Reklama

sobota 1. října 2016

Armata má ochranu před uranovou municí. Zvládne to, co bylo považováno za nemožné

mbi
1. 10. 2016 Eurasia24


Nejnovější systém aktivní ochrany nové generace ruských obrněných vozidel Armata je schopen odolat průbojným střelám letícím nadzvukovou rychlostí.Ruský systém aktivní ochrany Afganit, instalovaný na bojových strojích vycházejících ze společné platformy Armata, je schopen ničit během letové fáze nepřátelské průbojné podkaliberní střely s jádrem z ochuzeného uranu letící rychlostí 1,5 až 2 km/s. Poté, co tyto střely identifikuje palubní radar, ničí je unikátní zbraňový sytém (vyvinutý a vyráběný Tulskou konstrukční kanceláří) vlastní speciální tříštivou municí.

„První pokusné výstřely proti ‚páčidlům' (tak je v ruském vojenském slangu nazýván tento typ munice – pozn. redakce Izvestijí) byly uskutečněny letos. A náš nový systém se i s takto obtížnými cíli vypořádal, přestože dříve bylo zničení BPS (ruská zkratka pro průbojné podkaliberní střely – бронебойные подкалиберные снаряды) považováno za nemožné,“ uvedl zástupce ministerstva obrany seznámený s průběhem testů. „Zvláštní pozornost byla věnována likvidaci podkaliberní munice s ochuzeným uranem, která je dnes standardně používána u tankových vojsk zemí NATO. V současné době probíhají na systému dokončovací práce, aktuálně na řídícím počítačovém programu. V současnosti je komplex KAZ Afganit systémově určen pro instalaci na tancích T-14 Armata a těžkých BVP T-15 vycházejících ze stejné platformy,“ pokračoval zdroj.

Afganit je vlastně složitý elektronický systém obsahující radary s aktivními zfázovanými anténami, počítačový podsystém a moderní moždíře (odpalovací zařízení) se speciální tříštivou municí, která po výbuchu zničí svými střepinami přilétající munici nepřítele. Na fotografiích T-14 a T-15 jsou zřetelně vidět charakteristické trubice moždířů instalované pod věží (u T-14) a na bocích (u T-15) a radary vypadající jako nevelké plastové destičky.


„Systémy aktivní ochrany, kterými jsou například ruské systémy Arena a Drozd nebo izraelská Trophy, výborně odolávají protitankovým řízeným střelám (PTŘS) a RPG. Konkrétně je známo, že od roku 2011 se palestinským bojovníkům nepodařilo zničit ani jeden izraelský tank Merkava vybavený systémem Trophy,“ uvedl pro Izvestije znalec historie tankové techniky Vladislav Belogrud.

Pro systémy aktivní ochrany jsou ovšem jak PTŘS, tak i RPG v porovnání s podkaliberními střelami snadným cílem. Například rychlost letící protitankové řízené střely je pouze kolem 300 m/s – a samotná střela je vlastně jen tenkostěnná trubka s elektronickou výbavou, palivem a výbušnou náplní, která je velmi zranitelná střepinami z vybuchující munice systému aktivní ochrany. BPS je oproti tomu monolitní kovové těleso letící navíc rychlostí 1,5 až 2 km/s.

Průbojný podkaliberní náboj byl navržen již v třicátých letech minulého století, poprvé masově použit byl v letech 2. světové války a až do současné doby zůstává jedním z nejefektivnějších prostředků boje proti obrněné vojenské technice. Podstatou náboje je jeho jádro – „páčidlo“ – ve tvaru kopí nebo šípu z těžkého a odolného kovu, které po nárazu na cíl prorazí pancéřování nepřátelského tanku.

„Základní myšlenka je velmi jednoduchá: soustředit prostřednictvím hrotu jádra (vyrobeného z velmi těžkého a odolného kovu) kinetickou energii střely na malou plochu pancíře. K tomu byl v minulosti používán karbid wolframu, který je velmi tvrdý, ale křehký,“ vysvětlil expert na tankovou techniku Valerij Muchin.

