Reklama

úterý 25. října 2016

Než budeme v tahu…


Marek Řezanka
25. 10. 2016     
Stalo se zvykem a do jisté míry folklórem, že prezident Miloš Zeman je médii prezentován jako největší lhář a manipulátor. Těžší to ovšem je v případě, že ho média mají ze lži usvědčit. V kauze „Peroutka“ se stále točíme kolem názvu jednoho článku, a jen málokdo řeší, co na konci třicátých letech zmíněný novinář publikoval a v jakém kontextu.


Čím více se blíží datum sedmnáctého listopadu, tím opět sílí pučistické tendence jistých kruhů. Miloš Zeman je líčen jako největší padouch široko daleko – a již nám jaksi uniká, že jeho názor média nezajímá – a co hůř, nezajímá je ani důkazní materiál.

Podle dostupných svědeckých výpovědí prezident Zeman panu Hermanovi nevyhrožoval a k ničemu ho nenutil.

Tomáš Halík se dušuje, že pan Herman mluví čistou pravdu: „Ministr Herman mluví pravdu, mohu na svou čest dosvědčit, že poté, co s prezidentem hovořil, mi popsal tento rozhovor, včetně Zemanova nátlaku a vyhrůžky přesně tak, jak o tom nyní hovoří v médiích a já jsem mu poděkoval za jeho odvahu řídit se vlastním svědomím“ (Parlamentní listy, 22. 10. 2016). Jenomže pan Halík se již v minulosti zaklínal, že nikdy neřekl, že ho národ není hoden, přitom lze doložit, že přesně toto významově prohlásil. Pamatujme si nyní Halíkova slova, a to pro případ, že se ukáže, že ministr Herman pravdu nemluvil. On ji nemluvil již po své nedávné cestě za „přítelem“ Berndem Posseltem, kdy si vymýšlel, že mu cestu hlava státu schválila, přitom ta žádné takové kompetence nemá, což také v rozhovoru pro Parlamentní listy řekla.

Celý povyk kolem prezidenta Zemana vnímám jako nechutné divadlo směřující k rozeštvání společnosti a možnému puči namířenému na hlavu státu. Než se do sebe pustíme, chtějme jasné důkazy a vyvození zodpovědnosti od jednotlivých aktérů této kauzy.

Bohuslav Sobotka, jak je u něho dobrým zvykem, píše o „hradní malosti“ dříve, než je cokoli prokázáno. Ano, M. Zeman si nepřál, aby ministr vlády jednal v rozporu se stanoviskem této vlády. Ale nikde není dokázáno, že by panu ministrovi jakkoli vyhrožoval. Místo, aby média namířila svou kritiku na ministra, který jedná v rozporu s vládním postojem, tepe do M. Zemana, který v souladu s tímto postojem jedná.

Tady opravdu nejde o pravdu, natož lásku. Ve hře jsou „rudé karty“ a potřeba Zemana svrhnout či ho aspoň výrazně oslabit – a to za jakoukoli, slovo JAKOUKOLI podtrhuji - cenu.

Připomeňme si nyní některé nejzávažnější názorové veletoče B. Sobotky, o němž se kupodivu jako o politikovi, jenž lže, kudy chodí, nepíše:

1) „Jsme díkybohu svobodná a demokratická země a každý se může scházet, s kým uzná za vhodné. Stejně tak mají i ústavní činitelé právo se jasně vyjádřit k zahraniční politice státu, za kterou nesou odpovědnost. Toto právo jsem využil a připojil svůj podpis k prohlášení, které připravil ministr zahraničí a které odpovídá pozici vlády.“ Tímto prohlášením premiér dává jasně najevo, že ministr kultury jednal v rozporu s pozicí vlády a ohrozil tak zahraniční politiku státu, za niž premiér nese zodpovědnost. Potom je ale otázkou, proč ministr Hermana neodvolá za hrubé pochybení. Buď totiž bude premiér ctít vládní stanovisko – a potom by měl pro pana Hermana vyvodit náležité kroky, nebo pana Hermana podporuje – potom ale sám sabotuje vládní pozici.

2) Přihlášení se k odkazu V. Havla (tedy i Dopisu osmi): „Především platí, že pan náměstek Drulák, stejně jako další zaměstnanci vlády, musí respektovat politiku vlády." Pokud se B. Sobotka takto vymezil vůči panu Drulákovi v případě „odkazu V. Havla“, měl by tak učinit i v případě D. Hermana.

