Reklama

.

.

pondělí 10. října 2016

Debakl ČSSD se připravoval dlouho


Jiří Paroubek 10.10.2016 Vaše věc
 

Vysvětlovat debakl ČSSD v krajských volbách únavou z dlouholeté vlády ČSSD je samozřejmě možné. Ale těch méně závažných faktorů utvářejících volební výsledek je přeci celá řada. Ostatně v Libereckém kraji nemá ČSSD hejtmana už čtyři roky a skončila zde přesto s 8 % (!), hluboko v poli poražených.

Tím nejvýznamnějším faktorem působícím na volební výsledek je celostátní politika. Tedy výsledky působení celostátní politické reprezentace. Tu a tam z tohoto pravidla někdo vybočí nahoru i dolů.To se projevovaly v každých volbách.

 

A. Babišovi stačilo vyhrát s 21,1 %


Nebylo to nijak oslnivé vítězství hnutí ANO. Ve volbách před čtyřmi lety vítězná ČSSD získala 23 % a v roce 2008 bylo vítězství ČSSD dokonce drtivé s 35,85 % hlasů (a v senátních volbách 23 mandátů z 27(!)).

Zdá se naopak, že hnutí ANO nedokázalo ve volbách využít veškerého svého volebního potenciálu. Hnutí ANO mohlo mít za optimálních podmínek ve volbách kolem 30 % hlasů. To ukazují průzkumy veřejného mínění těch věrohodnějších agentur. Jeho hlasy ovšem silně zasáhla neúčast voličů. I tak to však stačilo.

Hlavním poraženým voleb je levice, a v první řadě sociální demokracie. Je to zahanbující prohra, která sociální demokracii nejspíše způsobí syndrom knokautovaného boxera. Ten již není schopen vyhrát nic. Vůbec nic.

 

Jak se to mohlo stát?


Vedení ČSSD nevyvodilo žádné závěry z těžkých porážek v komunálních volbách (zejména ve všech velkých a větších městech) na podzim 2014 a v evropských volbách v květnu 2014.

Vedení ČSSD vytrvale zavíralo oči před alarmujícími výsledky průzkumů veřejného mínění těch přesnějších agentur (TNS Aisa, Median, Sanep). Utěšovalo se spektakulárními průzkumy CVVM i Stemu (tuto agenturu si samo roky platí)…

ČSSD propadla z hlediska celkové strategie i taktiky, z programového hlediska, z hlediska marketingu, i pokud jde o personální oblast.

Vedení ČSSD není dlouhodobě schopno udržovat v české politice strategickou iniciativu. Naopak A. Babiš je schopen trvale přicházet s novými a novými tématy. V tom mu vedení ČSSD vůbec nedokázalo konkurovat.

Také programová nabídka ČSSD byla archaická. Je ovšem taková, jakou bylo možné očekávat. Věcně správná, ale v zásadě nezajímavá nabídka vytvořená pro stále se zužující část voličů. Sociální demokracie zúžila svou pozornost jen na "odborářská" témata.

Neprojevila se žádná ambice zaměřit se na nová témata, oslovující nové voličské skupiny a snaha inovovat programovou nabídku. Po volbách hovoří i B. Sobotka o nutnosti programových změn. Ale to, o čem hovoří, je vlastně pro zasmání. Sobotka nic, vůbec nic nechápe…

Vedení ČNB za podivné (následné) pasivity ministra financí A. Babiše devalvovalo v listopadu 2013 korunu o 8 – 9 %. B. Sobotka, místo aby podporoval politiku silné koruny, podpořil devalvační politiku ČNB. Ještě dnes je však možné otočit kormidlem… Teď bude ČNB v souvislosti se spekulacemi na budoucí vzrůst hodnoty české koruny odrážet spekulativní útoky na korunu, což ji bude stát další stamiliardy korun. Je chyba, že se ČSSD nevymezuje vůči ČNB zcela jasně.

A. Babiš se chlubí, jak zavedením EET skřípne živnostníky a kolik peněz z nich vypadne navíc do státního rozpočtu. V televizních šotech se mluví až o 18 miliardách korun ročně. To může být velmi pravděpodobné, protože zhruba před deseti až dvanácti lety takový daňový výběr živnostenské daně prostě byl.

