Reklama

.

.

neděle 11. září 2016

V parlamentu odhlasovali pokus o likvidaci mimoparlamentní politické konkurence

František Matějka
11. 9. 2016      FrantisekMatejkaBlog

Zatímco se média věnovala jiným tématům, parlamentní strany šly potichu, před volbami v roce 2017, preventivně po krku neparlamentní konkurenci. Dvěma novelami bezprecedentně posílily svoji pozici a zkusily se více zabetonovat. Jde o novelu Zákona č. 424/1991 Sb. o sdružování v politických stranách a v politických hnutích (zdroj zde) a novelu zákonů volebních (zdrojezdeazde). Zmíním v bodech jen to základní, což zdaleka není vše: 1) Byl zřízen nový úřad se sídlem v Brně...


1) Byl zřízen nový úřad se sídlem v Brně, který bude kontrolovat všechny politické strany v ČR, a který má obrovské pravomoci. V jeho čele bude pět lidí s šestiletým mandátem, přičemž tito lidé budou jmenováni stranami v parlamentu. V takovém případě si můžeme o nezávislosti, zejména před volbami a při ohrožení jejich výměnou ve Sněmovně či Senátu, nechat jen zdát. Rozhodovat budou například o správnosti účetnictví, nebo dle vlastního zvážení o oprávněnosti výdajů. Úřad povede správní řízení, přičemž řada nových termínů, použitých zejména v zákoně o politických stranách, nemá svůj ustálený výklad. Kontrolované subjekty, dost možná na zakázku či na základě účelové provokace, tak budou vystaveny výkladu právě úřadu, obsazeném parlamentními stranami, přičemž po dobu řízení bude mít úřad právo rozhodnout například o pozdržení příspěvků od státu na činnost stran.

2) Nově mají politické strany možnost založit si vlastní politický institut jako neziskovou organizaci. Tyto neziskovky mají právo na automatický příjem peněz ze státního rozpočtu a to každý rok ve výši 10% z celkových příjmů strany za mandáty, tedy nad rámec dosavadních peněz pro strany ze státní kasy. Aby však nenechali nic náhodě a peníze občanů skončily jen u těch, kteří jsou tam teď, mají na tento automatický příspěvek nárok jen ty politické strany, které měly v parlamentu své zvolené zástupce alespoň dvě volební období. Pokud tedy příští rok uspěje nějaký subjekt ve sněmovních volbách poprvé, nebude mít, na rozdíl od současných parlamentních stran, na tuto podporu svého politického institutu nárok dalších osm let.

3) Skrytě zvýšili náklady ostatním, kteří už teď nemají tolik peněz na svou činnost. Zavedli povinnost mít minimálně čtyři bankovní účty na jakékoli úrovni autonomie strany. Pokud má tedy politická strana kromě centrály i například krajské pobočky, jedná se o 60 ze zákona povinných bankovních účtů. Pokud má strana samostatně hospodařící sdružení například ve městech, pak vždy po dalších čtyřech kusech účtů. Jedná se vždy o účet pro dary, operace související se zaměstnanci, ostatní výdaje a samostatný účet na základní kampaň. Na každou volební kampaň pak bude muset mít strana samostatný nový bankovní účet. U účtů na volební kampaň budou muset být ze zákona zmrazeny zůstatky peněz 180 dnů po volbách, teprve pak na ně bude moci strana sáhnout a případně převést jinam. Pro parlamentní strany je to jistě v pohodě, ty peníze mají. Pro ty neparlamentní je to likvidační, neboť nevyužité peníze na kampaň nebudou moct minimálně 180 dnů použít například na svůj provoz, čerpané služby, nebo mzdy zaměstnancům.

4) U platebních příkazů ve prospěch či k tíži všech účtů strany musí být vždy uveden účel. Pokud například dárce fyzická osoba neuvede do platebního příkazu, třeba jen na 5000,- Kč, slovo „dar“, nejenže mu musí příjemce peníze vrátit, ale ještě mohou být obě strany transakce pokutovány až do výše 2 milionů korun. Pošlete dar a ještě dostanete flastr. Přijmete dar, nejste schopni ovlivnit, zda dárce napíše účel do platebního příkazu, a dostanete flastr.

