Reklama

úterý 25. října 2016

Jakob Augstein: Hillary jako security risk, Trump jako důsledek všech amerických špatností (Očima renomovaného německého týdeníku )


Sicherheitsrisiko Clinton Was für Trump spricht

Jakob Augstein
25.10.2016 Spiegel on line

„Existuje snad aspoň jediný důvod k naději, že to vyhraje Donald Trump,“ táže se Jakob Augstein, muž z dynastie, jež přivedla týdeník Der Spiegel na svět i k věhlasu. Podle něj ano a ten vůbec nejpádnější - „mír“.


Fakt, že „Hillary Clintonová chce v syrské válce riskovat vojenskou konfrontaci s Ruskem“. A tedy „to, co si Německo přát nemůže“. A tím staví na druhou kolej i vše, co se právem vyčítá jejímu konkurentovi. „Bláznivému narcisovi“ a „politickému ďáblovi“, vedle nějž by se daly najít „jisté klady i na zlém vlkovi z Grimmovy pohádky“. Jenomže právě Trump má i rys, který se „sice přehlíží, pro každého Neameričana je však ze všech nejdůležitější“ – „v  otázce války a míru by byl zřejmě lepší variantou, než Clintonová“.

„Občanská válka v Sýrii je nejnebezpečnější konfliktem dnešního světa. Zasahují do ní USA, Rusko, Irán, Turecko, Izrael i Saudská Arábie. Každý z nich sleduje vlastní zájem. A právě v Sýrii hodlá Hillary Clintonová riskovat vojenský střet  s Ruskem.“

Dožaduje se „zřízení bezletové zóny nad Sýrií nebo jejími částmi“. Prý v zájmu „skoncování s útrapami civilního obyvatelstva, či aspoň jejich zmírnění“. Navenek to vypadá „jako mírový projekt. Ve skutečnosti by šlo o válečný akt. Rizika jsou nedozírná. Hlavně riziko vojenského konfliktu s Ruskem.“

„Nejvyšší důstojník Spojených států amerických, generál Joseph Dunford, šéf spojeného velení štábů amerických ozbrojených sil, o tom nemá nejmenších pochyb.“ Pokus o „kontrolu celého vzdušného prostoru nad Sýrií“ by podle něj „znamenal válku se Sýrií a Ruskem. Dunfordův předchůdce odhadoval už před několika lety, že účinná bezletová zóna nad Sýrií by si vyžádala nasadit 70.000 vojáků a měsíční výdaje ve výši miliardy dolarů.“

„Hillary si však nedá pokoj: ´Jako ministryně zahraničí jsem byla pro bezletovou zónu a jsem pro ni i dnes,´ prohlásila i před před několika dny. A aby vyloučila pochyby, jak to myslí, dodala: ´Potřebujeme páku proti Rusům´."

Donald Trump sice maximum, aby vše, čím se pro prezidentský úřad nehodí, vydal napospas svým kritikům. „Co se však týká války a míru, má čistý štít. Má-li Trump vůbec jakoukoli zahraničněpolitickou koncepci, pak tu, že Ameriku radno udržet mimo spory tohoto světa, než aby se do nich zapletla ještě hlouběji.“
„I v Německu jsou teď sice generálové po bitvě, které nepřešla chuť na vojenské intervence. Šéf Zelených Cem Özdemir právě vyslovil se vší vážností lítost nad tím, že se Německo svého času nepodílelo na intervenci v Libyi. Özdemir  požadoval pohrozit bezletovou zónou i nad Sýrií, současně však varoval: ´Je-li do konfliktu zapletena nukleární velmoc Rusko, v otázce vojenských intervencí vyzývám k zásadní opatrnosti."

„Představa válečného střetu mezi USA a Ruskem nahání většině Němců hrůzu. Pokud by rozhodnutí byl na nich, demokratická kandidátka to vyhraje na celé čáře.“ Tím ostřeji stojí otázka „čím to, že německá veřejnost hrozbu v případě, že Clintonová zvítězí, ignoruje?“ Příčinou nejsou jen skandály, provázející Trumpovu kampaň, za nimiž se jeho skutečné cíle ztrácejí. Samotnou Hillary, coby „produkt amerického politického establishmentu“, Evropa totiž vnímá jako faktor „zahraničněpolitické kontinuity“. Aniž si připouští, že právě to je však i zárukou, že „bude pokračovat v katastrofální americké politice vojenských intervencí se vším všudy“.