„Když wolframové jádro probíjí pancíř, působí na něj tlak proráženého materiálu. V okamžiku, kdy pronikne vrstvou pancíře, se proto rozpadne na malé fragmenty. To je výhodné při ničení cílů s jednoplášťovým pancířem, ale pro současné tanky vybavené vícevrstevnými pancéřovými díly takový náboj nepředstavuje žádné nebezpečí. Objevila se proto nová generace střel s jádrem vyrobeným z relativně tvárných materiálů – wolframové oceli nebo ochuzeného uranu, které se při prorážení pancíře chovají podobně jako soustředěný paprsek kapaliny.“

Přední část takové střely se „rozstříkne“ a následující části pak prorážejí jednu vrstvu pancíře za druhou. Hustota uranu je vyšší než wolframu, a tak střely ze slitin uranu mají větší průbojnost než wolframové. Navíc mají fragmenty ochuzeného uranu vysokou schopnost samovznícení – po probití pancíře vzplanou a způsobí tak další ztráty na posádce tanku a škody na jeho vybavení.

Moderní podkaliberní průbojné střelivo je výrobně poměrně drahé. Pokud stál již dlouho používaný základní americký tankový náboj s jádrem z ochuzeného uranu typu M829 A3 amerického poplatníka 55 tisíc US dolarů, pak jeho následník M829 A4 je již dvakrát dražší. Navíc náboje obsahující uran jsou díky své radioaktivitě nebezpečím jak pro posádky jimi vybavených tanků, tak i obecně, z ekologického hlediska. Tank zasažený „uranovou“ municí se stává zdrojem radioaktivity a toxických sloučenin vznikajících při hoření za přítomnosti uranu.

Zdroj: izvestia.ru31 komentářů :

 1. co to je natom prvnim obrázku t-90 z věží vzadu?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To spíš vypadá jako malůvka jednoho z prototypů před armatou a měl to být koncept podobný T-90,jen s motorem vepředu...

   Smazat
 2. No,panečku,55 tauznů mikimaus dolarů a nebo rovnou 2x tolik za jeden patron do kanónu,tak to je dost,to se to potom těm zmrdův ze zbrojovek pěkně pumpujou peníze z občánků USA a kde na to brát a přitom nekrást a proto je ten svět takovej,jakej je a nikdo to není schopen,ani ochoten(ti,co by mohli) zastavit....

  OdpovědětSmazat
 3. mel bych celkem bajecnej pocit,kdyby 1 plnej palebnej prumer Armata vysypala na bilou chatrc ve fuckingstonu:-))))Prave ve chvili kdyz ta cerna opice pije kafe a kouka z okna "oralni" pracovny na ulici..

  OdpovědětSmazat
 4. Jeden predpotopni amerucky A-10 Warthog vam soudruzi rozflaka svym rychlopalnym kanonem s uranovou munici tech vasich hracek 50 za minutu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To tvé "prase bradavičnaté" sundáme dřív, než se pilot stihne pomodlit ke strýčku Samovi. Ale mohl bys zkusit třeba F-35, Při ceně letadla přes 100mil USD se to určitě vyplatí. No jenom si pospěš, abys stihl dokončit vývoj toho éra než ti ta Armata zpulverizuje tu tvou "umírněnou opozici".
   Čest

   Smazat
  2. Jsi bolševik? Jak se má Endžíla Dejvisová?

   Smazat
  3. Ten tvůj zázrak má sice kadenci 4200 ran za minutu ale jen 1350 nábojů, tedy může střílet plných 19 sekund na vzdálenost 1000 m s rozptylem 6m o zásahu do stejného místa si nech na tuto vzdálenost zdát. Penetrace munice s jádrem z ochuzeného uranu ráže 30 mm je cca 50mm .Možná A10 stačí na tanky z druhé světové a poválečnou výrobu a lehce pancéřované vozidla. Pokud se k nim ovšem na 1000 m dostane. Což vidím jako problém.

   Smazat
  4. Myslím,že po to Deir ez Zoru si ty A10,ani nic jinýho "koaličního" SAA & Spol.tak blízko nepustí a budou se fasovat i "Igly".

