Reklama

.

.

pátek 7. října 2016

Jan Campbell: Ultimátum Putina

Jan Campbell
6.10.2016  Vaše věc


Při srovnání dění ve světě, v Evropě a některých státech EU, jak ho popisují západní masová média, se změnami v chování především občanů mladého a středního věku, které mohu pozorovat jak na Západě, tak i na Východě, s tím málo co vím, se mi nabízí otázka: není možné, že si lidé přejí změnu i za cenu zničení, protože si neuvědomují, že neví nic o tom, co přijde po zničení? Konflikt mezi USA a Ruskem se totiž dostává na úroveň, na které se může stát pro vůdce obou atomových velmocí nekontrolovatelným.


Co se týče Sýrie, dohody o příměří, spolupráci USA s Ruskem apod. není nic nového co psát. Všichni rozumní vědí, že USA uzavírají smlouvy, pak je narušují nebo ruší, aby zanedlouho opět uzavřely novou. Prohlášení o odstoupení Washingtonu od spolupráce s Ruskem, a poslední reakce Ruska, včetně pozastavení smlouvy o zpracování plutonia, o spolupráci v atomovém a energetickém sektoru s USA, zákaz prodeje raketových motorů RD-180 a další, dokazují nutnost začít vidět svět jinak.

Není pochyb, že prezident Putin nejenom pozastavil smlouvy s USA, ale současně si nechal otevřené dveře. Otvor dveří ale naplnil podmínkami, které se při pečlivém studiu rovnají výzvě a ultimátu, podobnému tomu, se kterým se USA setkali před 155 roky. V roce 1861 dostaly USA ultimátum od Velké Británie, které se ale podstatně odlišuje od současného ultimáta prezidenta Putina. 1861 se jednalo o případ s lodí RMS Trent. Kapitán svévolně narušil mezinárodní námořní právo během občanské války v USA, arestoval občany na neutrální půdě britské lodě. Ultimátum Velké Británie neznamenalo ponížení nebo urážku USA. Přesto USA splnily podmínky ultimáta jen částečně. Podmínky návratu Ruska ke smlouvám představují podle mého ale první historické ponížení USA s pravděpodobně dalekosáhlými následky. První reakce z US Department: tragédie. Proč?

Putin dnes nepožaduje žádnou omluvu, žádné vysvětlení nebo propuštění ruských občanů z amerických věznic. Zcela jasně ale požaduje zrušení všech sankcí ve vztahu k Rusku, kompenzaci nejenom za sankce proti Rusku, ale i za proti-sankce Ruska, zrušení zákona Magnitského, podstatné snížení vojenské přítomnosti USA ve východní Evropě, zřeknutí se konfrontační politiky s Moskvou a další. Jinými slovy: 1) Putin požaduje kapitulaci USA v prvním komplexním boji současné tzv. hybridní války, abych použil název, na který si veřejnost zvyká. 2) Putin ukazuje světu, především EU, že s USA je možné mluvit ještě tvrději, než oni sami mluví s druhými, včetně asymetrických spojenců, přátel a sluhů. 3) Putin ukazuje, že se blíží červená čára urážení jeho osoby a ruského lidu, při jejímž překročení se medvěd staví na zadní a ukazuje svoji velikost a sílu. Připomínám, že v přírodě v takové situaci slabší mizí. Proto nedochází k boji se silnějším medvědem.

K ultimátu a praktickému ponížení USA došlo po následujících dvou prohlášeních USA: 1) mluvčí US Department si dovolil prohlásit, že Rusko může začít s odvozem pytlů plných trupů svých vojáků ze Sýrie, a že se mohou uskutečnit teroristické útoky v ruských městech. 2) Pentagon se krátce po prohlášení mluvčího US Department nechal slyšet, že je připraven provést preventivní jaderný útok na Rusko.

Rusové vědí již dlouho z dokumentů a dalších pramenů, že USA ne jednou neformálně vyhrožovaly Rusku jadernou válkou. Proto zaujal prezident Putin tvrdou pozici a dal jasně vědět, že neustoupí. Kerry – Lavrov a doba diplomatických setkání a jednání končí, nastupuje doba konání ministrů obrany a bezpečnostních složek. Pro mnohé to bude znamenat, že začít vidět svět jinak, se jim jen těžko podaří. Zaspali dobu.

Toho jsou si vědomi i jestřábi ve Washingtonu, kteří si nejsou jisti vítězstvím Hillary Clinton. Proto zvyšují napětí a riziko na všech možných frontách a směrech v naději, že Rusko přece jenom ustoupí. Bohužel se napětí a riziko stávají samo rozvíjejícími a proto i nekontrolovatelnými jak pro Bílý dům, tak i Pentagon. Západní masová média nezodpovědně mlčí. Dostala se do pasti čistého a vypočítavého pokrytectví, a veřejnost není vládami připravována na hodinu X. Asi také proto, že veřejnost si přeje změnu systému i za cenu zničení a nezodpovědnost a lhostejnost vůdců dosáhla patologické úrovně.