Babiš však ze skromnosti nemluví o sobě a o dalších obřích českých firmách, především se zahraniční majetkovou účastí. Teď by ovšem měl jít Babiš příkladem, aby ukázal zaměstnancům a také živnostníkům, že budou zdaněni spravedlivě nejen oni, ale že budou spravedlivě zdaněny také největší české firmy, často oligopolního charakteru. Tyto firmy, často se zahraniční majetkovou účastí, odvádějí v některých letech na účty svých mateřských společností do zahraničí přes 300 miliard korun. Pokud by alespoň 50 – 60 miliard z této částky na základě zavedení druhé sazby korporátní daně pro největší firmy zůstalo v zemi, státní rozpočet by byl vysoce přebytkový.

Sociální demokracii zcela chybí zdůrazňování ekologického akcentu v jejím programu. Orientace na obnovitelné zdroje energií by ukázala obrat v ekologické politice této strany. B. Sobotka však necelých 24 hodin před volbami ještě hovořil o nutnosti dobudovat Dukovany a časem také Temelín (celkem čtyři nové bloky). To znamená další jednostrannou orientaci na atomovou energii. Zejména mladí voliči a ti ze středních vrstev však tuto archaickou nabídku nechtějí. Chtějí vyváženější energetický mix. V této oblasti musí ČSSD udělat obrat o 180 stupňů.

Další oblastí je ochrana menšin, především sexuálních menšin. Sociální demokracie v posledních šesti letech ve vztahu k sexuálním menšinám, kromě středověkých blábolů poslankyně Nytrové, nevyprodukovala vůbec nic. Chvilkové pozitivní záchvaty ministra Dienstbiera nikdo nebere příliš vážně, a to ani ve vlastní straně, protože Dienstbier v této věci zjevně nemá podporu u premiéra a předsedy ČSSD. B. Sobotka se zkrátka chová jako člověk, který prošel katolickou výchovou a změnu v této oblasti je ochoten připustit jen pod největším tlakem.

Sociální demokracie se díky nejednoznačnému postoji k homosexuálům připravila o alespoň částečnou podporu této menšiny a získávat zpět ztracené pozice této v společenské skupině nebude jednoduché…

Velké téma se nabízí s obnovou zájmů Američanů o to vybudovat ve střední Evropě protiraketovou základnu na území Polska a ČR.

Před necelými deseti lety se jednalo o americký radar na našem území. Tehdy ČSSD plamenně argumentovala, že to zvýší napětí nejen ve střední Evropě, ale v celé Evropě a že to bude znamenat, že Rusové masivně přesunou své rakety středního doletu do Kaliningradské oblasti. K tomu všemu může v krátké době skutečně dojít. A střední Evropa se vrátí do doby studené války.

Sociální demokracie je jediná, kdo může celé věci zabránit. Nikde jsem nenašel vyjádření A. Babiše či M. Stropnického k výroku viceprezidentského kandidáta Republikánské strany USA Pence o tom, že Republikáni v případě svého volebního vítězství obnoví tento svůj zájem.

Na zájem Američanů mít zde vojenskou základnu jsem upozorňoval před řadou měsíců. Je to z hlediska jejich globálních zájmů zcela logické a stejně tak je logické, že to není v zájmu většiny občanů ČR. Není jistě náhodou, že se představitelé hnutí ANO k americké základně před volbami do krajů vůbec nevyjadřovali… Projekt hnutí ANO nepochybně vznikl, když ne přímo z návodu, tak s pozitivním postojem amerických zpravodajských služeb. A jedním z poslání hnutí ANO je, kromě destrukce českého stranického systému, dosáhnout umístění vojenské základny USA na území České republiky. To je Babišovo velmi slabé místo a je třeba na ně trvale útočit.

Sociální demokracie vůbec nevyužila svou pozici na ministerstvu školství, kde došlo významným způsobem k navýšení rozpočtu pro mládež a sport, a neučinila z této věci velké politické téma.

Je otázka, zda je toho současná ministryně vůbec schopna. Je jistě dobrou technokratkou, ale politicky naprosto neuvažující osobou. Téma mládeže a sportu je velké téma, které by ČSSD měla v souvislosti s posledními velkými neúspěchy českých hokejistů a fotbalistů, ale i malým úspěchem na olympijských hrách, okamžitě zvednout. I jako téma prevence proti kriminalitě mládeže.

