Reklama

středa 28. září 2016

Zbyněk Fiala: Debata Clintonová – Trump

Zbyněk Fiala 28.9.2016  Vaše věc
 

První televizní debata amerických prezidentských kandidátů Hillary Clintonové a Donalda Trumpa odpovídala předpokladům – přitáhla obrovský zájem a nepřinesla moc zajímavého. Vystihl to Jill Abramson v Guardianu, když napsal, že debata ukázala, proč tolika voličům připadají oba kandidáti stejně odpudiví. Z českého pohledu by se však našel i v té odpudivosti rozdíl.


Realitní magnát Donald Trump volal po „zákonu a pořádku“, stavěl se za právo policistů „zastavit a prošacovat“ kohokoliv, kdo se mu zdá na ulici podezřelý. Odmítl výhrady, že to bylo označeno za protiústavní praxi. Tvrdil, že byl proti útoku na Irák (nebyl, ale dobře, že je) a že Clintonová podporuje obchodní dohody, které ničí pracovní místa (teď už je Hillary opatrnější, ale věřte jí…)

Senátorka Hilary Clintonová vytahovala Trumpova nevhodná vyjádření na adresu menšin a žen (to může být její nejsilnější téma) a rasistická zpochybňování amerického rodiště Baracka Obamy (to už Trump nedělá).

Část debaty se inspirovala zápasem holých bab v bahně nebo v rybách. Clintonová útočila na Clintona jako na hrabivého developera, který zneužívá problémů na trhu nemovitostí. „Ale to je přece byznys,“ opáčil jí vlídně. Stejně tak mu vytkla, že vyhodil věhlasného architekta. „Možná, že nepracoval dobře a nebyl jsem s ním spokojen,“ nabídl vysvětlení. A připomněl jí, že stoupenci Bernieho Sanderse v její vlastní straně ji označují za „superpredátora“.

Potom tam proběhlo mistrovství světa ve vytahování. „Typická politička, samé řeči, řádná akce. Zní to dobře, ale nefunguje to, nikdy se to nestane,“ uzavřel Trump bohorovně dlouhý výlev, ve kterém ho Clintonová usilovně smažila na rozboru jeho daňových návrhů, zvýhodňujících vlastní podnikání, a označila je výrazem Trumpova díra. Na začátku byla úvaha, jak vrátit do Spojených států obrovské peníze, které mají největší americké společnosti zaparkovány a nezdaněny v zahraničí.

„Řeči jsou důležité, když kandidujete na prezidenta, a mají podstatný význam, když už jím jste,“ poučovala soupeře Hillary. Neodpustila si ani další podstatná sdělení: „Zdá se, že Donald mě kritizuje za to, že jsem se na tuto debatu připravila. Ano, je to tak. A víte, co jsem udělala dalšího? Připravila jsem se na to, že budu prezidentem.“

„Nevypadá na prezidenta, nemá na to výdrž,“ uzavřel své vystoupení Trump. “Byl jsem celou dobu lepší. Rozhodla jste se zůstat doma.“

Je pozoruhodné, co všechno musí voliči spolknout, než dostanou příležitost hodit celou kampaň do urny.

Co bylo podstatného. Trump považuje obchodní dohody NAFTA (s Mexikem a Kanadou) a TPP (Transpacifické partnerství, se všemi v Asii kromě Číny)) za příčinu odlivu výroby ze země. I s pracovními místy, pochopitelně. Clintonová se pokoušela z dřívější podpory těchto dohod vybruslit. Trump to zpochybnil: Teď říká, že je proti, ale když bude zvolena, schválí to.

Řekl toho víc, mluvili jeden přes druhého. Obchodní dohody jsou nejsilnější Trumpovo téma.

Detaily ho nezajímají. Platí daně? Platí. Platí i federální daně? Neodpověděl ani na třikrát opakovanou otázku. Původ svého bohatství připisuje jen své obchodní zdatnosti, na začátku dostal od táty jen „malou půjčku“. Clintonová vypočetla 14 milionů dolarů? No a? Co to je, když se chcete věnovat magnátství?

Připomněl, že vyplnil dotazník, vyžadovaný po kandidátech, a uvedl loňský příjem 694 milionů dolarů. Má za to, že země potřebuje uvažování v tomto formátu, když má roční obchodní deficit 800 miliard dolarů. A kdo to vyjednal v obchodních dohodách?, uzavřel řečnickou otázkou (otázka, na kterou je odpověď známa). V dané fázi debaty to byla spíš otázka řeznická.

