila, o jaký průšvih jde, tak se svým závodním kolem opatrně zajela do depa, a nechává veřejně řádit jiné politické a ideologické hlupáky. Nejspíš tu školu začal vést Putin, protože je plná obratně skryté proruské propagandy. Porno-bojovníci za Evropské hodnoty by ten Harvard měli nechat zavřít. A protože to jde těžko, tak korporátní média na tuto studii uvalila kompletní informační embargo.

 

Krach politiky


Studie je celkem rozsáhlá a každý z ní komentuje to, co se mu hodí do argumentační linie. My nebudeme postupovat jinak a začneme od konce studie, tedy politikou. K tomu viz náš článek Skutečná bitva o budoucnost Demokratické strany v USA. Z grafu jasně vyplývá, že zkorumpované partaje Republikánů a Demokratů prolezlé nepotismem, klany a politickou a ekonomickou korupcí už Američany nelákají.
Stále více občanů chce mít v zemi politickou alternativu. U nás to bude podobné, ale celý proces bude trvat déle. Systém dvou stran se v myslích Američanů přežil, protože je úplně jedno, koho z těchto dvou komediantů volíte. Prezidentské volby to ukazují víc než jasně. Nemocná starší paní pravděpodobně postižená začínající mozkovou demencí je jasně republikánská kandidátka proti levicovému miliardáři, který kradl, nyní lže a nemá žádný problém slíbit cokoliv, kromě války s Ruskem. Do ní naopak verbuje starší unavená dáma vedená vojensko-průmyslovým komplexem. Není divu, že toho Američané mají dost. Další graf ukazuje rozpad společných amerických hodnot, což jistě nepotěší naše transatlantické bijce za čistotu neoliberální ideologie.
Graf ukazuje názorové rozdělení na 10 vybraných ideologických otázek. Modří jsou demokraté, oranžoví Republikáni. Amerika je ideologicky rozbitá a polarizovaná jako nikdy předtím. A týká se to zejména střední třídy. Chudina ve městech se politizuje mnohem radikálnějším způsobem daným rasově a sociálně. Nepotrestané policejní vraždy černochů vedou k radikalizaci nespokojených a zchudlých mas uvnitř velkoměstských ghet. A když k tomu připočteme rozpadající se infrastrukturu, tak není divu, že Národní garda si kupuje klasickou vojenskou výstroj k budoucí válce ve městech. Viz náš článek Pentagon se připravuje na občanské nepokoje dané klimatickými změnami. Špionážní vojensko-policejní drony hlídkují například nad Baltimorem stejně jako nad Sýrií. US-režim se chystá na občanskou válku v ruinách ghett. Nákup levných plastikových rakví, který FEMA dělá za Obamy ve velkém, také o lecčem svědčí.

 

Ekonomická situace


K tomu jsme psali shrnující článek, jak dopadly Spojené státy za Obamova prezidentování (Skutečný stav USA po Obamovi v grafech). Proto se podívejme na jinou sérii grafů, které naše bijce za neoliberální zázrak příliš nepotěší.
První graf ukazuje tempo zpomalení ekonomického růstu ve srovnání s předešlými dekádami. Koloniální války stály USA celkem 6 biliónů dolarů a uvrhly zemi do bídy. US-inženýři požadují asi 3 bilióny a dali by zemi do pucu, plus by miliónům lidí zajistili práci. Podívejte se na článek Zpráva o stavu infrastruktury v USA. Tuto zprávu každé 4 roky vydává Americká Inženýrská společnost (American Society of Civil Engineers). Ale když zemi vede skupina bojující za blaho korporátního fašismu, tak jsou války důležitější než blahobyt vlastních občanů. Pentagon má přednost, jak je vidět i na grafech ekonomického propadu. Další graf ukazuje úpadek USA v růstu produktivity, což je dnes nejdůležitější ekonomický ukazatel.
V zemi, v níž upadá vzdělání a obecná úroveň, je třeba zajistit produktivitu investicemi v koloniích typu Česka. Tam jsou lidé vzdělaní ještě od komunistů, pracovití, poslušní a nechtějí za svou práci tolik, jako chce srovnatelně kvalifikovaná skupina v USA. V této zemi se naopak pracujícím příliš nedaří, což ukazuje další graf.
Pak je jen logické, že podle srovnání dekád v USA trvale klesá i tvorba pracovních příležitostí. Zbrojní průmysl je vytvoří jen dočasně, protože v konečném součtu je neproduktivní, lidí ožebračí a zemi vede k ekonomickému kolapsu.

