Reklama

čtvrtek 13. října 2016

Deutsche Wirtschafts Nachrichten: Dohoda o „Tureckém proudu“ je porážkou Spojených států!

13.10. 2016   První zprávy
Mezivládní dohoda mezi Tureckem a Ruskem o realizaci projektu „Turkish Stream" je další porážkou USA na mezinárodní scéně, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten.
Plynovodem ročně proteče 63 miliard metrů krychlových plynu a Turecku umožní se stát důležitým plynovým dodavatelem a podíl Ruska na evropském trhu s energií se výrazně zvýší.Výstavba plynovodu bude znamenat začátek fúze Moskvy, Ankary a EU a položí základy pro hospodářský prostor, který USA nemohou kontrolovat, zdůrazňuje autor článku.

V poslední době USA se snaží zabránit realizaci tohoto projektu. Za prvé, „Turecký proud" ničí ekonomické plány Washingtonu, který má konkurovat Rusku v Evropě prostřednictvím prodeje plynu z břidlice. A za druhé, to vyřazuje ze hry Ukrajinu, na jehož území by byla pro Bílý dům snadnější kontrola ruských plynovodů, poznamenaly noviny.

Výstavba „Tureckého proudu" bude hrát do rukou těch evropských zemí, které provádějí vlastní politiku a bude problémem pro ty, kteří se drží „proamerické" linie. Například Maďarsko a Řecko již spolupracují s Ruskem na novém projektu a touží získat v rámci EU „právo hlasu". Polsko naopak vystupuje proti novému plynovodu a nepočítá s alternativní trasou pro dodávky ruského plynu, upozornil autor
První zprávy,Jiří Kouda.

12 komentářů :

 1. Dá se věřit turkovi? Chtěl bych vidět ty inzerované "betonové záruky"! Jen hraje poker, aby zvýšil svoji cenu při vydírání EU a tlačil na SSA. Bude to další finanční ztráta pro Rusko. I když se to dostaví a něco půjde i ze severu bude to jak z tranzitem přes Ukrajinu. Jinak velmi cenné informace jako skoro vždy. R.P.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Betonové záruky jsou pro výstavbu a uvedení do provozu. Pak pochybuji, že by řekli - nechceme z toho potrubí nic čerpat. EU si bude muset vybudovat vlastní přivaděče ze "stanice konečná".
   Volič-Vilč

   Smazat
  2. Ale Turci ten plyn potrebujú.Plus poplatky za tranzit. Žiadne strachy.Ibaže m sme z kola von.

   Smazat
  3. Turek pro zlámanou grešli udělá všechno a pokud Rusáci mu budou platit za transit(jako platily Ukrajině) a ještě jim dá lacinější dodávky (jako je dávali Ukrajině), tak to bude fungovat. Oni Ti Turci nejsou úplně blbí a sestřelením Ruského letadla a následnými Ruskými sankcemi, na rozdíl od politiků EU leccos pochopili. A navíc Rus dokazuje svou činností v Sýrii dokazuje, že je schopen podpořit a postavit se za své přátele, na rozdíl od USA. Co udělali USA pro Ukrajinu - protiruské sankce, které je moc nebolí, ale EU si klidně zhorší svou ekonomiku, ale všichni v tom Ukrajinu nechají pěkně vykoupat.

   Smazat
  4. Řekové udělají vše, aby přišli alespoň k nějakým penězům, dokonce by se mohli i s Turky domluvit. Pak tu máme ještě Bulhary a Rumuny v záloze, i těm se hodí každé Euro.

   Smazat
  5. Rusi nebudou platit za tranzit, to byla éra socialismu, kdy se platilo a ještě udržovalo, dnes jsme v tržním hospodářství a kapitalismu, Rus dodá na tureckou hranici oproti třeba zlatu, či jiné nedolarové měně, a dál se starejte sami, stavte a udržujte rozvody, přeprodávejte a třeba i na Ukrajinu či ČR, je to moudré a hlavně ekonomické řešení, druhý konec bude v Německu.

   Smazat
 2. To jsem zvědav, co udělá Amerika, je to totiž možná začátek konce jejich snu o uhlíkovodech z Kataru do EU. Je jasné, že A. jsou flexibilní, inovativní, takže bude asi legrace.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sen Ameriky vedie cez Sýriu. Preto taká vojna.

   Smazat
 3. Rusko možná vyhrálo jednu bitvu. Říkám „možná“, neboť postoje států, se až moc rychle mění. Není to tak dlouho, co Bulharsko od dohody s Ruskem odstoupilo (south stream), i Turecko už dříve mělo s Ruskem dohodu, od které ustoupilo. To byly ruské prohrané bitvy, ale ne válka. Rusové totiž dokázali v Sýrii zablokovat cestu amerického plynu (přesněji katarského, těženého americkými firmami) do Evropy.
  Rusko je takový Limonádový Joe. Bojuje proti zhoubě lidstva, Whisky, aby ji po svém vítězství, mohl nahradit zdravou Kola-lokou. Samozřejmě vlastní výroby.
  Dokonce i ten závěr firmu „padouch, nebo hrdina, všichni jsme jedna rodina“, nemá od uvedeného podobenství daleko. Ruské naftové firmy, jsou totiž již také z nemalé části ve vlastnictví „mezinárodního kapitálu“.
  Možná jsem trochu jízlivý, ale myslím si, že bychom měli události hodnotit z hlediska států střední Evropy, ne z hlediska Ruska. Z tohoto hlediska je v našem zájmu, aby Rusko dokázalo vzdorovat americké snaze zavést unipolární svět, pod kontrolou bankéřů. Jenom mám trochu obavy, aby současné obdivuhodné úsilí Ruska vzdorovat Americe, nevyústilo opět v bipolární svět, pod kontrolou bankéřů. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vidím to stejně. Bránit se Americe je akutní, bránit se velkým penězům bude běh na delší trať.
   I po pádu dolaru.
   Pokud budou, budou směřovat k válkám. Děda.

   Smazat
 4. To je jedna část důvodů války v této oblasti,Zájem dvou mocností o vliv v daných zemí.Je fakt že amici chtějí mít vše pod palcem ,protože doma mají prd.Rusové zase to co mají chtějí prodat,ale bez diktátu a za podmínek amíka.Každý normální člověk musí pochopit,čí ambice ovládnou vše na světě jsou vedší.Samozvaný četnik padne a OSN musí každopádne začít pracovat tak, a proč bylo stvořeno ,bez diktátu jedné namyšlené země.Všechny státy jsou si rovny a tak také musí pracovat mezi sebou,jak ekonomicky tak vojensky.Fatazírování - NE ale pro paka ANO.

  OdpovědětSmazat
 5. Turci jsou predevsim taky silenci. V 1982 UKRADLI Z US ZAKLADNY V TURECKU LETADLO STARFIGHTER I s ATOMOVEJMA BOMBAMA a chystali se je pouzit proti Recku , ktery nenavidi...Lzou neustale a potom i svoje lzi zalhavaji pomoci dalsich lzi...Tudy cesta , myslim nevede...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.