Reklama

.

.

čtvrtek 22. září 2016

V zemi importovaných upírů

Josef Votípka
22. 9. 2016   FB profil autora

Zahraniční firmy si stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Intuitivně jsem vycítil, že tam nikdo nechce otročit za mrzký peníz a zkracovat si tak aktivní život. Abych si své pocity ověřil, odepsal jsem do japonských firem a dostal pozvání k pohovoru na pozici inženýr kvality.

Oblékl jsem si oblek od Blažka, nastartoval vůz a vyrazil na periférii. V inzerátu bylo zdůrazněno velké parkoviště. Přijel jsem do areálu, vpravo za závorou ochranka a vlevo velké parkoviště bez závory a dopravních značek. Vjel jsem tedy doleva a zaparkoval.

Na parkovišti jsem uviděl skupinku mladých lidí. Byli takoví šedí, zachmuření bez energie, připomínali mi přízraky z hororů, kterým upíři vysáli krev. Poté jsem se ochranky zeptal, kde je recepce a zamířil tam.

Po cestě k recepci jsem se zastavoval u stromků, které tam sázeli japonští manažeři, což prozradily cedulky před stromky. Mé rozjímání přerušila ochranka, která na mě řvala, že tam recepce není, že musím jinam. Zařval jsem že mám čas a prohlížím si stromky.

Recepce byla velice stroze zařízená a ponurá, ačkoli v ní převládala bílá barva. Co upoutalo byly vystavené výrobky na polici a obří hesla a zásady japonského zakladatele. Neustálé zlepšování, týmová práce, poctivost, atd...

Ačkoli jsem přišel včas, na slečnu personalistku jsem čekal skoro čtvrt hodiny po dohodnutém termínu schůzky. Přišla v legračním firemním oblečku (avšak s úžasným dekoltem) s popelavým bezkrevným mužem s bílou hlavou, který byl rovněž oblečen ve firemním oblečku, včetně kecek a čepičky s kšiltem. Ten muž, jak jsem pochopil, by mi měl dělat šéfa.

Představili jsme se a přesunuli do kóje určené pro pohovory. Nejprve jsem vypověděl o sobě, pak se mě zeptali, co si myslím, že obnáší pozice, o kterou se ucházím. Tak jsem odpověděl podle inzerátu. Načež se ozval pán v legračním firemním oblečku a vysvětlil mi, že toto je fabrika, kde není prostor pro kreativitu a zlepšování, jen se plní příkazy, specifikace, předpisy, instrukce a výsledky se zaznamenávají. Opáčil jsem zněním inzerátu a že jsem jiné info o pozici neměl.

Pak se mě slečna personální zeptala, proč chci u nich pracovat. Řekl jsem něco o zájmu po dokonalosti, zlepšování, technice, uplatnění znalostí a zkušeností. Další dotaz byl, proč si myslím, že by mě měla firma chtít. Řekl jsem, že si vůbec nemyslím, že by mě měla firma chtít, že to záleží na ní.


Pak se mě zeptala, jakou chci mzdu. Řekl jsem nadprůměrnou a problém s tím neměla. Pak jsem se mohl ptát já. Dozvěděl jsem se, že jde o smlouvu na dobu určitou, práci na dvě směny-ale neví od kdy do kdy, nevěděl to ani pán ve firemním oblečku (slečna mi pak e-majlem poslala, že se pracuje 06:45-14:00 a 14:30-22:45). V závěru se slečna personalistka vyjádřila, že už asi 2. kolo dělat nebudou a že mi pošle návrh mzdy, atd...

Šel jsem z fabriky k parkovišti, potkával vycházející, pomalu pohybující se bezkrevné a šedivé přízraky, když ponurý obraz importované japonské dokonalosti rozřízl ostrý hlas pracovníka ochranky: Kam jdete!!?". Odtušil jsem, že k autu. "To nemůžete, to je parkoviště pro zaměstnance!!!", drtil importovanou japonskou posvátnost levný "sekuriťák" a já mu za to byl vděčen...

... navrácen do skutečného života, vyladěn a v naprostém klidu, jsem mu svatosvatě odpřísáhl, že svůj vůz již na parkovišti pro zaměstnance nezaparkuji...

A co vy, moji FB přátelé? Šli byste do zahraniční fabriky, kdybyste nemuseli?

