Reklama

.

.

středa 21. září 2016

Vražedný "omyl": Americké letectvo v Sýrii otevřeně podporuje ISIL. Proč osleply satelity? Zbraně pro Tel Aviv a izraelský nálet na Kunajtru. Kdo se bojí Rady bezpečnosti OSN?

Václav Danda
21. 9. 2016  ProtiProud

Václav Danda komentuje poslední případ neskrývané spolupráce islamistů se Spojenými státy v Sýrii i důvody zmařeného příměří, které rozmetaly americké a izraelské rakety.


Uplynulý víkend přinesl další nepochybný důkaz, že vojenské síly Spojených států bojují po boku hrdlořezů z Islámského státu. jinými slovy: USA, které spolu s Tureckem Islámský stát vytvořily, jsou i nadále spojenci, jakkoli se tuto skutečnost snaží průběžně maskovat a zamlžovat.

Letectva Spojených států a Británie o víkendu v Sýrii brutálním způsobem ukončila příměří dojednané před pouhým týdnem ministry zahraničí Ruska a USA Sergejem Lavrovem a Johnem Kerrym. Americká letadla napadla v sobotu pozice syrské armády nedaleko města Dajr az-Zaur. Při náletu zahynulo mnoho syrských vojáků, kteří se právě připravovali na mohutný úder proti Islámskému státu. Podle syrských zdrojů Američané zabili 62 nepřipravených elitních vojáků a více než sto jich těžce zranili.

Omyl? A co slepé satelity?


Snahy dodatečně omlouvat společnou akci U. S. Air Force a ISIL tím, že došlo k "politováníhodnému omylu", jsou až tragikomické. V době, kdy je celé bojiště pod drobnohledem satelitů a špionážních dronů a kdy obě strany ruská i americká znají přesně do nejmenších detailů pohyb jakýchkoliv jednotek kolem frontové linie, vyznívá toto vysvětlení jako cynický vtip. Korunu všemu nasadil Washington tvrzením, že se během akce nemohl dovolat, neboť Rusové měli číslo "koordinátora" společných akcí obsazené.

Pentagon samozřejmě dobře věděl, na koho v Sýrii útočí. Místo úderu bylo podrobně monitorováno. Letectvo USA a spojenecké stroje F-18, které se náletu rovněž zúčastnily (snad proto, aby celá bukanýrská akce nespadla pouze na hlavu Američanům?), se řídilo pokyny americké rozvědky disponující těmi nejpodrobnějšími a nejčerstvějšími daty ze satelitů, dronů i pozemních zdrojů.

Buď si tedy Spojené státy hrají s celým světem na slepou bábu a odcházející Obamova administrativa ve skutečnosti hledá pouze záminky jak "mírový proces", který sama spoluiniciuje, rychle zablokovat - nebo se již Pentagon zcela vymkl kontrole vlády.

Podobného "omylu" jsme byli svědky před rokem, kdy byla vybombardována nemocnice v afghánském Kunduzu. I zde trvá podezření, že akce byla dílem "jestřábů" ovládajících přes hlavu odcházející Obamovy administrativy Pentagon. Obě varianty každopádně nedávají do budoucna mnoho nadějí na zklidnění situace na Blízkém východě.


Izraelský nálet u Kunejtry


Abychom lépe pochopili všechny souvislosti vedoucí k tomuto útoku, je třeba se vrátit do předminulého týdne, kdy bylo (10. září) s velkou slávou vyhlášeno ministry zahraničí Ruska a Spojených států "přelomové příměří" v Sýrii. Washington slíbil spolupráci s ruskou armádou v případě, že příměří vydrží alespoň týden. Podle agentury AP se obě velmoci přiblížily dohodě a dokončily plán na snížení násilí v Sýrii a rovněž na uskutečnění politických reforem, které by měly ukončit více než pět let trvající válku.