   Smazat
  5. Když tě ta kurva na hrádečku zadělávala s tím alkoholikem a udavačem měla už menopazu....a tak ti v palici nechala jako dárek velký hovno....po taťkovi Lahváčovi!!!!

   Smazat
  6. A-10 Wartburg ?
   : (

   Smazat
 5. Jeden predpotopny warthoog muze rozflakat tak civilisty nekde v pousti. Tam muze predvest v plny parade co umi. ale kdyz je nekde v postaveni jenom zasrana rota tak si uz ani neuprdne!Muze to risknout a priletet ale zpatky pujde pilot pesky. Teda-kdyz ne v pytli na mrtvoly...
  :-) :-) :-)
  A neser se sem s kravinama kdyz si valku zazil jen na pocitaci. Strapnujes se jak malej Honza v bordelu!

  OdpovědětSmazat
 6. Stačí střílet víckrát a aktivní obrana se vyčerpá. Pak je to jen snadný a bezbranný cíl. Nejsem dement.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dement zřejmě nejsi,přesto to vidíš přesně "jak Hurvínek válku...."
   Tak seš nejspíš ten Skupův Hurvínek s dřevěnou hlavičkou.

   Smazat
  2. Ten s dřevěnou,ale myslel jsem ,že myslím.

   Smazat
  3. Jo! Ses machr! a mel bys jeste vedet,ze studenou valku vedou ledni medvedi s tucnakama a kdyz si chces udelat vrtulik tak si na elektrickej kafemlejnek primontuj vrtuli,jednou rukou se pevne drz a druhou mackej vypinac )))

   Smazat
  4. ...... A pokud vím,tuto aktivní obranu vymyslelo Česko a chrání jí své obrněné transportéry. Používá sice jen radar-senzor a plastickou trhavinu,kterou odkloní a zbrzdí projektil,ale systém je stejný. Rusko tedy asi zapomnělo sdělit,že to "obtáhlo".

   Smazat
  5. A víš,že to opravdu funguje? Byl jsem moc překvapený.

   Smazat
  6. Chce to ale asi silnější motor,už mi nefunguje.

   Smazat
  7. Byl to můj první vlastní vrtulník.

   Smazat
  8. Prosím pěkně,20:11-kde jste byl na tý hovadině,že tu "aktivní ochranu vymyslelo Česko a že to Rusko obtáhlo"??!!
   V Česku se nevymyslelo "jak odklonit střelu",ale prachy před starou a na to má patent exposlanec za ODS Kocourek...
   A vy se raději starejte o jiný věci a to spíš,aby vám nějakej Rusák,nebo spíš Ukrajinec "neobtáhl starou",zatímco budete dumat nad radar-senzorem....

   Smazat
  9. Už to bylo i v TV ale už asi tak přede dvěma lety,oni ti Rusové obkreslují příliš pomalu,ta "jejich novinka" je už zastaralá a je to škoda,protože ve lhaní vynikají.

   Smazat
  10. A co tu předvádíš ty, 1:44? Svou tupost a nenávist. Žádná fakta, jen tvrzení a blbosti. Polepši se!!! Zatím jsi tu za osla.

   Smazat
  11. Aktivní ochrana pancíře,ty krabičky s výbušninou se zkoušely v SSSR už 50.letech,ale bez úspěchu,ale až Izraelci měli funkční systém na M48 někdy ke konci 70 let a při jedné z potyček se sýrijskou armádou jim jeden tank osazený systémem byl ukořištěn a předán do SSSR.Tam systém vyzkoušeli,zdokonalili pro větší účinnost a začali montovat na všechny své modernizované T-64,T-72,T-80,což zvedlo jejich kvalitu a budilo hrůzu v generálech NATO až do Gorbačovského židozednářského puče....T-90 má sice ochranu na stejném principu,ale ještě daleko vypracovanější,ale nejefektivnější je v kombinaci se systémem "ARENA",což je něco úplně jiného a to takový "holubník"na věži,který radarem zachytí nepř.střelu a bleskurychle proti ní vystřelí nálož,která ji zničí.
   Tento systém je účinný i proti nejmodernějším podkaliberním střelám s jádrem z ochuz.uranu.Systém byl vynalezen v SSSR v polovině 80.let,ale s nižší účinností a až nynější moderní elektronické komponenty,umožnily splňovat všechny požadované parametry díky schopnosti rychle zpracovávat data,což bylo kdysi pro systém limitující,že nedokázal zachytit právě ty podkaliberní stř.,letící rychostí až 2Km/s....
   Systém je ale stále drahý,proto ani v Ruské armádě jej nemá každý tank.
   A ten systém na nové Armatě "Afghanit",je jeho zdokonalená verze.
   Jediný,kdo má něco obdobného,fungujícího,je Izrael,ostatní se zatím spoléhají stejně,jako USA u Abramse na vrstvený pancíř s ochz.uranem a přídavné panely "aktivního pancíře"....
   Tož asi tak,mládenci....

