Reklama

.

.

sobota 8. října 2016

Zmocněnci: Časovaná bomba, která vybuchla

7. 10. 2016
České volební zákony, a to jak zákon 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu ČR, zákon 130/2000 Sb., o volbách do zastupitelstev krajů, tak i zákon 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí, obsahují obdivuhodné ustanovení, které politické strany bez odmluvy prostě plní, ačkoliv je poněkud nepochopitelné a nadbytečné. Jedná se o to, že každá strana musí jmenovat zmocněnce, jehož úkony je kandidující politická strana vázána a jenž zároveň nemůže být kandidátem.


Zajistit si takového zmocněnce je tudíž značně důležité, politická strana vlastně obvykle nemůže jmenovat zmocněncem vlastního člena, neboť ti kandidují. Musí se svěřit do rukou člověku, který přebírá nad volební kandidaturou téměř diktátorskou moc a chybný výběr může být straně osudný

Tento osudový okamžik v letošních krajských volbách postihl právě hnutí Severočeši.cz. Jimi jmenovaná zmocněnkyně JUDr. Hana Jeníčková před několika dny odvolala celou kandidátku Severočechů v Ústeckém kraji. A stačilo velmi málo. V hnutí vznikla dvě křídla a zmocněnkyně, kterou byla první místopředsedkyní a náhradní zmocněnkyní, se přiklonila k druhému křídlu. Svého postavení prostě zneužila. Motiv jejího jednání, kterým zřejmě byla pomsta, není tak podstatný jako ilustrace všemocného postavení, kterého si jako právnička byla jistě plně vědoma. Stačil její pokyn, o kterém kandidující hnutí nemusela vůbec informovat, a dílo zkázy bylo realizováno.

Zajímavé je v tomto případě pouze to, že stejný postup Jeníčková použila i u mosteckého magistrátu a odvolala i senátorskou kandidátku na Mostecku Alenu Dernerovou. Zde však neuspěla, neboť magistrát v Mostě k žádosti nepřihlédl.

Bude jistě zajímavé sledovat tak rozdílný postup, ale za relevantní považujeme skutečnost zneužití, aniž by se postižení mohli jakkoli bránit. Přitom povinnost jmenovat zmocněnce je poměrně nepochopitelná, kandidátní listiny vypracovává a doplňuje příslušným průvodním dopisem podepsaným předsedou kandidující strana/hnutí i s přiloženými jednotlivými kandidátkami s příslušným prohlášením obsahujícími kandidátův podpis. Zmocněnec tyto doklady pouze odevzdává (a přebírá nad nimi od té chvíle absolutní moc).

Nikoho dosud nenapadlo, jak může být tato funkce zneužita. A to jak z osobních důvodů, tak i z důvodu politického boje. Stačí, aby konkurující strana vládla dostatečnou částkou, kterou zmocněnce zkorumpuje, a zbavila se tak silného soupeře. Přitom celý proces by se docela dobře mohl obejít bez jakéhokoli zmocněnce. Jde o zbytečné ustanovení, jehož pravý účel se projevil jako časovaná bomba až v politicky rozkolísané době, ve které je třeba stávající vládnoucí ideologii zajistit jakýmikoli prostředky.

Národní demokracie tuto skutečnost chápe jako porušení rovného politického boje a vyslovuje hnutí Severočeši.cz plnou podporu. Zároveň skutek Hany Jeníčkové dává do souvislosti s nedávnými změnami volebních zákonů a zákona o politických stranách. Politická svoboda v této zemi končí.

Národní demokracie, tisková zpráva

4 komentáře :

 1. jiří brotstein7. října 2016 16:11

  Mimo téma,chtěl bych popřát opravdovému státníkovi Vladimiru V.Putinovi vše nejlepší k jeho narozeninám.Lidi myslete na něj posílejte mu sílu a dobrou energii bude jí potřebovat.
  OdpovědětVymazat
  jiří brotstein7. října 2016 16:14

  Mimo téma,chtěl bych popřát opravdovému státníkovi Vladimiru V.Putinovi vše nejlepší k jeho narozeninám.Lidi myslete na něj posílejte mu sílu a dobrou energii bude jí potřebovat.
  OdpovědětVymazat
  Anonymní7. října 2016 18:44

  Poslat už poskoky kapittalisttů do pdrele !!
  OdpovědětVymazat
  Odpovědi

  Anonymní7. října 2016 19:14

  Budiž tak.
  Vymazat
  Odpovědět

  Anonymní7. října 2016 19:47

  18:44 Poskok byl.tak maximálně ty,jenže před 89tim a to bylo tvoje práskání STB Dvořákúm.Hledíš, co bylo tenkrát ale nevíš, co je dnes
  OdpovědětVymazat

  OdpovědětVymazat
 2. USA POLITIKA JE K UZOUFÁNÍ ŠÍLENÁ A ZRŮDNÁ
  POCHOPTE TO VY MILOVNÍCI USA
  DNES JE USA JEN NALEŠTĚNÝ PRD
  USA UŽ NENÍ CO BÝVALA
  AŤ UŽ PROBOHA NECHAJÍ NÁS ŽÍT PO SVÉM A AŤ SE DO NÁS NEMONTUJÍ ŠAPIROVÉ KERRYOVÉ ATD...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tím se musíme umět smířit a musíme se naučit s tím žít. Jsme protektorát a naše vláda je vláda protektorátní. Nemá své vlastní pravomoci, podléhá diktátu z Bruselu a ten podléhá diktátu z Bílého domu. Bez jejich vůle a souhlasu se tady nesmí dít nic. Budou se do nás montovat dál - náš protektorát si zajistili nekrvavou cestou, s pomocí Havla a disidentů, které si najali na špinavou práci a zaplatili. Řada jiných zemí byla přeměněna na protektoráty s protektorátními vládami za cenu potoků krve. Bůh je někde, odkud všechno vidí- a na špinavou práci - má lidi.

   Vymazat
  2. K volebnímu zákonu není co dodat. Je to legislativní a diskriminační zmetek. Jak jinak si vysvětlíte, že nezávislý kandidát, např. do obecního zastupitelstva, musí mít 1.5 +1 hlas k tomu, aby měl stejnou váhu a možnost konkurovat jinému kandidátu, která sice tvrdí, že je nezávislý , ale kandiduje na kandidátce nejakého sdružení, nebo strany? Proč samostatně kandidující je v nevýhodě? To je čistá diskriminace, ale léta to nikomu nevadí. Lidé totiž zákony nečtou. Logicky by jim rázem začalo vadit víc než jeden zákon.

   Vymazat