Reklama

.

.

pondělí 24. října 2016

O imperialismu

Béda
24. 10. 2016  Outsidermedia

Podstatou imperialismu vždy bylo budování říše. Tato se skládá z řídícího mocenského centra a ze závislých podřízených, kontrolovaných cizích území – vazalské periferie, která je vysávána imperiálním centrem.


Imperialismus se historicky vyvíjel. Původní imperialismus starověku byl založen na přímém kolonizování válkou dobytých území. Mechanismus kolonizace spočíval v tom, že na poraženém území říše ponechávala svého místodržitele a větší anebo menší vojenskou posádku. Místodržící se stal v kolonii vládcem, kterému podléhala veškerá místní mocenská infrastruktura. Dohlížel taky na odvádění povinných předepsaných finančních a materiálních odvodů ve prospěch vítězného centra.

Ve vrcholném středověku byla kolonizace šířena za pomoci křesťanské ideologie pomocí ohně a meče. Dobytá území byla kolonizována, místní mocenské struktury nahradila cizí koloniální správa, obyvatelstvo bylo násilně katolizováno a odpůrci katolizace a kolonizace umírali ve velkých počtech buďto na válčišti anebo jako otroci anebo vězni koloniálního režimu přinášejícího „civilizaci“. V pozdním středověku a v raném kapitalismu přestalo hrát křesťanství určující roli při kolonizaci, otroctví bylo postupně v koloniích i v mocenských centrech imperialismu rušeno, násilí a přímá mocenská správa vazalských zemí cizími správci zůstaly zachovány. Stejně jako přímé rabování místního bohatství a jeho vývoz z kolonií do imperiálních center.

V období vrcholného a pozdního kapitalismu, jehož jsme součástí, byla přímá neurvalá kolonizace, přímé vládnutí cizích správců (místodržících) v koloniích nahrazeny jinými sofistikovanějšími formami nepřímé kolonizace s důrazem na ekonomické nástroje. Přímou správu cizinců nahradila vlastní správa cizím kapitálem zkorumpované místní aristokracie. Tato zachází s místním obyvatelstvem stejně krutě jako cizí správci v minulosti. Přímý protektorát byl formálně nahrazen vybudováním sítí velvyslanectví a (pro „dobro vazala“, jeho stabilitu a bezpečnost) vojenskou přítomností v podobě vojenských základen imperátora. Namísto politického nařízení povinných odvodů ve prospěch vítězného impéria přišlo narůstající zadlužení kolonií skrze půjčky zkorumpovaným místním vládcům na nákupy imperiálního zboží (z velké části výzbroje anebo rychle morálně zastarávajícího zboží technického určení, léků a potravin).

Impérium, které samozřejmě nemá žádný zájem na vzniku konkurence v koloniích a vytlačování svých nadnárodních ekonomických gigantů z místních trhů a nahrazování vývozu zboží z centra jeho dovozy z kolonií do centra, skrze místní zkorumpované politiky prosazuje takovou politiku v koloniích, která preferuje a dotuje cizí nadnárodní řetězce a výrobní podniky – filiálky nadnárodních koncernů sídlících zpravidla v centru impéria. Daňová pravidla jsou upravena tak, aby maximálně vyhovovala cizím mocenským a kapitálovým centrům, tj. minimalizovala jejich daňové povinnosti, maximalizovala státní podporu cizího kapitálu a umožnila vývoz zisků do cizích center, mzdy ve filiálkách západních koncernů v koloniích jsou zlomkové ve srovnání se mzdami za stejnou práci v mateřských centrech. Velkou oporou při neokolonizaci jsou kromě místní zkorumpované politické aristokracie, vojenských základen a mezinárodních vojenských a hospodářských spolků řízených centrem taky nájemní páté „humanitární a neziskové“ kolony impéria připravené v případě neposlušnosti místních politických špiček za pomoci médií většinově držených a ovlivňovaných mezinárodním mediálním kapitálem kdykoliv spustit proces řízeného politického svržení centru se vzpouzejících vládců a politiků.