 

Kdo se pakuje na bídě a rozkladu společnosti


Grafy k propadu vzdělanosti uvádět nebudu, o US-školství jsme už psali (Kolik doopravdy stojí školné v USA). Zajímavý je tento graf, který v podobné verzi komentovaly naše články.

Kam vytvořené bohatství mizí, to ukazuje tento graf. Jde o percentilové rozdělení populace podle ročního příjmu. Můžete se sami podívat, kdo se pakuje a kdo chudne. Levá strana v absolutním příjmu ukazuje, kolik si daná skupina bere ze společného koláče.
Tento graf demaskuje mytologické myšlení střední třídy, která se krmí sny a pohádkami o tom, jak pronikne do vyšších pater. Studie účelově vynechala růst bohatství jednoho procenta, které nyní vlastní skoro 50 % produkovaného zisku, což je nejvyšší míra koncentrace bohatství od 30. let. Jak vidíte, během dekády stagnace a krize si k bohatství pomůže jen 5-10 % obyvatel, a k pohádkovému bohatství jen jedno procento, popřípadě pouhé jedno promile. To v případě, že vypukne další kolo studené války s Ruskem. Tak je to s US-kapitalismem podle Harvardu, milé české děti.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!


 
Související články:

29 komentářů :

 1. Já nevím.

  USA jde do kytek, EU jde do kytek, nejnověji z novinek i Čína jde do kytek...
  https://www.novinky.cz/ekonomika/415063-v-cine-stoupa-riziko-bankovni-krize-varuje-mezinarodni-dohled.html

  Ze stejného zdroje plyne, že i Kanada jde do kytek.

  Vypadá to, že se tedy všichni sejdem na louce plné květin. Konečně globalizace v eko hábitu...

  Je tu jedno ale.
  Žiji v ČR a za 25 let jsem neslyšel nic jiného, než že Rusko jde do kytek. Nonstop, pořad, hlasitě a důrazně.
  Ke všemu, po olympiádě v Číně a nočním masakru obyvatel Jižní Osetie kravatožroutem, se k obecnému info kanálu přidal celý západ.
  Je docela možné, že má Rusko už celou květnatou louku obehnanou ostnatým drátem a další milovníky přirody dál jednoduše nepustí.

  Už to celé zavání spíše pokrytectvím a globaním "odpuštěním dluhů". Všichni jeli v QE, primární byl růst za cenu totální devastace všeho.
  Výsledky nadvýroby si odneseme my "dole" a příroda, výsledek pokroku, kupříkladu v nanotechnologii (jako vlastně jediné průlomové a hodnotné), si pro sebe odnesou nikoli výzkumné týmy, ale pouze ti, co poskytli prostor a nezbytné finanční minimum, které navíc pochází od chudé pracující spodiny.

  Současný pokrok v nanotechnologii umožní automatizaci v takovém rozsahu, že 99,9% lidi se stává nepotřebnými, pro těch pár "chmatáků" je to přímo škodná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rusko jde také do kytek: Včerejších parlamentních voleb v Rusku se zúčastnilo jen 47,8% všech oprávněných voličů Ruska,takže je není možné uznat za demokratické,protože demokracií je jen vláda většiny. Tyto parlamentní volby Ruska jsou tedy neplatné,logicky a vlastně i plně právně.

   Vymazat
  2. V tom případě bch rád věděl, který volby byly platný u nás.

