Reklama

čtvrtek 27. října 2016

Donbas - to je Rusko!

Alexandr Rusin
27.10.2016 E-republika

Ruská federace - to není Rusko. Je to oligarchické státní zřízení na těle naší vlasti - přibližně takové, jaké má i Ukrajina. Takové, které sice nežebrá na rusofobních schodech, ale hrdě obchoduje se svými surovinami. Samozřejmě ve prospěch oligarchů, tloustnoucích na úkor lidu.
Když se Donbas chtěl vrátit k nám, myslel si, že tam, na východě, je velké a silné Rusko a on je jeho součástí, která se ocitla na Ukrajině v důsledku velké historické chyby. Tedy spíše dvou chyb - nejprve zahrnuli Donbas do ukrajinského společenství (USSR), i když nikdy nepatřil ani k Malorusku, ani k ukrajinskému Hejtmanství. A potom, v roce 1991, jej společně s Ukrajinou oddělili od Ruska.

Počítat tyto chyby lze různě - jako dvě různé, jako jednu a tu samou, ale to není podstata věci. Ta je v tom, že se Donbas ocitl na Ukrajině přibližně stejně jako Krym - v důsledku kutilství sovětských úředníků, kteří kreslili hranice národních republik na základě různých politických úvah.

Donbas, který se ocitl v rámci USSR, se však za uplynulých sto let nestal Ukrajinou. Dokonce i v letech ukrajinské nezávislosti po likvidaci Sovětského svazu zůstal svou podstatou Ruskem. 75 % jeho obyvatel deklaruje ruštinu jako svůj rodný jazyk, a přestože mnozí z nich umí ukrajinsky, většina se považuje národnostně za Rusy.

Společná hranice s Ruskem, svobodný pohyb, četné příbuzenské a obchodní vztahy umožňovaly Donbasu cítit se jako prodloužení Ruska, jako jeho část, která se ocitla na Ukrajině pouze formálně. A až do vítězství majdanu to nikoho nijak zvlášť netrápilo.

Po vítězství majdanu v Kyjevě a rychlém a rozhodném návratu Krymu do Ruska, však Donbas pocítil, že tam, na východě, je velké a silné Rusko, ale on je ta jeho část, která se stala součástí jiného, pro ně cizího státu.

Čím výše skákali na majdanu a čím více se na Rusy a Rusko sypalo hrozeb, tím více se Ukrajina Donbasu vzdalovala a odcizovala, a tím silněji se Donbas chtěl vrátit do Ruska, aby se napravila historická chyba a obnovila rozbitá integrita. Aby nemuseli nadále mít "srdce v Rusku a pas na Ukrajině".

A Donbas si myslel, že velké a silné Rusko ho podpoří stejně jako Krym. Možná že ne stejným způsobem, ne tak rychle a jednoduše, ale hlavní bude, že jej nakonec přijme do svého lůna. Ať už tomu bude předcházet etapa nezávislosti, jako u Abcházie a Jižní Osetie, nebo to bude spojeno s dočasnou izolací, jako u Podněstří - a že to vše je pořád lepší, než zůstat součástí Ukrajiny.

Největší část úkolu byl Donbas připraven uskutečnit sám. Riskovat i bojovat. A také bojoval, protože věřil, že s ním je velké a silné Rusko, které v tom nejdůležitějším okamžiku pomůže a pak ho vezme k sobě. Že ho nedovolí zničit, vypálit, a už vůbec ho nebude posílat zpět.

Donbas důvěřoval Rusku, vkládal do něj své naděje a chtěl se do něj vrátit.


Ale ukázalo se... že Donbas - to je Rusko. A žádné jiné Rusko prostě neexistuje.

Rusko - to je Donbas, Podněstří, Abcházie, Jižní Osetie a ještě k tomu jakási část lidí žijících na území Ruské federace, která si ještě pamatuje, co to vlastně Rusko je.

A jiné Rusko teď není. Rusko zůstalo v naší duši, v naší paměti, v našich dějinách. A na Donbasu.