Stále velkým tématem i pro příští volební kampaň k volbám do sněmovny mohou být církevní restituce, resp. revize příslušného zákona, která by omezila platby církvím.

Velmi silně rezonovat do české společnosti může také problematika družstevnictví, a to jak bytového, tak spotřebního… Družstevnictví je nástrojem, který může vést k potřebné decentralizaci společnosti, a to výroby i obchodu, a samozřejmě také v oblasti služeb. Primárním zájmem družstevníků není maximalizace zisku.

Sociální demokracie by měla také převzít některé prvky z programů progresivních českých i zahraničních stran, které jsou dále nežli ona v oblasti přímé demokracie, v jejím dalším posilování.

Nejde jen o otázku celostátního referenda, ale třeba také o přímé volby hejtmanů, primátorů, starostů anebo rozhodování některých zásadnějších politických otázek na celostátní úrovni referendy po vzoru Švýcarka.

Pro mladé lidi je zajímavé také uvolnění norem v oblasti duševního vlastnictví.

ČSSD by se měla soustředit i na podporu start-upů, a to jednak v oblasti daňové, a to jejich daňovým zvýhodněním, ale například také poskytováním poradenství prostřednictvím institucí státu, například v síti Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Také v marketingové oblasti, pokud chce ČSSD ve volbách do sněmovny překonat svého hlavního soupeře, musí tato strana naprosto změnit přístup. To znamená změnit týmy, které se zabývají jednak běžnou marketingovou prací a stykem s médii v Lidovém domě, a dále týmy, které připravují volební kampaň. Na přípravách volební kampaně ke sněmovním volbám je potřeba začít pracovat okamžitě.

Rok je velmi krátká doba. Ta horká kampaň k sněmovním volbám poběží již v jarních měsících a ta nejžhavější část kampaně bude v září a v podzimních týdnech zbývajících do voleb do sněmovny.

Vedení ČSSD musí denně přicházet se strategickou iniciativou. Každý týden jedno velké téma. Ta témata by se měla pohybovat v rámci těch hlavních programových bodů. K nim samozřejmě patří i body v sociální oblasti a v lidskoprávní agendě, zejména v ochraně práv pracovníků, v růstu mezd, ochraně zájmů celých vrstev a skupin občanů, počínaje učiteli, přes policisty a, nikoli na posledním místě, lékaři a zdravotnickým personálem konče.

Lze očekávat, že Babiš bude těmto oblastem věnovat velmi pragmatickou pozornost také a bude se snažit ukazovat, že on je ten, kdo pouští peníze pro tyto vrstvy občanů, včetně navýšení důchodů důchodců.

I proti tomu existuje obrana, ale znamená to, aby premiér a ministři, zejména ministryně práce a sociálních věcí, byli schopni tyto věci dobře argumentovat na veřejnosti. A pokud toho dosavadní ministryně práce nebude schopna, nabízí se za ni dobré náhrady: V. Špidla nebo Z. Škromach.

U V. Špidly by se jeho jmenováním do čela MPSV zabily dvě mouchy jednou ranou. Byl by jistě v oblasti, kterou v minulosti skvěle zvládal a kde má evropský rozhled, jistě skvělým ministrem. A současně by byl zbaven svého vlivu na program ČSSD, jehož je retardačním činitelem…

Pokud chce B. Sobotka ČSSD úspěšně dovést k příštím volbám a vyhrát je, měla by ČSSD zvolit stejný model, jako byl zvolen před volbami v roce 2002. Předsedou strany se stal někdo jiný nežli premiér Zeman. V té době se předsedou strany stal Špidla, který ji s úspěchem vedl jako nový lídr do voleb. M. Zeman v čele vlády odpracoval velmi solidně svou práci, ale byl v té době, pokud jde o podporu voličské veřejnosti, na svém minimu.

Proč se nevrátit ke zkušenostem, které se v minulosti osvědčily. Teď jde jen o to, hledat tu vhodnou osobu, která by byla schopna najít harmonický vztah s B. Sobotkou, který jako „na K.O. poražený boxer“ již prostě další zápas s Babišem není schopen vyhrát.

