Reklama

.

.

neděle 23. října 2016

„Malí“ Valóni zablokovali dohodu CETA

Luboš Blaha
23. 10. 2016     Nové Slovo
Vyzerá to tak, že dohoda s Kanadou CETA je mŕtva. Regionálny valónsky parlament ju odmietol podporiť a keďže Belgicko je federácia so silnou autonómiou pre svoje regióny, tým pádom Valóni zablokovali belgickú federálnu vládu. A Belgicko tak zablokovalo celú úniu. Ukázalo sa, že EÚ urobila hrubú chybu, keď roky vyjednávala obchodné dohody poza chrbty národných parlamentov a občanov. Teraz sa jej to vrátilo ako bumerang. Poznáte môj názor na obchodné dohody s Kanadou a hlavne USA (prvá je CETA, druhá TTIP).

Nemôžem povedať, že by som smútil. Valóni sa vzopreli obrovskému tlaku. A viete prečo? Lebo vo valónskej vláde sú socialisti a federálna vláda v Belgicku je tvrdo pravicová. Arogancia federálnej vlády sa jej teraz vrátila späť. Ale má to ešte jeden dôvod, ktorý je takisto pikantný: valónski socialisti v poslednom čase strácajú, pretože im berie voličov valónska komunistická strana, ktorá nevídane rastie. Socialisti zo strachu pred voličmi nemohli ustúpiť. Pracujúci ľudia nechcú ani CETU ani TTIP. A valónski ľavičiari im museli vyhovieť...

Dodal by som, že aj keby to nezablokovali Valóni, CETA by išla do národných parlamentov na ratifikačný proces a tam by ju zrejme „zabil“ rakúsky parlament, alebo ten istý valónsky parlament, prípadne Rumuni, Bulhari či Slovinci... Komisia sa, zdá sa, prerátala. Ľudia v Európe majú korporácií plné zuby.

17 komentářů :

 1. Jen aby, jen aby. Aby se nehlasovalo tak dlouho, až to krucityrknhimeldonervetersakrament projde.Na okraj: kanadská ministryně doslova plakala, podobně jako ta švédská nána, co na videu bulila, že Svédsko už nemůže nabírat další imigranty, probůh, co to je za krávy, že nesnesou nějaký ten šrám ?

  OdpovědětVymazat
 2. No, silné slová. Pre mňa je smutné, že medzi krajinami ktoré by to chceli blokovať nespomenul Slovensko alebo Česko.

  OdpovědětVymazat
 3. No, silné slová. Pre mňa je smutné, že medzi krajinami ktoré by to chceli blokovať nespomenul Slovensko alebo Česko.

  OdpovědětVymazat
 4. Podle regulí EU se bude hlasovat tak dlouho,až se
  dojde k žádoucímu výsledku.Nebo jste zapomněli na
  irské schvalování Lisabonské smlouvy?
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 5. Nejsou socialisté jako socialisté. Jiný kraj, jiný mrav. Sralbotka se Zadolárkem a Velkou kapsou jsou pro CETA a TTIP.
  I když CETA a TTIP neprojdou, tak ještě není vymalováno. Korporace a jejich politické loutky přijdou s novou boudou. TTIP je už třetí pokus o to samé, resp. podobné, za posledních necelých 25 let, a vždy je další pokus rozsáhlejší a promyšlenejší. Nedojde-li k zásadní změně v rozložení sil ve světě či ke změně systémové, tak se budou majitelé a manažeři korporací a jejich političtí vazalové a ideoví užiteční idioti snažit o nějakou podobnou smlouvu na zajištění porobení a vykořisťování občanů, spotřebitelů, zaměstnanců a obyvatel.
  Měli bychom Valonům poslat díky, aby věděli, že v tom nejsou sami.
  KR

  OdpovědětVymazat
 6. "Malí" Valoni rozhodli jako Velicí Valoni!
  Ti ovšem ve svém čele nemají kreatury typu našich sobotků, zaorálků aj. babišů, kterým jsou ty euroatlantské "hodnoty" nad zájem lidu vlastní země. Hodnoty, co je prý sdílejí nevím_s_kým.
  Nebo, že šlo spíše než o "hodnoty" o jejich osobní koryta? Jo hodnoty! Doc. Švihlíková by mohla povyprávět ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano přeneseně - i s malým kašpárkem se dá hrát velké divadlo...

