Reklama

.

.

pondělí 10. října 2016

Na cestě ke katastrofě


Petr Schnur
10. 10. 2016      Parlamentní listy (silně kráceno)
Německá společnost je na hranici kvalitativní proměny, kterou budou doprovázet sociální otřesy a válečné harašení NATO, do kterého je SRN stále silněji zatahovaná. Nevím, těžko říct... Podle mého bude záležet na tom, zda se v zemi opět vzkřísí mírové hnutí a iniciativy proti válkám a jestli se podaří kultivovat narůstající znechucení z panujícího režimu do konstruktivní, demokratické, chceme-li národní, a přitom nešovinistické roviny, za skutečnou občanskou participaci. Nejde o nic víc a o nic méně než o záchranu demokratického, právního a sociálního (!) státu, jak ho definuje základní zákon, tedy spolková ústava. 

Argument nedostatku odborných sil měl zvýšit akceptanci milionové imigrační vlny mezi občany. Velmi brzy se ovšem ukázalo, že syrský dětský lékař a další odborníci jsou mýtus, který s migrační realitou nemá nic společného. Ba naopak: naprostá většina současných imigrantů nevykazuje žádné předpoklady pro uplatnění na německém pracovním trhu mimo nekvalifikovanou práci nízkovýdělkového sektoru. Co to znamená pro další finanční zatížení státu jistě nemusím vysvětlovat, nemluvě o tom, že většina imigrantů počítá s tím, že do Německa dostane další rodinné příslušníky. Paradox je, že domácí odborné pracovní síly najdete na úřadech práce nebo na seznamu těch, kteří Německo opouštějí, tedy mezi vystěhovalci. Argument o nedostatku odborníků je asi tak „logický“ jako ten o demografickém propadu. Jakou logiku má politika státu, která ty, kteří se rozhodli mít děti, staví do sociálně prekérní situace, a když porodnost klesá, tak chce situaci zachránit nekontrolovanou masovou imigrací?

Stávající systém selhává, protože selhal právní stát a jeho kontrolní mechanizmy včetně médií. Lépe řečeno, jeho ústavní instituce byly prostě postaveny „mimo hru“ a také masmédia, zde označovaná za vůdčí, rozdělená mezi několik nakladatelských gigantů, které jsou plnohodnotnou součástí finančních trhů a které mají úzké styky s politickou elitou státu, ať již vládní, nebo tzv. opoziční. Chcete-li nejprve obecnou odpověď, potom bych konstatoval následující. Německo a celá EU-ropa ve svém vývoji následuje totalizující vývoj ve Spojených státech, který zaznamenal nový kvalitativní nárůst od „911“, tedy od roku 2001. Rád bych podtrhnul, že tento vývoj nespadl z nebe. Již prezident Eisenhower varoval ve svém rozlučkovém projevu k národu v lednu 1961 před narůstající mocí vojensko-průmyslového komplexu s katastrofálními důsledky pro demokracii. Od té doby uplynula desetiletí a reálný stav americké společnosti popsal kromě jiných v roce 2008 emeritní profesor politických věd na Princetonské univerzitě Sheldon Wolin v knize Democracy Incorporated. Podle jeho analýzy panuje v USA totální propojení politiky, hospodářství a financí. Wolin panující systém nazývá invertovaným totalitarizmem, který si ponechal vnější symboly demokracie s vytunelovaným obsahem. A připomínám slova bývalého prezidenta Cartera z roku 2013, že Amerika toho času nemá fungující demokracii – z důvodů, o kterých hovořili Eisenhower, Wolin a mnoho dalších amerických osobností.
To, že se zmiňuji o Americe, není samoúčelné, ale demonstrace toho, kam směřuje Německo a Evropa: pauperizace společnosti, vytváření sociálních ghett, zničení střední vrstvy, nárůst politické moci oligarchie a militarizace zahraniční politiky. To vše je již v plném proudu, Evropská unie ekonomické předpoklady sociální devastace uvnitř Evropy a imperiální politiku navenek kvazi ústavně kodifikovala ve svých smlouvách.

