Reklama

středa 28. září 2016

WSJ: Rusko a Čína házejí rukavici americké vojenské převaze ve vzduchu


28. 9. 2016    zdroj
Rusko a Čína vydávají velké prostředky na výrobu nové vojenské techniky, čímž házejí rukavici převaze USA a evropských spojenců ve vzduchu a urychlují nové závody ve zbrojení, píše The Wall Street Journal. "Nejnaléhavější výzvou pro vzdušné síly USA byl vznik silou rovných protivníků, s pokročilým vojenským potenciálem, který nezaostává za našimi možnostmi", uvádí list slova náčelníka štábu amerického letectva, generála Davida Goldfeina.


V příštích několika letech se mohou u Moskvy a Pekingu objevit nové vzory letecké techniky i techniky protivzdušné obrany, konstatují noviny. Modernizace se provádí v době, kdy Rusko a Čína demonstrují svou sílu v horkých místech na Blízkém východě a v Jihočínském moři, kvůli čemuž západní vojenští stratégové začínají aktivněji trvat na výrobě nové generace bojových letounů.

Vzdušné síly USA disponují nedávno certifikovanou špatně detekovatelnou stíhačkou F-35, navrženou speciálně pro použití při omezených leteckých úderech, a stíhacím bombardérem F-22, který je také schopen shromažďovat průzkumné informace nad nepřátelským územím. Avšak 76% amerických stíhaček jsou letouny minulé éry: F-15 jsou v letectvu od roku 1975, F-16 - od roku 1979 a stroj F/A-18 byl jednotkám poprvé předán v roce 1978. Tyto staré letouny tvoří také základ vojenského letectva mnoha amerických spojenců v Evropě a Asii, dodává WSJ.

V článku je uvedeno, že Rusko má v úmyslu dodat armádě své vlastní neviditelné stíhačky T-50 v roce 2018. Čína odedávna sází na ruské modely, používá staré konstrukce nebo vyrábí v licenci nové. Existují i nové konstrukce - letouny J-20 a FC-31, navenek připomínající americké stroje F-22 a F-35.

Vojenskou komunitu v USA neznepokojují pouze vzdušné letecké prostředky, dodává publikace. Moskva a Peking přijímají do armády modernější protiletadlové raketové systémy, jako je například C-400, který je schopen sestřelit nepřátelské letadlo na vzdálenost 380 kilometrů, což je dvakrát tolik jako dříve.

"To velmi vážné komplikuje provádění jakýchkoli vojenských operací," konstatoval generálporučík vzdušných sil ve výslužbě David Deptula.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

2 komentáře :

  1. Určitě myslel generálporučík těmi komplikacemi možnost "provádění pouze jakýchkoliv OBRANNÝCH operací". A naopak, rozhodně tím 100% nemyslel vytváření bezletových zón nad cizími suverénními státy (bez jejich souhlasu, či zejména pak bez souhlasu OSN) :-)

    OdpovědětSmazat
  2. Pan generál tím nejspíš rozuměl, že hrozí zásah do práva USA, kontrolovat oceány a pobřežní moře na celém světě. Zatím jim ještě nikdo napřímo neřekl, že takové právo nemají. Ale někteří již naznačují. P.K.

    OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.