   Vymazat
  3. Jasně je zřejmé,že neúčast občana ve volbách je PRÁVEM, kterým vyjadřuje svůj názor,svou svobodnou vůli k tomu,aby volby nebyly uznány za platné,protože prostě ve skutečnosti nemá možnost volit svého zástupce podle vlastního výběru. To tedy vylučuje diskriminaci opozice,která je například v Rusku v podstatě zlikvidována a toto PRÁVO nevolit,je už tou poslední a jedinou obranou občanů proti zvůli vládnoucí diktatury,protože pokud je likvidována opozice,jde o diktaturu,logicky. Vesmírné civilizace,pokud vím,.. vždy to sdělovaly, nebudou Vládu a Parlament Ruska respektovat a budou území Ruska považovat za "neosídlené". Takové je Vesmírné právo a sorry, nepomůže vám naprosto,že na to serete. Řekl jsem to dostatečně důrazně? Ještě na Zemi nikdo z vesmíru neválčí,nicméně,.. BERTE TO UŽ NYNÍ JAKO VAROVÁNÍ! Vy budete dodržovat právní logiku!

   Vymazat
  4. Ještě k tomu vašemu prezidentu Zemanovi: Asi je vidět,že je hlupák.

   Vymazat
  5. 12:35 + 12:40-"Čeni", jediný hlupák jste Vy. S Vaší logikou naši europoslanci nemají právo nás zastupovat a tudíž v EU nemáme zástupce, tudíž nám nemají co rozkazovat. Teď již nevím kolik lidí hlasovalo pro vstup do EU ale "větší polovina ze všech voličů i nevoličů to nebyla. Proč ten přísný metr jen proti Rusku? Upravte si současnou "právní logiku" u všech nebo "Vesmírné právo" je také koncipováno od "neokonů"?

   Vymazat
  6. I 12:19 a ano,pro vstup do EU v referendu hlasovala jen menšina všech oprávněných voličů Česka.

   Vymazat
  7. Podle mého názoru,zajistit si legitimitu tím,že občané budou mít povinnost volit,je plně protiústavní.

   Vymazat
  8. 13:36- i ústavu píší vítězové ke svému obrazu, ne Bůh. Ač ateista vím, že Člověk je (Bohem?) obdařen rozumem, odvahou."Druhá strana"(Ďábel?) mu dodala lest a podlost. Kam se řadíte?

   Vymazat
  9. Myslím,že byste se měl "uklidnit".

   Vymazat
  10. 14:26-omlouvám se ale "zajistit si legitimitu" na pasivitě občanů je také protiústavní, "většina" je založena na neověřitelném předpokladu, že nehlasující jsou spokojeni!

   Vymazat
 2. Rusko jde také do kytek :-) Jo, to v takové říši dobra (USA) je zaregistrováno 123 mil. voličů, ale k místním volbám chodí v průměru pouze 18 miliónů (zdroj: britský Audit of Political Engagement). Jinak pro srovnání: Švýcarsko (2015) - 48,5%, Rumunsko (2012) - 41,8%, Francie (2012, 1. kolo) - 48,3%, USA (2014) - 36,4% atd. Příklady táhnou !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. P.S.: ještě je třeba dodat, že v zemích, kde je povinná volební účast (Belgie, Lucembursko) bylo toto procento 90%.

   Vymazat
  2. No,vždyť ano: Do Evropského parlamentu také a opakovaně volila jen menšina všech oprávněných voličů všech států EU a tedy je nelegitimní a doslova protizákonný,protiústavní,protože nedemokratický, Kosovo,například,to vyhlásilo suverenitu Parlamentem Kosova,který zvolila také jen menšina všech oprávněných voličů Kosova a tedy suverénní není,respektive ne vůlí většiny. Pokud budete vy lidé nerespektovat i ta nejzákladnější pravidla ,která jsou těmi nejzákladnějšími zásadami vašich demokratických Ústav,takže je tím porušujete, nebudete mít šanci přežít až přijdou vesmírné civilizace,protože i Vesmírné právo platí pouze ve smyslu právní logiky,která je naprosto totožná s tou vaší lidskou,kterou ale vy a naprosto vědomě nerespektujete,respektive flagrantně porušujete.

   Vymazat
 3. Kdyby u nás byla povinná účast ve volbách, tak prašivci všeho druhu začínají s volebnou kampaň hned druhý den po končících volbách a trvala by 4 roky.