3) „Havlova teze o pravdě a lásce nám ukázala směr“: „…Ustupování z pozic nebo chytračení ve vlastní prospěch rozhodně není cesta k úspěchu. Jak řekl Václav Havel ve svém salcburském projevu v roce 1990: „Domnění, že lze beztrestně prokličkovat historií…, patří k tradičním středoevropským bludům. Pokouší-li se o to někdo, škodí sobě i svým spoluobčanům.“ Mějme toto memento na vědomí každý den, když čelíme nesnadným výzvám, které před námi stojí.“ V. Havel snad historií nekličkoval? Neposvětil náhodou invazi do Iráku, jejímž následkům čelíme dodnes? A jak B. Sobotka s L. Zaorálkem kličkovali v případě dění na Ukrajině? Nepodpořili zde náhodou síly, z nichž fašistická ideologie čpí na sto honů daleko?

4) Ke kvótám: „Žádné konkrétní číslo říkat nebudu, protože já nevím, jestli návrh Evropské komise je poslední anebo jestli za tři, za čtyři měsíce vzhledem k tomu, že ten migrační proud neslábne, nepřijde Komise s nějakými dalšími požadavky.“ (iDNES.cz, 17. 9. 2015).

Česká republika je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) připravena přijmout syrské uprchlíky přímo z Turecka. Mohla by tak naplnit část stávajících kvót určených pro přesun uprchlíků v rámci Evropské unie. "Tady nejde o žádné nové kvóty, o žádné nové systémy, tady jde o to, že se využijí ty stávající závazky, které jsou. Já myslím, že dokonce je to lepší, protože z Turecka se přesídlí Syřani." (8. 3. 2016, TN.cz)
„Česká republika odmítá a bude odmítat povinné kvóty na dělení uprchlíků, které znovu navrhla Komise, rozdělují Evropu a nedávají smysl.“ (Deník.cz, 4. 5. 2016).

Tak budeme kvóty odmítat, nebo je podporovat?

5) Reakce na projev ministra Hermana k Sudetenlandsmanchaftu: „To, že se ministr Herman zúčastnil sjezdu v Norimberku, je důkazem, že se chceme orientovat na budoucnost. Je to úkol naší generace, abychom hledali společnou řeč. Rizik, před kterými Evropa stojí, je mnoho. Potřebujeme spojence, abychom je zvládli.“ V červenci 2015 kritizoval historik Jan Křen projev pana Bělobrádka následujícími slovy: „Příčinnou souvislost dokázala zachytit česko-německá deklarace a každý český politik to musí respektovat a reflektovat. Pokud nemá příležitost ji vyjádřit, pak je samo gesto lítosti polovičaté a je vlastně polopravdou. To se podle mého stalo panu Bělobrádkovi… Česko-německé vztahy byly odedávna ze sudetské strany zatíženy balvanem údaje, že při odsunu přišlo o život čtvrt milionu lidí. Třináct let jsem byl z české strany předsedou česko-německé komise historiků. Jsem hrdý na to, že komise ve zvláštní mezinárodní vědecké konferenci, mimochodem navržené z německé strany, toto falzum vyvrátila a dospěla k závěru, že obětí bylo 25 tisíc (v tom 6000 sebevražd) a s výhradou možných dalších 5000. Naše část příslušné komuniké doplnila politováním i nad tímto proti minulým cifrám vlastně nevelkým údajem.“ Chtějme žít v míru, nevolejme ale po revizích výsledků druhé světové války. Každou historickou událost je třeba posuzovat v kontextu. Důsledky jednotlivých činů není možné hodnotit bez uvedení příčin, jež předcházely. Pánové Neubauer (bývalý leader sudetských Němců) či Posselt pro mě nejsou důvěryhodnými partnery k jednání. Jakmile se totiž někdo nedrží faktů a historii zkresluje, je třeba se ptát, proč tak činí.

6) Sobotka ke spolupráci s KSČM: „Dokážu si představit spolupráci na základě jasných mantinelů, které se týkají bezpečnosti České republiky. Tedy nezpochybňování členství v NATO a evropské orientace vlády“ (Echo24.cz, 5. 10. 2016).

„Jednou z věcí, na které se musíme podívat, jsou témata jako ochrana životního prostředí, téma kultury, ale také třeba téma digitální ekonomiky, virtuálního prostoru, kde se pohybuje mladá generace, témata, kterými se zabývají Piráti," říká Sobotka v rozhovoru a dodává: „Nemůžeme zůstávat jen klasickou stranou zaměřenou na sociální témata" (9. 10. 2016).

