Reklama

čtvrtek 20. října 2016

Filipínský prezident během čínské návštěvy oznamuje odtržení od USA po 65 letech a vytyčil nový kurz

20. 10. 2016  AC 24
Je čas říci Spojeným státům ‚sbohem‘, řekl během návštěvy Číny filipínský prezident R
odrigo Duterte, kde spolu s prezidentem Xi Jinnpingem vnáší tání do v poslední době zamrzlých vztahů těchto zemí pomocí celé záplavy bilaterálních dohod, zatímco Wahingtonu teď začíná být ignorován. Duterte ve středu promlouval k tisku před začátkem rozhovorů s Xim. Je jen málo informací o tom, co bude následovat ve čtvrtek, ale Duterteho konference proběhla v souběhu s rozhovory o bezprecedentních dohodách, které se podepisují, zvláště pak o udělení práva Filipínám využívat území Scarbourogh Shoal – ve sporné na zdroje bohaté části Jihočínského moře.

Buřič Duterte se už od nástupu k moci koncem června pomalu odvrací od Washingtonu. Ty série roztržek a vyhrocených poznámek nakonec vyústily tím, že slíbil všechno vylepšit nápravou vztahů se svým historickým rivalem s Čínou.

„Tvůj pobyt v mé zemi byl jen pro tvůj vlastní prospěch. Takže nastal čas říci sbohem můj příteli,“ řekl Duterte členům komunity filipínských krajanů, která mu naslouchala při audienci v Pekingu. Samozřejmě mluvil o vojenské přítomnosti, které se Washington těšil na četných filipínských základnách – proti nimž se během září obzvlášť hlasitě vyjadřoval.

„Už žádné americké vměšování. Žádná americká cvičení. K čemu to?“ řekl posluchačům.

„Už nikdy do Ameriky nepojedu. Jen by mě tam uráželi,“ dodal, než provedl něco, o čem si političtí analytici myslí, že by to žádný světový vůdce nikdy neudělal, natožpak dvakrát: nazval amerického prezidenta Baracka Obamu zase „zkurvysynem“.

Vztahy mezi USA a Filipínami jsou ve spirále smrti už od té doby, kdy Obamova administrativa začala projevovat obavy z Duterteho taktiky boje proti drogové zločinnosti. Manile se nelíbil washingtonský postoj ani trochu a Duterte vydal série ostrých poznámek varujících Obamu, aby se držel opodál a přestal Filipínám diktovat politiku.


Od té doby si užívá politických a ekonomických výhod vztahů s Čínou.

„To, co nás odtrhávalo od Číny, nebylo naším vlastním výtvorem. A já vytyčím nový kurz,“ řekl podle citace PhilStar filipínský vůdce.

Očekává se, že tyto dvě země podepíší přes dva tucty dohod včetně výše zmíněné koncese pro Jihočínské moře – což je pro Čínu ohromný krok, když byla nejdříve tváří v tvář výnosu Haagského tribunálu z července k jakémukoliv ústupku zdráhavá, neboť ten rozsudek diktoval, že si nikdo nemůže dělat na tato území výhradní nárok.

Pro Manilu s nedostatkem peněz jde hlavně o dohodnuté infrastruktury. Došlo rovněž i k dohodám o energetice a komunikacích včetně úvěru 3 miliard $ od Bank of China, jak podle citací Bloomberg v Pekingu uvedl ministr obchodu Ramon Lopez.

„Nikdy o to nebudu prosit, ale když mi to nabídnou a když se mě zeptají, potřebujte tuto pomoc? Pak samozřejmě, jsme velice chudí,“ potvrdil Duterte. „Potřebujete tuto železnici? Ano, pane. A jestli nám může poskytnout měkký úvěr, dejte nám tak nějak 20 let splácení.“

K tomuto odtržení od USA dochází po 65 letech blízkého partnerství. Rozšiřování americké přítomnosti v Asii prostřednictvím Filipín bylo jedním z pilířů Obamovy regionální politiky spolu s udržováním vojsk na Okinawě v Japonsku.

Duterte ve středu vysvětloval, že partnerství s Čínou nezahrnuje plnou vojenskou spolupráci nebo třeba společný průzkum energetických surovin v Jihočínském moři, kde má Peking v současnosti většinový podíl.

