Reklama

úterý 11. října 2016

Global Times: Zatímco v USA běží volby, Rusko se vrátí do Vietnamu a na Kubu


11. 10. 2016    zdroj
Obnovení ruských vojenských základen ve Vietnamu a na Kubě, jehož možnost Moskva nedávno oznámila, je velmi smělý a efektivní krok, píše čínský politolog Ma Jao v Global Times. Podle experta si Rusko zdařile vybralo dobu a, zatímco jsou USA zaneprázdněny volbami nového prezidenta, bude se moci nerušeně usadit na jejich "zadním dvorku" a hodit rukavici americké hegemonii na moři.Kdysi bylo řečeno, že celá historie lidstva je historie protistání velryby a slona. Podíváte-li se na tuto metaforu z hlediska současné geopolitické situace, je zřejmé, že nejmocnější země na moři (USA) a největší země co do velikosti (Rusko) jsou ztělesněním těchto dvou zvířat, soudí čínský politolog Ma Yao na stránkách Global Times.

A v poslední době se tato konfrontace opět zhoršila. 7. října náměstek ministra obrany Ruska Nikolaj Pankov oznámil, že Moskva hodlá obnovit vojenské základny na Kubě a ve Vietnamu a také dlouhodobě rozmístit své vojáky v Sýrii.

Jak list připomíná, v roce 2002 bylo Rusko nuceno z ekonomických důvodů snížit svou vojenskou přítomnost v zahraničí a zavřít vojenskou základnu v Cam Ranh Bay ve Vietnamu a vyzvědnou v kubánském městě Lourdes. Podle ruských úřadů to bylo gesto dobré vůle, které za celé ty roky nebyl schopen Západ ocenit. Nyní budou podle Pankova tato rozhodnutí přezkoumána.

Jak Global Times soudí, Moskva má tím v úmyslu rozšířit svůj vojenský vliv. Tak se přece chová Washington, který se nachází na západní polokouli, ale má k dispozici opěrné body v Japonsku, Jižní Koreji a na mnoha dalších místech východní polokoule, čímž má možnost zasahovat do kterýchkoli událostí, které probíhají v cizím regionu. Pokud Rusko také získá zahraniční vojenské základny, bude moci posílit a rozšířit svůj vliv a vojenský potenciál.

Kromě toho zasadí Moskva tímto rozhodnutím geopolitický odvetný úder Washingtonu. Stojí za to věnovat pozornost zemím, které si Rusko vybralo pro své vojenské základny, Kubě a Vietnamu. Kuba se nachází v těsné blízkosti Spojených států, vždyť Karibské moře je téměř "zadní dvorek" tohoto státu.

Připomeňme si Ukrajinu, Gruzii a i Blízký východ - právě USA se jako první přiblížily těsně k ruským hranicím a provokovaly Kreml k odvetným opatřením. Ale tentokrát se samotné Rusko může "obrácením stolu směrem k nepříteli" ocitnout na prahu USA.

V případě Vietnamu je třeba připomenout, že dnes vystupují USA v rovině geopolitiky jako "hegemon" a kontrolují obrovské množství mořských tras. Jihočínské moře je důležitým strategickým uzlem, kterým prochází cesta z Tichého oceánu do Indického oceánu. A pokud se Rusko usadí ve Vietnamu, ani nebude muset nic dělat - už jen svou přítomností bude představovat hrozbu pro americkou námořní nadvládu, tvrdí expert.

Moskva si navíc zvolila velmi příhodný okamžik pro ohlášení svých úmyslů. V Americe jsou nyní v plném proudu volby, do vypršení období prezidenta Obamy zůstávají poslední dny. Takže teď nikdo nestihne nijak zareagovat - mohou jen tiše sledovat, jak Rusko dělá to, co potřebuje. Podle Ma Yao se Moskva chová odhodlaně a to přináší dobré ovoce, můžeme říci, že se jí daří "vítězit malými silami". Pokud se však podíváme na dlouhodobý horizont a vycházíme ze síly, kterou Rusko disponuje, je účelnost roztažení "první linie" tak mocná a to, jak to odpovídá národním zájmům země, je velmi důležitá strategická otázkou, jež vyžaduje pečlivé prostudování.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

22 komentářů :

 1. To je fakt zajímavé,jak je to napsané,já se tady skutečně učím. Super. Fakt dobrý.

  OdpovědětSmazat
 2. Ruská základna na Kubě by byla chyba pro Rusko i pro Čínu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mně se nejvíc líbil ten čtvrtý odstavec,který zároveň sděluje,že Rusko bylo z ekonomických důvodů nuceno zrušit ty dvě vojenské základny a že podle ruských úřadů to bylo gesto dobré vůle.

   Smazat
  2. ... které za celé ty roky Západ nebyl schopen ocenit. Sorry, přerušil mi to psaní spontánní smích.

   Smazat
  3. Ale veď to je všeobecne využívaná formulácia. Prečo ten smiech. Sleduj aj formulácie USA a smej sa.

