Reklama

středa 26. října 2016

Hodlá NATO chránit teroristy ze vzduchu? O vážnosti situace svědčí alianční AWACS nad bojištěm. Bude sledovat ruská letadla

Napsal/přeložil: Geo
26.10.2016   Eurasia 24
Z Bruselu přišla v úterý 25. října další zpráva, která může těšit militanty v Sýrii: nad „oblasti bojů s islamisty“ poprvé zamířil alianční letoun radarového systému AWACS. Není však určen k průzkumu pozemního bojiště, ale ke kontrole vzdušného prostoru, jenž už za několik dní „zahustí“ početná skupina ruských bojových letadel.

Vyslání aliančního AWACSu nad „oblast bojů“ přiznal domnělý šéf NATO Jens Stoltenberg. Prostřednictvím „světových agentur“ podotkl, že „NATO nyní poskytuje přímou podporu tak, aby koalice měla lepší přehled.“

Aniž by toto vágní konstatování obsahovalo upřesnění, komu je „přímá podpora“ určena a k čemu má koalici „sloužit lepší přehled“, odpovědi na tyto nejasnosti může dát samo určení letounů AWACS. Název znamená zkratku slov Airborne (Early) Warning and Control Systém, v překladu vzdušný systém (včasného) varování a řízení.

Zatímco Spojené státy disponují řadou vzdušných prostředků řízení a velení pro pozemní bojiště, zvláště E-8 Joint STARS, přítomnost AWACSu nad „oblastí bojů“ značí něco jiného. A to je „zašifrováno“ v dalších čerstvých Stoltenbergových prohlášeních na adresu Ruska a jeho stupňování boje proti militantům:

„Máme obavy, že (ruská) skupina s letadlovou lodí bude moci sloužit jako platforma k posílení útoků na civilisty.“ Domnělý šéf NATO současně vyzval Rusko, aby zastavilo letecké údery na Aleppo a „zasadilo se o prosazení příměří“.

Spojené státy se nasazením AWACSu především snaží Rusko zastrašit. Otázkou zůstává, kam budou američtí generálové schopni zajít a zda budou i při posílené ruské přítomnosti ochotni zopakovat nedávný úder proti syrské armádě. Protože:

Rusko má v Sýrii podle informací z otevřených zdrojů (zde je satelitní snímek základny Hmeimim z 26. září letošního roku) přinejmenším dvanáct letounů schopných vést vzdušný boj (primárně čtyři Su-35S a čtyři Su-30SM, sekundárně pak čtyři stíhací bombardéry Su-34), dále v Sýrii rozmístilo protivzdušné systémy dlouhého dosahu S-400 a S-300V4 a komplexy krátkého dosahu Pancir-S1.

Významnou posilou k ochraně syrského nebe bude právě blížící se letadlový křižník Admirál Kuzněcov s pravděpodobně patnácti letouny Su-33 a MiG-29KR/KUBR – plně způsobilými k operacím vzduch-vzduch – a také například atomový křižník Petr Veliký s modernizovaným protivzdušným systémem S-300FM Fort-M.

Zprávou, která se v mainstreamových médiích vůbec neobjevila, avšak která je z hlediska ochrany syrského vzdušného prostoru velmi podstatná, je potvrzená informace, že Rusko skutečně zmodernizovalo syrské letouny MiG-29 tak, aby mohly používat moderní protiletadlové řízené střely středního dosahu R-77/RVV-SD.

Tato vysoce účinná zbraň s aktivním radarovým naváděním (obdoba amerických střel AMRAAM) je již podle všeho v operačním nasazení syrských vzdušných sil, jak ukazuje tento snímek:Spojené státy a představitelé jejich kolonií, sdružených v NATO, se za každou cenu snaží znesnadnit Rusku přesun masivní vzdušné a námořní vojenské síly určené k boji proti teroristům v Sýrii. Na námořní skupinu, vedenou těžkým letadlovým křižníkem Admirál Kuzněcov, v průběhu plavby dotírají britská a další bojová plavidla.

NATO v posledních dnech také zintenzivnilo informační útoky s mnohdy až absurdními obviněními na adresu Ruska.

Dalším znakem obav Západu z toho, že se Rusko chystá k možná rozhodujícímu dějství syrské války, je až křečovitě propagovaná PR akce médii nazývaná„Epická bitva o Mosul“ či „Definitivní porážka Islámského státu“ v Iráku. Spojené státy chtějí – naprosto cynicky – navodit dojem, že právě ony, a nikoliv Rusko, jsou vůdčí a vítěznou mocností bojující proti teroristům. Pravdu odhalí už následující týdny.