Moderátor se pokoušel vrátit k tomu, zda Trump platí daně a upozornil, že může zveřejnit daňový výkaz v rámci auditu svého podnikání.

„Udělám to,“ pravil velkoryse Trump, „přestože mne od toho mí právníci zrazují. Udělám to ve stejné chvíli, když ona poskytne těch 33 tisíc mailů, které smazala. Jakmile to zveřejní, zveřejním to taky,“ řekl a v pokojíčku bylo rázem vymalováno.

Bezpečnost – tady je třeba zbystřit. Mluvilo se o Iráku a ISIS. Clintonová považovala za nutné blýsknout se svými státnickými zkušenostmi ministryně zahraničí a popisovala jemnosti, například potřebu spolupráce se zpravodajci z řad muslimů. „Nesmí od nás být oddělováni a vytlačováni, jak k tomu vede, bohužel, i Donaldova rétorika,“ uzavřela brilantní pointou.

Trump se tomu vysmál. „Ministryně zahraničí velice zdůrazňuje, jak je třeba s nimi pracovat. Pracujeme s nimi už mnoho let a vznikl z toho největší binec, jaký kdo kdy viděl. Podívejte se na Střední východ, je totálně rozvrácený. Pod vaším vedením, ve značném rozsahu,“ vpálil Clintonové.

Mluvil pak o NATO. Připomněl svou vytrvale předkládanou tezi, že mnoho z 28 členů neplatí spravedlivý podíl. A za druhé, už je možná zastaralé, protože se nezaměřuje na boj proti teroru.

A tady se dostáváme k tomu, co může zajímat nás. Vyhlídka větších nákladů na NATO je něčím, co by mohlo usnadnit debatu o tom, jestli to má ještě smysl. Boj proti teroru je neuchopitelné téma, protože souběžně někdo někde podporuje „umírněnou opozici“, která vystřídá staré „radikály“ a jede se dál. Takže místo boje proti by stačilo teror nepodporovat. Ale ve skutečnosti je teror pouhým lapačem cílů. Chystat válku proti teroru je lepší než chystat válku proti Rusku.

Ty nejpodstatnější rozdíly mezi Clintonovou a Trumpem shromáždili mozkoví tankisté z Council for Foreign Relations. Nás z toho nejvíc zajímají témata Blízkého a Středního východu (odtud proudí uprchlíci), Ruska a Severní Koreje. To jsou totiž kódová označení pro zvyšování pravděpodobnosti příští velké války s Ruskem.

Co žádá Clintonová, a Trump ne?

Blízký východ: Udržování zásadní strategické převahy Izraele. (To je pravý opak usilování o mírové řešení. Snaha udržet rány co nejdéle živé.)

Rusko: Rozšíření protiraketové obrany ve Střední Evropě. (Další pokus o radar v Brdech? V každém případě snaha o vyprovokování odvetných opatření životně ohrožovaného Ruska.)

Severní Korea: Protiraketový deštník také v Japonsku a Jižní Koreji. (Viděl bych spíš obkličování Ruska i z východu a jemné naznačení Číně, ať se drží zpátky.)

A tohle všecko míří i na naši hlavu.

37 komentářů :

 1. Zatím jsou jen řeči,jaké budou činy nikdo neví.Ten tlak na podepsání smlouvy TTIP,je jen ochrana Amerických obchodních zájmů.Jak se proslýchá,Čína vybudováním hedvábní stezky,zaplaví Evropu svými výrobky a úplně vytlačí Americké zboží,toho se bojí USA,proto ta vazalská smlouva.Jedno už můžeme zaznamenat,nepovedlo se Sýrii ovládnout a tím USA ztrácejí možnost obchodovat s ropou a plynem z BV do Evropy,navíc vyřadit Rusko z těchto trhů.

  OdpovědětSmazat
 2. Tak vy bando prolhaných vrahounských zmrdů. A je to venku. Vaši kolegové sestřelili MH17 a zavraždili 300 lidí za pomoci Rusáků.

  A teď můžete opět spustit tu vaši obvyklou kanonádu výmyslů, lží, obviňování jiných, zmetci jedni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:50 Tak to zdůvodníme po americku, jo? Byl to prostě omyl a vyřízeno, víc se o tom nemusí mluvit. Spokojen?

   Smazat
  2. Jsi jen genetickej odpad bez mozku a vlastní myšlenky,ty havloidní blábole!!!!!

   Smazat
  3. Když se novinář zeptal zda použili ruské udaje z radarů tak ten debil prohlásil ,že nedostali nic....co chcete po holandském kretenovi...