Musíme si totiž uvědomit jedno. Demokratický a právní stát je možné pohřbít třemi způsoby: politickým nebo vojenským pučem, v těchto případech by se dalo hovořit jazykem „play off“ severoamerické NHL o „sudden death“, náhlé smrti. Zde je pro občany vše jasné a buď jsme pro, nebo proti. Daleko zákeřnější je ale smrt pomalá. Ta začíná relativně nevinně drobnými krůčky a prvními vypuštěnými antidemokratickými vlaštovkami, které ještě nebolí, nebo jsou dokonce „logické“, které mají buď sondovat reakci občanů nebo je pomalu připravit na změny tam, kde to již bude bolet, kdy už je ale v podstatě pozdě reagovat. Klasickým příkladem je onen již zmiňovaný „boj proti terorismu“, který Západ svým hospodářským, politickým a vojenským imperialismem nejprve podnítí, potom využije ke svrhnutí nepohodlných režimů a následně k postupnému vytunelování vlastních ústavních institucí a okleštění občanských svobod a demokratické participace. V této situaci vězíme až po uši, já se obávám, že až si tento stav většina občanů skutečně uvědomí, bude pozdě. Demokracie a mír nám nejsou dány shůry, musíme je kultivovat a chránit. Pokud tak neučiníme, nezasloužíme si nic jiného než novou diktaturu, a sice vzhledem k technickým možnostem kontroly takovou, o které dřívější diktátoři nemohli ani snít. Že k tomu patří válka snad nemusím připomínat.

Celý tzv. kapitalistický systém je zkorumpovaný, degenerovaný a podle mého nereformovatelný. Moc globálních finančních trhů překročila rubikon, stala se fakticky nekontrolovatelnou a je úplně jedno, zda jde o Lehman Brothers, Deutsche Bank nebo jiné finanční, globálně operující domy či tzv. investiční fondy. Vzhledem k sociální pustině a krvavé stopě, kterou za sebou ve světě zanechávají, se jedná o zločinecké organizace, o rakovinu světa, která svého hostitele bude žrát tak dlouho, až z něj nezbude nic. A východisko? Zelené bláboly o trvale udržitelném vývoji a biosýrech? Východiskem byla vždy válka a na jejích přípravách se Evropa zdatně podílí – v Sýrii, na Ukrajině i jinde. Kde je poučení z historie, když se v této souvislosti zmiňujeme o Hitlerovi? Dnes se všeobecně ví o podílu anglo-amerického kapitálu na vzestupu moci NSDAP.

Wall Street a další usurpovali státy, které se staly nástroji jejich moci a vlivu – politické i vojenské. Největší blbost je tvrzení, že se historie neopakuje. V detailu jistě ne, ale v proudu lidské hamižnosti, stupidity a lhostejnosti stále a stále.

Pokud jde o levici, především bychom museli pečlivě rozlišit mezi levicí verbální a politickou. Kam patří německá SPD, francouzští socialisté nebo řecká Syriza ještě do referenda, které iniciovala asi jen proto, aby jeho výsledek mohla hodit do koše? A co Die Linke, která je verbálně nalevo od SPD? V okamžiku, kdy se dostane do zemské vlády, dělá „realistickou“, tedy, jak se obecně říká, středovou politiku. A Zelení? Ti se stali nejefektivnějším spojencem amerického hegemonismu a euro-neoliberalismu. Že to tak dál nemůže pokračovat dokazuje stoupající neúčast na volbách, kterou trochu zastavily kauza imigrace a nástup AfD na politickou scénu. Problém je v tom, že AfD je skutečně výraz protestu a nikdo nedokáže v tomto okamžiku předpovědět, kterým směrem se vyvine. Pokud by se stala národně-konzervativní silou se silným sociálním programem, mohla by mít úspěch. Momentálně je ale neoliberálnější než CDU; a jestli se jí podaří vyvarovat šovinistické linie zejména vůči východním sousedům, je ve hvězdách. Byly doby, kdy měla Die Linke zleva velkou šanci stát se autentickou protiváhou proti politicky mrtvému eurostředu. Momentálně to ale vypadá, že tuto šanci promarnila. Jednak nárůstem vlivu sil uvnitř strany, které touží po podílu na vládě za každou cenu, jednak nekritickým souhlasem k imigračnímu proudu. Zůstává zahraniční politika, která varuje před nebezpečím rusofobie a válečného konfliktu, v parlamentu fakticky jako jediná, ale to zdaleka neznamená nabídku uceleného politického konceptu k překonání nynějšího transatlantického šílenství.