Volby do zastupitelstev krajů ukázaly vzestup dvou potenciálně silných hnutí. Jednak jsou to Starostové a jednak lidovci. Lidovci se dokázali ukrýt v krajích za centristické aliance, které byly mimořádně úspěšné ve volbách do zastupitelstev krajů. Také Starostové našli optimální model spolupráce s regionálními progresivními sdruženími v řadě krajů.

Každá z těchto stran dokázala zvítězit v jednom kraji. Lidovci jsou ještě mimořádně silní v Jihomoravském kraji, ve své tradiční doméně, a Starostové také ve středních Čechách. Zejména potenciál Starostů je ve volbách do sněmovny značný.

 

Volby do senátu


Do druhého kola voleb do senátu postoupilo 14 kandidátů hnutí ANO, 8 sociálnědemokratických kandidátů a 8 kandidátů lidoveckých. Připomeňme, že v minulých volbách v těchto volebních obvodech před šesti lety získala ČSSD 12 mandátů. Byl to ještě poslední záchvěv, kdy mohla ČSSD žít z výsledků mé práce.

Nyní to vypadá, že ČSSD bude ráda, když získá 4 – 5 mandátů. Je zajímavé, že tím nejnadějnějším kandidátem pro druhé kolo za ČSSD je senátor Strnad, který byl dlouholetým komunálním politikem jako starosta a člen rady Čáslavi a je vnímán jednoznačně jako člověk vzešlý z municipální politiky, která má blízko lidem. Nadějné pozice mají pro druhé kolo i například prof. Žaloudík v Brně nebo Z. Škromach ve Znojmě, ministr Mládek na Táborsku a někteří další…

Hnutí ANO může ve druhém kole senátních voleb získat 8 – 10 mandátů a velmi silná může být překvapivě i reprezentace lidovců.

21 komentářů :

 1. Pane Paroubek,
  zatim neni treba brat vazne to, co Mike Pence rekl !
  On chtel ziskat body od Neocons (Trotskistu), kteri jsou nepratele Ruska a vlastni vlivna officialni media !

  Samozrejme , ze Bill Kristol (vudce Neoconu) toho vyuzil a snazil se rozdvojit jednotu Penceho s Trumpem.

  Zatim neni treba delat predcasne zavery. Trump vcera zdeptal Hillary tak dukladne, ze neni mozne , aby nebyl presidentem a ten (Trump), chce s Ruskem mir.
  Radary v Cesku nebudou potreba.
  Trumpa seslalo nebe a Mike Pence bude zdisciplinovan.

  V pripade podvodne vyhry Hillary se radary stavet budou a Cesko se stane nastupni zeme proti Rusku.
  To vse jde snadno vycist z projevu zdejsich osobnosti a z toho co je psano na Internete.
  Poslouchejte pro dobrou orientaci, co rika Alex Jones a Fox News.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 2. Trochu mě překvapuje, že se Jiří Paroubek tak zevrubně zaobírá situací v ČSSD. Kdyby totiž byly v ČSSD reálně proveditelné návrhy, které v textu uvádí, nemuselo by odejít z ČSSD tolik členů, včetně mě, jeho, či prezidenta M.Zemana. V této straně definitivně převážili pragmatici a technologové "většinových" hlasování, kteří nikdy nepochopí, že k oslovení a získání voličů musí být idea, cíl, občanův prospěch.A taky zásady a mantinely, za které se nesmí.Fráze, pořád stejné, to ano. Skutek utek. Úspěch se měří ziskem dobře placených postů a okupací výběrových a hodnotících komisí u veřejných investičních akcí. Ne, nemá to cenu, opakovat notoricky známá fakta. "Nenažraného psa", navíc bez patřičné "kultivace výchovou", od "kosti" dobrovolně neodtrhneš, a novým kousků ani omylem nenaučíš.
  Ostatně nebezpečí umístění americké základny na našem území není radno podceňovat. Je velmi reálné, a radikální odmítavé stanovisko od této vládní garnitury nehrozí. Co kdyby se na ně v NATO někdo zamračil? A nechtěl s nimi mluvit?
  J.Paroubek to musí tušit, že svými názory "háže perly sviním". Marně. J.B.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...nemuselo by odejít z ČSSD tolik členů, ..., včetně prezidenta M.Zemana." - Bimbo a socan? Dovolte, bych se smutně pousmál. Bez ČSSD by se tak vysoko nedostal. To si nepřizná, ale je to tak. Socani vytáhli Zemana vzhůru 2x. Na premiéra i na prezidenta, ne naopak! Ostatně nejvíc volebních % měla ČSSD za Paroubka, to nemohl "náš(!)" fašistický tisk rozdýchat (a ve stejném duchu pokračuje v Babišově vlastnictví, včetně všech tv). P.S. Taky vás tak irituje, že ty hezký mladý hlasatelky NEHLÁSEJÍ, ale HULÁKAJÍ jak MAŘENY na hnoji?! sck