34 komentářů :

 1. Nechce li se ti Votípko pracovat, neotravuj s tím jiné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Drž tlamu zmrde, tas nikdy nic nedělal. Už od rána si ho tady honíš a číháš jako úchyl, abys "byl první", kdo se zde vyblije !

   Vymazat
 2. nechce???? - v istej automobilov fy na Slovensku prišiel nový "chef" nižšej kategórie a vyzbrojený palicou sa vybral na obhliadku svojho pôsobiska a zoznámiť sa s podriadenými, i stretol zamestnanca, ktorý, aspoň podľa jeho výsosti, nepracoval dostatočne nadšene a málo radostne sa s ním pozdravilo, a tak mu úderom po chrbte pripomenul kto je a čo je, výsledok - dotýčný skončil na ARE, vedenie to považovalo za "súkromný" spor, zamestnaca vyhodili, "chef" bol poučený a usmieva sa prvý, ale mstí sa ... druhý prípad - chlapík podal zlepšovací návrh - pozvali si ho pre vysvetlili mu, že jeho úlohou je pracovať a nerozmýšľať, na to majú iných a pretože počas pracovnej doby myslí, dostal výpoveď - takže vám sa v takýchto pomeroch pracuje dobre, že ???? -

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechci te komunisto prilis deptat, ale "chef" znamena anglicky sefkuchar.
   Po chrbte bys mel dostat ty a liny autor toho pitomeho clanku.

   Vymazat
  2. 7:09 nic si nedělejte z příspěvku toho pablba (7:28), až ho potkám, přerazím mu o záda hůl a jistě mu pak bude jedno, jak používáte slovo "chef"

   Vymazat
  3. 7:09

   Radím ti, netlač tak na pilu. Tyhle hovadiny které jsi sesmolil ti může věřit leda soudruh v nějaké knajpě po desátém.

   Vymazat
  4. Je dobré, že nás opět navštívil nemyslící opičák(6:35, 7:28, 9:04) a vysmrďuje své nenávistné pšouky. Aspoň víme, že i mezi námi žijí lidské svině, které potebují dobře zvalchovat hřbet!!!

   Vymazat
 3. Kdo nechce pracovat jako montážník v nadnárodní firmě, může pracovat na Akademii věd v roli vědeckého pracovníka za 850 euro (netto) za měsíc po 20 letech praxe :-)
  Nástupní plat je ještě nižší, ale ten se ředí na více pracovníků, takže většina začínajících aspirantů a postdoců má jen částečné úvazky. PK2

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To se ani v USA, v Německu ani v Rusku stát nemůže. Je to naše ostuda, že volíme koho volíme a tím jen konzervujeme tenhle český marasmus.

   Vymazat
  2. ono za to houno dělani je to až až ale jako stat plati černoprdelni netahla tak stale plati a některe kralovsky všelijake mastičkaře iluzionysty a vizionaře v te vaši podělane akademii v současnosti tolik podporovane černoprdelnikem bilim hrabkem kdy je vicnež viditelne že to je jedna svoloč netahel a lehkoživku

   Vymazat
 4. Svého času se můj kamarád ucházel o místo v jedné firmě. Výběrové řízení organizivala jistá personální agentura. Testovala ho 25-letá nána, která kromě toho, že dělala matračku šefovi, neměla ani "Ahnung vo co go." Vedla pohovor podle naučených otázek, kterým nerozumněla a odpovědím tím méně.
  Když z "živočichopisu" kamaráda vyčetla, že pracoval v obchodním úseku firmy zabývající se projekty a realizací v oblasti stavby atomových elektráren (kamarád pracoval na dodávkách pro atomovou elektrárnu Dukovany a Temelín), tak ho naprosto dostala otázkou : "A kolik těch atomových elektráren jste ročně prodal ?", jakoby se jednalo o prodej koloběžek.
  Tací tupí jedinci dnes ale rozhodují o práci a životech pracujích lidí. Katastrofa.
  Tento parazitický, otrokářský systém je nutno zlikvidovat, jinak zlikviduje on nás. A zlikvidovat znamená zlikvidovat i jeho nositele !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, ja se sice takovyma vecma uz zabyvat nemusim ale stejne je cela ta "personalistika" naprosta kravovina. Treba takovej "motivacni list" je vrcholem stupidity. Pozadovat od uchazece aby cilene lhal hned nekolika potencialnim zamestnavatelum kterejm poslal sve podklady ze je to ZROVNA TA JEJICH firma a zadna jina ve ktere chce pracovat a pro kterou je stvoren je naprosta zhovadilost. Kazdej prece vi ze lidi musej pracovat aby se uzivili (a to i v pripade ze je ta prace bavi).

