Reklama

.

.

pondělí 19. září 2016

USA: Dětská chudoba v číslech


Jason M. Breslow 
19. 9. 2016   E-republika

Spojené státy jsou v počtu dětí žijících v nouzi hned třetí v pořadí ve vyspělých státech (Mexiko, Turecko, USA). Každé páté dítě v USA žije v chudobě.

Co to znamená být chudý v Americe? V pořadu Poor Kids (Ubohé děti), vysílaném dnes večer na PBS v pořadu Frontline se seznámíte s několika z více než 14 milionů dětí, které žijí v bídě. Uvidíte, jaký je život dětí v nouzi. Mají skoro stále hlad, zažívají stres, když vidí boj svých rodičů o přežití. Často žijí po dny a týdny někde v úkrytu nebo přecházejí z motelu do motelu. Tento pořad se zaměřuje právě na tyto děti. Čísla uvedená níže podtrhují, jakým rizikům čelí děti, které žijí v bídě.

Federální hranice chudoby pro čtyřčlennou rodinu je příjem 23 050 USD ročně. Hranice vzrostla z 20 650 USD před začátkem recese. Medián rodinného příjmu v USA dnes je 50 054 USD.
 

Chudé děti: počet mezi 13,4 a 16,5 milióny


Určení skutečného počtu dětí v USA žijících v bídě závisí na tom, z jakých sčítacích údajů vyjdete. Více než 16 miliónů dětí, čili každé páté dítě, žilo v roce 2011 bídě podle oficiálních údajů o nouzi amerického statistického úřadu. To je největší skupina obyvatelstva. Pro věk od 18 do 64 let je pod hranicí nouze 13,7 % osob a u seniorů je to 8,7 %.

Oficiální údaje statistického úřadu ovšem nedoloží úplný obraz situace. Vzorec, který úřad používá pro vyhodnocení hranice nouze, byl stanoven v šedesátých letech. Proto nezahrnuje současnou výši nákladů na udržení si zaměstnání, jako jsou náklady na dopravu a péči o děti. Vzorec rovněž nekalkuluje s programy pro potřebné, jako jsou potravinové poukázky a zdanění příjmu. Kdyby statistický úřad zahrnul nové faktory a tyto proměnné zahrnul do nového experimentálního vzorce, pak by počet dětí v nouzi klesl na 13,4 milionů.

 

Klesají peníze na záchrannou síť pro děti


Přestože existuje záchranná síť, jež má zabránit tomu, aby děti upadaly do bídy, klesl podle analýzy The Urban Institute objem federálních nákladů na pomoc dětem ze 450 miliard USD v roce 2011 na 445 miliard USD.

Tato studie zohledňuje výdaje jako program Medicaid a program zdravotního pojištění dětí a daňové výdaje jako je daňový kredit pro daň z příjmu a dětský daňový kredit. Souhrnně byl zaznamenán pokles výdajů na děti poprvé od r. 1980, a to v roce, kdy celkové federální výdaje vzrostly z 3, 52 biliónů USD na 3,6 biliónů USD.

Nejchudší děti žijí v domácnostech, kde je pouze osamělá matka, celkem 47,6 % z celkového počtu. Téměř polovina dětí z takových rodin žije v bídě. Děti v rodinách s osamělou matkou zakoušejí nouzi čtyřikrát častěji než děti z úplných rodin.

Děti Afroameričanů žijí v nouzi mnohem pravděpodobněji než rodiny jiných ras, celkem 38,2 % z celkového počtu. Nouze mezi dětmi černochů je o 38,2 % vyšší (tedy víc než dvakrát) než u bělochů. Nouze pro děti hispánského původu je častější o 32,3 %.

Dvacet čtyři států USA a hlavní město Washington má o 15 % vyšší poměr nouze než je celostátní průměr. Většina chudých je v jižních státech. Mississippi má nejvyšší podíl obyvatel pod hranicí nouze, celkem 22,6 % z celkového počtu obyvatel. Naopak s 8,8 % je na tom nejlépe New Hampshire. V Iowě a v Illinois, kde byl výše zmíněný pořad natáčen, je tento poměr 12,8 % a 15 %.

 

Životní vyhlídky chudých dětí


Čím déle žije dítě v bídě, tím obtížnější může pro něj být se během života z bídy dostat. Podle analýzy Národního centra pro děti v nouzi na Kolumbijské univerzitě 45 % lidí, kteří strávili nejméně jednu polovinu dětství v nouzi, zůstávají v nouzi i ve věku 35 let. Mezi těmi, kteří žili v dětství v nouzi po kratší dobu, bylo ve věku 35 let v nouzi jen 8 %.

Jenom tři státy z rozvinutých zemí mají víc dětí v nouzi než USA. Podle OECD je na tom nejhůře Mexiko s úrovní 25,79 %, následované Chile (23,95 %), Tureckem (23,46 %) a USA (21,63 %).

 
Zdroj: PBS, překlad: onlooker, mezititulky upravila redakce E-r

Pozn. red.E-republiky: Článek je sice z roku 2012, ale situace se příliš nezměnila, viz Zpráva The State of America's Children za rok 2014.

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

 

Související články:

9 komentářů :

 1. Když to propočítám na měsíc pro čtyřčlenou rodinu vychází cca 46 tis.
  Při nižších cenách benzínu a některých služeb v USA, kde asi je ten percentuální počet chudých dětí u nás? A ty EU kalkulačky o tom, jak se máme dobře ať si strčí do prdele.