V této situaci se prezident Putin rozhodl k asymetrické odpovědi. 1) Nezačal hrozit USA jadernou ani jinou válkou, ale použil tvrdého politicko – hospodářského úderu. Ten se může v případě ignorování ultimáta transformovat do rozbušky hospodářského a finančního systému USA. Není čas ani místo popsat podrobněji proces transformace asymetrického konání. 2) Během příštích dnů se uskuteční v Rusku občanské cvičení přibližně 40 milionů Rusů, včetně prověrky objektů, infrastruktury a informování obyvatel Ruska v hodině X.

Profesionální pozorovatelé a pozorní čtenáři si mohou již dnes složit lego-obrázek, který jasně dokazuje ztrátu prestiže USA na mezinárodní aréně a ničení sama sebe svými zbraněmi. Obrázek nabízí levnou lekci Paradoxu demokracie: 1) ničí se sama, a současně, 2) se chrání nedemokratickými prostředky. Proto nelze vyloučit, že se mladší než já dožijí doby, kdy část americké elity bude sedět v Haagu nebo jinde a čekat léta na rozsudek, podobně jako je tomu v Guantánamo. USA se dostaly do slepé uličky, ve které se jim nabízejí tři zásadní možnosti: 1) začít atomovou válku a tím realizovat své hrozby, potřebu nebo přání, 2) smířit se s novou rolí ve světě a začít se chovat adekvátně, 3) USA role bude vylučovat možnost aktivní spolupráce s jedním z center tvořícího se mnoho-polárního světa. Skutečnosti a historická pravda americké politiky a politiků, dovolují si představit, že je dostatek pomatených v US elitě, kteří nejsou schopni přiznat kvalitu změn a vztahů ve světě a risknou válku. V každém případě se budou USA muset rozhodnout, tak nebo jinak. Jinak, také znamená pro USA potenciální ztrátu svých asymetrických spojenců, přátel a sluhů, kteří se prokazatelně odlišují trpělivostí od Ruska a prezidenta Putina, kteří se dlouhá léta snaží stát suverénními státy a půjdou tam, kde se blýská na lepší časy.

Pro mladé politology a analytiky je ultimátum Putina lekcí ve strategickém myšlení a přípravě ke změnám. V boji proti velmoci musíš být schopen reagovat na každou její výzvu. K boji musíš mít konsolidované hospodářství, armádu, společnost a administraci, a čas pro posílení svalů. Putin je na této cestě. Medvěd stojí, rukavice leží, nikdo ji nebere. EU a státy pod vedením USA nemají proto t.č. šanci na konečné vítězství v boji s Ruskem.

31 komentářů :

 1. Hadi a medvědi se nedráždí, byť se zdají být pomalí a nemotorní. Snad si to USA uvědomí a dají prostor i jiným "predátorům". Nám obětem, stejně není dána možnost, "kdo nás sežere" a "válka bohů" naši situaci nevyřeší. Soud "obětí nad predátory" je nereálný, vždy bude jen soud vítěze nad poraženým. Proto "fanděme" a doufejme, že na lavici obžalovaných budou neokoni!

  OdpovědětVymazat
 2. jasne putin nesmi povolit jen at jim to da snist co si upekly ta jezibaba si kanditaturu postavila na demonizaci ruska
  jinac sobotka vyzval volice aby nebyly doma a at jdou volit cssd 80% lidi ho nesnasi to jsem zvedavej jestli je nekdo bude volit

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tragické je, že stejně jako děti o bonbón, se papaláši východní Evropy, kterou má západ v úctě asi jako svůj toaletní papír, přetahují o to, v čí zemi USA rozpoutají třetí světovou válku, nejlépe jadernou.

   Vymazat
  2. souhlas, v tomto směru je třeba zvláště pochválit Poláky a baltické země. Bulhaři a Rumuni jsou jen takoví přizdi s....

   Vymazat
 3. Putin coby diktator zaostale zeme ktera ma HDP velikosti Italie muze kvicet jak chce. Ve svobodnem svete je povazovan za odpad.
  At si strasi sve muziky a dalsi blbecky valkou, vsichni vime ze si ji nemuze dovolit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:01- díky Trolle, řekl jste to přesně! Agresor je vždy ten, kdo se cítí být silnější. Přečtěte si kdo chce házet bomby na Rusko.

