Reklama

pátek 28. října 2016

Handelsblatt: Drážďanská symfonie a turecký Erdogan aneb Spolkové ministerstvo zahraničí cenzuruje vážnou muziku

28.10.2016 Handelsblat a Střípky za světa

Turecko, jak známo, „přistupuje“ k Evropské unii. Už dlouhé roky. Poslední z testů, v pořadí, jak je na tom s „evropskými hodnotami“, podstoupila Drážďanská symfonie. Galakoncert v Istanbulu nakonec skrečovala sama německá diplomacie.


Epizoda to byla docela frapantní. Drážďanští symfonici chtěli předvést kus, nazvaný Aghet aneb Genocida na Arménech. A to přímo prezidentu Erdoganovi a na německém konzulátu v turecké metropoli.

To dílko je o brutálním masakru, jejž se na Arménech dopustila Otomanská říše. Souzní tak s nedávnou rezolucí Spolkového sněmu, která tu hrůzu před sto lety odsoudila. Skončilo to lakonickým oznámením berlínské centrály, že „prostory generálního konzulátu v Istanbulu nebudou 13. listopadu k dispozici“.

Spor se vyhrotil v momentě, kdy byl na koncert pozván sám Recep Tayyip Erdogan, premiér Binali Yildirim, ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu a ministr kultury Nabi Avci. Vedení německé diplomacie si obratem umylo ruce: „Pozvání na akci proběhlo bez účasti ministerstva zahraničí.“

Ankara se proti označení masakru za genocidu vehementně brání. K těžké roztržce s Berlínem vedla už zmíněná rezoluce Spolkového sněmu z letošního června. masakru jako genocidy. Proponovaný koncert by ji vyhrotil ještě víc. Turecké úřady proti projektu, podporovanému EU a německým ministerstvem zahraničí, brojí již měsíce.

Aghet měl přitom v Istanbulu uveden v mírnějším provedení, než obvykle. Na galapředstavení mělo dojít i k založení Společnosti arménsko–turecko–německého přátelství. Berlín oznámil, že se představení odsouvá, nový termín však nezveřejnil dodnes. Mozaiku doplňují média přímo z Ankary: Turecko kvůli kvůli Aghet nedávno jednostranně vypověděla celý kulturní program EU.

Rezoluce Spolkového sněmu vyvolala i další reakce. Ankara zprvu odmítla vydat povolení i delegaci bundeswehru, mající navštívit leteckou základnu Incirlik. A vydala ji až poté, co spolková vláda prohlásila zmíněnou parlamentní rezoluci za „nezávaznou“. Teprve pak směli Incirlik navštívit i členové výboru pro obranu Spolkového sněmu. Jeden z nich, zahraničněpolitický mluvčí parlamentní frakce Die Linke Jan van Aken, však na povolení turecké vlády čeká již dva týdny.

Drážďanští symfonici si to mezitím kompenzují jinde. V prvé polovině listopadu uvedou Aghet v Bělehradě i arménském hlavním městě Jerevan.

3 komentáře :

  1. tak to je historii nejde zamlcet tim ze sebude lhat a stare krivdy se nezapominaj

    OdpovědětVymazat
  2. Jen by mě zajímalo jak by to vypadalo kdyby třeba Česká filharmonie zahrála skladbu "Obsazení sudet", nebo třeba skladbu "Osvětim" či třeba skladbu o vyvraždění indiánů v Severní americe.... Mia

    OdpovědětVymazat
  3. To si raději Němci nechají zahrát symfonickou báseň "Alahu, akbar" se sborem pravých muezínů

    OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.