   Smazat
 3. Kuba i Rusko jsou nuzaci s dirami na prdelich, kteri si nic takoveho nemuzou dovolit.
  Ale preju vam komunisti hezke sny. :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. lepsi komunisti nez ty tvoji fasisti

   Smazat
  2. Na to se dá jen říci, že jako idiot ani o svém postižení nemůžeš vědět ! Američanům z ruské základny na Kubě prasknou žilky a tak budou litovat, že se vecpali do Polska a do Rumunska , neboť tím ti idioti porušili ujednání z Jalty !!

   Smazat
  3. To se dá udělat lacino. Ale já bych to tam nedělal. Lepší tu základnu zbudovat v Mexiku a na Hokkaidu, ne? Koneckonců JOG - tedy židovláda USA furt panu Stalinovi dlužej tu okupační zónu tam, tak davaj, davaj!

   Smazat
  4. Problém je v tom, že jsou komunisti v Rusku v opozici a ve volbách dostali na pr*el podobně jako ti naši. Myslím, že moc hezké sny nemají.
   Co se týče těch nuzáků, tak ti mají ohromnou na suroviny bohatou zemi a téměř žádný dluh. Byl bych s tím hodnocením opatrnější.

   Smazat
  5. ??? co má současné Rusko společného s komunismem? Přijde mi, že politbyro se přestěhovalo spíše do Brusele

   Smazat
  6. Jaké „komunisty“máte na mysli?
   Ty, kteří už v Rusku nejsou nebo ty, kteří na Kubě mají vlastní, specifickou verzi socialismu?
   Pokud by „nejbohatší“ země světa splatila své dluhy, tak by měla „holý zadek“ bez kalhot.
   Ještě k A z 11.10.-23.06h:
   Nějak se Vám to všechno motá dohromady,komouši, náckové,Orbán a Oč-oláni...
   Co že je ten paradox? Nácek Trump?
   Pavel p

   Smazat
  7. 0:19 - jen objasňuji možné Pepkovy duševní pochody a konstatuju že maj reálněj základ! /Páč nedělejme si iluze - tady to řídí estébáci jako Venca Dvořáků a jiný mazací cenzorský špíny a hovada co nás dusili za minulýho režimu jak brambory v papiňáku! A když tahle pakáž vyzdvihuje fašouny jako Trumpa - to už můžou rovnou sem mrdnout článek oslvaující Trujilla, Somozu, Suharta, Pinocheta nebo Marcose:)) A plukovníka Papadopulose:)) Stačí jim totiž že si takový nějaký fašoun podá pracku s Putlerem a stane se svatým!:))

   Smazat
  8. To je tá najsprávnejšia odpoveď. Nech sa škrabú USáci v riti.

   Smazat
  9. Ale ten pán anonym jmenoval všechny gaunery ve službách USA, nějak se do toho zamotal matla.

   Smazat
 4. Se znalostí počtu základen na cizích územích mají Američané asi dost problém:
  http://svobodnenoviny.eu/kolik-maji-spojene-staty-ve-svete-vojenskych-zakladen-vysledek-by-asi-kazdeho-sokoval/
  Rusům takový problém zatím hodně zdaleka nehrozí. Proto, pokud o to požádají, jim nabídnu pronájem půlky své zahrady. Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bylo by zajímavé kdyby mělo Rusko pronajaté pozemky pro svou základnu uprostřed eu. Možná by si ta plechová kavalerie, co se u nás beztrestně prohání po dálnicích a neplatí mýto, dala odchod.

   Smazat
  2. Modří soudruzi kontrují.

   Smazat
 5. někteří píší ,velká chyba Ruska číny,hazlíci amící,je to správné,je to názor a každý názor je potřeba zvážit.Co je na tom úplně jasné je - fizykální zákon že AKCE vyvolává reakci platí vždy a všude.To nezmění jak Amík tak Rus,jenom budeme čumět.

  OdpovědětSmazat
 6. • 200 let terorismu USA:
  www.napalete.sk/sokujuce-fakty-o-usa-naozaj-su-pre-nas-vzorom
  www.olser.cz/9947/200-let
  • agresia USA:
  www.panobcan.sk/agresia-usa-zlociny-a-vyvrazdovanie-narodov-zoznam-z-ktoreho-vam-moze-byt-aj-spatne
  http://skrytapravda.cz/domaci/97-general-sedivy-asi-trpi-amnezii-tvrdi-ze-rusove-hraji-hru-ktera-zacina-byt-velmi-nebezpecna-nevi-ze-proti-dvema-zakladnam-ruska-v-zahranici-stoji-109-zakladen-usa-v-japonsku-dalsi-stovky-v-evrope-a-85-v-jizni-koreji
  • http://svobodnenoviny.eu/tajne-dokumenty-odhaluji-krvavou-historii-cia
  • http://narodnidemokracie.cz/a-dost-je-nejvyssi-cas-zastavit-rozpinavost-usa-a-nato-v-ceske-republice

  OdpovědětSmazat
 7. .....brzy se dočkáme stavu, kdy věřitelé USA budou požadovat vrácení dluhu a úroky...

  pak jim bude schopen pomoci toliko náš Kalousek..., ale to to s USA nedobře dopadne!

  OdpovědětSmazat
 8. Tešil by som sa zo spomínaného vymáhania dlhu, no oni to nie sú ani schopní a ani ochotní splatiť. Akurát im to pošramotí ešte viac ich povesť. Ktovie kedy s tým vyrukuje Čína?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.