   Smazat
  4. 13:50-co je venku, Vy jste se podělal? Jistě má zpráva po dvou letech spoustu důkazů. Teď se budou "důkazy" hodnotit z druhé strany a za padesát let se možná někdo dozví, jak to bylo. Tak se "utřete" a vydržte.

   Smazat
  5. 14:28

   Samozřejmě že má zpráva spoustu důkazů. Pracovalo na ní 100 expertu od Nizozemí přes Malajsii až po Indonésii po dobu 2 let.
   Samozřejmě všichni lžou, všichni chtějí pošpinit a zničit Rusko. Toď svět podle jednozavitových fanatiků, ruských užitečných idiotů.
   Zbytečná debata.

   Smazat
  6. 14:51
   Tak zbytečně nepindej Chujmerovský dementní bezmozku lejnolahvárenský žumpy a švihej zpátky na záchytku!!!!

   Smazat
  7. Je to asi takhle, milý vrahounský prde. Tvoji kolegové se rozhodli (proč právě v tento čas)zveřejnit jednu ze svých mnoha lží. A ty, chudák debil vypatlanej, jsi jim to zase sežral. Kromě toho: Co to má společného s výše uvedeným článkem? Na tom ti asi nezáleží, stejně jako na skutečné pravdě, že.

   Smazat
  8. Česká televize zaměstnává několik set tzv. expertů. Znamená to snad automaticky,že vysílá pravdu? Domnívám se, že nikoli.

   Smazat
  9. židovský kahal nové republiky zase maže komentáře,které hlásají pravdivé historické kořeny.To že židé v Rusku vyvraždili desítky milionů Slovanů a že největší holocaust historie byl v režii výhradně židů a tisíce spálených pravoslavných monastýrů a klášterů s tím úzce souvisí.Davide I vane vím že vám jako židovi to nejde přes nos ale to jsou fakta.To totiž byly obrovské zvěrstva.V tomto kontextu byl Hitler pouhým břídilem.Nezapomeňte že ti co financovali židovské vrahy v Rusku,tak ti samí financovali Hitlera a financují Sorose a všechny války USA,revoluce atd...Vy Davide neudělá té nic vše bude vyjeveno a vy jako zákeřný, umaštěný hebrejec malého vzrůstu který pracuje na objednávku už vůbec ne.

   Smazat
  10. (Anonymní 28. září 2016 13:50)
   Letadlo sestřelila tlupa ruských paralympioniků, blbečku. Proto jim také civilizovaný svět, plným právem, zarazil účast v Rio de Janeiru.

   HLASATELI HISTORICKÝCH KOŘENŮ VELKÉHO VZRŮSTU
   (Světloslav Přímý-Umaštěný 28. září 2016 17:14)

   Sorose financuje Ruská antidopingová agentura. Jakto, že Ti taková jasná historická pravda nejde do palice, ty troubo jeden slovanskej?!

   Smazat
  11. Kopecký lepší argument nemáte vy chudáku kabalská?

   Smazat
  12. (jiří brotstein 28. září 2016 17:48)
   Už jen to, že na ty Vaše sračky vůbec reaguji, je pro Vás nezasloužený úspěch. Vůči žumpě se přece neargumentuje, k žumpě se nanejvýš pošle hovnocuc, hlupáčku.

   Smazat
  13. (Anonymní 28. září 2016 19:07)

   Když už jste takový znalec historie, jistě jste četl i tohle:

   "Václav Kopecký byl antisemita maloměstského a přímo vetešnického ražení, nedomyšlený, ale jízlivě pošklebný, posměvačný, podezíravý. Úhrnem, člověk veskrze malý, stádný, nevážný."
   (Václav Černý, Paměti, sv.IV)

   Smazat
  14. Dodám jen, že ano, Rusko tehdy přijalo v květnu 1882 patřičně a náležité vlastenecké zákony, ale jejich vymáhání bylo liknavé a zcela nedostatečné!