  Snad pouze ceny léků a povinné zdr. pojištění lze brát v potaz. jinak, lékaři a zdravotnictví na stejné úrovni, držící se zásad pacient je klient a ten je až na posledním místě, dle výše konta ze kterého zobneme, pochopitelně.
  Po privatizaci zdravotnictví je další možné srovnávání snad pouze s nějakou africkou kolonii.

  OdpovědětVymazat
 2. Asi před třemi lety prošla bez povšimnutí zpráva z izraelského Knesetu, že tam žije asi 25% dětí pod hranicí chudoby. Ještě tristnější je situace u lidí přeživších holokaust - podle zprávy dožívají v naprosto nedůstojných sociálních, zdravotních i ekonomických podmínkách... Je dobré to zmínit v souvislosti s tou židofilní vlnou entuziasmu hlavně na ČT24.

  OdpovědětVymazat
 3. Zařazení tohoto článku není objektivní, ale neuškodí připomenout, že se problém netýká pouze USA. Všem alespoň s částečným přehledem jsou známa fakta o desítkách tisíc pohřešovaných nebo unesených dětí jen za dobu migrace v EU. Nejsou do těchto čísel zařazeny děti týrané a sirotci žijící na ulici kdekoliv na světě, v kterékoliv zemi. Včera jsem na YouTube viděl ruský dokument Děti na prodej a zamrazilo mě. Zde se čísla zvýšila až na statisíce. Následný se týkal stále živé problematiky a katastrofálních následků černobylské havárie. Stále,s odstupem desítky let se rodí děti s postižením bez možnosti uzdravení. Tito ranění človíčkové jsou stále živým mementem nám všem připomínající následky z ozáření. Jde o děti beznadějně odložené svými zoufalými rodiči do sirotčinců a ústavů (nově DD). Přispívám na umělecký projev osob s hendikepem, ale včera jsem si uvědomil, že můj počin je pouhým zrnkem v duně z písku a měl jsem slzy v očích. Jednak smutkem nad osudem nešťastníků a zároveň nejistou obavou, že se to nás nevědomců " zatím" přímo netýká.L.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Škoda , že vás takto nedojímají všechny jaderné katastrofy ve světě : např.roztavení jaderného reaktoru v USA, havárie ve VB, Fukušimská havárie jejíž radioaktivní vodu máme to potěšení prostřednictvím mořských ryb konzumovat také my a to ani nemluvím o stovkách jaderných testů, které stále pokračují do té míry ,že vymazala život na spoustě míst naší Země (souostroví Bikin jen jako příklad). Pro lidi ze všech těch postižených oblastí může být jediným štěstím (pokud se vůbec o něčem takovém dá v těchto případech mluvit) je , že jedním z důsledků ozáření je neplodnost a tak se těmto zuboženým lidičkám rodí skutečně minimum potomků. A i když chápu jejich touhu po rodině, nerozumím proč raději děťátko neadoptují od zdravé rodiny než aby mu toto dali do vínku.

   Vymazat
  2. Bohužel nejen mořské ryby, ale i používáním radioaktivního dřeva na stavbu domů. Radioaktivní voda z Fušimské elektrárny stále uniká a Japonci mají v úmyslu vypustit všechnu, se díky proudům dostává ke Kanadským břehům a tedy do půdy a samozřejmě také do dřeva , které Kanada dováží i k nám.

   Vymazat
  3. V naší zemi nemusíme mít strach z jaderných havárií apod. , naši lékaři hravě vše obstarají . Když mou manželku po CT hrudníku (pohmoždění hrudníku), poslala obvodní na RTG hrudníku (kašel) a vzápětí na mamograf(prsa), tato přijatá dávka za pár měsíců je jak "Černobyl v praxi". Má žena má štěstí , že jsem jad.fyzik a mám o tom povědomí a zarazil jsem ji.Ale neumím si ani představit kolik lidí je dnes a denně vystavováno tak obrovským dávkám ozařování a už se vůbec nedivím tomu velkému nárůstu rakovinových onemocnění v téhle zemi, protože toto je neodiskutovatelně jeden z důvodů.

   Vymazat
  4. Černobyl je mediální podvod. Což činí autora 13:18 poněkud nedůvěryhodného. Jistě byla to tragedie, ale například pád nějakého letadla má srovnatelný počet obětí (cca 100). Prostě se to mediálně rozmázlo a zveličilo.

   http://g.cz/cernobyl-tricet-let-zelenych-lzi-ktere-zabijely-deti

   https://www.suro.cz/cz/publikace/cernobyl/zdravotni_nasledky_cernobylu.pdf/view

   Vymazat
  5. Už se konečně proberte! Váš absurdní iracionální strach z jakéhokoli množství radioaktivity z vás dělá zděšené ovce zelených pasáků. Přečtěte si o tom něco a sledujte udávané hodnoty! ČÍSLA (hlavně počet nul) a JEDNOTKY jsou ve fyzice podstatná. Pokud ovšem nemáte jen univerzitní umělecké či sociální a jiné "humanitní" vždělání, že ...

   Vymazat
 4. před nedávnem taky vyšla studie, že v USA je 2,5 milionu dětí bez střechy nad hlavou, to je asi z těch 13,4-16 milionů. To je taky něco neuvěřitelného. Co nás jenom chtějí ještě naučit ty zaoceánské síly pokroku?

  OdpovědětVymazat