Reklama

čtvrtek 29. září 2016

Ten, kdo váhá, je ztracen. A Rusko zaváhalo

Paul Craig Roberts  
29.9.2016    Zvědavec
Ruská vláda oklamala sama sebe svým iluzorním přesvědčením, že Rusko a Washington mají v boji s ISIS společný záměr. Ruská vláda se dokonce spokojila se zástěrkou, že různé skupinky ISIS, operující pod různými jmény byly „umírněnými rebely“, které lze odlišit od extrémistů.

Po celou tu dobu bylo Rusko několikrát na hraně vítězství, ale vždy souhlasilo s příměřími, takže Washington měl čas znovu zásobit bojůvky ISIS a mohl připravit jednotky USA a NATO na účast v bojích. Ruská vláda se také zjevně domnívala, že výsledkem puče v Turecku proti Erdoganovi, na kterém se údajně podílel i Washington, bude, že Turecko přestane podporovat ISIS a začne spolupracovat s Ruskem.

Želbohu, Rusko, tak vroucně, nebo spíše horečně, toužilo po dohodě s Washingtonem, až samo sebe uvedlo v omyl. Pokud je tvrzení Finniana Cunninghama správné, pak Washington zneužil vroucného přání Ruska, aby USA a Turecko spojily síly v boji s ISIS a pod zástěrkou tohoto boje s ISIS provedl invazi do severní Sýrie.

Sýrie tak byla rozparcelována a domnělí nebo falešní „umírnění“ rebelové mohou být dál produkováni v oblastech Sýrie pod americko/tureckou okupací a válka se Sýrií tak může pokračovat, jak dlouho jen budou USA chtít. Západní média budou referovat, že turecko/americké síly okupující oblasti v Sýrii nejsou nájezdníky, ale bojují s ISIS.

S americkými, tureckými a brzy zcela určitě i s dalšími vojsky, operujícími pod hlavičkou NATO v Sýrii, budou mít neokonzervativci mnoho příležitostí vyprovokovat konflikt s Ruskem, které bude muset buďto couvnout nebo odpovědět silou. Pokud Trump vyhraje prezidentské volby, neokonzervativci budou chtít, aby Trump pokračoval v nekonečné válce a neuzavíral s Ruskem příměří.

Je těžké odhadnout, zda úmysly ministra zahraničí USA Kerryho o ujednání příměří v Sýrii byly upřímné a byl jen napálen Pentagonem a CIA. Bez ohledu na skutečnost, Kerry evidentně není schopen postavit se na odpor neokonzervativcům, jelikož ministerstvo zahraničí je obohaceno osobností Victorie Nuland a plejádou dalších válečných štváčů.

Obama je stejně tak slabošský, z kteréhož důvodu byl vybrán oligarchy za prezidenta. Kdokoliv bez zkušeností a znalostí se stává perfektním nástrojem vrstvy oligarchů. Bílí i černí američtí liberálové skutečně věřili, že nezkušený kandidát se nejasným pozadím a bez jakéhokoliv vlastního zázemí, něco změní. Je zřejmé, že naivita naprosté většiny Američanů je bezbřehá. Tato americká naivita a důvěřivost, je hlavním důvodem toho, proč je pro neokonzervativce tak snadné vtahovat pasivní masy do nekonečných válek.

Pitomí Američané byli ve válce 15 let a, hlupáci, nemají ponětí, k čemu došlo. Tito prosťáčci nemají tušení, že USA po desetiletích chřadnutí nyní čelí dvěma jaderným mocnostem: Rusku a Číně.

Američané byli svými médii, která slouží vojensko-bezpečnostnímu komplexu, indoktrinováni, že jaderná válka se vlastně od té konvenční příliš neliší. Podívejte se na Hirošimu a Nagasaki, dva cíle amerických atomových bomb. Dnes, po sedmdesáti letech, města vzkvétají. Takže co je vlastně špatného na nukleárních zbraních?

Atomové bomby, které Washington svrhl na tato města, plná bezbranných civilistů, zatímco japonská vláda se snažila o kapitulaci, byly, v porovnání se současným jaderným arzenálem, pouhými špuntovkami. Jedna ruská SS-18 by mohla totálně zničit tři čtvrtiny státu New York na tisíce let. Pět nebo šest těchto 'Satanů', jak je přezdívá americká armáda, a východní pobřeží USA zmizí ze zemského povrchu.

