Reklama

pondělí 24. října 2016

Bašta: Válka je na spadnutí, proto budeme mít ministerstvo propagandy

Jaroslav Bašta
24.říjen 2016 První zprávy

Ono vlastně jde o docela logické počínání světových státníků – když už se léta válčí, je zapotřebí čas o času mluvit o míru. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.


Protože cílem každého ozbrojeného konfliktu je už od nepaměti mír, nikoli vítězství, musíme tyto mírové summity sledovat s větší pozorností než zprávy z bojišť. Právě uplynulý týden na ně byl docela bohatý.


Informace, které tato jednání přinesla mě nenaplňují optimistickým očekáváním, spíše obavami o naší budoucnost. Už proto, že konfliktů neustále přibývá a naděje na jejich vyřešení je stále více nedostatkovým zbožím. Mluvilo se o válce na východní Ukrajině, v Sýrii, Iráku a trochu i o Jemenu.

V Berlíně se sešla po více než roce Normandská čtyřka (prezidenti Hollande, Putin, Porošenko a německá kancléřka Merkelová), aby posoudila plnění Minských dohod 2, tedy příměří a možné ukončení války na Ukrajině. Všichni museli konstatovat, že za ten rok nedošlo k pozitivnímu vývoji, neboť žádná ze znepřátelených stran své závazky neplní. A ukrajinský prezident za to sklidil kritiku od všech zúčastněných. Pak jej poslali za dveře a ve třech jednali o válce v Sýrii.

Vysvětlení tohoto počínání lze najít ve snaze ukrajinské strany změnit formát rozhovorů, tak aby se do nich mohli zapojit představitelé Spojených států. Ovšem americké stanovisko (prezentované ministerstvem zahraničních věcí) trvá na tom, že je třeba donutit Ruskou federaci, aby splnila své závazky vyplývající z Minských dohod. Rusko však smluvní stranou není, což představitelé USA mají za zlé Německu a Francii. Proto Porošenkův požadavek vyústil v tak negativní až urážlivou reakci ostatních účastníků mírových rozhovorů. Znepokojivý moment v této souvislosti představuje fakt, že ruský a ukrajinský prezident si na rozdíl od loňského jednání Normandské čtyřky v Paříži,  tentokrát v Berlíně nepodali ruku. To cosi o vývoji rusko- ukrajinských vztahů vypovídá.

Co si řekla „Normandská trojka“ o válce v Sýrii, se neví, ovšem ve vzduchu již pár týdnů poletují silná slova, která nás mají přesvědčit, že když dva dělají totéž, není to totéž. Masivní americké bombardování iráckého Mosulu je přece oním pověstným humanitárním  bombardováním, kdežto stejné počínání ruského letectva v syrském Aleppu je masakrováním civilního obyvatelstva (a ozbrojené demokratické opozice), za něž je třeba na Ruskou federaci uvalit další sankce. Zatím mezi velmocemi (ale i dalšími státy zúčastněnými v konfliktu – Tureckem a Irákem) létají jen obvinění a urážky, ale obava z toho, že by časem mohly dostat hmotnější podobu, přetrvává. Kde jinde než v politice platí ono biblické „A slovo tělem učiněno jest.“?

A na válku se začala připravovat i česká politická reprezentace, když v tomto týdnu ministr vnitra Chovanec oznámil vytvoření útvaru pro boj s ruskou propagandou. Na svém facebookovém profilu na to velmi případně reagoval bývalý politický vězeň Milan Daniel, který vzpomenul na výrok jednoho plzeňského prokurátora o tom, že „existuje dvojí pravda. Ta kladná, kterou máme my, a pak ta záporná, kterou mají nepřátelé.“Zaznělo to v roce 1972 ve věznici na Borech v rámci školení organizovaného  Socialistickou akademií pro odsouzené ve výkonu trestu. Povinnou účast na těchto školeních jsem tehdy bral jako zostření trestu, protože tehdejší lektory mám dodnes zafixovány jako etalony ideologické blbosti.

Ani v současnosti se neubráním tomu, abych si o některých lidech v duchu říkal: „ty bys taky mohl přednášet na Borech o dvojí pravdě.“ Samozřejmě jsem do této kategorie už dávno zařadil celý spolek Evropské hodnoty, ovšem po dnešním týdnu se dalšími čestnými přednášejícími stali páni generálové Pavel a Bečvář.

