Reklama

čtvrtek 20. října 2016

„Euro je u konce,“ tvůrce měny říká, že brzy nastane její kolaps, který zničí i EU

Nick Gutteridge
20.10.2016  CFP
 

Euro je tikající časovaná bomba, která brzy vyletí do povětří a zničí celý projekt EU, uvedl tvůrce měny a ekonom Otmar Issing ve svém překvapivém a mimořádném varování.

Vedení EU je nekompetentní, hrozí ekonomická katastrofa

Nick Gutteridge
Issing předpovídá, že bruselský sen o evropském superstátu bude definitivně pohřben mezi troskami rozpadající se jednotné měny.

Uznávaný ekonom zahájil útok proti eurokratům a německé kancléřce Angele Merkelové a obvinil je ze zrady principů eura a demonstrace skandálně nekompetentního vedení. Jeho útok by měl zapůsobit jako ostrý budíček pro evropské představitele, kteří se zavázali k urychlení procesu stále užší integrace poté, co Británie opustí Unii.

Jeho cílem je upozornit svět na hrozící ekonomickou katastrofu, která by s předpokládaným kolapsem eura mohla odstartovat katastrofální řetězec událostí pro finanční instituce po celém světě.

Přední světový ekonom byl obzvláště kousavý vůči Evropské centrální bance (ECB), kterou dříve vedl. Viní ji z toho, že příliš rychle vydala peníze na úpadky bank a zemí.

Zakladatel evropské měny byl stejně divoký také v posuzování Jeana-Clauda Junckera, šéfa komise EU, kterého obvinil ze zrady eura.

Issing říká: „Jednoho dne se domeček z karet zhroutí. Realisticky tak půjdeme od jedné krize ke druhé. Je těžké předpovědět, jak dlouho to bude trvat, ale nemůže to jít donekonečna.“

Kritizuje také komisi a ECB za to, že prosadila přísná pravidla týkající se záchrany eura.

Euro podle Issinga nemá šanci přežít jakoukoliv ekonomickou krizi

Popisuje euro jako projekt na "kluzkém svahu". Issing řekl, že to byla jen kombinace levné ropy, levného eura, kvantitativního uvolňování a méně fiskálních úspor, která zamaskovala jeho obrovské základní slabiny.

Měna je dle jeho názoru v současnosti tak problematická, že nepřežije další globální finanční krizi bez ohledu na to, jak velká bude politická vůle měnu zachránit.

„Pakt o stabilitě a růstu víceméně selhal. Tržní kontrola se chce zbavit zásahů ECB. Neexistuje žádný fiskální kontrolní mechanismus, trží ani politický. To vše může přinést pád měnové unie.“

Issingovo hodnocení situace se shoduje s názorem jeho kolegy, spoluzakladatele eura Jacquese Delorse. Francouzský politik se ve své analýze, kterou vydal minulý měsíc, vyjádřil o euru velmi podobně

Bývalý francouzský prezident a otevřený federalista usoudil, že jedinou možností, jak zachránit skomírající projekt, je účinné ekonomické hospodaření EU pomocí konsolidace půjček.

„Je to nezbytné a naprosto naléhavé. V budoucnu přijde další krize, která otřese Evropou. Nevím, jestli to bude za šest týdnů, šest měsíců nebo šest let. Ale se současným uspořádáním je téměř nemožné, aby euro tuto krizi přežilo,“ nechal se slyšet.

Nicméně, taková možnost vyžaduje změnu německé ústavy, která by v současné politické situaci byla téměř nereálná. Berlín by musel zaplatit převážnou většinu evropských dluhů. A v době, kdy je popularita Angely Merkelové kvůli jejímu zvládání migrační krize na rekordních minimech, tento krok pro ni nepřichází v úvahu.

12 komentářů :

 1. Prorokování finančního kolapsu je častým hobby z funkce uvolněných specialistů.

  OdpovědětSmazat
 2. jo na pad us dollaru jsme byli informovani jiz pred cca 15 lety!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vždyť taky dolar nepadl jen díky neustálému vyvolávání a udržování válek psychopatickými představiteli USA.

   Smazat
 3. Proč varují až teď? Politika ECB je dlouhodobě neslučitelná s rozumným hospodařením a devastaci slabších států museli přece dávno předvídat, minimálně na počátku řecké krize. Sami by měli nést odpovědnost za nedomyšlený a od základu chybný projekt. Pavla

  OdpovědětSmazat
 4. uz aby se ten hnusnej spolek rozpadl rvhp fungovalo nebo prostredky nesly do soukromych kapes ale kapitalisticka napodobenina fungovat nebude viz nase montovna a odbyt 2radeho zbozi

  OdpovědětSmazat
 5. ...je někdo schopen stručně vysvětlit, jak může fungovat měna, která neni podložena žádnou hodnotou
  ...dolar, euro...vždyť je "tisknou"jako hajzlpapír
  ...předem díky

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proto je jedno ze nekteri jedinci maji 5 zamku a 18 jachet a nektere rodiny bydli na hrbitove v opustene hrobce .Cest praci

   Smazat
  2. Euro tisknou jak na běžícím pásu,aby korona zůstala ve stejném kurzu tak provádí intervenci/dávají do oběhu nově tištěné peníze/ tak devalvují jak euro tak i korunu. Apak to prezentují jako růst hospodářství. Pěknej bordel.

   Smazat
 6. Je úplně jedno,jakým způsobem skončí euro a EU.
  Když naši politikáři nechtějí poslouchat národ,
  tak budeme trpně čekat,jak se situace vyvine.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 7. ECB pumpuje do europskeho hospodarstva mesacne 80 miliard euro.Plan bol 60 miliard mesacne v priebehu 2 rokov,ale to nestaci,To su tie peniaze bez podlozenia zlatom,pracou,nicim./tych par euro,ktore mam v budilari,mesacne straca na hodnote/Ten krach len Brusel presuva do buducnosti.Ako hovoria ekonomovia,ten krach pride,lebo nie je mozne platit dlhy dalsimi,este väcsimi dlhmi.CHyba je,ze v mediach sa o tejto teme nediskutuje.Ekonomovia,ktori tuto situaciu kritizuju,sa nedostanu napr.do televiznych diskussii,alebo sa media tymto temam vyhybyju,Zrejme na pokyn zhora.

  OdpovědětSmazat
 8. Ty intervence, co to je ožebračovaní lidí nic jineho.Jo když exportujete, tak se vám daří, ale na úkor zbytku lidí ve státě.Zkurvence Sigra bych to nechal zaplatit.

  OdpovědětSmazat
 9. Klid Deutschlandshaft pod vedením Makrely to zvládne.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.