   Vymazat
 7. Zaslouží si obdiv. To ti naši šašci by se klaněli až k zemi a vše by odsouhlasili, republika nerepublika, my jsme jim úplně ukradený, přitom vláda jsou naši - NAŠI - zaměstnanci, nás lidí co platí daně, a ne naši vládci - oni si to chudáci furt pletou, mělo by se jim to stále připomínat, nejlíp ručně!!!!

  OdpovědětVymazat
 8. Hm, lenže on hovorí, že nemohli si to dovoliť odhlasovať pre nesúhlas občanov!
  A Slovensko nespomenul, lebo Fico sa vyjadril že "s TTIP nemá problémy!" Lenže my vraj máme s USA horšiu zmluvu než sú tieto dve! A ČR detto.
  Okrem toho teraz musíme nejaký čas čušať - lebo žaloba proti kvótam a ...naše predsedníctvo...

  OdpovědětVymazat
 9. Od pana ...pardon sudruha Blahu je to velmi usmevne konstatovanie. Zabudol povedat ze jeho spolustranik a sef R. Fico sa vyjadril dost arogantne na adresu zablokovania dohody valonskym parlamentom. Tak za koho tito ludia vlastne kopu?! Niekto by im mal tu masku strhnut ked sa ju sami boja odhodit!

  OdpovědětVymazat
 10. CETA a TTIP pro ekonomické rozložení EU do chaosu naservírováním na stříbrném podnosu US a nadnárodním korporacím.Už se to opět opakuje jako s Brexitem, když ti nabobové z Brůselu, Juncker, Schulz, Tusk prohlásí o nutném zrušení platnosti referenda a setrvání Británie v EU.Tohle je stejné, bude se vyvíjet tlak tak dlouho, až to bude správně podle Brůselu.Potom se máme na co těšit.USSA má EU v hrsti vojensky a poté bude mít i hospodářsky.GMO, arbitrážeˇ, likvidace evropské legislativy a nasunutí té americké.Mě osobně se už po vyslovení UAa nebo Spojené státy, dělá špatně.Už to tady bylo jednou, kdo nás učil milovat Lenina, velký Sovětský svaz a RVHP.Je to tu znovu.

  OdpovědětVymazat
 11. CIA už dojde na to kolik lidí u těch Valónů je třeba převychovat, nebo odstranit. Kdy se bude o smlouvě hlasovat u nás? Nebo budou o tak důležité smlouvě nějaká informace a referendum? Jestli ne, tak je to podvod. Je třeba volit Okamuru, s Bohoušem se z toho oprcáme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní23. října 2016 22:00 presne tak

   Vymazat
  2. Unás se hlasovat nebude. Vláda prostě dala souhlasné stanovisko v CETA i TTIP a basta. Přece si to před volbami nezkazí nějakým průkazným hlasováním v parlamentu, že? A nějaká demokracie a zástupci lidu v parlamentu? Na to naši politici hází bobek.