   Smazat
  15. Což dokazuje přímý svědek událostí vyvolané Žodem v roce 1905 v Rusku, J. Bountymm, který ve své Obžalobě z října 1906 napsal:

   "Dějiny nám ukazují, že kazily stát, jenž vstoupil v Svaz s Anglií, nevyhnutelně tím nastoupil dráhu k své záhubě; ale vzdor zdravému instinktu národů, jejich diplomati a vůdci periodického tisku nepřestávají snažiti se po záhubném spojenectví s těmito moderními Kartaginci. K myšlence, že právě Anglie vede (svými agenty) vnější i vnitřní politiku Ruska, opravňuje nás celá řada zjevů, těžko vysvětlitelných pouhou stupidností, neboť je v nich systém:
   Vmíšení se Ruska do boxerského povstání směrem zcela opačným zájmům Ruska v Asii a zájmům až posud přátelské Číny; nepoužití práva stavění drah v Persii; nepoužití tísně anglické v čas burské války; vyhýbavé chování se k úspěchům strany Německa; podporování anglického kontrabandu vojenského za války s Japonci; tolerantnost k anglickému špehounství při ruském dvoře. To je ve vnější politice.
   Ve vnitřní politice: podporování organizace židovské politické armády, jejíž údělem je vládnouti v Rusku pod protektorátem Anglie; pronásledování censurou konservativních antisemitských orgánů tiskových, v téže době, kdy židovsky tisk je naprosto nevázaný. Nečinnost vlády vůči židovským demonstracím, politickým vraždám a otevřeným vzpourám a při tom drsné udušování každého pokusu loajálně smýšlejícího obyvatelstva zkrotiti i tyto samozvané reformátory organizace ruského národního života. Připuštění Židů, beze vší potřeby, do státní dumy, odmítnutí rozumného požadavku voleb dle povolání atd."

   Smazat
  16. oprava 1. řádku: vyvolané Židem (jako všechny války a revoluce od 16. století).

   Smazat
  17. 19:32 - většina Židů jsou antisemity! Miliony Semitů vyhnali z jejich domovů či je rovnou zavraždili! - http://blog.aktualne.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=9427

   Smazat
 3. 68 ku 16 pro Trumpa....a český mainstream v čele z brusell čt má těžkou hlavu a cnn ta lže jak předlistopadová čst...

  OdpovědětSmazat
 4. Jako vždy-zajímavý článek od Zbyňka Fialy,který stojí za přečtení.
  Rovněž doporučuji další zajímavé články na stejné téma.
  Martin Hekrdla- Síla trumpismu:http://altpress.cz/sila-trumpismu/
  Daniel Veselý-Trump versus Clintonová:http://blisty.cz/art/83838.html

  OdpovědětSmazat
 5. Česká média včetně Babišových plátků lžou!

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/09/27/debata-trump-vers-clontonova-a-neuveritelne-vlezla-trapnost-ceskych-medii/

  OdpovědětSmazat
 6. To sestřelení letadla,naprosto stejná stopa,jak vystřílený humanitární konvoj u Allepa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejdříve je nutné se zeptat, komu to prospívá. Rusko to jistě není.

   Smazat
  2. 1434
   Jako vždycky a po celou dobu v tom mají pazoury agresoři z Fuckingtownu....jen lejnolahvárenskej pablb Chujmer debilovič bude pindat hovadinyala Hitlery!

   Smazat
 7. (14:18)
  Souhlasím, - a z těch českých bych ještě přidal Petra Jehličku:
  http://denikreferendum.cz/clanek/23804-prvni-prezidentskou-debatu-v-usa-vyhrala-clintonova

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Kopecký,děkuji za upozornění.
   Komentář Petra Jedličky jsem četl.
   Řekněte mi prosím jednu věc.
   Co mi dva, a možná snad i někteří jiní na tomto ,,zvláštním" webu hledáme ?

   Smazat
  2. (20:06)
   Nemám tušení, kdo je to "mi dva", promiňte -
   Není mi také bez dalšího jasné, co míníte označením "zvláštní" -

   Jinak:
   - Web NR je "nástěnka s výstřižky" a to je pro čtenáře pohodlné.
   - K výběru může mít každý své výhrady, ale to je věc redakce, a ta ("zvláštní"?) pestrost má chvílemi i své nečekané výhody.
   - To, že se nemusí registrovat samozřejmě úroveň "diskusí" nezvyšuje. Mně to nepřipadá dvakrát šťastné, ale je to volba redaktorů.

   Smazat
  3. Pan Kopecký,vaše komentáře a odkazy v diskuzi pozoruji delší dobu.Mám takový dojem,že na NR vystupujete od začátku jejího vzniku.
   Troufám si tvrdit,že stejně jako já jste spíše levicově zaměřen.Většina dnešních článků nemá na NR s levicí nic společného a jejich úroveň nebudu raději komentovat.
   Tak se hloupě ptám,co lidé jako já nebo Vy zde ještě hledají(Dlouhá chvíle,zvědavost...?).

