Reklama

.

.

úterý 6. září 2016

Tábor v Letech očima profesora: Nebyl místem holocaustu. Smrad z prasečáku tam necítím. Někdo schválně špiní naši zemi

rozhovor
6. 9. 2016   ParlamentníListy

Údajná slova vicepremiéra Andreje Babiše o táboře v Letech u Písku způsobila poprask. Dokonce i někteří koaliční politici ho vyzývali k rezignaci. Jenže kolem zmíněného tábora se vede spor už celá desetiletí. Jedni tvrdí, že šlo o koncentrák a odehrával se tam holocaust. Jiní tvrdí opak. Na to, co se v době protektorátu v táboře Lety u Písku skutečně dělo, jsme se zeptali jednoho z nejpovolanějších historiků na dané téma, profesora Jana Rataje.

Pane profesore, na úvod základní a stručná otázka. Lze o táboru v Letech na základě historických faktů říci, že to byl koncentrační tábor ve smyslu významu, který máme s tímto termínem všichni spojený?

Z odborného pohledu tábor v Letech nebyl koncentračním táborem, ale pracovním vězeňským, později specifickým sběrným táborem. Vězeňských pracovních táborů pro potřeby válečného hospodářství s lacinou pracovní silou vzniklo na území protektorátu velké množství. Většina z nich, na rozdíl od pietního místa Lety, není dnes nijak označena. Koncentrační vyhlazovací tábor ve výlučné správě SS mimo dosah trestního zákona, s propracovaným teroristickým státním systémem mučení a cíleného usmrcování vězňů v rámci zvláštního zacházení – sonderbehandlung, s jednotným zvláštním modelem vnitřní organizace a režimu, s typickým způsobem ostrahy ostnatým drátem a elektrickým plotem, se strážními jednotkami SS-Totenkopfverbände na území protektorátu nebyl ani jeden. V minimální míře zde působily pobočky velkých říšských koncentračních táborů. Např. v Panenských Břežanech působila malá pobočka Flossenbürgu. Koncentrační tábory sloužily rovněž pro ekonomické potřeby SS a německých koncernů a nelidské experimenty německé lékařské vědy.

Vězeňský režim a organizace pracovního vězeňského tábora v Letech byly nesrovnatelně volnější než v Dachau, Buchenwaldu, Mauthausenu, Sachsenhausenu, Ravensbrücku, Osvětimi (Auschwitz) a dalších ze 23 státních nacistických koncentračních táborů. Drastické a cílené mučení českých odbojářů v Mauthausenu nelze stavět na roveň se šikanováním vězňů v Letech ze strany některých protektorátních četníků, i když obojí je zavrženíhodné. Za celou dobu existence tábora v Letech nebyl žádný z vězňů zastřelen nebo ubit. Někteří dozorci podle dokumentů jednali s cikány hrubě a okrádali je (za to byl dokonce první velitel tábora odvolán), jiní vězňům pomáhali. Z tábora v Letech se i propouštělo, což v případě koncentračních táborů se dělo jen výjimečně.


Je možné vyvrátit, že šlo o tábor pracovní?

Termín „pracovní tábor“ v případě klasifikace tábora v Letech je neúplný a nepřesný. Lety byly pracovním vězeňským táborem neboli pracovním kárným, později pracovním sběrným táborem pro cikány a necikány s „cikánským způsobem života“. Pouhé označení „pracovní tábor“ může vyvolat domněnku, že šlo o pracovní tábory pro nezaměstnané, které vznikly za druhé Beranovy autoritářské republiky. Pod vojenským dozorem v nich byli soustředěni dlouhodobě nezaměstnaní bez kvalifikace, kteří pracovali za plat na státem organizovaných stavbách (např. první dálnice), s jistým porušením svých občanských práv, ale bez cejchu asociálů. Letům odpovídal druhý, již cíleně represivní typ pracovního tábora, k němuž dala podnět rovněž Beranova krajně pravicová vláda svým nařízením ze 2. března 1939, které imitovalo sociální politiku Třetí říše. Tyto pracovní tábory neměly za účel likvidovat nezaměstnanost, ale internovat a „převychovávat“ k návykům trvalé práce „osoby práce se štítící“, tj. tuláky (dnešní terminologií bezdomovce), žebráky, kočovníky, podvodné podomní prodejce, nikdy nepracující kriminálně závadové osoby z povolání apod.