   Vymazat
 12. Zkuste mi někdo v bodech (stačí mi nejvážnější výhrady) vysvětlit, co je na této smlouvě špatné.
  Upozorňuji, že tam není ani slovo o GMO - jedná se o uvolnění celní politiky a o možnosti evropských firem exportovat do Kanady bez nutnosti speciálních certifikátů (což dnes znemožňuje export).
  Nevidím v CETA nic zásadně špatného - tak proč tolik radosti, že v Belgii to jeden z národních parlamentů nechce odouhůasit ? Výždyt oni mají zcela jiné důvody - bojí se především ztráty pracovních míst (i když tomu se mi nechce moc věřit, spíše ta smlouva umožní vytvoření nových míst ..).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mohl byste popsat, jak tato smlouva pomůže k vytvoření nových pracovních míst?
   Dovedu si představit, že firma A z EU pronikne na trh Kanady, zvýší prodej a bude potřebovat nové lidi. Zapomíná se ovšem, že souběžně firma B z Kanady ztrati odbyt a propustí lidi, případně zanikne. Firma A ale pro zvýšení produkce nekoupí starou technologii či menší stroje, nýbrž novou či větší stroje z vyšší produktivitou. Výsledek bude takový, že firma B se 200 zaměstanci zanikne, zatímco firma A nahradí výrobu firmy B, ale bude k tomu potřebovat jen 150 nových zaměstnanců. Může to být i naopak, že firma A je z Kanady a B z EU. Ať počítám, jak počítám, tak v prostoru EU-Kanada dojde k poklesu počtu pracovních míst o 50 lidí. Egoisti a pitomci se těší, že to zlé dopadne na ty za oceánem....
   K toužebnému zvýšení počtu pracovních míst dojde třeba ve chvíli, až se otevře trh KLDR, kde některé zboží na trhu vůbec není. Zvýšit odbyt mnohých druhů zboží a počet pracovních míst lze také tím, že zaměstnancůn zvýšíme mzdy - na úkor mezd, odměn, dividend a benefitů manažerů a vlastníků. Tím zvýšíme kupní sílu spotřebitelů o prostředky, které nyní končí v cenných papírech, derivátech, luxusním zboží, zbytečných službách, zmarněných hodnotách (prolétaném benzínu, zničeném stavebním materiálu z neustálých přestaveb sídel boháčů, přírodě zničené excesy zbohatlíků), neužívaných hodnotách (domy, jachty, chaty) atp.
   Potřeba je něco úplně jiného, než CETA, TTIP apod.

   Detaily CETA zatím neznám, ale hovoří se o ní jako o předobrazu TTIP. Čili je-li tam nástroj arbitráží, tak hrozí žaloby korporací na státy za ušlé domnělé budoucí zisky při zcela demokratickém přijetí nových zákonů nějak se dotýkajících podnikání všech. Nebo je nějaká pochybnost o demokratičnosti EU a Kanady? Proč mají mít firmy kromě obchodních soudů ještě arbitráže, když občané to nemají? Arbitráže vznikly v situacích kontaktů vyspělých států s autoritativními, diktátorskými a přitom často krátkodobými režimy, kdy nový vládce odmítal uznat závazky předchůdce a firmy přicházely o investice. Je EU takovou Tramtárií, kde firmy přicházejí o investice? Přicházejí občané o své prostředky, majetky, pracovní místa, mzdy při nové legislativě? - Přicházejí. Mohou kvůli tomu zažalovat stát? Nemohou.
   CETA (s TTIP) nemusí přímo hovořit o GMO, ale korporace z USA mohou přes své pobočky v Kanadě právě přes arbitráže nebo přes chystaný mechanismus regulatorní spolupráce (předběžného "konzultování", rozuměj schvalování, připravované legislativy korporacemi) státy zažalovat ze zmaření investic a podnikání a GMO do EU prosadit. K certifikátům o složení, jakosti, kvalitativních parametrech - v USA je v kosmetice zakázáno asi 20 látek, v EU asi 1300. Dokud v USA nedokážete, že to, co Jste si naplácal nan ksicht, Vám škodí, tak to nezakářou. A dokazujte následky dávných, dlouhodobých, složitých procesů - s rakovinou kůže Vám pak budou doláče k ničemu. Uznávám, že v tomto by stačilo na obalu uvádět, zda je zboží vyrobeno dle zásad předběžné či následné bezpečnosti, leč firmy USA si doma prosadily, že nemají povinnost uvádět, zda potravina obsahuje GMO. Že by na to přistoupily ve své kolonii zvané EU?
   Přímý ekonomický efekt z TTIP je odhadován na 0,3 % HDP po 20 letech, to je hluboko, hluboko pod hranicí statistické chyby. Z CETA to nebude lepší. Korporace ale díky regulatorní spolupráci, arbitrážím aj. zásadně změní pravidla hry nejen ekonomice, ale i v politice, kdy zastupitelé budou pod tlakem arbitrážních pokut. Z demokracie zbyde jen hlasování o tom, kdo zrovna bude dostávat poslanecký plat a pospávat v parláči, nikoli, jaký program bude veřejná správa plnit.
   KR

   Vymazat