Jednou z charakteristických vlastností imperialismu za vrcholného kapitalismu je vzájemné prorůstání politiky a kapitálu. Vrcholní politici jsou loutkami kapitálu, někdy se jimi stávají dokonce příslušníci kapitálové oligarchie. Politika je zcela řízena zájmy nejmocnějšího – nadnárodního kapitálu, kterému se stal národní ekonomický prostor příliš úzkým. Korupce je legalizována formou sponzoringu a lobbingu a politici i politické strany se dostávají skrze své výpůjční smlouvy a „sponzorské dary“ do absolutní podřízenosti kapitálových špiček. Někdy to jde dokonce tak daleko, že politici centra prosazující nadnárodní zájmy „národního“ kapitálu konají k finanční tíži vlastních obyvatel v přímém rozporu se zájmy těchto obyvatel v cizině, resp. prosazují zahraniční politiku, která je v přímém ekonomickém, bezpečnostním protikladu k zájmům vlastního státu či většiny jeho obyvatelstva (vývoz práce ke konkurenci, daňové offshory ve prospěch velkokapitálu , ze současné doby protiruské sankce decimující vlastní národní ekonomiku, podpora válek v sousedních státech, aktuálně podpora nacistického převratu, podpora radikálního islámského radikalismu a terorismu, cizí invaze sociálních parazitů atd..) Jediní, komu taková politika vyhovuje, jsou nadnárodní kapitál a s ním srostlá místní politická aristokracie.

Závěr: Rusko je mediálním mainstreamem opakovaně obviňováno z imperiálních choutek, z expanzionismu. Každý, kdo takto činí, by si nejdřív měl položit otázku, které státy nejvíc naplňují uvedené charakteristiky imperialismu.

14 komentářů :

 1. Zaver clanku prakticky popisuje nynejsi situaci do pismene.Takze nevim jeli to pouhe konstatovani faktu a nebo drivejsi analyza ?

  OdpovědětVymazat
 2. A po tomhle typu imperialniho radu jsme touzili desitky let...dnes jsme tam a zistili jsme,ze jsme v prdeli a vrazednich spolcich.

  OdpovědětVymazat
 3. Autor přesně popsal hospodářský mechanismus, který umožňuje i našim politickým kolaborantům "zdůvodňovat" proč je u nás při třetinové mzdě stejná cenová hladina jako v Německu a to odkazem na velikost DPH ! Celý tento mechanismus umožnil pomoci zkorumpované stranické věrchušce provést řetěz kontrarevolučních pučů v Evropě , ale hlavně v SSSR !!

  OdpovědětVymazat
 4. Pane Béda.
  Dlouho jsem od Vás nic nezaznamenal,často jste přispíval na blogy AKT.cz.Naprosto výborné napsané a souhlasím,jen mě u toho napadá,ty vyhrůžku Rusku,jsou na úrovni lupiče,vydej všechno dobrovolně,jinak tě zmlátím.
  Pro Petr Herout.
  U nás mzda nebude stoupat,ale bude klesat v Německu.

  OdpovědětVymazat
 5. Největší Němec všech dob(jak byl zvolen národem) Karel Marx pospsal mechanismus kapitalismu a imperialismu dopodrobna. Lenin nazval imperialismus zahnívajícím, posledním stádiem kapitalismu. Donutili jsme Rusko k přezbrojení a k růstu výroby zbrojní techniky. Beru si za svědka NR, kde se neustále dozvídáme o vývoji nejmodernější válečné techniky tam. Jednou, věřím tomu, se Rusko stane v oblasti zbrojení techniky rovnocenou kapitalistickou imperialistickou velmocí s USA a možná ji i předčí. Bude opravdu pak Rusko to hodné a Amerika ta špatná? Já nevěřím. Vojenskoprůmyslový komplex je na obou stranách a ten když to rozjede na plné pecky, tak už se nezastaví, vis. hitlerovské Německo. Odbyt a zisky musí být tam i tam. Může to dopadnout i tak, že USA budou po světě rozsévat válku a Rusové mír - stejnými prostředky a ty důvody budou téměř shodné, třeba i imperiální.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte samozřejmě pravdu ale teď "bojujeme" se snahou o hegemonii USA a globalizací. Jak víte jistě sám, hrozí nám tedy "diktatura jedné strany". Po 2.světové se "držely také pod krkem 2 imperiální velmoci" ale byl mezi nimi (vynucený) mír. Vychýlením geopolitické rovnováhy je mír ohrožen a "vo to de".