   Smazat
  4. (21:55)
   Co Vám na to říci?
   Zajímají mne i odlišné názory. K čemu je dobré jen si notovat s těmi, kdo mají názory podobné?
   Podívejte se jen, kolik lidí, kteří se verbálně hlásí k levici, dnes zatracuje Kellera, Hekrdlu, Schnura, Varoufakise, Tsiprase atd.atd.
   Hledali spasitele či vůdce a jsou teď zklamáni? To je ale evidentně jejich problém, a ne problém těch, na které s takovou chutí plivou. (Za obzvláště fikané se pak považují ti, kdo prohlašují, že mluvit dnes o levici a pravici nemá smysl.)
   Budu-li parafrázovat Karla Havlíčka:
   „Kéž by jim Pán Bůh všeliké to levičáctví z huby do rukou vraziti ráčil!“

   Smazat
  5. Pane Kopecký,děkuji za odpověď.
   Souhlasím s Vámi,že odlišné názory je užitečné znát a vyměňovat si je v diskuzi.
   Nicméně jsem přesvědčen o tom,že internetové diskuzi žádnou valnou úroveň nemají a nedají se brát vážně.Výjimku snad tvoří diskuze v Deníku referendum pod články.
   Pamatuji si dobu,kdy NR začínala a většina diskuzních komentářů měla jinou úroveň a diskurs.
   Dnes je to z velké části žumpa typu Novinek cz.Nenávistné články nebo pochybné informační zdroje,které NR přebírá k tomu hodně napomáhají.Jinak je to každýho pochopitelně osobní věc jaká média sleduje.
   Proti gustu...

   Smazat
 8. Pro jistý sestřel,je lépe vystřelit raketu zezadu,podletí letadlo a vybuchne.Pokud ba šla raketa zepředu,tak narazí do letadla,nebo vybouchne až v zádi letadla.

  OdpovědětSmazat
 9. K 13:50. Nauč se číst a chápat čtené, venku není vůbec nic. Slavná zatloukací vyšetřovací komise zjistila, že Buk byl ruský, nikoliv ovšem v ruských rukách, jak tvrdí lháři tvého ražení, ale ruské provenience. Jaký to objev ! To jsme věděli od začátku.
  Co také může zjistit, když členem komise je jeden z hlavních podezřelých - Ukrajina. To je asi jako by pedofil podezřelý z vraždy měl tu vraždu vyšetřovat...
  Jak se naopak zdá a jak se to protahuje, asi se USnáckům z toho nakonec vylhat nepodaří.
  Heriot.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Věděli jste hovno kokote. Blábolili jste o ukrajinském bitevníku Su který střílel kulometem, potom izraelskými raketami, o španělském operátorovi... Prostě samé lži, hajzlové, jak je vaším dobrým zvykem.
   Co čekat od zmrdů kteří zapírají i Katyň, gulagy atd.

   Smazat
  2. 17.51 Vy jste uplně mimo nebo to děláte?Jste z Evrop.hodnot?

   Smazat
  3. Copak se máme zabývat vylhanými plky "komise", kde sedí na čestném místě zástupce zfašizované Ukrajiny - důvodně podezřelé ze spáchání tohoto zločinu? Ukrajinci dodali "zaručeně pravé" radarové záznamy i odposlechy, podle kterých vsugerovali ostatním komisařům, že kdo mluví rusky je Rus, příslušník ruské armády. Přitom podle Googleu používá 87 občanů Ukrajiny přednostně ruštinu.:-D) Se vším vyrukovali až 26 měsíců od událostí. Asi potřebovali čas na fabrikaci "důkazů". Rusové správně uvádějí, že charakter poškození kabiny letounu neodpovídá vstřícnému kurzu rakety, který zastává komise. Jde čistě o technická data, která se nedají okecat. Ale komise od začátku nepřipustila žádná fakta dodaná ruskou stranou. Prostě se jim nehodila, tak je ignorují. Rusové byli dopředu vybráni jako pachatelé - a basta. Firma Antej - výrobce buku - upozorňuje, že komise se ani nenamáhala přijmout technická zjištění výrobce zbraně a raději se opírala o nedokonalé americké vojenské učebnice(!). Prostě sranda na srandu, kterou může vážně brát jen fanatický milovník NATO a USA. Ale vštšina lidí u nás naštěstí taková není. Ahoj trolíku 17:51, ty jsi jedna z mála výjimek. Kolik ti platí?

   Smazat
 10. 17:51
  Fakt, ti by zapřeli i to, jak bylo letadlo toho dne odkloněno od pravidelné trasy.
  http://www.globalresearch.ca/malaysian-airlines-mh17-was-ordered-to-fly-over-the-east-ukraine-warzone/5392540?print=1

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.