Takže má jít ČSSD více doleva, nebo je naopak „příliš levicová“?

Nemohu si pomoci, ale pro mě je pan premiér Sobotka zcela nedůvěryhodným. Již pro to, že u něho dnes neplatí, co nám všem sdělil včera. Proti němu se ale rudé karty nešikují. Možná proto, že ambasádě USA nevadí (však se také na své cestě v USA snažil, až mu klobouk na hlavě radostně poskočil).

Dělejme vše proto, aby závěr podzimu nebyl navzdory chladnému deštivému počasí proklatě horký. Nevěřme pseudoelitám, které jsou simulakry morálních vzorů. Nejsou jimi. Opakovaně selhávají – a pokud by náš národ rozeštvaly, mělo by to na nás všechny velmi bolestný dopad. Vraťme se k dialogu a respektu k odlišným argumentům. Požadujeme, ať každý svá tvrzení doloží. Nenechme se strhnout i iracionálnímu jednání, kdy bychom byli toliko pěšci na šachovnici, jež není naše a kde o jednotlivých tazích nerozhodujeme. Pokud bychom na takovou hru přistoupili, byli bychom v tahu především my sami.

24 komentářů :

 1. Prezident je jediný z vrcholných politiků, kterému strach z velkého zaoceánského šéfa nezatemnil mozek. Je odvážný, dobře mu to myslí a co v jeho situaci obdivuji - neztratil humor. Pro ostatní politiky platí první věta. Ještě moje přesvědčení, které jsem získala v posledních dvou, třech letech - totalitní režim do 89. roku byl demokratičtější než domokracie posledních dvou let.

  OdpovědětVymazat
 2. Náznak vyprovokování široké veřejnosti proti hlavě státu byl už na Albertově. Tak nějak divně selhala rozvědka, selhala policie, selhala ochranka, která měla ochraňovat tři hlavy státu. Ochraňování prezidentů otevřenými deštníky proti vajíčkům se mi jevilo jako naprosto nedostatečné. Z amerického pohledu měli být házeči vajec na místě zastřeleni, jak může někdo poznat, že zrovna toto vajíčko není granát? Klidně ať si odpůrci a krytici Zemana při nerespektování důstojnosti státního svátku udělají na Staromáku svůj mejdan, ale pozor!!!!!! Aby to tam nepřerostlo na Majdan! Lidé bděte!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 15:45
   Nemějte obavu,přeci by nestříleli do kritiků a odpůrců Zemana.Jinak naprosto souhlasím,jen bych dodal,že rozvědka pracuje pro někoho jiného.

   Vymazat
  2. Můžou ale střílet ti kritici a odpůrci !!

   Vymazat
  3. Oni můžou střílet kritici a odpůrci převlečení do přátel a příznivců. To pak bude něco. To tady bude Ukrajina!

   Vymazat
 3. Ještě k těm obrázkům, které musím označit, pokud chci něco publikovat. Umí mi někdo vysvětlit, proč je to hlavně u některých článků? A za druhé - má to působit tak, že někdo sedí na zadku u počítače (zelený mužíček) a zjišťuje, kdo to psal? V minulém režimu za totality takoví mužíčci sledovali odněkud naproti pro ně zajímavý dům, resp. obyvatele. Teď jsou aspoň v teple. Nedávno to Chovanec řekl, dokonce i že budou sledovat poštu do Ruska. Opravdu d e m o k r a c i e.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Orwel byl geniální prorok !!

   Vymazat
  2. Vime odkud vitr fouka , v USA delaji s Trumpem uplne to same...

   Vymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Debilní antisemitské bláboly mohou být záminkou k útokům na NR. Proto jsem to smazal. Podle zákona jsme odpovědni za komentáře, pokud se o nich dozvíme.

   Vymazat
  2. Debilní antisemitské bláboly mohou být záminkou k útokům na NR. Proto jsem to smazal. Podle zákona jsme odpovědni za komentáře, pokud se o nich dozvíme.

   Vymazat
 5. rozpad ČSSD tedy rozpad idee nakrmeného stáda a nástup totalitní JO je logický.
  Z titulu uvedeného článku mne těší opětovný návrat
  Marka Řezanky a zajímá mne jediné,zda je alespoň trochu šťastný.Přeji klid,stabilní přátele a pevné zdraví.  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní25. října 2016 15:54 presne tak a clanej je dobrej

   Vymazat
 6. Je jasné že Herman lže. 8 září mu měl údajně Zeman vyhrožovat. Proč to hned 8 září nezveřejnil, nebo následující den. Pokud vidíme jak Herman jedná, pokud by to byla pravda nenechal by si to pro sebe a určitě již tehdy by to využil proti Zemanovi. Proč to zveřejňuje až v druhé polovině října s načasováním příjezdu strýčka?