   Vymazat
  2. 13:09
   Agresor rozdává ultimáta. A dává je tak aby měl jistoto, že budou nesplnitelná. Tolik k vašemu myšlenkovému výtrysku.

   Vymazat
  3. 13:09 - opět přesný popis USA.

   Vymazat
  4. 13:01 13:14
   Vy dva zaostalý opilci udavače Havla,vy držte hubu,když už fandíte těm ussackejm agresorům,jelita bez mozku!!!!

   Vymazat
  5. 13:01 - ubožáček bezmozek, kterému někdo naťukal tuhle hloupost do kompu a on metodou Ctrl+C - Ctrl+V to trusí po netu dál. Netvůrčí, zaostalý a zakomplexovaný typ.

   Vymazat
  6. https://youtu.be/_6oNMlmmMuU

   Vymazat
  7. Anonymní (13:14):
   Ale kdepak, mýlíte se trolle!
   Putin v nastalé situaci (nevyhlášené války) odmítl hrát podle US notové osnovy.
   A návrat k té hře podmínil splněním podmínek, které jako představitel svrchované země musel vyslovit, má-li Rusko svrchovaným zůstat ...
   A agresorem je ten, který zahájí a vede (jinak nevyprovokovanou) agresi proti jinému svrchovanému státu v rozporu s mezinárodním právem (Chartou OSN).
   Což se v posledních dekádách týká výhradně jen US hunů a jejich (nesvrchovaných) poskoků. Kteří mezinárodní právo svévolně zaměnili za "lidsko-právní" agendu, pomocí které všechny své agrese pokrytecky odůvodňují šířením tzv. civilizačních (euroatlantských) hodnot. Jo "hodnot"!! ....

   Vymazat
  8. Odpad jsi ty ! Odpadnul jsi fotrovi od prdele, když šukal segru a proto jsi takový degenerát. Nevíš, o čem je řeč, tak se nepleť do debaty dospělých. Udělej si úkoly do zvláštní školy, vyhoň si ho a běž do prdele !

   Vymazat
  9. Anonymní 7. října 2016 13:01

   Jseš ty ale kus hňupa. Ukaž mi stát, který si může dovolit válku. Takový na zemi není. Jsou jen takové, které si pomocí války chtějí řešit svoje problémy - to poprvé. Podruhé zatím každý stát v novodobé historiji světa, který vyvolal válku a zaútočil na Rusko, tak odtamtud odtáhl jako zpráskaný pes s ocasem staženým mezi nohama (mimo ČS legionářů, ale ti nebojovali proti celému Rusku). A potřetí z toho vyplývá, že když amerika zaůtočí na Rusko, ať už jen konvečními zbraněmi nebo i atomovkami, tak na to doplatí sdama. Raketý s konvečními nebo i s jadernými hlavicemi už Rusko dokáže svojí obranou technikou otočit a vrátit tam odkud byly vypuštěny. Takže amerika se zničí vlastními bombami a potom to co z ní zbyde už nebude mít sílu na jakékoliv útočné aktivity pozemními silami.

   Vymazat
 4. Odpověď anonymovi. Ty jsi přesvědčen, že si Putin nemůže tuto válku dovolit, tak se podle mě pleteš. Doba dozrála, EU je ekonomicky v rozkladu, stejně jako USA. Evropské státy NATO se spoléhají na USA a nezbrojí, stavy vojáků v jednotlivých zemích EU jsou pod skutečnými stavy, výzbroj a výcvik jednotlivých jednotek je žalostný a morálka je ještě horší. A hlavní, USA dosud nedodali do Evropy součásti raketového dešťníku, který jí má chránit, bez něho jsou Ruskem napadnutelní zničeni. Putin má armádu jako Hitler v r.1939 a musí něco začít, nebo jej v Rusku svrhnou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi fakt blbeček 1.třídy. Už prosímtě vylez z té umerické zádele a jdi se umýt.

   Vymazat
  2. Ach jo to je zase znalec, plky, plky...
   Ho*no víš a ho*no díš človíčku
   "Putin musí kolonizovat Evropu" .D to je queer

   Vymazat
  3. 13:20-musím konstatovat,že jsi BLB a vůbec nechápeš,oč tu jde....
   Naopak EU v čele s Merklicí je v situaci,jako byl ten Tvůj Hitler s Evropou obsazenou před napadením SSSR.....
   Cíle i dirigent i Evropské národy mají sehrát repete akce,které se říká 2.sv.válka a to repete má stejný cíl,zmocnit se Ruska pro židovskou finanční oligarchii,bez jejího přičinění s využitím hlupáků,jako jsi Ty a když by to nešlo,tak se to o nějaký čas odloží a mezitím se tu vypěstuje za pomoci imigrantů a místní debilní populace,tvořená Tebou a Tvými příbuznými hybrid,ochotný pod praporem džihádu splnit zadaný úkol,nic víc nic míň.
   Putin o válku nestojí,nic by z ní nezískal z vybydlené a degenerované Evropy,vše potřebné má a má toho na rozdíl od Evropy dost,jedině snad,že by si tě odchytl a vozil po poutích a jarmarcích,jako atrakci,prý už dávno vyhynulého živočicha s názvem "Blboun nejapný",bys mohl s úspěchem zastat....

