Reklama

.

.

pátek 7. října 2016

Americká orwellovská demokracie

7.10.2016   zdroj
Agentura Reuters uvedla, že americká internetová společnost Yahoo vytvořila tajný program, s jehož pomocí pak sledovala e-mailovou korespondenci uživatelů pro účely americké policie a tajných služeb. Společnost tak prý plnila požadavky neveřejného vládního nařízení.


Největší světoví moralisté, Američané, kteří po světě v rámci „budování demokracie“ dmychají jeden konflikt za druhým a kážou například i Čechům, zejména prostřednictvím amerického velvyslance Schapira, jak se věci správně dělají a jak má vypadat správná demokracie, nejdou právě světu tak úplně dobrým příkladem. Demokracie je pro Američany zřejmě hlavně téma k hovoru a boji, nikoli záležitost reálného "užívání".

Porušovat soukromí internetových uživatelů takovým způsobem, k jakému zřejmě docházelo sledováním jejich mailů a jejich předáváním americké policii a americkým tajným službám, nemá obdoby. A těžko předpokládat, že to Yahoo dělá pouze z jakési své dobré vůle nebo z potřeby „šplhnout“ si u těchto amerických institucí. Koneckonců sama společnost po zveřejnění informací o tomto sledování dat klientů a jejich předávání další straně uvedla: „Yahoo je společnost dodržující zákony a podřizuje se právním normám Spojených států.“

Razantní odmítnutí tvrzení vypadá samozřejmě úplně jinak, takže se lze domnívat, že informace agentury Reuters se nejspíš shodují s realitou a že Yahoo jednala v souladu s jakýmisi „neveřejnými právními normami“ Spojených států.

Že demokracie ze své podstaty existenci „neveřejných právních norem“ zcela vylučuje, je samozřejmé. Podstatou demokracie je to, že právní normy jsou veřejné a všichni lidé se zcela svobodně mohou opět zcela svobodně seznámit se svými právy a povinnostmi.

Špiclovat takovýmto nechutným způsobem mailovou korespondenci uživatelů je samozřejmě extrémním porušením zákonů, a dokonce porušením základních lidských práv. Pokud by se zjistilo, že podobným způsobem úkoluje společnosti například ruská vláda, objevila by se tato informace na první stránce každého velkého západního deníku. A tam tato informace také patří, i když se týká Američanů.

Bylo by zajímavé si v této věci poslechnout nositele demokracie do ČR, amerického velvyslance Schapira. Doporučuje stejné postupy k budování demokracie také České republice? Která americká firma by podle jeho názoru měla vytvořit program umožňující sledování uživatelů mailů například s doménou Seznam.cz? Neměl by si Seznam od Yahoo neprodleně koupit know-how? Věříme, že české firmy provozující jednotlivé domény by se k tomu nesnížily...

10 komentářů :

 1. Paradoxem je, že když se jim někdo jeví jako potencoálně "nepohodlný", tak o něm zjistí vše! včetně toho, co měl k večeři, jestli nemá v moči drogy, atd, atd. ba co víc, ví dopředu, co si myslí. Jedná-li se však o nepohodlného, zřeba Rusa, tak v tom okamžiku nastupuje Orwellovska "technika". Mlha přede mnou, mlha za mnou.

  OdpovědětVymazat
 2. jestli to nezmenime tak to bude i tady zadna demokracie neni jen nenazranej kapitalismus kterej chce vyhladit nasi rasu za ucelem zisku a ovladani mas

  OdpovědětVymazat
 3. Mimo téma,chtěl bych popřát opravdovému státníkovi Vladimiru V.Putinovi vše nejlepší k jeho narozeninám.Lidi myslete na něj posílejte mu sílu a dobrou energii bude jí potřebovat......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu , bude to mít ještě těžké !

   Vymazat
  2. Svě%to Přímej.Já ti to věřím,Hale,to samé se psalo i Leninům,Stalinbrkům a i Hitler měl své fanoušky.Zřejmě bude atentát na toho hňupa a ten se podaří,pak budeš fňukat,jakej ten Putlerzmrd byl lidumrd

   Vymazat
  3. Ubožáku z 19:01 k věci nic nemáš, ale sprostej jseš na jedničku!V.J.Horák

   Vymazat
  4. připoljuji se
   Václav

   Vymazat
 4. Tak jak funguje špiclování v americe, tak snad nefunguje nikde jinde na světě, to si nedovolili ani komunisti. I ta bývalá STB by se ještě mohla hodně učit. Oni potřebují špiclovat a řídit celý svět a když se někdo postaví, tak to vše zbývající zařídí CIA.

  OdpovědětVymazat
 5. Někteří lidé říkají: Jen ať špiclují. Jak jinak by odhalili potenciální teroristy?
  Ať si poslouchají a čtou moji poštu, já nemám co skrývat.
  A je to vlastně pravda.

  Jenomže když tajná služba vstoupí do vašeho soukromí, pozná vaše přátele a jiné svazky, vaše záliby a postoje, vaši psychiku až po vaše tajné sny, může vás použít pro své záměry. Může vás zmanipulovat, nebo přinutit, či jinak zneužít pro své cíle. Může vás zaplést do svých scénářů.

  Vaše milenka vám zatelefonuje, že se sejdete ve skladu učebnic, na nic se neptej a honem přijeď, všechno ti řeknu. A tu pušku jste vůbec nemusel mít v ruce a vstoupíte do dějin. Třeba zrovna, jako Oswald.

  Myslíte si, že ti teroristé, jejichž jména jsou hned známá, jejichž doklady se hned najdou, a které pak hned zastřelí, aniž by se je snažili zatknout a vyslechnout podle zákona, se vynořili z úplné tmy, že o nich některá tajná služba nevěděla? Těžko říct, my známe jen tu pravdu, kterou nám vštípily noviny. Nicméně, kumulují se nejasnosti, pochybnosti ...

  Špiclování na internetu je sice novinka, ale špiclování samo je starší než stát.
  Je známo, že za maccatizmu v USA provokatéři vytvořili spousty komunistických buněk, které pak slavně odhalili, usvědčili, odsoudili, a propagandisticky využili jako důkaz nepřátelské činnosti SSSR.
  Hoower byl expert a takové dovednosti se jen tak nevytratí.
  PB

  OdpovědětVymazat
 6. Kde je troll? Jaký je jeho názor? Stydí se, nebo se bojí, že ho špiclují? Kdy nám k tomu napíše nějaké vysvětlení?
  KR

  OdpovědětVymazat