Rusko mělo vítězství a demokracii pro Sýrii na dosah ruky, ale Putin postrádal rozhodnost, jakou měl Napoleon, či Stalin a nechal toto vítězství proklouznout mezi prsty, když slepě důvěřoval Washingtonu. Teď budou Rusové a Syřané k vítězství potřebovat vyhnání Turků a Američanů ze Sýrie.

Pokud by Rusko rozhodně a tvrdě zasáhlo, mohlo využít lži Washingtonu ve svůj prospěch a tvrdit, že považovalo americko/turecké síly za jednotky ISIS, tak jak to udělal Washington, když napadl známé pozice syrské armády.

Kdyby Rusko zničilo americké a turecké síly, což bylo klidně v jeho silách, NATO by se zhroutilo, protože žádná země Evropy by se nenechala vtáhnout do záhuby třetí světové války. Ale Rusko nechce zničit NATO rozhodnou akcí. Rusové budou bojovat, jen pokud jim naprosto nevyhnutelně bude hrozit válka. A potom budou těžce platit za jejich nerozhodnost, pramenící v jejich naivním přesvědčení, že Rusko má s Washingtonem společné zájmy. Jediným místem, kde se zájmy Washingtonu protnou s Ruskem, je Ruská kapitulace. Pokud Rusko kapituluje, dosáhne přijetí na Západě a washingtonští agenti, příznivci atlanticismu, mohou vládnout Rusku pro zájmy Washingtonu.


He Who Hesitates Is Lost And Russia Hesitated vyšel 24. září 2016 na paulcraigroberts.org. Překlad v ceně 293 Kč Zvědavec.

26 komentářů :

 1. putin chtel bohuzel s usa spolupracovat stalin by se s nima nemazal

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. veľmi rozumné slová, Putin je fantastický politik, ale do mierového sveta, jeho mierumilovnosť, čestnosť a morálnosť sú super, žiaľ so zákerným zločincom typu USA je mimo a nebezpečne tým provokuje agresivitu predátorských USA

   Smazat
  2. Dokázalo by Rusko obsadit celou Sýrii? - nejspíš ano, podobně jako Ukrajinu, nebo pobaltí. Potřebuje získat další území, okupované a tudíž nepřátelské? - Rozhodně ne. Rusku v podstatě stačí neustupovat, nepřipustit světovou válku a USA s poskoky se samy historicky znemožní, či rovnou zkrachují. Do vesmíru totiž dosahují pouze jejich dluhy a nenasytnost, zatímco na planetě už vyrabovali každého, kdo se dal.

   Smazat
 2. President Putin má můj neskonalý obdiv jako
  státník - člověk.
  Všechno (i tato zdánlivá pauza) má svoje důvody...
  Rusku věřím a všechny dobrè síly ať mu pomáhají!
  j.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zdielam tento postoj.

   Smazat
  2. Zdielam tento postoj.

   Smazat
  3. Souhlas. Umím si představit ten ryk západních médií, kdyby Rusko bombardovalo usa a turecké žoldáky v Sýrii. Paul CR hodně stojí o ráznější jednání Ruska a už dlouhodobě. Pro koho asi pracuje? Rusko to nebude.

   Smazat
 3. A to měl Putin tedy vyvolat válku, protože na to Západ jen čeká. Je to pro Rusy v tom celosvětovém moři nenávisti opravdu těžké! V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
 4. Nemůže se vše řešit horkou hlavou a bouchnutím pěstí do stolu.
  Při prodlužování konfliktu a neplnění smluv je stále zřetelněji vidět na celém světě, kdo co činí a za koho kope.
  Kdo podporuje ultra radikální ruské řešení, tak vlastně chce RF zničit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. správne : žiadne radikálne riešenie ! vždy sa dá mierumilovne rokovať, aj keby bomby padali na Moskvu - Putin je rozumný a nedá sa vyprovokovať :-)

   Smazat
  2. Zasadíme se za sesazení Putina tím, že je málo tvrdý a nezvládá situaci. Potom dosadíme pořádného Brežněva a nakonec to zase zvládne Gorby. :-):-):-)

   Smazat
  3. sline - Bomby na Moskvu nepadají. Nechceš skákat jako na majdanu chochlové.
   Teď by mohlo být při ruce nějaké Girkinovo heslo.
   Třeba "Kdo není pro útok, to není Rus".