Ale Ruská federace - to není Rusko. Je to oligarchické státní zřízení na těle naší vlasti - přibližně takové, jaké má i Ukrajina. Takové, které sice nežebrá na rusofobních schodech, ale hrdě obchoduje se svými surovinami. Samozřejmě ve prospěch oligarchů, tloustnoucích na úkor lidu.

Ruská federace - to je stát, který patří buržoazní kleptokracii, jež zničila Sovětský svět, který byl současně i Ruskem, i když silně transformovaným.

Ruská federace - to je komerční projekt na prodej surovin do zahraničí a vyvádění kapitálu získaného prodejem těchto surovin za hranice, tedy komerční projekt stejného typu jako Ukrajina, pouze mnohem silnější, větší, dražší, ziskovější, lépe organizovaný a lépe kontrolovaný.

Proto se také ukázalo, že Donbas se nemá kam vracet.

Rusko, do kterého se chtěl vrátit - to je on sám.

A nebude to Ruská federace, která bude pomáhat Donbasu, aby se vrátil, ale Donbas bude pomáhat Rusku, aby se vrátilo k těm kořenům, na nichž vždy stálo.

Tak takhle to dopadlo. K tomu, aby se Donbas mohl vrátit do Ruska, musí nejprve vzkřísit Rusko.

Má to dokonce jakousi logiku.

Tak se to totiž stává v ruské tradici, že časem zvítězí nejmladší bratr na malinkém hrbatém koníčkovi, kterého na počátku pojmenovali Hlupáček.

 
 
- - -

 

Zdroj: Publizist.ru
Překlad: Stan


 
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

22 komentářů :

 1. Zajímavé a nejspíš vystihuje skutečnost !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano.Vystihuje,ale korektně nejmenuje pachatele a ti jsou,jako všude okolo,např.na Ukrajině i u nás,nikdo jiný než chazaři....i my se dnes přesvědčujeme už snad potisící,že to jsou oni,v té trapné akci zvané "metál pro Bradyho"....

   Smazat
 2. nevím jestli bude donbas ještě někdy součástí ruska, ale vím jistě že ukrajina bude nárazníková zóna v příští světové válce.

  OdpovědětSmazat
 3. 1000let bylo pohraničí v sudetech součást němců a pak němců a někdy čechů s němcena.Nebýt IIWW,tak sudety jsou německyčeské.
  Jenže UKRAJINA je ne ruská,jako Čechy ne germánská

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Melete nesmysly a z historie nevíte nic. Sudety? Tím myslíte české pohraničí? Tam byli Němci pozváni jako národní hosté Přemyslovci. Když ale host zxačně vyhánět své hostitele z jejich vlastního domu, tak to je přes hranu. A to provedli Sudeťáci v r. 1938. Ukrajina byla vždy Rusko, viz Kyjevská Rus, sv. Vladimír atd. atd. Ukrajina i v současnosti je Rusko, jen pár fašistických hovad tvrdí něco jiného. Ale jak se říká, časem se ukáže .... :-D)

   Smazat
  2. Čechy byly součástí Říše. Ne národ, ten nikdy! Ale panovník. Byl pinglemv Rajchu! Tedy druhej po kajzrovi, kerýmu dolejval chlast a proto musel sedět vedle něho u rajchperestolu. Němci neexistovali, byli jen rozní Durynci, Sasíci, Švábové, Braniboři apod. Naši panovníci pozvali tyhle poddané kajzra, terým se taky mohli stát a sem tam stávali (viz Kája a Venca Čtvrtí, že?) k nám a právě ten druhej v zvorce jim v dekrétu kutnohorským připoměl, že (a to je shrnul pod jeden pojem "Němci") tu jsou jen hosty a dolsova uvedl že "pouze národ český je dědicem této země!". Pak dostali po tlamajznách ještě od páně Jena z Trocnova řečeného Źižky. Teprve po Bílý hoře jim narost hřebínek tuze a začli tvrdit že tu jsou doma a že se tu bude mluvit německy! Jejich zpupnost rostla a vyvrcholila v listopadu 1918, kdy si tu mýrnix týrnix vyhlásili svoje provincie a chtěli se připojit k Německu! Na jednu stranu se jim nedivim - páč puč židozednářů v Práglu neměl voporu v právu! Se svou umělou konstrukcí vymyšlenu jistým zednářem Briandem a tvrdící že existuje jakýsi "československý národ" a z Paříže ovládaná stejnojmenná republika je vyjádřením jeho "práva na sebeurčení". Na druhou stranu neměli právo trhat království jehož hranice byly posvěcené i Svatou říší římskou! Měli usilovat o ovládnutí země rozením potomků - voličů! Nikdo by pak nemoh zabránit tomu, aby se ministerským předsedou ČSR stal pan Henlain. A to by pak už nemoh zradit, neměl by důvod! Vymanil by naši zem z protektorátu Frantíků a přived nás k hrdýmu spojenectví s Rejchem! Možná bysme se zúčastnili i Barbaross Jedničky! takhle na nás vyjde až Dvojka ...