   Vymazat
  4. Oprava:Pro 13:26...

   Vymazat
  5. Na detskom ihrisku, kde panoval pokoj a družna atmosféra, sa objavil nafukany vyrastok, ktorý začal bit a terorizovat deti. Kedy s tým prestane? Až keď sa mu niekto odvážne postaví a pocíti dôsledky svojho chovania.

   Vymazat
  6. Na detskom ihrisku, kde panoval pokoj a družna atmosféra, sa objavil nafukany vyrastok, ktorý začal bit a terorizovat deti. Kedy s tým prestane? Až keď sa mu niekto odvážne postaví a pocíti dôsledky svojho chovania.

   Vymazat
 5. kdyby rusové chtěli znovu do Berlína, tak přes ukrajinu, slovensko a nás jen v podstatě přejedou. Nemá se jim kdo postavit. Jediný nebezpečí by hrozilo od polska, ale myslím že výhružka několika atombombama by je udržela na místě.

  pokud by ta akce byla dobře naplánovaná, tak jsou rusové na německých hranicích za tejden.

  ALE CO BY TU PROBOHA DĚLALI?

  J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oni už tu jsou. Plná Praha, plné Karlovy Vary. Vadí? Mně ne.

   Vymazat
 6. Prosím pěkně, kdo z vás by šel do války za zájmy amerických oligarchů a našich zlodějských miliardářů? To by musel být naprostý dement! Naši rozkradenou zem si mohou chránit Babišové, Ritigové, Klausové, Bakalové nebo Tykačové !!! Nám občanům tu nepatří ani pitná voda a těch pár žoldáků vystupujících jako "česká armáda" v amerických válkách je k smíchu !!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O jaký válce to kurva furt melete?

   Chce se mi blejt z takových "vlastenců" jako jsi ty kteří naprosto pohrdají naší zemí a vlast je jim zcela u prdele.
   Proč se teda tak bráníte příchodu těch "uprchlíků", migrantů, islamistů, když tady v té zemi není co bránit?

   Vymazat
  2. Petr Herout.
   Přesně.
   Něco podobného vidíme na Ukrajině,jak se vyhýbají mobilizaci,dezertují z armády.

   Vymazat
 7. Tak Putin nemusí začínat vůbec nic. Jedině se snažit odvrátit americkou agresi. A dělá to chytře.
  Jistě ví, že podmínky, které nastolil a které neznamenají nic jiného, než požadavek aby se USA aspoň trochu začaly chovat jako normální stát s respektem k druhým a ne jako stádo tupých agresivních blbců neberoucích ohled na nic a na nikoho, jak činí doteď, USA nesplní.
  Ale ukázal, že se jim může postavit a ony už nemají moc s tím cokoliv udělat kromě války. Ponížil je.
  Ukázal, že to je parta nezodpovědných válkychtivých štváčů, která nemá ve slušné společnosti co dělat, protože je skutečně schopná tu válku vyvola a zničit svět...
  Heriot.

  OdpovědětVymazat
 8. ad 13:46
  A členy pražské kavárny a další podněcovače válek do první linie. Morave

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ....také vítače Dragounských jízd, mávače vlajkami pruhy a hvězdy, přinášeče štrůdlů, piva pro US ARMY, současně jejich syny a dcery, vnuky i vnučky...

   Vymazat
 9. Ussácký ksindl přechází pomalu a jistě z pozice hegemona a válečného štváče do pozadí ke smetišti dějin, naopak Čína jde do popředí(Juan je již další rezervní měnou) a Rusku se daří politickou šachovou partií, válcovat "Západ" v Sýrii a nejen tam, navzdory ussáckému ksindlu vyzbrojující a podporující IS, frontu An-Nusra, "umírněnou opozici" a další své kámoše.EU v jeho područí jako poslušný lokaj a slouha, čeká a nezmůže se absolutně na nic, natož vyjadřovat svůj vlastní názor na věc.EU mezitím urychluje TTIP-CETA, masívní dopravu emigrantů Frontexovými a Sorosovými cestovními kancelářemi a příchodu další bankovní krize.

  OdpovědětVymazat
 10. Samej vůl tady píše.Blbánkové tu válku chcete jen vy

  OdpovědětVymazat