Vy se dobou, kdy tábor fungoval, a stejně tak i touto problematikou profesně zabýváte. Můžete blíže pohovořit o tom, co přesně byl tábor v Letech, co se tam dělo, kdo za to nesl zodpovědnost atd.?

Vězeňské pracovní tábory pro asociály budovala protektorátní administrativa za nacistické okupace. Přihlédla k potřebám levné pracovní síly schwarzenberských lesních a zemědělských podniků i dalších vlastníků a v srpnu 1940 zřídila v Letech u Mirovic vězeňský pracovní tábor. Cikáni tvořili asi 10–25 % internovaných.

V roce 1942 se nacistická rasová vyhlazovací politika zaměřila také na cikánské obyvatelstvo. 10. 7. 1942 byl vydán výnos o „potírání cikánského zlořádu“. Cikánskou otázku v protektorátu měla v kompetenci nacistická okupační správa (konkrétně ředitel kriminální policie v protektorátu důstojník SS Friedrich Sowa a další), která úkolovala protektorátní správu na pokyny z Berlína. Protektorátní úřady nemohly rasovou politiku vůči cikánskému obyvatelstvu protektorátu řešit, protože nacisty nebylo uznáno české árijství. Nicméně Němci využívali podřízenou protektorátní správu a její české zaměstnance k ostraze a provozu tábora v Letech, který byl změněn na sběrný tábor pro cikány a necikánské kočovníky a tuláky. Tábor v Letech s převahou etnicky cikánského obyvatelstva byl v provozu jeden rok (od 2. 8 1942 do 6. 8. 1943).
***

Z úst ministra Dienstbiera zaznívala v reakci na Babišova slova prohlášení typu „zpochybňování holocaustu“, zpochybňování, že do Letů byly „děti posílány na smrt“, a další výroky tohoto typu. Byly do Letů děti posílány na smrt? Nebo obecně, byli tam lidé posíláni na smrt? Byli tam vražděni? Je možné bez debat to, co se v Letech dělo, označit za holocaust?

Vězeňský pracovní tábor v Letech byl podle vědecké interpretace místem utrpení a lidských tragédií, ale nebyl místem holocaustu. Jím se pro některé vězně z Let staly až koncentrační vyhlazovací tábory v Osvětimi (Auschwitz, Auschwitz-Birkenau), kam je pražská německá kriminální ústředna poslala jednotlivě za trest či ve dvou hromadných transportech „asociálů“ (4. 12. 1942, 7. 5. 1943). Zbylí vězňové byli při likvidaci infekcemi zamořeného tábora v Letech odesláni do moravského cikánského tábora v Hodoníně nebo do donucovacích pracoven v Praze-Ruzyni či Pardubicích. Část vězňů, převážně etnicky necikánského původu, byla propuštěna na svobodu.

Pane profesore, jak vy coby historik, vnímáte politické debaty tohoto typu? Jde o zneužívání historie k politickému boji, anebo dokonce o zkreslování historie?

****

Čím si vůbec, potom, co všechno jste k tématu řekl, vysvětlujete desetiletí trvající spor o to, zda šlo o koncentrační tábor, zda by měl být státem vykoupen onen vepřín, který údajně stojí na jeho místě, a zbudováno pietní místo nebo zda se v tomto táboře za války skutečně organizovaně konal romský holocaust?

V památníku Lety jsem byl několikrát. Žádný nesnesitelný zápach ze vzdáleného zemědělského zařízení jsem necítil. Památník je krásně architektonicky řešen, přímo evokuje vztah cikánů k přírodě a svobodě. Uvítal jsem, že je pietní areál udržovaný a neničený, což se o jiných památnících odboje a válečných hrobech v České republice říci nedá. Návrhy na zbourání zemědělských závodů v okolí památníku pokládám za neúčelné a nesmyslné.