   Smazat
  12. Klucí vrtulník to je HOVNO..
   ..já si udělal z wysavače a OSB desky vznášedlo !
   A gdyš chci přistát, tak upchám přívodní vzduchovou RURU
   ..a čím asi.. tagže.. mám zároveň i vakuovou pumpu ! ! !
   UFOun

   Smazat
 7. Ochuzený uran je sám o sobě málo radioaktivní, takže zde se jeví vše OK. Pozor ale na nebezpečí uranového prášku, který vznikne po průrazu střely. Pokud se vdechne, tak v plicích začnou alfa částice ničit buňky a směřuje to k nádoru. Alfa částice mají krátký dolet - jen pár cm na vzduchu. Ale v plicích se jedná o podstatně kratší dolety. Dost masivně byly tyto střely (i štíty z ochuzeného uranu nasazeny v Iráku během operace Pouštní bouře. Americká armáda se hojně zajímala o výsledky používání ochuzeného uranu a vydala souhrnnou zprávu, kterou mám k dispozici (bez povolení asi nešířit). Závěr: ochuzený uran (Depleted Uranium) může způsobit zamoření okolí s dlouhodobými účinky vzniku nádorů.
  Autor je profesí jaderný fyzik v důchodu.
  Mgr. Milan Honusek, CSc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neni třeba zmiňovat jakousi utajovanou zprávu, stačí si přečíst, to co zcela veřejně uvěřejnili Jugoslávci po té co se jim zvýšil počet leukémií v oblastech, kde Amaričané munici s ochuzeným uranem použili.

   Smazat
  2. Stejnou zkušenost získaly i všechny koaliční armády,zůčastněné už i v první i druhé irácké válce.Je to svinstvo pro všechny i ty,kteří to používají (ale i to je vlastně spotřebák/kanonenfutr)....
   Náš min.zahr. SchláffenDreck svého času hlasoval za ČR spolu s Američany+ v OSN proti zákazu používání toho svinstva a to ho na ten post nominovali Zelení,kteří se ale mezitím pomíchali trochu s "hnědí"
   a tak vznikla velmi slušivá "khaki",tak oblíbená militáristama....
   Stejnou proměnou prošel i "rudý" v r.1968 Joschka Fischer a jeho pův.zákl.barva se předsednicvím ve straně "Die Guene" pomíchala v khaki,což předvedl jako min.zahr.věcí v podpoře agrese proti Jugoslávii...

   Smazat
  3. Nejedná se o tajnou zprávu, ale z důvodu slušnosti k těm, co mi ji poskytli, nepovažuji za vhodné ji šířit. Samozřejmě stačí zadat do hledače Depletet Uranium a máte spoustu materiálu k dispozici včetně toho, co je obsaženo v "tajné" zprávě. Její výhoda je, že je to "originál" od USA.
   Chtěl jsem jen velmi stručně upozornit na rizika DU. Milan Honusek

   Smazat
  4. Důležitý dokument: http://www.vlastnihlavou.cz/dokument-smrtici-prach/

   Smazat
 8. Ceska rodacka Krvava Madelain,se stala majitelkou Kosovskeho Telekomu a gen.W.Clarke,velitel operace proti Juhoslavii skoupil Kosovske uhelni doly...a svet je sticha,jako ovce pred podriznutim o Ramadanu .

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.