   Smazat
  3. Hitler vsemozne podporovany zapadem, hlavne proto ,aby zautocil na SSSR /Rusko/ vsak selhal a ztratil "pratelstvi a podporu a nejak to vsechno zamaskovat ,vrhli se spojenci ze zoufalstvi na pratelstvi se komunistickym SSSR /smrtelnym nepritelem kapitalismu/. Skody zpusobene pak Hitlerem si musi jeho pritelickove pricist sami sobe, coz jsou velmi neochotni , protoze jejich pathologicka chamtivost jim neda klidu. Takze Stalin dostal mnozstvi dalsich statu /1945/ , ktere ale i osvobodil a narody se priklonily k nemu ze vdecnosti a pod vlivem nekonecnych zrad konspirovanych spojenci...Takova je skutecnost. Sudetaci pak meli vse a jeste vice a presto spechali si nabehnout na nacisticke vidle s vidinami nabyti penez, majetku a moci. Ale seredne se zklamali!!! . Hitler totiz NENAVIDEL ZRADCE a odstranil je do armady a na vedlejsi kolej !!! Byli dobry slouzit akorat jako poskokove a udavaci ceskeho naroda.Takova jsou historicka fakta a ta nedaji se pres vsechen jejich rev a kvileni kdy ZMENIT... See you later aligator...

   Smazat
  4. 3:44 - měli se spojit, jak o to usiloval od Rapalla pan Stalin a jeho eurazijská klika vlastenců! A taky jak to velice dobře popsal ve svém dílem Jak se penězoměnci zmocnili vlády nad světem pan Václav Komrska! Zde - http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/2156-je-mu-devadesat-a-cely-zivot-se-pidi-po-pravde-ted-pise-k-cemu-dosel-jak-se-penezomenci-zmocnili-vlady-nad-svetem-dil-ii-.aspx

   Smazat
 4. som z toho volajaký zmetený...

  OdpovědětSmazat
 5. Domnievam, sa že Rusi si ich momentálne vzhľadom na vonkajšie politické dôvody nemôžu pridružiť. O to viac by im to západniari otĺkali o hlavu. Možno neskôr.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Později zcela určitě, čas hraje pro Rusko!

   Smazat
  2. jo casem se to podelany usa imperium rozpadne

   Smazat
  3. Jak s tématem článku souvisí USA imperium?

   Smazat
  4. Anonymní27. října 2016 21:57 usa podporuje ukrajinske fasisty a ti si na to uzemi delaj narok

   Smazat
  5. Snad, až se alespoň většina těch, co si dnes říkají Ukrajinci, probudí. Ale to bude trvat ještě hodně dlouho. Zatím se tam jen stupňuje primitivní nenávist vůči všemu ruskému. A dost možná, že je probudí až apokalypsa, k jejímuž rozběhu sami pomohou. Pak ale asi nebude už koho budit. Q.

   Smazat
 6. Asi to bude pravda.Na dovči s rusy jsem dostal podobné informace. Ti zbohatlíci normální lidi neskutečně okrádají. Sama mafie. Bohužel. :-(

  OdpovědětSmazat
 7. Pro 21:01 Ovšem,byl jsi na dovči s Rusy.Byli to
  ti chudí nebo ti oligarchové?Chudí Rusové na do-
  volenou nemají,stejně jako tady.A ti zbohatlíci
  Ti vyprávěli,jak okrádají chudé.Sesumíruj si to
  v hlavě,než něco napíšeš.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy se asi budete hrozně divit, ale v Rusku (pořád ještě) existuje něco jako střední třída. I když je v "precarious" situaci. Takových Rusů nejspíš na Kypru, v Turecku, Řecku (v tomto pořadí) potkáte hodně. A pokud si chtějí povídat, tak se většinou skutečně dozvíte výše uvedené.