5) Dary nad 1000,- Kč musí mít písemnou smlouvu. Všechny. Například dárci z řad vlastních členů, kteří svoji stranu podporují každý měsíc stokorunou, musí nově uzavřít písemnou smlouvu. Jsou omezeny dary na jednoho dárce a rok na maximální výši 3 miliony. Může se vám to zdát i tak hodně, nicméně i u neparlamentních stran platí, že kampaň stojí peníze (parlamentní strany dávaly doposud desítky či stovky milionů), a zatímco parlamentní strany na ni dostanou z veřejných peněz v rámci příspěvků za mandát, neparlamentní strany jsou v tomto souboji odkázány výhradně na své členy, příznivce a soukromé dárce. Pokud by se například někdo bohatý rozhodl věnovat kus svého majetku pro subjekt, hájící svobodu proti současnému socialismu, protože chce, aby jeho děti po jeho odchodu žily v podstatně svobodnější společnosti, než je teď, má smůlu on i neparlamentní politický subjekt.

6) Kromě opakovaných pokut až do výše 2 milionů korun, přičemž o tom, co je, nebo není správně, budou rozhodovat současnými parlamentními stranami jmenovaní byrokraté, zavedli také nejen propadnutí, ale i pokuty ve dvojnásobku přijatého či poskytnutého daru.

7) Pouze účet na přijaté dary musí být transparentní. Současné parlamentní strany chtějí zjevně vědět, kdo z firem či občanů poskytl dary někomu jinému, než právě jim. Zajímavé je, že nákladové účty ani účty na kampaně transparentní být nemusí. To by totiž mohly své karty, tedy od koho dostávají služby a komu poskytovatelé patří, odkrýt právě strany parlamentní, které novelu odhlasovaly.

8) Politické strany si sice mohou dál půjčovat na svoji činnost nebo volební kampaně, ovšem nově výhradně od bank a finančních ústavů, registrovaných u ČNB. Nikdo jiný nově nesmí politické straně půjčit peníze. Také v tomto případě se jedná o likvidaci neparlamentních stran v politické soutěži, neboť bez peněz se prostě kampaně dělat nedají a banky půjčí své peníze samozřejmě jen těm, u kterých je jistota či šance jistotě se blížící, že úvěr následně ze státních příspěvků za získané mandáty splatí. Jinými slovy současné v parlamentu etablované strany mohou mít v podstatě jistotu, že jim peníze na kampaň banky půjčí, zatímco jejich mimoparlamentní konkurenci nikoli.

Jak kdo hlasoval pro výše uvedené se můžete podívat v případě volebního zákona zde a zde, v případě zákona o politických stranách pak zde. Není bez zajímavosti, že tyto změny přišly potichu a bez zájmu médií zrovna v době, kdy je stále více lidí nespokojeno s dosavadní politikou a hledá změnu. Pro zabetonování pozic současných parlamentních stran a likvidaci možné konkurence udělali současní zákonodárci maximum. Že jde o bezprecedentní zásah do svobodné soutěže politických stran? Jistě. Jenže kdo by to řešil, když na pořadu mediálních dnů hlídacích psů demokracie byli Babiš, tábor v Letech, nebo migrační krize. Máme jen kousek k tomu, aby padaly věty typu „my bysme rádi věděli, kde je Mlíkař a kde je Profesor filosofie...“. Snad s jediným rozdílem. Společně se snahou o likvidaci mimoparlamentní politické konkurence všemi nástroji zatím nemizí lidé.

36 komentářů :

 1. Už dávno nevolím tyto spolupracující černoprdelné strany a jak sleduji, tak naprosto oprávněně!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle je věc.Jmenovité ukazování poslanců o tom jak hlasovali. To vyvěšovat po celé republice - a před volbami.

   Vymazat
 2. Volte KSČM, momentálně nejmenší zlo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. JMENUJ JEDINÝ PŘÍPAD, KDY KSČ VYSTOUPILA V ZÁJMU ČESKÉHO NÁRODA NEBO NA OCHRANU DŮCHODCŮ.
   nemám na mysli žvanění Filipa nebo Skály ve sněmovně!!!

   Vymazat
  2. Zřejmě to máte "pomotané"... Josef Skála, místopředseda KSČM, není poslancem PSP ČR - - viz :
   https://www.psp.cz/sqw/snem.sqw?l=cz&id=1109

   Vymazat
  3. Ano, komunisti jsou neschopní nýmandi, kterým současná situace, kdy jsou neviditelní a přitom dobře placení vyhovuje. Přesto ale nejsou zaprodanci EU a NATO a proto by měli mít větší zastoupení, snad to je šance . . .