   Vymazat
  2. 9:52 + 13:42 Je velký rozdíl v tom, jestli nějaký stát zbrojí pro vlastní obranu, nebo jestli jeho zahraniční politiku určují zbrojařské koncerny, které mají zájem vyvolávat válečné konflikty v cizích zemích. V tom je mezi RF a USA zásadní rozdíl.

   Vymazat
  3. 9.52 Byl K.Marx zid a pokrtenej pac chazary nenavidel...
   Co se tyka zbrojeni my Slovani na to nejsme , jenom kdyz nas nekdo rozzuri a pak se probereme a jsme vlivem adrenalinu z ty zurivosti chytrejsi a cinorodejsi. Ale jinak davame prednost vzdycky poklidnym kecum u piva. Nejak se nam to prici v povaze vyhazovat penize za zbytecny zbrojeni..Pac nechceme nikoho dobyvat, kolonizovat, zotrocovat a ja nevim, ce jeste......Holt ta natura a taky tradice...Minulost i ta davna a jeste davnejsi tomu porad nasvedcuje...Rusove dobyvali "splynutim"tedy szitim s jinymi narody , ktery se nejak nachomejtli kolem..A s jinejma Slovanama je to podobne...
   Jiny staty jako Britannie, USA, Japonsko ,nekdy Francie , Germani samozrejme a Turecko jsou nemocny nasilim. A velkym psychopatickym nasilim Pokud budou existovat je mozne ze my ne...

   Vymazat
 6. eu je tez usa imperium

  Anonymní24. října 2016 9:52 mezi usa a ruskem je velky rozdil kam vkroci us vojak tam uz zustane a okupuje rusko se uz ze sirie stahlo az zvitezej tak odejdou a navic tam bojujou opravdu za svou bezpecnost ja nevim proc to nekdo nenapise usa chtelo udelat velkej chalifat a ty pak postvat na rusko

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11.02 nepochopil 9.52. Rusko samozřejmě dnes ještě není tak silné ale v budoucnosti až dozbrojí a stane se vojenskou supervelmocí co bude třeba pak. Putin tam nebude věčně. Jemu můžeme děkovat za to, že se to dnes ještě nemastí. Víte kdo bude po něm? Rusové jiný než autoritářský režim nezažili. Putin není Rusko. Říkam jen, že je možné, že nakonec Rusové, tak jako Američani rozšíří sféru svých zájmů mimo své hranice. Prostě za budoucí Rusko bych já ruku do ohně nedal.

   Vymazat
  2. Nevstoupili Rusové do Sýrie jen proto, že tam bojují za své zájmy? Sýrie je jim ukradená a Asad jak by smet. Oni tam jsou proto, že chrání svůj zájem, kterým je zabezpečení své jižní hranice.

   Vymazat
  3. Rusko má stále v Syrii svoji vojenskou základnu, až ji zruší tak mi 11.58 dejte vědět!

   Vymazat
  4. Oprava 11.02 dejte vědět.

   Vymazat
 7. Většina přispívajících, vidí situaci správně, tj. skepticky. V mezinárodní politice se dárky nedávají. Dostaneš pouze tolik, na kolik máš sílu. Dneska světem vládnou majitelé mezinárodního kapitálu. To jsou ti imperátoři, to jsou zotročovatelé občanů. Nyní, jako své svaly, používají USA. Ale prý již přesedlávají na nový nejmocnější stát, na Čínu.
  Tak jako je pro nás zničující, vázat se na současný Západ (ta vazba je silně poddanská), v budoucnu bude stejně zničující, vázat se na Čínu (ta vazba bude opět poddanská).
  V našem národním zájmu, je vytvoření silné středoevropské entity, která nebude mít žádné poddanské vazby. Jsme v podobné situaci jako Rusko, proto také spojenectví s Ruskem, je v našem zájmu. Západ to ví a bude to blokovat, dokud bude mít sílu. Naše zkorumpovaná vláda, to pro ně zajišťuje.
  Cožpak nevidíme, jak nás západní politici nepovažují za vlastní součást, ale pouze za dobyté území? P.K.

  OdpovědětVymazat