Leč dosti ironie, vytvoření ministerstva propagandy dokazuje, že to s tou válkou opravdu myslejí vážně.

8 komentářů :

 1. Generál Pavel bude po změně režimu ve volbách
  degradován.Generála Bečváře neznám.Nakonec pro
  tzv. armádu v počtu 20 000 vojáků máme 26 gene-
  rálů.Na necelý 1 000 vojáků připadá 1 generál.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1000 vojáků není ani prapor, veliteli takového útvaru přísluší trochu nižší hodnost, ale hrát si s tisícovkou můžeme i na armády, kterým generál velí

   Smazat
  2. Takže: Před dvěma roky měla armáda ČR, jenž má zabránit muslimské invazi celkem 21 970 kousků. Z čehož mužstva, tedy těch v první linii se zbraní v ruce, bylo 828 kousků, jimž velelo 7474 poddůstojníků, 6224 praporčíků, 3418 nižších důstojníků, 2027 vyšších důstojníků, jimž všem velelo 19 generálů. * Ale nic se neděje, nafárají k nám jednotky jednotky NATO a ty nás ubrání. Pozn. Kdo tomu věří,obzvláště s přihlédnutím k navýšení počtu generálů, nechť se podívá do zrcadla, ať ví, jak vypadá blbec.

   Smazat
 2. Žádná válka nebude,
  tak by autor neměl šířit poplašné zprávy jen na základě
  zjednodušených "analýz."

  Skutečný analytik - Pjakin, k tomu řekl následující :

  USA nejsou nyní schopny, a mimochodem ani nikdy v minulosti nebyly schopny,
  vést jakoukoliv světovou válku.
  USA všechny světové války přečkaly u sebe za oceánem.
  A vždy vstupovaly do světové války, když byl její výsledek už předurčen a bylo
  zapotřebí provést pouze finální úder a získat tak pro sebe vítězství.
  USA jako takové válčit nemohou, prostě nemohou.
  Vojska USA jsou roztahána po celém světě. Aby mohly USA vést válku,
  musí své síly zkoncentrovat.
  To zaprvé a zadruhé :
  Proč jsou ozbrojené síly USA roztahány po celém světě ?
  Protože USA jsou ekonomickým úpírem, vysávající celý svět.
  Nedaří se jim rozpoutat 3.světovou válku.Oni by rádi, jenže k tomu potřebují
  cizí ruce !
  Ale Evropa už si nepřeje, bojovat zase za USA…
  (Výtah z otázek a odpovědí analytika Pjakina, 10.10.2016)

  OdpovědětSmazat
 3. "budeme mít ministerstvo propagandy?

  Paul Joseph Goebbels by jásal, máme se od koho učit

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne, budeme mít Ministerstvo pravdy, kryté důvěryhodností Chovancova vysokoškolského titulu.

   Smazat
 4. Pokud bych bral články na NR jako hlavní zdroj informací,
  musel bych být už přesvědčen o tom,že :

  3.světová válka vypukne co nevidět
  ČR bude do roka a do dne zaplavena ekonomickými přivandrovalci
  v každém větším městě bude stát minaret a mešita
  ministerstvo "pravdy" zruší internet
  vysílání jiné "pravdy" než té státní, bude rušeno tak,
  jako kdysi Svobodná Evropa
  atd. atd.

  Naštěstí jsem jazykově vybaven nejen češtinou, ale i např. němčinou, což výrazně rozšiřuje spektrum informací.

  Takže se vůbec nedivím,
  že má např. německá kancléřka více než 50% podporu německých ovčanů,
  neboť Němci, především ti západní, jsou natolik indoktrinováni stádní politikou, že nějaký převrat nehrozí...
  Kolikrát jen žasnu, na co vše si museli Němci zvyknout,aniž by proti tomu nějak protestovali...

  No a to se krok za krokem realizuje v ČR.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní24. října 2016 18:43 tak tomu neverim nejaky nemecky mainstream bylo videt u voleb jak ji maj radi jako tady sobotku

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.