   Vymazat
  2. Kromě toho, že to "vytažení" bylo minimálně vzájemné, spíše sporné, kdo koho nakonec "vytahoval", tak vaše argumentace je typicky "socanská". Jde o funkce a pašalíky nebo o prospěch občanů? Je pravda, že bez vlivu se nic neprosadí. Ale je rozdíl, co je cílem. "Vytáhnout (se) vzhůru", nebo sociálně spravedlivá společnost? V současné ČSSD je to jasné jako facka. J.B.

   Vymazat
 3. jyrka je zkušený politik tentokrát tu analýzu má přesnou a pokud by na něj nenasidili tenkrát hajzla Kubice (mouřenín) tak by možná vedl socany dodnes. je to zkušený politik na kterého neměli jiný špagát než podrazy a zesměšnování. podobně jako dnes na prezidenta. to je běžná prax když chybí relevantní protiargumentace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22:35 Trochu pozapoměl zmínit Zaorálkův a Sobotkův postoj k Zemanovi, Asadovi, Ukrajině a k sankcím. O tom se nikdo moc nezmiňuje, ale hodně lidí znechutili, když se postavili na stranu lží.

   Vymazat
 4. jo sobotka neodstoupi s eu do horkeho konce jako makrela oba cekaj az je u voleb vyhodej akorat proc tam neni pravda cssd je prednejsi eu usa nez cr a cirkevni restituce v ateisticke zemi je podvod na obcany odmitani referenda vitani imigrantu pracovani na nahubkovych zakonech nikdy bych je nevolil

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obávám se, že ze všech příspěvků, včetně této "analýzy" pana Paroubka, je tento Váš nejblíže skutečnosti. Svět a lidé se mění, je třeba se měnit s ním a nimi. Příliš mnoho retardačních činitelů, podrazáků a černých pasažérů. Konec bude velmi velmi hořký, protože opustit své pro jiné lidé nenechají bez pomsty, to je zákon lidské společnosti a jejího pudu sebezáchovy.

   Vymazat
 5. Pane Paroubek,o co vám jde? Buzeranti ČSSD nezachrání a vás k lizu taky nepustí. HOTOVO!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Pane Paroubek,(mezera trdlo!)o co vám jde?" --- O místo u lizu panu Paroubkovi nejde, to pochopila většina, určitě většina těch, co chápou smysl psaného textu. Zde vidíme typický dotaz Mimoně, jemuž musí okolí vyložit pointu vyprávěné anekdoty. Fertyk! sck

   Vymazat
 6. J. Špidla na MPSV?
  A co by tam vyřešil?

  OdpovědětVymazat
 7. Slohově je to čisté a pečlivě poskládané.

  OdpovědětVymazat
 8. Pane Paroubku, to si snad děláte legraci s těmi homosexuály? Upřednostňování takových témat je podle mě příčina, proč se programy evropské levice takto vyprázdnily! Tématy levice je především postavení pracujících v době dominance nadnárodních korporací, které decimují nejen naši zemi, ale celý svět! Ochrana před zhoubným jejich působením musí být prioritou každé levicové strany. Homosexuálové jsou zástupný a z hlediska vývoje lidské společnosti marginálním problémem. Jsem si jistá, že ti rozumní z jejich řad to chápou a nemají potřebu producírovat se na veřejnosti. Nic proti nim nemám, ale nahradit diskuzi o sociálním smíru diskuzí celé společnosti je blbost, která programy levice zaplevelila už v šedesátých - sedmdesátých letech, tedy v době, kdy vrcholila poválečná rekonstrukce a zdálo se, že třídní boj skončil a sociální smír je nastolen. Přitom právě v sedmdesátých letech se kapitál přestává s pracujícími dělit o vzrůstající koláč majetku a příjmy většiny lidí začínají stagnovat. Od zkušeného politika bych čekala věru jiná témata. To není levicový program, ale levičářství, a o něm jako o dětské nemoci levice psal už Lenin před sto lety. Pokud chcete slyšet fundované názory, poslechněte si Luboše Blahu na letošním Litoměřickém semináři nebo Jana Kellera v některých loňských projevech. Zdravím Pavla