   Vymazat
  4. for 19:31
   já to mám všechno v pořádku, čekal jsem na věcný argument.
   A ten přišel!
   Vám tzv. komunistům je u pr dele Český národ, vám komunistům jsou u pr dele milióny zotročených občanů této země!
   Hlavně zůstat u koryta, že!
   Ani jeden z vás nevystoupí proti té sionistické bandě, co drancuje naši vlast!!!

   Vymazat
  5. Komunisté nemohou vystupovat proti sionistické bandě, protože součástí sionistické bandy jsou oni sami.

   Vymazat
  6. KSČM kdyby tu a tam i konala a nejen mluvila by možná volitelná byla, ale ona tak NEKONÁ. (patrně ani nemůže, neb je výsledkem statusu qou po listopadu 89) Lépe je volit ty, co nejsou v parlamentu. Ty co jdou s osobní statečností (a dnes i životem) za zachování ČR, proti řízené islamizaci země, pro vystoupení z NATO/EU/ aby to bylo lze možné. Tito mají morální kredit. Ne současné poslance parl. (snad na dva to neplatí)

   Vymazat
 3. Tak to je zrada na národu!Svrhnout tuto vládu!

  OdpovědětVymazat
 4. Kam se hrabou komouši s jejich vládnutím jedné strany !

  OdpovědětVymazat
 5. K "poučení" Vám všem doporučuji podívat se na
  http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=63847 ,
  kde je přehledně uvedeno jak hlasovali na 48.schůzi PSP ČR dne 29.6.2016 jednotlivé strany, hnutí a poslanci o Novele zákona o sdružování v politických stranách a hnutích ...
  Ze ctí obstál jedině Úsvit (všichni jeho poslanci hlasovali "ne"), ostatní se, napříč politickým spektrem, "vzácně shodli" a většinou hlasovali "ANO". Zajímavou (?) výjimkou byli poslanci TOP 09, kteří se zdrželi hlasování.


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:23 Obstáli také poslanci KSČM, hlasující "ne" ...

   Vymazat
  2. Proč jsi pominul 28x NE od KSČM?
   Volič-Vilč

   Vymazat
  3. 17:22 Omlouvám se, přehlédl jsem se ...
   Oprava - viz 15:31

   Vymazat
  4. Adriana Krnáčová (Slovenka), primátorka Prahy - hnutí ANO
   Petr Dolínek, zástupce primátorky - strana ČSSD
   Jejich podřízení úředníci zakázali Konvičkovi v demonstraci. Oni jen plně VYUŽÍVAJÍ novelu nedávno schváleného zákona shromaždovacího.
   http://psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=63924
   http://zpravy.idnes.cz/policii-se-rozsiri-pravomoc-rozpustit-shromazdeni-schvalili-poslanci-13b-/domaci.aspx?c=A160712_144054_domaci_kop
   Za novelu hlasovali poslanci:
   ČSSD
   ANO
   KSČM
   ODS
   KDU-ČSL (vyjma jednoho)
   Uvedené strany se bojí (opravdové) demokracie nejvíce. Nyní víme, koho příště NEVOLIT - PAMATUJME SI JE. Novela znamená, že bez možností jakéhokoli odvolání bude moci policista (úředník) - na povel shora – zrušit (bezdůvodně či pod jakoukoli záminkou) probíhající demonstraci nebo shromáždění občanů. Cílem je omezit demonstrace proti vládě. Policisté (úředníci) budou samozřejmě rozpouštět demonstrace na povel svých nadřízených, které zase řídí vláda.

   Vymazat
  5. 19:47 TOPáci byli proti jako jeden muž. To je pro mně dostatečné potvrzení, že zákon je v pořádku. Zřejmě už se jim nepodaří pořádat karetně-vajíčkový kabaret ani hrdinné tažení na Hrad za záchranu Tibetu.

   Vymazat
  6. VŠEM TROTLŮM
   komunističtí poslanci nejsou v parlamentě proto, aby zvedali ruku.
   JSOU TAM PROTO, ABY BURCOVALI A VEDLI ZÁSTUPY !!!

   Vymazat
 6. Demokracie jako vyšitá.