„Ano, Donald Trump je fraškou. Připomíná však, že Západ je tváří v tvář krizím tohoto světa již dlouho vyčerpán - morálně, vojensky i politicky. Západ se potácí mezi iluzí veškeré zodpovědnosti a realitou omezených možností. Západ se zmítá ve svých rozporech.“

„Amerika podporuje Kurdy a zároveň je spojencem Turecka, jež s Kurdy válčí. Proti IS si nechají USA pomáhat od Saúdů, patřících ke sponzorům islámského terorismu. V Sýrii se zájmový konflikt Ameriky s Ruskem zdá být   nepřeklenutelný - Izraeli, největšímu americkému spojenci v regionu, však  nebrání ve spolupráci s Putinem. Hrozivé utrpení Allepa Západ sice děsí – vzbouřenci se však k vyklizení města, jímž by obyvatelstvo uchránili před dalšími bombami, nemají.“

Situace nás „den co den dostává pod morální tlak, který je doslova nesnesitelný“. Tváří v tvář „obrazům hrůzy, jež tato válka, tak jako ostatně kterákoli, produkuje, obelháváme sami sebe. Poněvadž je-li tím, co se nás týká, opravdu lidské utrpení, Západ by se v Sýrii měl přestat řídit svými mocensko-politickými cíli. V žádném případě to není tak, že Západ nemůže nic dělat – právě naopak: Může se totiž přestat vměšovat.“

„Clintonová si stojí za kontinuitou americké politiky. Trump si stojí za rozchodem s tradicí. Jak prolhané musí být ty tradice, vidí-li čestnější možnost i někdo takový jako Trump. Jeho dosavadní úspěch lze totiž vysvětlit pouze tím, že akcentuje potřebu nového začátku. New York Times nedávno napsaly: ´Trump je logický důsledek všeho, co je na Americe špatné."
„Ta věta obsahuje víc pravdy, než je milé nám všem.“

- - - 


8 komentářů :

 1. A jaká je ta kontinuita americké politiky? Decimovat, ničit, masakrovat, přivlastňovat si, na co mám zálusk, penězi - nebo násilím? Je kontinuita americké politiky založená na frustraci tohoto pronároda od jeho vzniku, když nemá mentálně na to, aby se vyrovnal tradičním, vyspělým a vzdělaným národům, raději je zničí buď přímo, bombami a najatými podvraťáky, nebo nepřímo, organizováním pochodu černých a hnědých negramotných, leč obrovsky plodných opic, k tažení na Evropu, aby ji vyžraly? Evropa nepotřebuje americké zákroky a internacionální pomoc, je tudíž potřeba ji poničit a zdecimovat, aby to potřebovala a byla na tom závislá? Srazím někoho ze schodů a zpřelámu mu nohy, a pak mu budu pomáhat tím, že mu pronajmu kriplkáru za dobré peníze, a za další příspěvek ho budu eventuelně i sám vozit, což nemůže odmítnout, protože se beze mně sám ani nevykadí? Taková je přesně kontinuita americké politiky.

  OdpovědětVymazat
 2. I u nás máme své Hillary, které touží po válce s Ruskem a momentálně táhnou proti Zemanovi, vyšilujíc z jeho neposlušnosti.
  Máme i své Trumpy, kteří si uvědomují co by ta supermagořina stála a tak se stávají terčem mocichtivých hlupců.

  OdpovědětVymazat
 3. Brusel se bojí. Chtěli podepsat "vysávací" dohodu s Kanadou, i když si byli plně vědomi toho, že Kanada je trojským koněm USA. Jenže do ulic vyrazili Valoni - Francouzi, kterým hrozi uzavřeni pobočky Catepilaru. A Belgičani hodili spátečku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužiaľ sa javí, že "valónska" prekážka sa preskoší. Škoda, že iba oni si trúfli.

   Vymazat
 4. Časopis Der Spiegel čtu pravidelně

  a již mnohokrát mě napadlo, proč není v ČR vydávána verze v češtině.
  Ale to proto, aby si čtenáři přečetli názory, články a komentáře, z nichž se dá většina označit slovem
  Lügenpresse, volně přeloženo Lživý tisk.

  A Jakob Augstein patří mezi ty hlavní komentátory,
  kteří :
  obhajují přivandrovalskou politiku mohamedánů, kterou spustila německá kancléřka
  v jednom šiku nálepkují AfD a Pegidu
  ze současné války v Sýrii viní jen a jen Rusko a především Putina
  vše negativní o ekonomických přivandrovalcích zamlčují,
  naopak velebí jejich přínos pro pracovní trh Německa
  (naposledy německá ministryně práce)
  ap.ap.ap.

  Jakob Augstein je jen jeden z těch, kterým by zřejmě nepomohla ani pořádná nakládačka...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vycházel.byl.neměl odbyt.nehledě na to:
   rodinný býznýs navíc v oblasti informatiky
   navíc přítomný na cizím území
   je de facto a v tomto úhlu pohledu slušňák
   oproti nadnárodnímu čemukoliv,neboť vychází z horší motivace - v oblasti tiskovin platí feudálněfašistický uzavřený kruh,jako kdekoliv jinde.

   Vymazat
 5. ta sama sorta lidi co spini zemana tak spini i trumpa ti co se prohlasujou za nadcloveky

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.