Schůzka mezi Dutertem a Xim by se neměla moc točit kolem tamních teritoriálních sporů. Řekl Duterte před čtvrteční schůzkou. Ale kdyby dohoda o Scarbourogh Shoal nebyla k ničemu jinému, tak Čína tím bývalého rivala obrátila na svého regionálního spojence.

38 komentářů :

 1. ano tak to je dobre vztahy se sousedy naco jim je usa za oceanem jen at se imperium hrouti

  OdpovědětSmazat
 2. exempla trahunt... kdo bude ted na řadě? GP už to začíná řídit z nového působiště jaxe zdá.

  OdpovědětSmazat
 3. Proslýchá se, že dalajlámu slíbil dokonce namístě zastřelit, kdyby přicestoval na Filipíny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud vím,toho Dudludlu nebo jak se jmenuje,tak toho sexuálně zneužíval jeho kněz,když byl ještě malý.

   Smazat
  2. Duterte,tak se jmenuje.

   Smazat
  3. He he he,zrovna před chvílí jsem si na něho vzpomněl.

   Smazat
  4. 22:33-a čemu se divíte? Síle mocnějšího(kněze). Až budete znásilněn Araby, pochopíte(pozdě) "Dudlo".

   Smazat
  5. 22.30 To sis spletl s Obamou a jeho pritelem z Chicaga !!

   Smazat
  6. Proč bych měl být znásilněn Araby ,Dudlo?

   Smazat
  7. 22:59- já věděl, že je to na Vás moc složité myšlení. Znásilnění(muže, ženy) je pro Vás jen využití moci, prostě "normálka". Frustrace se týká přece jen: nemajetných, výše uvedených a všech ponížených. Budete hodně trpět než umřete, je-li Bůh. Pokud není, budu se ho snažit nahradit.

   Smazat
  8. Vůbec nevím o čem tu žvaníte a vůbec nevím jak jste ke svým výplachům dospěl,kolego,pokud se pak i budete snažit abych hodně trpěl,myslím,že hodně a moc nepříjemně narazíte.

   Smazat
 4. Nejhorsi na tom ovsem je ze si podepsal rozsudek smrti.
  Hodne o tom vypravi na interviev vdova po byvalem zabijakovi z CIA ,jak se to praktikuje a dela a kdo veli na min.zahranici .Take zminka o buzerantovi Kissingerovi Hansovi jak jezdil rad radit do oblasti neb mel rad kluciky ze zeme kde vladl Pol Pot.

  OdpovědětSmazat
 5. Bravo. Tak jsem si vzpomněl na ... "Kuba si, Yankee no, svět už neprodá svou kůži lacino, Yankee no, Kuba si, ať se blýská na časy".... No, blýská se, blýská. Až moc. Ale i Američanům svítá na lepší budoucnost. Zatím jim musely jejich mocenské a politické složky nepřátele vymýšlet, protože Amerika nemůže bez nepřítele - byť i fiktivního - existovat. Vymyslili "teroristy" aby mohli realizovat takzvané teroristické útoky a začít mydlit, mlátit a ničit celou řadu zemí, a pobíjet jejich civilní obyvatelstvo - asi je to nějak baví, nebo co. A z toho pak se "narodil" i jakýsi "Islámský stát", což není nic jiného, než smečky zabijáků a hrdlořezů, najatých na různé rozvraty, a členové těchto smeček mají návrat do svých zemí původu nežádoucí, protože už nejsou použitelní pro nic jiného, než k zabíjení. Naprosto zvrhlá individua. A ty bylo třeba někam systemizovat, a protože mají ještě jen jednu možnost, a to být mrtví - konečně je spojenými silami pobijí. A na nějakou dobu bude vystaráno. Klasické,odporné pokrytectví. Když jsem viděl snímek Libyjského prezidenta Muammara Kaddafího na společné večeři s americkými politiky v době jeho slávy, kdy ho vynášeli do nebe - a uvědomil jsem si, jak hovadsky ho nechali umučit, skutečně jsem se poblil. Jak je ta politika prašivé svinstvo, Amíci, i jejich prašiví přicmrndávači. Nestydí se útočit na své politické oblíbence. Hnus. No a teď mají po starostech - už si nemusejí své nepřátele vymýšlet, už nejsou fiktivní. Jsou skuteční. Už je nenávidí normální a slušní lidé v celém světě. Porovnat politiku a poměry v Rusku, Číně, a v dalších rozumných státech s politikou USA - je porovnávání neporovnatelného. USA je politická militantní, a hegemonistická špína. K tomu poznatku dojde prostě každý. Uvidíme, co bude dál, a jestli se Trumpovi ( nebo komu) podaří USA očistit a vymanit z těch sraček, aby z nich zase byla důvěryhodná země, která neporušuje smlouvy, a chová se v rámci okolního světa standartně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:43-je radost číst Vaše "komenty". Nejen pro logiku a (i mou) životní zkušenost. Také pro inteligentní "novinařinu".