  OdpovědětVymazat
 9. Opravuji se: nahradit diskuzi o sociálním smíru v celé společnosti diskuzí o zrovnoprávňování "jinakosti"...Pavla

  OdpovědětVymazat
 10. Pane Paroubek s Vaším příspěvkem se dá vcelku souhlasit. Co jste mě pobavil je , že ČSSD zastupuje levici. Toto dle jejich konání již neni delší dobu pravda. Jenom se podívejte s kým chtějí jít do koalicí v krajích. Je jim jedno, že s pravicí, ale jenom u koryt. Toto okecávají, že prosazují svůj program a někde musí ustoupit. Oni si myslí že občan je úplný blbec. I ty méně chápající to již pochopili a proto ČSSD, tak dopadla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oni si myslí, ale ve skutečnosti občan je blbec, jinak by nemohl navolit co navolil.Jak mohl volit ty zákeřné lidovce a ods to nechápu.

   Vymazat
 11. Pavlo, diskuse o sociálním smíru vždy končí ve vztahu "práce - kapitál". Z tohoto hlediska je to diskusí neřešitelný rozpor. T

  OdpovědětVymazat
 12. Dnešní ČSSD je jako plzeňské pivo - vytunelovaná značka a jméno - pouhá skořápka. Obsah pod psa.
  Navíc oboji patří američanům...
  Heriot.

  OdpovědětVymazat
 13. Pane Paroubkovo nadbihani exhibicionisticke casti homosexualu a jeho reci o tom, jak k nam mezi migranty proudi zastupy odborniku a specialistu mne vedou k tomu, ze mam tendenci mu neverit ani pozdraveni. Mam pocit, ze jeho hra není zase tak cista jak se snazi ji predkladat. Pane Paroubku, rad bych se mylil. Co vy na to?

  OdpovědětVymazat
 14. Sociální demokracie se díky nejednoznačnému postoji k homosexuálům připravila o alespoň částečnou podporu této menšiny a získávat zpět ztracené pozice této v společenské skupině nebude jednoduché…
  Paroubku, já jsem si o tobě vždy myslel že jsi byl nejlepší, co kdy ČSSD měla.
  Zřejmě jsem se mýlil. Psychologie gamblera- 2%+bukvice=skvělý úspěch, 0,5%+čmoudi do každé vísky, rodiny=skvělý úspěch, plešatá ozubenina s americkým dslimákem v odpadním odvoru vůdkyně 4. říše&jejích nohsledů=+0,01% skvělý úspěch.
  Multikulti, vstřícnost k úchylů a menšinám, negerským nájezdníkům a jejich Bruselským spolupachatelům, školská inkluze (cikáni do každé třídy-zpět k negramotnosti) atd atd ve stejném duchu, jak vidno, přinesla úspěchy (viz volby, že).
  Lidé nejsou takoví debilové jak si ty obskurní ČSSD individua myslí a nejspíše i J.P., což mně mrzí (další modla zbourána).

  OdpovědětVymazat
 15. 12:41 Hezky stručně řečeno.
  Málo platný, p. Paroubek je opravdu bývalý politik. Místo aby uznal, že ČSSD už je opravdu bokem od zájmů občanů, nejen že není sociální, ale ani demokratická a bohužel už ani česká, láme si hlavu nad předvolebními sliby, na které by ještě nějaký ten naivní volič skočil. Jeho návrhy jsou navíc pouze kosmetické, žádné palčivé téma současnosti neřeší. Možná to myslí dobře, ale výsledek tomu neodpovídá...

  OdpovědětVymazat