   Vymazat
 5. Kapitalismus je systém ve kterém menší skupina lidí žije na úkor větší skupiny lidí a forem, jak toho dosáhnout za celou historii lidstva, na planetě zemi je, jak Slováci říkají, "něúrekom". Kapitalista, který si v dnešní době říká vznešeně podnikatel, má jediný cíl a to dosáhnout co největšího zisku a to za každou cenu a tento zisk maximalizovat jakýmkoliv způsobem, nejlépe snížením nákladů výroby na minimum a s tím související, čím nejnižší mzdy těm, které zaměstnává. Naopak to co vyrobí, prodává za co nevyšší ceny, paradoxně těm, kterým za práci skoro nic nevyplácí. Aby kapitalista tento nesmysl vyrovnal, vymyslel celý systém, jak zadlužit ty které zaměstnává a to formou půjček, hypoték, úvěrů. No a aby toho dosáhl, kapitalismus přikročil k metodě, která ne jednoho feudála ve společenském systému, který se jmenoval feudalismus, přivedla na buben. Tato metoda se jmenuje, znehodnocování peněz. Feudal to prováděl tak, že snižoval obsah zlata, nebo stříbra v mincích, a až z mince zůstal bezcenný kus plíšku, který absolutně ztratil svou hodnotu a v obchodě musel nastoupit systém prvotně pospolné společnosti, tedy výměnný obchod. V současné době kapitalista, toto provádí tak, že tiskne neskutečné množství peněz - papírků a tyto papírky s názvem, Dolary, Eura, Koruny, předává bankám, které je už ale za procenta půjčují lidem, kterým kapitalista za práci vyplácí v rámci maximalizace zisku tu nejmenší možnou mzdu. A kruh se uzavírá. Feudál přišel na buben a kapitalista přijde taky s tím, že v dnešním globálně propojeném světě, budou i následky katastrofálně globální. Jedno je ale společné, že jak za feudalismu, tak za kapitalismu to odnesou obrovské masy obyčejných lidí. To co se děje dnes v Brazílií, je jenom skutečnost, že kapitalismus nesouhlasí se spravedlivějším rozdělením vytvořených prostředků a chce všechno pro sebe. Proto odstranil prezidentku, aby maximalizoval zisky a jsme opět u podstaty věci. Že jsou za tím svinstvem Američané je jenom potvrzení předešlého. Na celém světě všechny války vyprovokovali Američané s cílem maximalizovat zisky. Někdo již řekl: "Není problém nasytiti chudé, je problém uspokojit ty bohaté, kteří mají pořád málo".
  Pohádka o kapitalistickém individualismu se tak ukazuje opět jako jeden z falešných mýtů. Individualita se zde vyčerpává v závodech o totéž, rozlišuje se jen množství. A právě množství, kvantita toho, co je mrtvé, majetku, zastupuje člověka, je jím; neživé vytěsňuje život. Pokud je zde individualismus, pak nikoliv jako originalita, či snad dokonce nezávislost, ale jako cizost mezi lidmi. I když jistá nezávislost tu je. Trh utvářený těmito autoritativními, hierarchicky uspořádanými organizacemi je nezávislý na člověku, ale člověk není nezávislý na tomto trhu, právě naopak. Kapitalistický trh Tě potřebuje jen někdy, ale Ty jej potřebuješ vždy, jako se každý den musíš najíst a získat spoustu dalších věcí, a ovšem získat peníze na to, aby sis je mohl koupit.

