Reklama

čtvrtek 20. října 2016

Jak žít s volbami od voleb k volbám

Oldřich Průša
20. 10. 2016
Motto: Uvolte se voliči volit, protože i ten kdo nevolí, volí.
Volby – povinnost nebo privilegium? Nazvěme to třeba „Kompromisium.“
Dávám v úvahu následující:
každé volby by probíhaly pouze v jen jednom dni. Výjimkou budiž volby senátní a přímá volba prezidentská - ve dvou kolech. Samozřejmě, lze počítat s tím, že by se některé volby konaly zároveň v jeden den – viz: letošní rok.


Oproti mnohokrát opakovanému návrhu pana prezidenta se domnívám, že volby by neměly být (pod knutou) povinné, ale konané uprostřed týdne – (pokud možno ve středu) - ve volný sváteční volební den. V demokracii je možnost volby čest. V diktaturách tomu tak není. Prostředek týdne by měl omezit tzv. volení nohama (v přírodě i kdekoliv jinde je lépe než u urny). Ministerstvo financí by mělo spočítat, kolik svátečních volebních dnů by přibylo a na kolik by to přišlo, něco málo by se ušetřilo na jednodenních volbách a politici by měli rozhodnout, zda by to za to stálo. Domnívám se, že ano.

Kolikero krát že to vlastně volíme?

Volby v Česku jsou založeny na zásadách všeobecnosti, tajnosti a rovnosti hlasů občanů dosáhnuvších předepsaný věk, tj. min. 18 let..

Přímo se volí do:
Evropského parlamentu,
krajských zastupitelstev,
obecní samosprávy (obecní zastupitelstva a zastupitelstva městských částí a obvodů ve městech, kde městské části nebo obvody existují),
Senátu a
Poslanecké sněmovny.
Přímo se od r. 2013 volí prezident republiky.

Volby probíhají na základě příslušných zákonů a osoba je do funkce volena na dobu určitou.

Návrh by bylo možno ještě zákonem doplnit o zkrácení jednoho poslaneckého volebního období tak, aby volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu probíhaly na jaře, tj. s dostatkem času na přípravu vládou schváleného „vlastního“ státního rozpočtu.

Jsem přesvědčen, že Senát Parlamentu České republiky i přímou volbu prezidenta je třeba zachovat.

Závěrem návrhu doplňuji, že nutno je bránit ovlivňování voličů „úplatky“ apod.

13 komentářů :

 1. Letos jsem nešel volit vůbec - v místě bydliště jen do Senátu. Z deseti kandidátů bych 8 nevolil, protože je neznám, dva protože je znám. V druhém kole jsem si mohl vybrat mezi koalicí s KDU v čele nebo TOP09 +Stan. Těsně vyhrála KDO s podporou Pirátů (!), lokální volební pidistrany a Liberálně ekologické unie. Ke druhému kolu přišlo 19% oprávněných voličů. Jen ať se voliči dozvědí, jak velkou mají podporu - každý zvlášť a všichni dohromady...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No a pročpak jste nekandidoval vy? Bál jste se fiaska?

   Smazat
  2. Demokracie 81% nevoličů, jestli by se to nemělo nějak zohlednit. Kupříkladu fikcí, kdo nevolí vůbec, volí každému rovným dílem.

   Smazat
  3. Ještě by se mi také líbila možnost přímo volit koalice, tzn. mít možnost do obálky vložit volební lístky vícero stran. Sice by to zabralo víc času při sčítání hlasů, o to přesnější by však byly volební výsledky.

   Smazat
  4. Mám jiný návrh. Kde klesne % voličů pod 20%, povinnost vlády tyto instituce zrušit! Bude-li tato klauzule v zákoně, občané rozhodnou i bez referenda.

   Smazat
  5. Viděl, bych to obdobně, klesne-li volební účast pod 25 % voliči automaticky říkají , že tam nikoho nechtějí!

   Smazat
  6. Tak tohle jsem navrhovala už při druhých volbách do Senátu - kdž klesne procento voličů pod 25%, zrušit místo, o které ve volbách šlo a instituci ubrat pravomoce. Stačily by troje volby a Senát by byl fuč!