Momentálně to vypadá tak, že tradiční etablované strany, ke kterým samozřejmě počítám i Zelené, „dosloužily“. Nevypadá to, že by měly politickou energii a lidský potenciál na vnitřní obrodu. Je tedy otázkou, kterým směrem se vydá AfD a zda Die Linke totálně propadne „realismu“ a zmizí v nirváně středového euro-reformismu, něco mezi SPD a Zelenými, nebo jestli se najdou síly, které by daly nový impuls autenticky levicové politice sociální spravedlnosti a míru bez kompromisů a utápění se v zástupných tématech společenské periferie. Nedávno jsem někde četl o iniciativě jedné levicové dámy, které vadí, že užitkové věci mají často jen názvy v mužském rodu. Nad takovou levicovostí musí globální kapitál jen jásat.

18 komentářů :

 1. Svět musí apelovat na prosté američany. Oni musejí procitnout a udělat si pořádek v tom jejich vládním chlívě, kterej je od dob Kennedyho až příliš zaneřáděnej lumpy všeho druhu......

  OdpovědětVymazat
 2. Americe už může pomoci snad jen "Světlonoš" pan Honolulu! Bohužel už má svá léte a tak mu moc času
  nezbývá. Mám rád jeho příspěvky, protože neurazí a mají jistou ironickou eleganci. V.J.Horák

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. USaci by měli zavčas začít s pokorou. Vždyť pokud bude apokalypsa, začne u nich doma. A nemusí to nutně být jaderná válka. Ten jejich kráter v Yelowstone je nevyzpytatelný.

   Vymazat
  2. Hovnolulu urazi a ponizuje lidi kteri si jen trochu dovoli s nim nesouhlasit. Tim je pro me jen rachiticky starik s komplexem menecenosti. Neustale nazyva cechy neinformovanimi lidmi kteri nevi co se kolem nich deje.

   Vymazat
 3. V okamžiku,kdy se berlín stal opět hlavním městem
  Německa jsem prohlásil,6e Německo se bude pomalu
  přeměňovat a bude se oddalovat od demokracie.Nějak
  jim berlín nesvědčí.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 4. S bílými Američany je ámen,dílem jejich blbostí a dílem podlé politiky jejich elit to s nimi teď začne jít strašně rychle z kopce....jediná naděje,která jim zbývá,je ten Trupeta,pokud to myslí upřímně a nenechá se koupit,nebo ho neodstřelí....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A nemohou je Německo, Francie a další Evropské hloupé státy řešící demografické potíže imigrací předstihnout? Děda.

   Vymazat
  2. Trump je borec, mam ho rad, sledoval jsem jeho rozhovor pred par lety na australske 60 minutes kde prohlasil ze se stydi byt americanem pro to co usa provadi na celem svete. Ma velmi dobre myslenky jak by to dal do poradku ale USA je plne v podruci bankovnich kartelu proti kterym nema sanci, budto slapat cestu nebo kouli do hlavy. Tak jako JFK.