Místo politického využívání mýtu o romském holocaustu v pracovním vězeňském táboře v Letech a nálepkování odlišných názorů bych doporučil obrátit pozornost a směrovat finanční toky k opatřením proti reálnému propadu velké části cikánského obyvatelstva v České republice. Minulé vlády a lidskoprávní aktivisté udělali podle mého soudu pro integraci Romů do české společnosti málo.

***

(celý text rozhovoru ZDE)


31 komentářů :

 1. To co uveřejnil profesor Rataj, tak se všeobecně ví. Jenom občas nějací ratlíci začnou účelově štěkat.Většinou by si tito lidé vedle cikána v autobuse ani nesedli, natož, aby opravdu několik dnů třeba bydleli v tzv. vyloučené lokalitě. Pro tyto lidi je nutné vymyslet zaměstnání odpovídající nízké kvalifikaci i za cenu nějakých státních dotací a docílit, aby nežili již několik generací ze "sociálky".

  OdpovědětVymazat
 2. Ano, lidé to už dávno vědí, ale ten pitoma SlužebníPivo (Patočka, Patok) musí stále špinit naši společnost a naše předky. Fuj!

  OdpovědětVymazat
 3. Ti internovaní pracovali pro otce degeneráta Karla Schwanzerberga,ktery si je nechal vozit do panskych lesú které postihly velké polomy a tam cikáni dreli.S nacisty mêl velmi ùzké vztahy stejnê jako otec a stryc Václava Havla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby se Charles from Blackhill nehlásil k odkazu svých předků jen když jde o majetek, tak by měl cítit povinnost koupit ten sporný prasečák. A ne bojovat za to, aby ho vyplatil stát z našich daní.

   Vymazat
  2. Po shlednuti filmu Schindleruv list jsem nabyl presvedceni ze i stary Slinta strilel vezne z balkonu u snidane -michana vajicka Smrt jeho pamatce necht zahyne tento rasista jez strilel vezne z balkonu.Jiste by to mohl potvrdit prezivsi holokoustnik Dienstbier jez dle jeho slov prezil jen tak tak. Mel by byti presidentem a pozdeji presidentem EU apozdeji celeho sveta a pozdeji i vesmiru.Pobocnik by byl jiste nejlepsi predseda vlady Fisher jez ma nyni velke zkusenosti jak ve vedeni statu tak i ve vedeni bank Shalom Pratele

   Vymazat
  3. tá streľba je výmysel - v skutočnosti dom bol dole a tábor hore na kopci - väzňov z domu nebolo vidno - to si zasa Spielberg vydumal - ako mohé iné veci - čo už- hlavne veriť, to treba ...

   Vymazat
  4. Jak to bylo ve skutečnosti - prostě za to můžou předci šláfenberga

   Případ nepovšimnuté knihy

   Havel udával Židy a Schwarzenberg používal k práci vězně z tábora v Letech

   http://www.zvedavec.org/klasika/2011/04/4326-pripad-nepovsimnute-knihy.htm

   Vymazat
  5. Anonymní7. září 2016 5:19
   Po shlednuti filmu Schindleruv list jsem nabyl presvedceni ze i stary Slinta strilel vezne z balkonu u snidane -michana vajicka Smrt jeho pamatce necht zahyne tento rasista jez strilel vezne z balkonu.Jiste by to mohl potvrdit prezivsi holokoustnik Dienstbier jez dle jeho slov prezil jen tak tak. Mel by byti presidentem a pozdeji presidentem EU apozdeji celeho sveta a pozdeji i vesmiru.Pobocnik by byl jiste nejlepsi predseda vlady Fisher jez ma nyni velke zkusenosti jak ve vedeni statu tak i ve vedeni bank Shalom Pratele

   Schindlerův seznam je pouhá beletrie, žádný holocaust nebyl, všem doporučuji shlédnout toto:


   https://www.youtube.com/watch?list=PLONT7WpmOEBVULSek2tZ4h7jD4zKileAW&v=oh-NrP8ccZ4

   Vymazat
 4. Ti internovaní pracovali pro otce degeneráta Karla Schwanzerberga,ktery si je nechal vozit do panskych lesú které postihly velké polomy a tam cikáni dreli.S nacisty mêl velmi ùzké vztahy stejnê jako otec a stryc Václava Havla.