   Smazat
  4. Súhlasím, a Američan (PCR) nemôže rozumieť ruskej politike.

   Smazat
  5. Súhlasím, a Američan (PCR) nemôže rozumieť ruskej politike.

   Smazat
 5. Věřte v Rusko.P.Putin je zatím největší státník všech dob.

  OdpovědětSmazat
 6. Já myslím, že Putin kalkuluje na leden 2017, to by v bílé chatrči již mohl sedět Trump.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blbost, americký prezident je opravdu jenom nastrčená loutka, takový lepší tiskový mluvčí. Nejlépe je to vidět právě na Obamovi, kterého už neposlouchá ani Pentagon.

   Smazat
 7. „Handarát je znovu celý pod kontrolou armády a spojenců. Ozbrojenci ustoupili," oznámil zdroj agentury.

  Tábor Handarát má strategický význam, protože se nachází poblíž silnice Castello, spojující východní a západní část Aleppa. Právě po této dálnici mají projíždět humanitární kolony OSN s pomocí pro místní obyvatele. Na území tábora se vládní armáda střetla s bojovníky teroristické skupiny Džaíš al-Fatah, Núr al-Dín al-Zinkí a Fronta an-Nusra.

  OdpovědětSmazat
 8. Koukám, že přišla doba nových ideí, které mají stejný cíl. Zbavit se nepohodlného politika v RF.
  Západ by tak krásně vyšel, alespoň na chvíli, třeba opět na dalších 25 let, ze svých potíží.

  OdpovědětSmazat
 9. To je fakt, Rusko váhá. A stále. Čína se zbavuje US dluhopisů, rus váhá. Proč doma nezabavuje ony příspěvky "neziskovek" z USA a nevrací jim místo peněz ony US dluhopisy? Nebo si myslí, že jim k něčemu budou?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nedávno zatkli jednoho s ještě nepoužitými bankovkami v různých měnách.
   Neboj, že se jen tak válí a čekají, kdy jim znovu vypustí rybník.

   Smazat
 10. To su klidný, pán Roberc.

  Osud Ruska se nerozhodne ani v Sýrii ani už vůbec ne vnějším nátlakem USA. Rozhodovat se bude uvnitř Ruska, a tam je také jediné skutečné nebezpečí pro samotné Rusko (WWIII je nebezpečí pro všechny, v tomto ohledu ruskému gosudarovi nezbývá než zřetelně a vážně hlásit, že vítězů by nebylo, a to snad taky dělá)

  Je pravda, že úspěch nebo neúspěch řešení Sýrie v tom bude hrát roli, ale nepřipadá mi, že by Roberts měl zatím proti Putinovi a spol. pravdu. Podle Robertse už do toho měli Rusové kvůli Sýrii tvrdě praštit asi podvacáté a ono to takhle asi taky nejde. I z těch vnitřních důvodů. Teda - doufám, že nebude mít pravdu.

  VR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Paul Craig Roberts líčí přístup Američanů. Vždyť to Američan i je.
   Ať více píše o své zemi, kde to zná. A ve svém oboru.

   Smazat
 11. Jiří Vyvadil30. září 2016 5:54

  Putin není v situaci Stalina a také jím nechce být. A také nechce dopadnout jako Brežněv v Afganistánu. Craigovi se to z bezpečné vzdálennosti USA říká lehce. Ale nevím, zda my chce mít tady válku na našem území Rusko - NATO. Putin na miskách vah přesně dělá, co dělat má a má kroky rozpočítané dopředu.

  OdpovědětSmazat
 12. Já bych to viděl s ruským diplomatickým úsilím a s hodnocením situace Robertsem jinak: http://kaliyuga0.webnode.cz/news/posledni-udalosti-v-syrii-a-robertsova-mylka/

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.