   Vymazat
  3. Dědo,Eu je ztracena,sladká Francie i hrdý Albion jsou už v pérdeli a brzy tam začne otevřené násilné nepřátelství vůči domorodcům,které přeroste v občanskou válku,o Holandsku a Belgii platí to samé,ignorantská Itálie a retardované Německo se k tomu stavu blíží mílovými kroky,naději má pouze Východ,pokud si tu zjednáme pořádek s nevládkami a zbytkem 5.kolony včas....Evropa se zlomí ve dví....už je slyšet,jak praská....
   To vše bude probíhat jen pokud loutkář,nebo spolek idiotů,vládnoucích v USA,nespustí třetí kolo útoku přes Ukrajinu na Rusko,kdy v chaos a válku upadne celá Evropa i s Balkánem....

   Vymazat
 5. Stejně "realistickou" se stala naše KSČM a to se jí také odrazilo ve volbách do krajů. Jelikož na posledním sjezdu do svého čela zvolili kromě Josefa Skály parlamentem zakonzervované starousedlíky, stali se pro mnohé jejich příznivce zpráchnivělou, zatuchlou partají, která nebojuje za práva utlačovaných. T

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No,vůbec se nedivím,že jdou dolů,s takovými,jako Dolejš,nebo Rujbrová,podporující tu execírku smradlavých buzíků,se není čemu divit.KSČM poněkud zatuchává....

   Vymazat
  2. Ano,stejně jako u ČSSD,bez personálních změn půjdou obě strany ke dnu.

   Vymazat
  3. Je to neskutečné, ale je to tak. Jak nejsem komunista, tak mi vždy KSČM připadala celkem rozumnou stranou a v mnoha případech se ukazovala jako strana, která by mohla i třeba s Babišem konečně ukázat lidem, že to jde i bez rozkrádání státního majetku. Dolejš měl být už dávno vyloučen ze strany. Okamžitě sundán ze všech funkcí. V parlamentu se drží ( jak hovno kosile) a jen kecá nesmysly, které chce slyšet Čt proti Babišovi. Tento panduláček rozhodně nedělá cest své straně.

   Vymazat
 6. Všichni jsem nadšeně šli na film "Podraz" a hlavním hrdinům jsme drželi palce a přitom jsme měli před očima pravou tvář společnosti v USA, která pokládá za normální podrazit kohokoliv, aby na úkor podraženého se mohl získat bezpracný zisk. V USA lidí kteří podrážejí ty ostatní jsou vynášení do nebes. Sice nevytvoří žádnou hodnotu a okradou ty kteří tu hodnotu vytvoří, ale anglosaský svět je už takový a řídí se heslem okradni blízkého svého a žij na jeho úkor a budeš slavný. Tuto politiku USA uplatňují také v globálním měřítku. Ovládají po celém světě sdělovací prostředky a řízená odstřel "Dvojčat" v NY prezentují jako největší útok na demokracii a jako záminku na útok na Afganistan a Irák. Od druhé světové války USA neustále válčí a válčí co raz víc a víc a je jasné, že se to nezastaví a bude to eskalovat.

  OdpovědětVymazat
 7. Už je načase, aby se takové mocnosti jako je RF, Čína, Imdie a podobně konečně domluvili a zatnuli tomu celosvětovému agresoru konečně tipec. 270 let na této zeměkouli dělají jen bordel, napadají okolní státy a co neukradou, tak vlastně nemaji. Už se ani nedivím, že to jeden kolega v diskusi nazval , že je to nějvětší zlo na světě. Do tohoto seskupení se kumulovali zloději, vrazi , podvodníci, kolaboranti a tomuto se říká spojené státy. Fuj , hnus. Ani bych nechtěl patři a žít v tomto národě plném zla, falše a nenávisti jeden vůči druhému. Je to největší žumpa těch grázlů.

  OdpovědětVymazat
 8. Proc melo Rusko, Cina a Indie resit politickou situaci v Evrope. Vzdyt obcane Evropy, krome nadavek pro tyto zeme nemaji na sklade nic. Svuj neporadek jsme si zavinili a musime neco proti delat sami,jinak se v Tom utopime vsichni.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to trapny, ale Rusko je zase na rade zachranit a vykoupit nas z tragedie...

   Vymazat