  I u nás populární lež, že píle a talent se v kapitalistické společnosti rovná úspěchu, se stala jedním ze stupidních mýtů pokrytecké společnosti, a to jak svou nepravdivostí, tak nicotností toho, co je chápáno jako úspěch.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano souhlasím, ale netýká se to drobného podnikatele, takzvané střední třídy. To je někdo, kdo kvůli osobní svobodě, aby nemusel do montovny a mohl projevit iniciativu a mít něco svého, tak raději pracuje 12.hodin denně a nemoci přechodí, protože si nemůže dovolit být nemocný. Je to zevšeobecnění, případ od případu se to liší. Ale na čem se shodnou všichni drobní podnikatelé je to, že zaměstnanec to je smrt malého podnikaní. A teď jim dají další evidenční zátěž elektronická evidence tržeb (babička mohla nasbírat houby nebo něco uplést a trhu si přivydělat, to již nebude možné), což je chyba systému, který se snaží zlikvidovat střední třídu, tím ale bude společnost zlikvidována. Tak se z toho stane jeden velký koncentrák jako v USA, kde lidé si nebudou moci nic zařídit sami, totální potlačení tvořivé energie. Osobní iniciativa překáží zločincům, kteří si přejí, aby úplně vše bylo podle jejich přání a nikdo jim do toho nemohl mluvit.

   Vymazat
 6. Radím všem komunistickým idiotům aby se nechali zaměstnat u komunistických šéfů a majitelů. Jejich problémy tak budou v mžiku vyřešeny jako mávnutím kouzelného proutku.

  Nebo ať se sdruží, založí družstva, vlastní firmy a podniky které budou fungovat na komunistických principech. Mohou si dělit zisk rovným dílem.

  Jenomže tihle blbci nic neumí, navíc jsou úplně neschopní, leniví a umí jen kvákat na netu, stěžovat si, nadávat, pomlouvat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:09 - a ještě si zapomněl dodat ... a budou vzpomínat na "staré dobré časy brigád socialistický práce"... :-)

   Vymazat
  2. ... a prací zdarma v akci Z na zvelebení svého bydliště.

   Vymazat
  3. Je typické pro pablba 9:09, že veškerou oprávněnou kritiku dnešního českého úpadku, jakýkoli projev samostatného myšlení označují jako projev lenosti, tuposti a vlastnost milovníků starých pořádků. Tomu ovlovi není pomoci, snad je v tom, že ho editor bude mazat, aby ho přestalo bavit sem psát.

   Vymazat
 7. Americká ambasáda hledá mladé dívki jako doprovázečki pro biežence.Usa ambasi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak tvůj blábol souvisí s článkem?

   Vymazat
  2. US embassy hledá mladé hezké chlapce jako doprovod pana velvyslance a jeho speciálně orientovaných hostů. Promiňte, krasoduchu 9:44, že tento příspěvek do diskuse nesouvisí s článkem, ale inzerce je inzerce.

   Vymazat
 8. Kde je hohohónulu0.Asi je vítat Trumpetu na Flpridu hahahaha.

  OdpovědětVymazat
 9. No ale se svým vzděláním jste na tom s Gejzou Červeňákem dost podobně.
  p

  OdpovědětVymazat
 10. Ze vzdelánim sem na tom dobře kdiž mne zamnestnala nezisková nadace za 15000 korun českich.Je to víc jako brát podporis.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:01
   Vždyť neumíš ani pořádně psát mateřským jazykem ty syfilitickej věcně zlitej kreténe z lejnolahvárenský žumpy!!!!!Jsi retardovaný hňup chrápající v příkopu nebo na záchytce!!!!

   Vymazat
 11. Jak to možný že mi odtud mizí moje duchaplné filozofické komentáře,kdesy je velká chiba.Dokážte že nejste robot.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nesmíte psát, když jste v rauši. To pak místo odeslat mačkáte smazat. Prostě doporučuji střízlivost.

   Vymazat
 12. Včera jsem moc skonzimoval Stalinovich slz,sakru kdiž musím ven s anonimity a tal je báječné bít neodhalený a teď mne všichni poznáte kurva drát.

  OdpovědětVymazat
 13. A co tím to svým hrdinským činem tento soudruh vlastně dokázal???
  Co kdyby ten namachrovaný chytrolín raději někoho sám zaměstnal?