  OdpovědětVymazat
 7. Koho volit? Chovanec vychcanec, Sobotka sralbotka, Kalousek hovňousek, komunisti ti už taky prosrali co mohli. Tentokrát to vidím na Okamuru, ať si kdo chce co chce říká, mám už jasno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jediná volitelná strana je opravdu SPD Okamura. Je konzistentní, odvážný a vlastenec. V jeho program je odvolatelnost politiků a obecné referendum (které nahání všem politikům husí kůži), a také osobní odpovědnost politiků, atd.www.spd.cz

   Vymazat
  2. Ano,Okamura,káže vodu,pije víno.Při každém důležitém hlasování ve sněmovně chybí a nebo se zdrží hlasování včetně celé SPD.

   Vymazat
 8. Nezbývá, než uvěřit lídru daného politického subjektu, který chci volit a posílat peněžní dary jemu, na osobní účet jako dar. A on si zaplatí kampaň vlastní strany ze svého. Je dobré poučit se od Trumpa i od Babiše.

  OdpovědětVymazat
 9. Podle výsledků hlasování KSČM se většinou zdržela hlasování,Úsvit hlasoval pro změnu volebního zákona a p.Okamura jako vždy při důležitém hlasování chyběl.Všichni jsou stejní a lžou lidem.Proto žádné parlamentní strany nelze volit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 16:24- jeden z vás dvou 15:23 lže ale také! Jak to tedy bylo s Úsvitem, pro nebo proti?

   Vymazat
  2. Tak se podívejte na hlasování.Je tak těžké rozkliknout jeden řádek?

   Vymazat
  3. Naučte se číst,psal jsem o hlasování změny volebního zákona.Úsvit samozřejmě hlasoval proti změně zákona o politických stranách,protože po volbách se jich to bude týkat,neboť se do parlamentu již nedostanou.

   Vymazat
  4. 17:32- v pořádku, nechtěli-li změnu, jistě nehlasovali pro změnu, jak tvrdí 16:24, pokud za 10 minut nezměnili názor.

   Vymazat
 10. Otevřeně diskriminační podmínky - asi by to neparlamentní strany měly dát k soudu a udělat kolem toho vééélký humbuk, aby to parlamentní strany, které o tom rozhodly, před volbami poškodilo, a to tak, že MOC. To je podraz jak dvojitý NELSON.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě, Aliance národních sil již v tomto podniká kroky ke zrušení těchto diskriminačních zákonů - viz www.aliancens.cz

   Vymazat
 11. Tohle nemohli vymyslet natističtí poslanci sami, na to jsou moc blbí, to jim museli poradit jejich pasáci z USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslíš, ti kudrnatí zajordánští slované?

   Vymazat
 12. vsaďte se, že z těch PĚTI nebudou více než dva ČEŠI.
  Takhle si upevňuje pozice MAFIA

  OdpovědětVymazat
 13. Upozornil vás snad na tento podraz někdo z poslanců komunistické strany? NE! patří totiž k mafii

  OdpovědětVymazat
 14. tak panove mame posledni sanci se havlistu a usa poskoku zbavit za 4 roky uz nebude treba chodit k volbam natahaj tu muslimaky daj jim byty davky a ti je budou volit tak je to napr ve svedsku kazdej cech by mel zapomenout jestli je rudej modrej nebo zelenej ja sem volil komunisty ale jak ctu ty mlade jak jsou zmasirovani ze skoly jak byl socialismus spatnej a nic o tom nevedej ja sem za socialismu zil samozrejme gottwald v 50 letech napachal svinstvo ale kapitalistickej masaryk tez komunisti aspon zinscenovaly proces masaryk rovnou nechal strilet do delniku za socialismu zadnej obboj nebyl jen parta ochmelku kolem havla kdyz hledaly koho ocenit za protikomunisticky odboj tak nasly loupezne vrahy masinovy kdo zil slusne tak ani nevedel ze je nejaka stb strana za socialismu si clovek vydelal manualni praci slusne penize dostal novomanzelskou pujcku bez lichvarskych uroku byt 3+1 30000 plat 2500 za 2 roky se dalo nasetrit na byt ted 1000000 splacet 20 let no podivejte se na cesky filmovy tydenik furt se budovalo stavelo pro lidi co kapitaliste udelali pro tuto zemi za 27 let vsichni vime situace je vazna chtej tu tahat muslimaky valcit s ruskem tak proto dam hlas milionarovi okamurovi kterej chce referendum a zbavit se tech zapadnich smejdu

  OdpovědětVymazat