  Nové strany by rostly jako houby po dešti, koblihárny by pracovaly nonstop a vepříny by nahradily montovny, jak by "uzenáři" nestíhali.

  Ekonomické směřování by stagnovalo v exportu, vysílače pro nové zpravodajské kanály by daly prostor odkopnutým strojařům, všichni by diskutovali o všem (jen ne o podstatném), ČT by zvedla poplatky na tisícovku a vystrašení lidé by pod tíhou "zájmu" balili raději kufry, což možná přijde i bez povinných voleb.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uvědomte si, že k volbám nejde akorát blb a pokud je přinutíte jít k volbám, tak budou volit to, co jim řekne TV. Je moc dobře, že hlupáci nechodí k volbám.

   Vymazat
  2. 13:12- co tím chce "básník" říci? Že každý občan nemá povinnost se vyjádřit k politické situaci a nepřevzít odpovědnost? Naopak, zavedl bych povinné, "netajné"(ne proklamativní volby) aby každý občan byl odpovědný za své jednání, jako kdysi se musela "modrá krev" veřejně přihlašovat k mocenským proudům. I tenkrát neměli všichni modrou krev, jako nyní. Zdá se, že čest je hendikep přežití(bílé,indiánské rasy?) a hyeny všech barev mají "pré". Také se zdá, že skutečné hyeny(milá a inteligentní zvířata) budou mít taky pré jako "likvidátoři" zbytků lidské rasy. Fosilní "pozůstatky" po nás nepředpokládám pro geologickou stálost Země.

   Vymazat
  3. Nikdo nikoho nesmí (nemá právo) nutit volit někoho,koho volit nechce. Pokud se voleb nezúčastní nadpoloviční většina všech oprávněných voličů,tedy pokud nerozhoduje tímto většina,jak demokracie podmiňuje, musí být volby prohlášeny za neplatné a musí se,logicky,opakovat.

   Vymazat
  4. 14:23- s tím se dá souhlasit, pokud řeknete "B", např. "třikrát a dost" nebo úřad(senát) se ruší pro nezájem občanů.

   Vymazat
  5. 14:23 V vaší logice je chyba. Pokud se někdo SVOBODNĚ rozhodne voleb neúčastnit, tak svou neúčastí deklaruje: "Nemám zájem rozhodovat, rozhodněte za mně". Dobrovolně předává své právo volit ostatním. To znamená, že neúčastí také volí, protože předal svou pravomoc těm, kdo se účastní.

   Vymazat
 4. Nejsem ekonom , nejsem politik, vědeckému komunismu jsem také nerozuměl, přesto mám státnici s Marxismu-Leninismu( protože jsem vše dokázal opsat z taháků).
  Přesto jsem nevěřil proklamacím , že socialismus byl z ekonomického hlediska neudržitelný. Dnes 27 let poté se potvrzuje moje naprosto empirické tvrzení, že k hospodářské krizi směřoval proslavený západ. Z toho co komunisté za 40let nahospodařili ( pohledávky v rámci RVHP) a rozprodeje či spíše z rozkradení státního majetku za zlomkové a směšné ceny držel pan premier Klaus 10let vyrovnaný státní rozpočet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neuvěřitelně debilní a nemotivující systém státního plánování do posledního šroubku v zájmu "stálých" cen, absence trhu s cenami reflektujícími poptávku a tím regulujícími "fronty" a černý trh, potlačení konkurence ad absurdum, neuvěřitelné demotivující dotace vybraných produktů (byty) atd....FUJ!
   V.Ž.

   Vymazat
  2. Jo, milý anonyme, fuj fuj fuj ... ale tehdy se dělala ekonomika pro lidi, dnes se dělá pro zisk několika jedinců. o je lepší ... fuj, fuj, fuj...

   Vymazat
 5. USA žádají 15.5 miliard USD za Deutsche Bank, kolik bude stát VW se neví, další arbitráže se chystají - když do kopru, tak společně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Amerika chce odpálit finanční krizi v Evropě ještě dříve, než u sebe doma. Uvidíme, Deutsche Bank a VW prohlásili, že to v této výši stejně nezaplatí (a stejně ani nemohou, Německo by to spolehlivě položilo).