   Smazat
  2. Díky.Ano, musím se odhalit. Skutečně jsem novinář, ale píšu eseje nebo fejetony. Ne komentáře, protože nejsem dost korektní. Vlastně nejsem korektní vůbec. A na diskuzích korektní nemusím být - zatím. V podstatě je všechno vždycky "zatím". Nevíme dne ani hodiny, a změny jsou v dnešní době velice rychlé. Taková ta noblesní doba devatenáctého století, kdy čas klasicky plynul bez větších výkyvů, a každý mohl na sobě pracovat podle toho, čeho chtěl dosáhnout, už je bohužel neodvratně pryč. Dnes lze na sobě pracovat s tím, že třeba už zítra se budu přepracovávat na něco jiného, a pozítří zas jinak? K jednomu ještě "jedlému" protože starému TV seriálu (myslím že s názvem "Sanitka") je doprovodná píseň s příznačnými slovy ... "můj čas, je pouhopouhé prozatím".... A tak to i je. I čas nás všech, čas zákonů, čas vlád, historie, všeho. A v souladu s tím se má žít. Vzrušovat se nad publicistikou? Nad články? Dnes tak a zítra naopak? Chtěl bych se dožít světového míru a vždycky si vybavím z dřívějška, jak se maloval takový ten Globus, kolem něhož stály a držely se za ruce dětičky -dítě bílé, černé, žluté, ...a nad tím byl nápis..Mír - Mir -Paix - ... a tak si říkám, že možná ty dětičky se jednou budou opravdu držet za ruce, bílé s černouškem, číňánkem, a dalšími, a budou se usmívat, ale která generace to bude?

   Smazat
  3. Půlnoční: hodně Vám rozumím, doba je opravdu vyvrácená z kořenů. O to více jsou důležité "majáky". Ne ty lidské, taky sním o míru mezi etniky, každý na svém "písečku" ale důležitý je mír politický mezi "mocnými" a na ty jsme zatím krátcí. Máte-li návod, sem s ním!

   Smazat
  4. Všechno má svoji příčinu, neboli jak se říká v matematice, svůj jmenovatel. Tou příčinou všeho zla na světě je zisk. Zisk z výroby zbraní. Ty se budou vyrábět tehdy, když budou existovat válečné konflikty a tedy logicky nebýt válečných konfliktů a válek, nebyla by výroba zbraní a zisk z této výroby. Je to takové perpetumobile využívající rozpory jednotlivých států, národností, státních režimů, ideologii. Není bez zajímavosti, že v USA existují soukromé společnosti financované zbrojním průmyslem, které projektují války. Zkoumají nálady obyvatelstva v jednotlivých zemích, jejich mentalitu, jejich vztahy se sousedním zeměmi a národy s cílem využít rozpory k vytvoření podmínek rozpoutání války mezi nimi. Výsledky práce těchto společnosti pak využívá zbrojní průmyslu USA přes své lidi v kongresu a vládě USA. Jeden praktický důkaz: Události na Ukrajině, není nic jiného než využití odvěkých rozporů části ukrajinských nacionalistů proti Moskvě. K tomu se využívá v historii se odehrávající rozpory mezi Polskem a Ruskem. Z dnešního hlediska by všichni obyvatelé těchto státu se mohli prakticky vykašlat na to co se dělo před sto lety. Všichni přeci chtějí se mít dobře a kdyby zasedli ke kulatému stolu a řekli si, jak budou mezi sebou spolupracovat, aby to bylo výhodné pro všechny, mohli by naplnit cíl, jak se mít lépe. Nesměl by tady být, ale někdo jako USA se svými projekty zbrojního průmyslu, jak rozeštvávat národy proti sobě, který investoval pět miliard na rozeštvání konfliktu pod názvem Majdan 2014 a následné všechny události. Pokud by někdo vymyslel, jak zpeněžit mír a jak mít z míru zisky, které by šly do kapes těch, kteří ovládají zbrojní průmysl v USA, byl by ve světě klid a vynálezce by měl dostat světové ocenění za záchranu lidstva.