  OdpovědětVymazat
 14. Bez podílu cizího kapitálu, jen z domácích zdrojů a s omezenou zahraniční pomocí, při úplném vypořádání se se znárodněnými zahraničními majiteli po Únoru´48, při spuštěné Železné oponě a mezinárodní blokádě, bez vrácení celého zlatého pokladu a nesplacených válečných reparacích se československým dělníkům, zemědělcům, vědcům, inženýrům, zaměstnancům i intelektuálům podařilo při udržení slušné životní úrovně a životních jistot naprosté většiny občanů vybudovat: 4 atomové, 23 tepelných a 26 vodních elektráren, téměř 400 km dálnic, elektrifikovat železniční tratě, postavit hutní, strojírenské, chemické, potravinářské a jiné podniky a továrny, zmodernizovat zemědělská družstva a dosáhnou téměř 100% soběstačnosti v základních komoditách, provozovat flotilu námořních lodí, položit stovky a tisíce kilometrů energovodů, plynovodů a ropovodů, zavést zcela nové výroby niklu, hliníku a umělých hmot, postavit a provozovat jesle, školky, školy, odborná učiliště, polikliniky, nemocnice, kulturní a společenské domy, sportovní stadiony, rekreační střediska. Od základu bylo území republiky pokryto TV signálem, ne sice ideálně, ale přesto se udržovaly kulturní a historické památky, podporovaly se divadelní a umělecké soubory a soubory lidové tvořivosti. Vybudovala se podstatná část pražského metra s 38 stanicemi, obrovské prostředky se vynakládaly na industrializaci zaostalého Slovenska. Postavily se stovky obytných sídlišť s 200.000 panelových domů a 1.200.000 byty, což představuje 55% všech bytů a 30% veškerého bytového fondu. Dekrety na tyto byty se předávaly rodinám bezplatně. Ve zbrani byla udržována 200 tisícová armáda v mnoha desítkách vojenských útvarů, 16 výcvikových prostorech s 407 bojovými letadly, 101 vrtulníkem, 4.585 tanky, 4.900 obrněnými transportéry a BVP, 3.445 děly a raketomety a 77 zařízeními odpalovaní raket. Pro případ války a v rámci Civilní obrany byly vybudovány objekty, které by dnes bylo naprosto nemožné postavit. A ještě zbylo dost prostředků pro zahraniční pomoc rozvojovým zemím. Nízké platy byly vyváženy dotovanými cenami potravin, bydlení, hromadné dopravy, lékařské péče, kultury, umění, sportu a mnoha jiného. V roce 1989 měla SBČs k dispozici 105 tun měnového zlata v hodnotě 15 - 17 miliard Kčs, hotovost ve výši 85 mld. Kčs a žádné vnitřní dluhy. Státní dluh činil pouhých 24,2 mld. Kčs, v roce 1993 již 158,8 miliard a letos astronomických 1.412.900.000.000 Kč! Ani za tisíc let se nepodaří ho splatit. Ne vše se dařilo, ne všechno se dělalo správně, ne všeho bylo vždycky dost, také jsme nebyli se vším spokojeni a také jsme si zanadávali.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. naprosto souhlasím, a jen bych dodal... a dnes je úspěchem pouhé udržování stavu (on se ve skutečnosti zhoršuje) za soustavného zadlužováné (to je záměrné) a zhoršování sociálního stavu a vzdělanosti a národní hrdosti vlastního obyvatelstva. JE NUTNÁ RADIKÁLNÍ ZMĚNA. (už chápete to Castrovo heslo, Socialismo o muerte?)

   Vymazat
 15. Jó,a po nešťastném 17 listopadu jsme celá republika išly do kitek jako dobytek a znekvalitnilo se školství čeho jsem já toho dúkazem.Falmer.

  OdpovědětVymazat
 16. Mám radost,že zde jsou nejnižší mzdy v EU a můžeme tak pracovat pro blaho Germánie a vyvážet výrobky....to jen opakuji co nám vtlouká do makoviček obřezanec Singer,dnes obřezanec Rusnok,poděkujme i té zrůdě-obřezanci Vladimíru Dlouhému z Goldman Sachs....a důchodci,učůrávejte blahem,Holý Lebkoun z ČSSD vám přidá v průměru 11 EURO na důchod!No není to skvělé?......................................................//////////!!!!!!!!

  zločas

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 16:08 Nevím, co myslíš slovem "zde", ale v ČR rozhodně nejsou nejnižší mzdy v EU.
   Já jen aby se to mezi těmi tvými obřezanci neztratilo.
   p

   Vymazat