   Smazat
 2. Otázka zní - jak žít s volbami od voleb k volbám? Jen pasivní resistence je to, jak přežít tohle předražené, intrikánské, zbytečné divadlo. Co lze říci na to, když vítěz voleb musí do opozice ( viz Plzeň) protože ostatní nevítězní šmejdi jsou schopni postavit "koalici" těch stále stejných ksichtů? To je směšné. Mnohem levnější byla vláda jedné strany, "jednomyslně a jednohlasně" - protože dnešní výsledný efekt je nejen tentýž, nýbrž horší o "povolební vyjednávání" které se mnohde vleče půl roku a krátce po ustanovení se zase rozpadá pro hádky a skákání si po krku. Prostě -bordel. Neřád. "Jednomyslně" -bylo zadara.Žádné přiblblé kampaně, žádné ksichty na plakátech. Žádná klauniáda. Dnešní volby? Toť český lid povýšen na ovce. Pocit, že když hodím do tamté bedničky takový ten papírek, bude ZMĚNA! Všechno nějak lepší! Duševní masáž a oblbovačka. Asi už jsme tím dostihli Jú es ej - tam to asi tak nějak probíhá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:32 nepochopil, že „vítěz“, pokud nepředstavuje většinu musí buď do koalice, nebo si zajistit „tichou“ podporu, nebo se většina utvoří bez něj, jinou koalicí, jinou „tichou“ podporou a tak. „Vítěz“ také nemusí mít koaliční potenciál. Byl by takový pokřik v případě „vítězství“ komunistů kdyby byla utvořena koalice jiná? Takže, co je tady nefér, bráno podle prezidenta ČR? Poměrný volební princip? Standardní volby samé? Nebo to, že to celé nějak, ve prospěch „drtivé“ většiny, tj. průměrným spolu s podprůměrnými jaksi, čím dál víc, nefunguje? Že volby jsou divadlo s herci, kteří kandidují a buď jejich kašpariádu mocní podpoří nebo je zaříznou nebo, jiné peníze zvítězí? Řekl bych, jedni i druzí, trhněte si.

   Smazat
 3. U poslanců (senátorů) by základní plat mohl být odvozen od počtu odevzdaných hlasů (absolutně, nikoli poměrně). Sami by se starali o maximální účast.

  OdpovědětSmazat
 4. Mně se líbilo, že jak pan prezident, tak ministr financí se na základě nízké volební účasti vyjádřili o možnosti zrušit senát.dávám zapravdu i příspěvku pana Davida.Osobní zkušenost- v naší vesnici se angažuje za okamurovce- které jsem pro jejich program volil člověk, který zásadně nemá moje sympatie ani důvěru.Já jsem ten volební lístek do urny vhodil, ale chápu, že mnoho lidí může mít podobné dilema.Ta nízká účast je na zamyšlení pro normální lidi- a právě na té lokální úrovni to je nejvíce příkladné. Nejdu k volbám, nebo jdu, ale mí favorité propadnou, což ale neznamená, že jsem ztratil občanská práva, že mě nic nebude zajímat. Pokud najdu černou skládku, nebo vidím zvůli pejskařů, tak říkat se to nemá ale hlásit se to musí- tak jdu na úřad, a i když jsem nevolil, nebo jsou tam jiní, jste tu od toho, tak to řešte. Musíme si uvědomit, že je třeba mít občansky uvědomělý přístup.Když přijde záplava, nebo bude u sousedů hořet, budu čekat za oknem a natáčet na mobil hasiče v akci, nebo se seberu a jdu něco užitečného dělat a pomáhat? Nezištně, bez toho aby mně vynášeli v televizi do nebes, nebo bych čuchal nějakou finanční odměnu?Jednou pomůžu blízkým já, jindy oni mně.

  OdpovědětSmazat
 5. Doporučuji všem pozorně se podívat na program SPD. www.spd.cz. Je v něm i jeden z principiálních aspektů demokracie - všelidové referendum. Nemylte se a nedejte na očerňování a nálepkování Okamury. Po zkušenostech s Úsvitem a podrazem ze strany uplacených nýmandů, které Okamura z nuly vytáhl do politiky, si SPD dává sakramentský pozor, aby si do strany už nenatáhli podobné podrazáky. O tom, že SPD bude v příštích volbách 2. nejsilnější strana, nemám nejmenších pochyb. Stačí jen sledovat diskuze na různých serverech. Pak se uzákoní referendum, kterého se současné zkorumpované, lokajské, vládnoucí loutky bojí jako čert kříže. Ba co dím pouhé slovo referendum jim nahání husí kůži.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Fandím Okamurovi, chyba že vtom Úsvitu s ním tak vyjeli. On si to už podruhé jistě nenechá provézt. Jinak konec s Úsvitem. Ten odejde na smetiště dějin.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.