   Smazat
 6. Vcera jsem cetl odtajnene documenty z Anglie o Churchillovi jaky to byl intrican a zlocinec .Planoval utok na ruske jednotky v Nemecku jiz v r.1945 (v lete po valce) za pouziti 100 000 zajatych nemeckych vojaku .Plan mu neprosel ale hodne osvetluje nenavist vuci Nemcum od zacatku a take situaci kolem Hesse emisare Hitlera na smir s Anglii .Vse je lez vyrabena v Tel Avivu.Take je znamo z dokumentu ze diky jemu prislo o zivot ve valce s Tureckem 40 000 vojaku a musel opustit admiralitu .Do politiky se vratil,az kdyz zjistili ze Chamberlain je asi mimo,neco jako Reagan ve druhem obdobi presidentovani (dementia)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemáte prosim na ty dokumenty nějaký odkaz?Diky J.B.

   Smazat
  2. Bohuzel nemohu ,v zaplave cteni na internetu nemam prehled ,schovavam si jen videa a filmy ktere predpokladam ze utube neb censura vymaze

   Smazat
  3. Dobře nevadí budu hledat.Diky.

   Smazat
 7. Naivní hlupáček prodává svoji zemi Číňanům. Myslí si asi, že mu na Filipínách budou něco budovat jen tak pro jeho černé oči.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A proč by svou zem prodával? Vybral si Čínu ke spolupráci, a vybral si dobře. A na jistotu, že Čína nebude Filipíny uměle zadlužovat, počítat si lichvářské úroky, a potom vydírat. Že nebude dodržovat smlouvy, případně ho časem zradí, a zinscenuje nějaké povstání "lidu" či co. Myslíte, že Filipínský prezident neumí číst? Co si myslíte o vzájemné spolupráci třeba sousedů - ono je to dnes nemožné? Každý musí být jen vychcaný a porušovat smlouvy, kdy se mu zachce? Vyděračský? Ultimativní? To by pak byla veškerá spolupráce vyloučená. Vy rozumíte jen prodeji? U zemí, jako jsou Filipíny, to bez spolupráce se silnějšími, ekonomicky vyspělými státy, jako je například Čína, nejde. S kým byste spolupracoval vy - s jú es ej? No - tak to jo. To byste byl chytráček.

   Smazat
  2. Jasně že bych spolupracoval s USA. Ti totiž u nás skutečně investují a přinášejí vysoce kvalifikovaná pracovní místa.

   http://ekonomika.idnes.cz/ge-aviation-postavi-v-cesku-centralu-na-letecke-motory-p1q-/ekonomika.aspx?c=A161019_170433_ekonomika_suj

   Kdežto Číňani se přes velkohubé Zemanovi sliby zmohli akorát na nákup Slavie a postavení tragéda Tvrdíka do jejího čela.

   Dovoz z Číny 10x převyšuje náš vývoz tam a momentálně se chystají na likvidaci našich železáren.

   A dodržování smluv Číňany? Sorry pane ale jste evidentně dement který netuší která bije.
   Ale hlavně že jste Anti-ami.

   Smazat
  3. 0:26 Že jsem tak smělý, jaké "naše železárny" se Čína chystá likvidovat? Myslíte Třinecké železárny, patřící Slovákům, nebo Vítkovické železárny, ze kterých je muzeum? Nabo snad myslíte bývalou Novou Huť, která pod názvem ArcelorMittal patří Indům? Opravdu bych rád věděl, jakou "naší" železárnu nám Číňané můžou zlikvidovat.

   Smazat
  4. 1:42

   Jaké jsou "naše železárny" poznáš až budou desetitisíce lidí na Ostravsku na dlažbě, hňupe.
   http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1784147-hrozi-ztrata-15-000-pracovnich-mist-hute-a-zelezarny-se-obavaji-ciny

   Smazat
  5. http://moravskoslezsky.denik.cz/podnikani/masivni-dovozy-levne-cinske-oceli-jsou-hrozbou-varuji-zastupci-huti-i-odbory-20160922.html

   Smazat
  6. Jde o POLDI Kladno !!!!