Kerry oznámil, že dohoda by mohla být "zlomem" v konfliktu - pokud se ovšem bude plnit. A o to právě jde. Ve chvíli, kdy byla týdenní lhůta u konce, přišel útok, jenž vše rozbil na padrť. Lavrov to mimochodem správně předvídal, když na společné tiskové konferenci obou ministrů připustil, že jsou lidé, kteří by si přáli, aby dohoda nevyšla.

A hned za tři dny bylo nejisté příměří pokoušeno. V úterý 13. září totiž pronikly do vzdušného prostoru Sýrie izraelská letadla. Vrchní velení syrské armády oznámilo, že to byly převážně stroje F-18, které o půlnoci napadly syrské pozice na jihu provincie Kunejtra.

Syrská armáda na průnik nepřátelských letounů hbitě odpověděla a podle syrské agentury SANA sestřelila protileteckými raketami jeden z nich jihozápadně od Kunejtry, a jako bonus sestřelila i jeden bezpilotní stroj západně od Sasa. Izraelci přiznali nálet na syrské pozice a zároveň potvrdili, že vládní vojska proti jejich strojům vypálila rakety země-vzduch.


Americké zbraně pro Tel Aviv


Ve stejný den, tedy 13. září, oznámil Barack Obama, že byla uzavřena největší dohoda v historii o dodávkách zbraní. Spojené státy a Izrael se dohodly na nové desetileté smlouvě o americké vojenské podpoře určené Izraelcům. Washington za tuto dobu poskytne židovskému státu pomoc v rozsahu 38 miliard dolarů (916 miliard Kč). Přislíbená vojenská podpora je nejvyšší, jakou kdy USA nějaké cizí zemi poskytly.

Dalším narušením týdenního příměří byl útok islamistů nedaleko Damašku - den před "velkým leteckým omylem". Není pochyb o tom, že islamisté využili příměří k doplnění zbraní a posil (za podpory USA). Podle syrské státní agentury SANA pak ostřelovali obytnou čtvrť Kabún. Příslušníci protiasadovských sil se dále pokoušeli prorazit obranné linie Damašku z předměstí Džúbar. Do boje se na obou stranách zapojily i těžké zbraně včetně tanků a raketometů.USA: Raději o tom již nemluvme


To, co následovalo hned v sobotu, nevyhnutelně sebralo poslední iluze o tom, že snad Spojené státy náhle obrátily a nyní chtějí účinně bojovat proti islamistům, které stvořily. Ve skutečnosti jsme mohli pozorovat spíše začátek nové "islamisticko-americké" ofenzivy.

K dovršení všeho a k dalšímu znepřehlednění situace přišly na začátku tohoto týdne zprávy o společném postupu Turecka a islamistické Syrské osvobozenecké armády (to jsou ti "hodní", takzvaní umírnění teroristé) od Tureckých hranic k jihu.

Svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN se Spojeným státům "kupodivu" nezamlouvá. Asi se USA nechce na světovém fóru vysvětlovat, jací jsou to popletové, že zapomněly na příměří, které samy dohodly a navíc útočily jinde a na někoho jiného, než chtěly.

To je vážná dignóza. Může mít stát "Alzheimera"?

To uvidíme brzy. Třeba se ozbrojené síly USA příště zase spletou a zaútočí na své spojence z Islámského státu.

26 komentářů :

 1. to , o čem v článku čteme se stalo i naopak - viz: http://zpravy.idnes.cz/utok-na-konvoj-syrie-spojene-staty-rusko-f12-/zahranicni.aspx?c=A160920_062532_zahranicni_kha
  hned upozorňuji, že tato informace se dá najít i na jiných webech a to i docela proruských.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Utři si semeno z kalhot a nežvaň. Upozorňuji, že nešlo o leteckých útok (zpochybnilo ho i OSN, kokote), ale další provokace Fashigtonu !

   Vymazat
  2. Zprávám z iDěsu může věřit jen naprosto vypatlaný hovado a degenerát s vymytou palici, jako jsi ty !