12 komentářů :

 1. Američanů mám už dost.Je nejvyšší čas jim dát červenou.Sýrii přeji svobodu co nejdříve.Rusku přeji dobrou trefu.--LM

  OdpovědětSmazat
 2. Awacs je nezbytný k tomu, aby byly nad Sýrií identifikovány skutečně ruské Migy 29 od těch amerických F18tek, které byly přestříkány v ruských barvách a které budou nasazeny v rámci akce "false-flag". O dalším zneužití cizích kódů (viz nedávno belgických) v odpovídačích je škoda mluvit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Domnívám se, že tem AWACS dlouho lítat nad Syrií nebude. Jednoho krásného dne vyletí raketka a bude po AWACSU. Raketu samozřejmě nevystřelí ruská vojska, ale syrská. A pak teprve nastane ten správný řev ze strany USA a krytika toho, že Syrii vyzbrjilo těmi raketami Rusko. Jenže můžou řvát jak chtějí, nemají tam co dělat, nikdo je nezval, norzdíl od Rusů.

   Smazat
 3. Rusove jsou nasrani a ted uz si od SSA zmrdu nedji brkat po nosu. V Alepu drzi v klestich velkou skupinu dalsich bastardu a nedovoli jim opustit alepo. Az je syrane nazenou do vyhraneneho koridoru tak to tam i s nima Syrane rozemelou na blato! A toho se boji zak cert krize.Kdyz to udelaji,polozi na kolena Frantiky,Britaniky,Izrael i Merkely a spoustu dalsich vlad,protoze jejich obcane se budou ptat co tam delali jejich vojaci a kdo dal souhlas aby tam sli! Skutecne dobry sachovy tah!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Presne o to ide. Preto tak prskajú o civiloch. A toho Stoltenberga to ešte baví toľko klamať, hoci na vysoký plat? Veď ani nepôsobí presvedčivo.

   Smazat
 4. R-77 není R-27 v Iráku 1991 a S-300 není Kub a Volchov v Jugoške v 1999.To se Amíci dopletly.Falmer.

  OdpovědětSmazat
 5. Zase to podělali.
  http://www.hlavnespravy.sk/americanmi-vedeny-utok-na-mosul-sa-utopil-v-krvi-820-vojakov-zahynulo-a-97-vozidiel-bojovej-techniky-bolo-znicenych/850770

  OdpovědětSmazat
 6. AWACS - Airborne (Early) Warning and Control Systém, v překladu vzdušný systém (včasného) varování a řízení. Chtějí létat nad Sýrií a varovat teroristy? To jim jako Rusové dovolí? Nebo jsem to nepochopila?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nad Sýrií letat nebudou, pouze podél hranic. Přes ruské SS-300 a SS-400 to není možné a strach by jim to nedovolil...
   Uvedené systémy jsou zatím tím šrotem, co má NATO, nepřekonatelné a jak řekl německý generál (kdysi náčelník generálního štábu NATO) v německé televizi : "Kdyby Rusové v Sýrii chtěli, i vrabci budou chodit pěšky".

   Smazat
  2. 19:22
   Tak pro teda rusáci tak kvičí že se NATO přibližuje Rusku, když přes jejich skvělou obranu nepronikne ani myš?

   Smazat
  3. To: Anonymní 26. října 2016 21:39 - vy jste pane opravdu vůl. Rusové nekvičí kvůli letadlům, ale kvůli tomu, že NATO porušilo uzavřené dohody a instalovalo v Rumunsku a Polsku raketové systémy AREAS, které označují jako obranné, ale ve skutečnosti pouhou změnou software, což je otázka jedné hodiny, mohou být použity jako útočné s dosahem 500 - 2400 km. Protože proti nim Rusové asi neměli vhodné obranné prostředky (krátká doba letu), instalovali své Iskandery do Kaliningradu s cílem na Polsko a pravděpodobně je mají v Sevastopolu s cílem na Rumunsko, aby tak v případě nutnosti mohli eliminovat obě tyto NATO základny.

   Smazat
  4. 19:22 zas jeden zagitovaný neználek. Nic neví, hlavně ale, že do mocenských her kecá. Co mají co dělat USA a jejich „Mezinárodní koalice“ tam, kam je nikdo nezval? Sami se svými flotilami brouzdají po všech oceánech i mořích, ale když Ruská federace vypraví pár kocábek k pobřeží Syrie, ječí jako by šlo o porušení námořního i mezinárodního práva. Španělsku zakazují dovolit jim, u jeho výsostného území přistát. Nejinak vedoucí státy EU. Fuj. „Rusáci“! Když už nacionálně tak Rusové a ostatní národy RF snad, zřejmě nevzdělaný křupane.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.