   Smazat
  7. 9:09 Ty desetitisíce lidí na dlažbě na Ostravsku se už objevili po privatizacích. Protestovaly proti tomu sdělovadla? Proč najednou taková starost o nezaměstnané? Všechno přece nejlíp řídí neviditelná ruka trhu. Na levné oceli vyděláme všichni, jako na levném zboží z USA po zavedení TTIP a levných potravinách z EU - to je přece ten "pravý" názor. O naše zemědělce starost nemáte? Rozumím, vám prostě není hloupé používat pro stejné věci různá stanoviska....

   Smazat
 8. 0:26 to jako nemáme trvale udržovat možnost vybírat si, případ od případu, partnery? Nechat si je někým, podle jeho zájmů, určovat? Dement, slouho?

  OdpovědětSmazat
 9. 23:34
  No tak o tom a ještě jiných věcech psal (např. jak muselo Československo platit VB za účast našich vojáků ve válce) už dávno David Irving v knize Churchillova válka. Bohužel v češtině nevyšla, to by naši řiťolezci nerozdejchali, protože skvělý David Irving je onálepkován jako "popírač" a v Rakousku ho dokonce poslali do vězení. Napsal i jiné, skvělé, dokumenty. Některé jeho knihy ale v češtině vyšly. Zde je odkaz.
  https://www.amazon.com/Churchills-War-David-Irving/dp/0380763141/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1477028500&sr=1-1&keywords=david+irving+churchill%27s+war

  OdpovědětSmazat
 10. 1:42 Pán ekonomický mág má asi na mysli železárenský gigant Železárny a slévárny v Mníšku pod Brdy :-)-:)

  OdpovědětSmazat
 11. Zdá se , že se plní Sybilina věštba, že Čechům bude nejhůře, až žluté plemeno bude v Praze. Zdá se , že ne Rusko , ne USA, ale Čína bude hegemonem. Pro Ameriku může být přes všechny výhrady lepší prezident Trump , který slibuje, že změní kurz zahraniční politiky. Ale díky mediální kampani a tuposti většiny Američanů, kteří dokáží zasvěceně mluvit o Hamburgerech , Coca-Cole max. tak o Pop-cornu a o ničem jiném, prezidentkou se stane Hillary - přece po černochovi musí opět přepsat historii tím, že zvolí ženu. A vše půjde jako dosud.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní21. října 2016 9:13
   Čínská hegemonie ohrožuje celý euroasijský kontinent. Překotný čínský růst, spustila americká ekonomická elita. Přenesla výrobu do Číny a spolu s Čínou profitovala na rozdílném ekonomickém postavení čínských zaměstnanců a amerických zaměstnanců. Takže ekonomickými vítězi jsou Čína a americký (světový) velkokapitál. Prohrála zdecimovaná střední třída a silně zadlužený stát. Nejenom v USA, ale ve většině západních států, kde byla prosperita závislá na investicích onoho světového velkokapitálu.
   Řešením je ekonomická a vojenská spolupráce Evropy s Ruskem a Indií. Nepodporovat čínský ekonomický růst, ale zaměřit se na vlastní. K tomu je třeba se vymanit z vlivu USA a navázat normální vztahy s Ruskem.
   Čím později k tomu dospějeme, tím bude naše obnova náročnější a bolestivější. Možná bude i neproveditelná, pokud nás do té doby EU zavalí muslimáky a nesmyslně zadluží. P.K.

   Smazat
  2. 9:13 Sybilo, ty Žlutý už tu jsou a nejen v Praze..
   ..jsou to NAŠÍ Viet-ňamci !

   Smazat
 12. Tomu se poví odvaha"Americká provincie Filipíny se jde odtrhnout od USA,jen tak dál".Falmer.

  OdpovědětSmazat
 13. 22,43 Bravo je vidět že jste profesionál. Správný postřeh o Ukrajině a Polsku. Polák se jednou rukou modlí a druhou krade a to jsem svým přesvědčením slovan.

  OdpovědětSmazat
 14. První reprezentant Filipín, který pochopil, že jeho zem je v Asii.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.