   Vymazat
 6. USA V KONCÍCH - ŠOKUJÍCÍ FAKTA
  USA jsou největší říše zla, zločinecký váleční štváč a mezinárodní terorista v dějinách lidstva. Jejich účast v syrské válce je nezákonná a v rozporu s mezinárodním právem. Vláda USA je nejzločinnější institucí, která kdy na Zemi byla. Zavřete dveře! Zima a mráz přicházejí z Bílé chatrče ve Washingtonu! USA po zásluze končí na smetišti dějin a ve věčném zatracení. Ani vzteklý pes po nich neštěkne!
  - USA je v počtu dětí žijících v nouzi hned třetí v pořadí ve vyspělých státech (Mexiko, Turecko, USA). Každé páté dítě v USA žije v chudobě.
  - V USA je bez práce 41% populace v aktívním věku.
  - 40% Amíků má ušetřeno maximálně 500 dolarů (12.300 Kč).
  - 28% Amíků nemá žádné úspory.
  - V celých USA je skoro 10 milionů domácností, které nevlastní ani jeden účet v bance.
  - 22,5% Amíků je negramotných.
  - Bezdomovectví rodin vzrostlo o 23%.
  - Počet Amíků žijících v chudobě během 4 let vzrostl o 6 milionů.
  - Střední příjem domácností už 4 roky za sebou klesá - snížil se o výše $4000 (98.480 Kč).
  - 62% Amíků ze střední třídy uvádí, že snížili výdaje na domácnost.
  - 85% příslušníků střední třídy tvrdí, že je těžší udržet si standard, než tomu bylo před 10 lety.
  - V USA žije čas od času 77% občanů od výplaty k výplatě.
  - Jeden ze 4 amíckých pracujících nosí domů výplatu, která odpovídá kritériím pro chudobu nebo je ještě nižší.
  - V současnosti lze za „dobrou práci“ označit méně než 25% všech prac. míst v USA a toto číslo klesá.
  - 20,2 milionů Amíků vynakládá více než 1/2 svého příjmu na bydlení. To znamená 46% nárůst od r. 2001.
  - Mnoha Amíkům během 12 let se zvýšil účet za vodu 3x.
  - Cena elektřiny v USA roste 5 let rychleji než celková míra inflace.
  - V r. 1999 mělo 64,1% Amíků zdrav. pojištění placené zaměstnavatelem. To se teď vztahuje jen na 55,1%.
  - Pojistné na zdrav. pojištění rostlo v letech 2011-2012 rychleji než celková míra inflace.
  - Podle výzkumu plánuje 10% amíckých zaměstnavatelů ukončit financování zdrav. pojištění svých zaměstnanců.
  - Celková částka všech hypoték v USA je 5x vyšší než před 20 lety.
  - Celková částka všech spotřebitelských úvěrů vzrostla od r. 1971 o 1700%.
  - Celková hodnota všech studentských půjček v USA přesáhla hranici 1 bilionu dolarů (24,62 bilionů Kč).
  - Přibližně třetina všech Amíků neplatí včas své účty.
  - Více než 100 milionů Amíků využívá minimálně jeden sociální program provozovaný federální vládou.
  - 25 milionů dospělých Amíků bydlí doma u rodičů.
  - Během recese přišlo amícké hospodářství o více než 220.000 malých podniků.
  - V r. 2010 byl počet nově vzniklých prac. míst v nových podnicích ve srovnání s r. 2000 méně než poloviční.
  - Přibližně 57% dětí v USA žije v domácnostech, které jsou považovány za „nízkopříjmové“ nebo „chudé“.
  - V USA žije kolem 100 milionů občanů, kteří jsou považováni za „chudé“ nebo „blížící se chudobě“.
  - 70 milionů Amíků je závislých na potravinových průkazkách.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chybí mi HONOLULU, žeby byl na cestách?

   Vymazat
  2. 20:33 Honolulu jel na projev Trumpa na Floridě.

   Vymazat
 7. To víte že jo, soudruzi :-D

  OdpovědětVymazat