  OdpovědětVymazat
 7. Dobrý článek Marka Řezanky a dokonce tak srozumitelný, že je škoda cokoliv k tomu přidávat..

  OdpovědětVymazat
 8. "Rozděl a panuj" platí i pro permanentní snahy o diskreditaci prezidenta Zemana. Prezidenta který se jako jeden z mála staví na stranu obav a potřeb obyčejných lidí. Ne to není politický kalkul, tak jak ho známe z proklamací a opakovaně neplněných předvolebních slibů, tak jak je známe u politiků různé barvy dresu. To jsou reálné zkušenosti získané z prezidentových postojů v prezidentské funkci. Můžete všemožně argumentovat fakty a dokazovat, štvavá propaganda a manipulace bude stále cílit na diskreditaci prezidenta, který jako přímo volený, má v porovnání s ostatními politickými subjekty největší mandát občanů. Ano takže přes diskreditaci prezidenta míří tyto síly na rozdělování a destabilizaci společnosti. Tragedií v tomto procesu, kde postoje medií, umělců a akademiků, TOP09 a části ODS vyjadřují zcela jednoznačně nesuverenní korporační postoje proti státní svrchovanosti, hisorické a kulturní identitě republiky. Kverulantské postoje vládnoucí politické scény surfující na předvolebních kalkulacích tomu jen napomáhají.

  OdpovědětVymazat
 9. to vypadá jko poprava Bohuše, Otto Novotného a jeho party

  OdpovědětVymazat
 10. Je Sobotkovo zdůrazňování mantinelů ("nezpochybňování členství v NATO a evropské orientace" tedy něco jako kdysi ono neurotické "na věčné časy a nikdy jinak") jenom projevem loyality Velkému bratrovi do Washingtonu? Anebo je adresováno také funkcionářům ČSSD, kteří by třeba nerespektovali toto tabu?! Jenže právě toto tabu odporuje zdravému rozumu.

  Zdravý rozum totiž velí se ptát:
  Kam dospěje EU pokud se nedokáže od NATO - této zločinecké organizace - emancipovat? Bez rozbití NATO bude demokratizace EU sotva možná. A bez demokratizace EU bude odumírat demokracie i v těch členských zemích, kde zatím ještě přežívá.

  (Ti, kdo zde i jinde neustále pokřikují o nutnosti rozpadu (vystoupení z) EU, jsou zaslepeni svou bezmocnou nenávistí. Je to skoro stejná pitomost jako začít propagovat očistu Chodska nebo Valašska cestou odtržení od pražské kavárny. Bylo by zajímavé vědět, co tito řvouni dělají pro demokracii ve svém městě nebo vesnici.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z ČSSD jsem vystoupil v lednu po jednadvaceti letech, byl to nejvyšší čas...

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Sociální demokracie je ukradená značka. Z té původní si ovšem podržela genetický kód, který velí zradit vždy zájmy těch, které údajně hájí.
   Pozoruhodný a nečekaný je současný vývoj britské Labour Party, kde zatím členstvo poráží funkcionářskou smetánku. Vediamo....

   Vymazat
 11. Bohouš je mrtvej Sobotka:-D

  OdpovědětVymazat
 12. Proč citovat Sobotku (nebo kohokoli z vlády)? Nezáleží přece na tom, co kdo říká, ZÁLEŽÍ NA TOM, CO DĚLÁ! A z tohoto hlediska je přece všechno jasné.

  OdpovědětVymazat
 13. Nez budeme v tahu...NEBO NA TAHU !!
  Tyhle veci pracujou latentne. Tedy vetsinou bez povsimnuti akteru...A nebo je proste ignoruji , protoze se citi bezpecni s velkou moci za zady. Ale prijdou situace a chytri lide tvrdi, ,ze ty situace musi zhruba do 80% pripravit a vytvorit prave vlady a urady, kdy najednou a bez varovani policie prestane pro ne pracovat a armada otoci hlavne pusek a bajonety prave proti tem sebejistym zradcum naroda...a cely narod jednotne a solidarne vyjde do ulic a nastane moment ,kdy pravda a spravedlnost vitezi.../srpen 68 /. Protoze my evropane jsme toho velmi dobre schopni , to je hlavni pricina, proc jdou nam dnes po krku....

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.