   Vymazat
  3. Proradnost a intrikánství je Anglosassům i židům vlastním a nic si nezadá s proradností Arabů a proto si tak dobře rozumí anlosasští sionisté s extremisty z IS.
   Jak by řekl klasik Ferda Peroutka "I Hitler byl proti nim gentlenam".A proto to taky tenkrát prosral.
   Vsadím svý nejlepší boty,že i na ten konvoj zaútočili oni sami,anebo prostřednictvím IS,aby jednu prasárnu překryly další,jak mají ve zvyku.
   Jen VŮL jim to může sežrat,zvlášť když se ví,že to nikdo důvěryhodný nemůže prověřit namístě,protože je to na území ovládaném jejich IS.
   "Kartágo musí být zničeno",jinak nám tu Zeměkouli ta banda siofašistů dočista zkurví a mi tu kvůli jejich lakotě a touze po moci pochcípáme všichni....

   Vymazat
  4. To je, ale vůl. Jaký by asi z toho měli Rusové užitek, k čemu by jim to bylo? Je to snadno čitelná pomluva k snížení ztrát v boji o veřejné mínění. Když už je jasné, že nejsme tak dobří, jak tvrdíme, tak alespoň pošpiníme protivníka.

   Vymazat
  5. 7:06
   oj, šapirátko pomatené.

   Vymazat
 2. Je smutny,ze se Ceska republika podili na podobnych spinavostech.Nas narod byl vzdy prodejny !!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to více než smutné. Čeští kvazipolitici se již zcela odmaskovali a projevují se jako parta chamtivých, prodejných individuí. Aktivně tak podporují rozpoutání konečné války a zánik civilizace, která tak pohřbí sama sebe včetně stupidních pokémonů.

   Vymazat
 3. Prohnilá USA nedokáže nic jiného, než podlé sviňárny! A my, ubožáci, jim stále polezem do zadku!

  OdpovědětVymazat
 4. Tak jak to bylo s těmi kamiony? Čí to byl omyl??? Na ČT, která ihned obvinila ruské a syrské letectvo je už podezřelý klid. Byly to msta Syrie na vlastních lidech(doprovod Syrský Červený kříž) za nálet, provokace aby si svět myslel, že jen Američani se nemýlí, nebo akce hodné opozice. Mě stále není jasno. Věřím, že na NR se dozvvím pravdu ať je jakákoliv.

  OdpovědětVymazat
 5. Je to vážný důvod proč vystoupit z NATO, když její největší člen vede útočnou válku vyvolávající problémy světového formátu - migrace, nebezpečí možná cíl 3. sv. války. Již více než 100 let je prvořadým cílem Západu, hlavně USA a VB podmanit si Rusko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bingo!, anonyme! Konečně to tady řekl naplno!
   Ale vážně, myslíte si, že by nás ze svého objetí jen tak pustili? Ještě předtím by totiž padla vláda, zastřelen prezident, vypukla válka, a prstíčkem bychom museli hrabat ...
   Válka o hegemonii není prča, tu ti huni berou se stejnou vážností (ba i mnohem větší), než s jakou zas vy to kýžené vystoupení ze zločinného vojensko-politického uskupení.

   Vymazat
  2. Komunističtí psychopati, máte nacpaná banděra, nudíte se u svých počítačů a televizí a tak vymýšlíte blbosti a nesmysly.
   Z NATO nevystoupíme a jestli se vám to nelíbí tak si sbalte svých 5 švestek a vypadněte.

   Vymazat
  3. 9:30 bezmocný výkřik do tmy od pomýlené duše

   Vymazat
  4. 9:30
   Pro tebe jsem PAN komunistický psychopat, panjatno?
   Ty germánská břečko ty si nebudeš moci sbalit ani švestu, jak poletíš s bodákem v řiti až do dánských močalů, odkud všichni pocházíte. Takže drž hubu a čekej.

