Reklama

čtvrtek 6. října 2016

Jak socializovat migrační ztráty

Eric Best
6. 10. 2016 Final Word

„Evropa se bojí bankovní krize,“ zněl včerejší (3.10.2016) nadpis hlavního článku v Hospodářských novinách. „České firmy potřebují 140 000 lidí,“ napsaly dnes HN na stejném místě. Člověk zrovna nemusí mít MBA, aby si uvědomil, že pokud přijde bankovní krize, české podniky všechny ty nové zaměstnance potřebovat nebudou. Přesto se prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák včera rozohnil od řečnického pultu a vybídl vládu, aby urychlila vydávání pracovních karet nekvalifikovaným pracovníkům z Ukrajiny. Premiér Bohuslav Sobotka v naději na získání hlasů podnikatelů souhlasně přikývl.

Vypracoval ale někdo na vládě nebo ve Svazu průmyslu analýzu nákladů a přínosů toho, co zmínění ukrajinští pracovníci budou znamenat pro českého daňového poplatníka, když budou přijati a následně propuštěni kvůli bankovní krizi? Kolik jich na náklady daňových poplatníků zůstane v České republice?

Člověk zrovna nemusí mít MBA, aby si uvědomil, že Hanák usiluje o privatizaci přínosů evropské migrace a socializaci z ní plynoucích ztrát. Takhle vypadá nová „společenská odpovědnost firem“.

5 komentářů :

 1. Naprosto správný postřeh pana Besta. Ale co v příspěvku nezaznělo je fakt, že my jsme naoko na straně Ukrajiny, ale ve skutečnosti jim chceme brát pracovní síly, jako např. zdravotní sestry, lékaře a podobně. To normálně myslícímu člověku fakt hlava nebere.

  OdpovědětSmazat
 2. Je to scestné, pracovníků je ČR, dosti akorát nechtějí pracovat za otrocké mzdy, jak si to páni podnikatelé myslí.A dobrý materiál pro ně jsou zahraniční pracovníci dají se lépe vykořisťovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. presne tak za smesnou minimalni mzdu ktera neni ani na preziti pracak ma takovych nabidek spousty

   Smazat
 3. Pan Best problematiku průmyslníků vystihl přesně. Krátkozraké výzvy pana Hanáka lze řešit domácími zdroji. K čemu zaměstnanecké karty nekvalifikovaným Ukrajincům a imigrantům, když každoročně vyprodukujeme vlastní armádu kvalifikovaných i nekvalifikovaných mladých Mgr., ing., Bc., učňů , kteří odcházejí hledat uplatnění jinam. K tomu počtu přidejte propuštěné dělníky a havíře. Od nového roku se navyšuje minimální mzda, tak se automaticky zvýší i počet propuštěných. Změnou zákona o zaměstnanosti se vyhneme dalším nákladům ze státních prostředků vyhozených oknem ven, ale i dočasně štědrých dotací z EU, které pouze zvyšují závislost na virtuální zlaté slepici. Jak bylo řečeno již mnohokrát: Pracovat se musí vyplatit, ne živořit za otrocky nízkou mzdu. Ulehčilo by to i nemalému počtu důchodců, kteří aby nepadli na dno chudoby musí stále pracovat. Proč kopírovat stejně chybné vzory ze zahraničí (např. VB, D, H,), kde nezaměstnané gangy mladých napadají zaměstnané cizince. Neobvykle rychle měnící se nevraživost v brutální násilí, které stále častěji přináší oběti na životech. Že by ke stejnému jevu docházelo i u nás, nejsem na pochybách.

  OdpovědětSmazat
 4. K čemu nám budou zahraniční pracovníci, ať jsou odkudkoliv, když je v republice cca 500.000 nezaměstnaných. Snaha vlády a zaměstnavatelů by měla být taková, že by měli především a v první řadě zaměstnávat naše nezaměstnané. Každému dát možnost, aby si vybral dle svých odborných znalostí a za práci ho zaplatit. Ten ale kdo pracovat nechce, tomu sebrat podstatnou část sociálních dávek a ponechat mu jen tu tzv.žebračenku 3.200,-Kč.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.