  OdpovědětVymazat
 5. Celá současná aféra s táborem v Letech je nesmysl. Vždyť je naprosto nepochybné, že od 1940 do 1942 to byl pracovní tábor. Teprve později by se dalo mluvit o "koncentráku". Babiš neřekl nic jiného, než už dávno před ním prohlásil Klaus. Pokud mínil období před rokem 42, tak měl naprostou pravdu a zpchybňovat to může jen naprostý ignorant. Každý politik by ve zmínce o Letech měl povinně uvést dobu, o které mluví. Pak by nemohlo dojít k tomu, že jeden mluví o voze a druhý o koze.

  OdpovědětVymazat
 6. Pane Babis - ONI - Vas chteji znicit a proto na Vas lepi nesmyslne nalepky, aby Vam udelali spatnou reputaci a poskodili Vas !

  V Americe, kdo nedostal nalepku tak nikdy nezil - vsichni se tomu ted smeji... Nejvice nalepek na svete dostal Donald Trump.

  Nalepkari Vam chteji UKRAST - zkonfiskovat fabriku na JITRNICE. Oni Vam ji zavidi a to je hlavni duvod nalepky.
  Nedejte ji jim tu fabriku ! To je STRASNA SPINAVOST co Vam udelali.
  NIKDY jim to nezapomente !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 7. Ten fasisticky idiot napsal "smrad z prasecaku tam necitim".
  Dovedu si docela dobre predstavit, jak to asi smrdi u neho v baraku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 0:48- asi si také umíte "představit" jak to smrdí u památníku v Letech, kde jste také nebyl. Každému "smrdí" něco jiného, někomu "vepřové", jinému "skopové". Zkuste někdy reálně "vůni" ghet(Chánov a j.) Mimochodem jak asi "voněla" židovská" gheta než je nechali bohatí souvěrci, prostřednictvím Hitlera zplynovat. Kdo je tedy fašista, je otázkou.

   Vymazat
  2. Absolutne bratre ti gojimsti psy jsou jen na praci a ne na mysleni neplytvej zde svoji inteligenci Zdravi Moshe
   PS: http://www.shuva.net/

   Vymazat
  3. Zavři hubu ty vylitej kreténe z lejnolahvárenský žumpy!!!!!

   Vymazat
  4. Proč Ty notorickej antipsavče musíš každého urážet blbými nadávkami! Já například cítím smrad z čističky v Podbabě a taky si nestěžuji. V.J.Horák

   Vymazat
 8. Pěkný článek, z něho je kromě jiného vidět jaká svině je ten americký ministr Dienstbier v naší vládě. Pokud mám jmenovat někoho, kdo se přes Lety snaží očerňovat ČR, tak je to např. Česká televize.

  OdpovědětVymazat
 9. Česka televize ve včerejším pořadu po 20.00 hodině na ČT 24 předvedla jak "nezaujatě" zaujatě až hystericky rozebírala s pomocí ministra pro nic a blbosti, to co je každému jasné, že tedy tabor byl pracovní a nikoliv koncentrační, což článek potvrdil. Všichni spoléhají, že čím víc budou na Babiše kydat, tím budou úspěšnější ve volbách. Spoléhají, že jsme všichni blbečkové, kteří nevidí co dělají. Samozřejmě ukážou volby a ty určitě dopadnou pro Kalousky a Dinsbiery tak jak si zaslouží.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obávám se, že zase rozhodnou volby TI, KTEŘÍ POČÍTAJÍ HLASY.

   Vymazat
 10. Proč vlastně vyhlásilo mezinárodní židovstvo koncentrované v USA proti Německu 24.3.1933, tři měsíce po nástupu žida Hitlera do funkce kancléře, ekonomickou blokádu a sankce, které jakoby dnes kopírují sankce proti Rusku. Kolik vězněných a internovaných v KZL Oswieczim pracovalo v průmyslovém komplexu BUNA v Generalgouvernementu ve třech směnách?