   Vymazat
  5. 9:30

   Vaše výkřiky jsou do tmy. Dobře víte, že z NATO ani z EU nevystoupíme.
   A jestli to tedy náhodou nevíte tak je to jen důkazem toho jak jste neustále mimo.

   Vymazat
  6. Je to mnohem jednodušší než primitivní antikomouš. Buď tleskáme císařovým novým šatům, nebo pravdivě a třeba i do tmy konstatujeme, že císař je nahý.

   Vymazat
  7. 9:30 chudinko malá, ovečko ubohá

   Vymazat
 6. Volby se blíží, jen je třebe při nich si vzpomenout která strana je vyloženě pro válku a podporuje tu sebránku.Nechá se ovládat pražským šejkspírem.

  OdpovědětVymazat
 7. Na "Zapade" nic noveho: uSSacka verbez musi tajit dohody protoze je nikdy ani naznakem nehodla plnit, musi tajit "dukazy" protoze zadne nikdy nema. Mozna je v takovehle situaci snad i dobre ze definitvne prokazali na ci strane stoji. Nebo lepe - kdo stoji na strane uSSacke, resp. ze teroriste jsou a porad byly jejich zastupna armada. Tot vsjo tavarisci. Podle mne se Rusove se o tu dohodu o Syrii s uSSakama snazili jenom proto ze vedeli ze ji flagratne a svinsky uSSaci porusi a tim opet zase jednou celemu svetu ukazi co jsou ti uSSaci za hovada.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trump to přece vytroubil do světa na plnou hubu, že ISIL je dítě Obamy a Clintonové. ISIL je standardní americká žoldácká armáda (zdroje jsou, rotačky jedou na plný pecky). Vždyť je úplně jedno, jak ty žoldáky pojmenovávají v různých hybridních válkách, jestli je to Blackwater nebo zase ISIL.

   Vymazat
 8. Znovu se opakuji a reaguji na anonymus 21.září 9:30.Mluvte k tématu a bez vulgarizace .Tvé zvratky anonymusi si nech na doma dokazuješ svou nískou inteligenci.Doporučuji Nové Republice tyto trouby mazat ,jsou k ničemu a neříkají nic je zvrací.Rád si přečtu názor opačný ikdyž mě nesedí,potom si můžu udělat obrážet ale ty některé sprostoty se nedají ani číst.Anonimusi ze dne 21.žáří 9:30 jsi naprostý nevzdělanec a vyhoď PC z okna osvěžíš zde vzduch.

  OdpovědětVymazat
 9. Nevím o čem tady je diskuze, otázka byla zda stát může mít Alzheimra. To snad ani né, je to ale daleko horší. Stát který neustále lže, podvádí a manipuluje, má nakonec smůlu, protože lež má krátké nohy a pravda jako olej vypluje napovrch, tak když bude říkat i pravdu, tak mu už nikdo neuvěří. To je ten trest za nepoctivost. A o tom to je.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Svět to vidí, lidé to vidí. Já ale vidím mnoho ovcí, které jdou za tímto bačou, který jde jinak do pr..le ve všech sférách. Co budeme ale dělat s těmi ovcemi, které si tento stát platí a vychoval ? Jsou i zde na NR. To přejdou k asijskému chlebodárci ?

   Vymazat
  2. To si piš, že jak so objeví někdo z Ásie, tak ráno budou mít ty ovce předělaný oči našikmo a přebarvený budou nažluto.

   Vymazat
 10. 7:06
  Pro chudáka, který tady trapně odkazuje na iDěs. Přečti si tuto větu. Pokud si ji nedokážeš přeložit, tak si ji nech přeložit někým inteligentním. Pak si přečti několikrát po sobě tu druhou větu. Pokud ti ani potom nezapálí, tak už sem nelez a neotravuj, vygume.

  An attack on a UN humanitarian convoy exactly at the time of the UN summit. A conveniently timed distraction away from America’s attack on a sovereign.

  OdpovědětVymazat