   Ruští zbohatlíci nejezdí do mass-tourism či "lidových" hotelů Turecka, Řecka nebo na Kypr. A když už, tak do resortů, kde se za noc účtuje cca tolik co vy, já nebo ten středostavovský Rus dáte za celou rodinnou dovolenou. Cvrkot je: platí jako kingové a chovají se jak poslední angličtí hooligans. Neměl jsem naštěstí tu čest, ale celkem věřím.

   Na tom nic nemění skutečnost, že dneska většina ruské populace nemá ani na ten Kypr, ale ani na ten Krym.

   VR

   Smazat
 8. Co tomu rekne clovek -opice co vlastni Chelseay az si tohle precte .Co se chudak nalopotil s kamarady v mafii aby pod vedenim Berezovskeho vyvezli temer cely rusky majetek (o Berezovskeho zadal Putin 12x anglii o vydani.Nakonec skoncil jak je u nich zvykem ,udusili ho v koupelne .Nevi se presne kdo, delal pro-Mossad CIA a m15 Neni ale dulezite kdo ,dulezite je ze je v prdeli.Jeste jich ale zbyva hodne

  OdpovědětSmazat
 9. Odpověď na tento článek, lkající nad "nevděkem" Ruska vůči Donbasu, lze najít v Otázkách a odpovědích Pjakina.
  Je přesvědčen, že obě donbaské republiky jsou právním základem pro znovuobnovení Ukrajiny.
  Dosavadní průběh událostí tomu nasvědčuje ....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Budiž, ale pak je třeba taky říct: článek je spíš o Rusku samotném. A Pjakin taky pouští související hlášky o poměrech v Rusku, včetně oligarchů, šestých kolon, Medveděva atd. (přestože tohle dělá tak opatrně, že si říkám, jestli fakt nemá k moci blíž, než se tváří). V jeho pojetí obnova Ukrajiny je obnova Ukrajiny jako součásti ruského prostoru.

   Ale to za prvé předpokládá, že Rusko už samo musí vypadat trochu jinak-musí být vnitřně konsolidované, jinak to neustojí. Zatím pořád není. Sociální smír - "obyčejný" Rus snese hodně, ale nedoporučuje se ho dráždit, a nespravedlností už vůbec. Skandálky elit, vysokých úředníků i zlaté mládeže z poslední doby vypadají načasované. Ale kým. Kontrola "oligarchického" sektoru ekonomiky a jeho vazeb na zahraničí - pokud je něco takového v tom jejich systému vůbec možné. A to samé v bleděmodrém finanční sektor včetně centrální banky. Ten Putin aby se nechal naklonovat.

   A za druhé Halič budou muset pustit, co by s tím bordelem taky dělali. Poláci - račte si posloužit.

   Takže nejspíš fakt to, co už víckrát zaznělo - rozpad Ukrajiny (který může začít i jako "obnova" vycházející z Donbasu) ale Putin tudy asi nepůjde, dokud si nebude myslet, že je připraven na 110% - nebo dokud holt nebude muset.

   Jediné, co je jisté, že bude veselo, a to i v tom našem Višegrádu. Sýrie je proti Ukrajině brnkačka. Samozřejmě při sobeckém pohledu od nás.

   A to celé může být ještě jinak. Petr Kužvart sem dal dva skvělé texty, jejicž leimotivem je Kurdistán a: jiný svět je možný. Lidi, kteří za toto bojovali na Donbasu, jsou mrtví (Mozgovoj, kterého na rozdíl od Motoroly zlikvidovala nejspíš samotná "lidová repubkika"), nebo odstavení od válu. Ale pořád existují. Jaký je, jaký může být vztah mezi těmito nepohodlnými lidmi a Putinovými horko těžko ochočenými oligarchy/byrokraty??

   VR

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.