  OdpovědětVymazat
 11. Diensbier je idiot, který ve své vládní funkci nic neudělal a tak se chytá každého tématu. Kdyby nebylo jeho otce, kde by tento trouba byl. Když to chtějí přestavět, tak by to měl zaplatit pan kníže, protože lidé určitě napracovali na jeho majetku za plnou gáži.

  OdpovědětVymazat
 12. ad. pomník: asi před týdnem se v Letech konala jakási vzpomínková akce. Na šotu v ČT nebyl vidět jediný natož skupina truchlících cikánů. Kdyby tam byli tak by byli zabíráni ze všech stran. Tak že se mi zdá, že je to tady problém bílých a těch, kteří potřebují nějaký ten hlas do voleb. Stačí oslovit cikánské náčelníky(něco jim ze státního šoupnout)a ono to nějaký ten hlas vynese.

  OdpovědětVymazat
 13. Kalousek, jak je chytrý, tak je blbý!!
  Jen se divím,že nikdo z Babišova širokého okruhu mu nedoporučil přečíst si na Wikipedii o Letech u Písku!!! Rád bych věděl, jak by argumentoval po přečtení.

  I když o Wikipedii (české verzi) si myslím svoje. Stačílo porovnat prezentaci Libie z před pěti lety s prezentací dnešní! Ta před pěti lety už tam samozřejmě není.

  OdpovědětVymazat
 14. Vzpomínám si na jeden článek ve věcech tábora v letech, který napsal Miloslav Ransdorf. V tomto článku uvedl, že tábor v letech byl zřízen protektorátní vládou z podnětu Trautenberkova otce a otce proslulého humanitárního bombarďáka. Synové těchto otců se k tomuto dědictví nehlásili a všechnu vinu házeli na český národ. Opravdu jaký oheň takový dým, jaký otec takový syn. Morave

  OdpovědětVymazat
 15. Je zřejmé, že měl Babiš pravdu a politikaři typu Kalousek kauzu opět zneužili proti Babisovi.Pamatujme si to a Kalouska Din.a další už nikdy nevolme.Babisovi pomůžeme.

  OdpovědětVymazat
 16. Celý ten spor mi připadá, jako když se děti baví o mašinkách. Jeden tvrdí, že dělá š..š..š a druhý ho prohlásí za blba, protože mašinka dělá bzzz. Přitom pravdu mají oba. Jen mluví o různých obdobích. A žádný "hlídací pes pravdy" na to neupozorní, jen se postaví za toho, komu fandí.

  OdpovědětVymazat
 17. Případ Lety Sobotkovi (a ani Kalouskovi atd.) volby nevyhraje, spíše naopak.Jedná se o předvolební boj a v případě Sobotky a spol. o špatný odhad šancí.
  Jan Makovička

  OdpovědětVymazat
 18. Sérešova jevrejsko-cikánská nezýskofka rómea.chlívek.cz vám to vysvětlí, aneb "papír snese všechno":
  http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/otresna-svedectvi-z-koncentracniho-tabora-v-letech-u-pisku-pane-babisi-ctete

  OdpovědětVymazat
 19. Velice dobrý článek. Jelikož vím, že po Klausovi, kdysi,vystartovali úplně stejně za jeho výrok o Letech, je jasné že jde jenom o záminku a určitě jde o úplněn něco jiného než o cikány. V případě Babiše jde zcela určitě o pokus zmenšit jeho vliv v politickém spektru. Kdoví možná je to poslední zoufalý pokus zlodějské loby jak zastavit elektronické pokladny. V každém případě je to trapné oblbování normálních, neinformovaných lidí.

  OdpovědětVymazat
 20. Já jsem se tam byla podívat a musím říci, že památník je velice pěkně udělaný a je zasazen do krásné přírody, opravdu moc pěkné a vkusné. Prasečák tam vůbec nevadí, nesmrdí a moc není vidět, zakrývají ho stromy. A dokonce podle výpovědi svědků, prasečák ani nestojí na místě, kde byl tábor. Názory se různí, nikdo přesně neví, kde tábor stál!!

  OdpovědětVymazat
 21. Na Hagiboru, kde byl židovský sběrný tábor, vyrostly budovy Rádia Svoboda .

  OdpovědětVymazat