Reklama

středa 12. října 2016

Obamovu éru nahradí globální dominance amerického excepcionalismu

Dmitrij Nersesov
12.10.2016  Pravda, překlad Zvědavec

Obě komory amerického Kongresu nedávno přehlasovaly prezidentovo veto návrhu zákona o trestním stíhání sponzorů terorismu (JASTA = Justice Against Sponsors of Terrorism Act, zákon o uplatnění spravedlnosti vůči sponzorům terorismu). To je symbolické rozhodnutí, které si zaslouží zvláštní pozornost.
První, co vzbuzuje pozornost, jsou okolnosti, z nichž rozhodnutí amerických zákonodárců vychází.

Obama zakrátko odstoupí z prezidentské funkce. Je veřejným tajemstvím, že si lidé člověka nejvíce pamatují podle poslední věci, kterou udělá. Z této perspektivy se Obamovo působení ve funkci prezidenta USA zapíše do dějin jako doba ostré konfrontace mezi Bílým domem (výkonnou mocí) a Kongresem (zákonodárným sborem).

 

Kongres zasadil Obamovi ránu


Obamova administrativa byla s Kongresem ve sporu ohledně všech strategických otázek po celou dobu, kterou Barack Obama strávil v prezidentském úřadu. Stačí si vzpomenout na reformy zdravotního pojištění a imigrační politiky. Pak na reformy na poli energetiky, zákonů na ochranu životního prostředí a mocenských struktur. Také tu byla „jaderná dohoda“ s Íránem. Kongres se vůči všem těmto inovacím stavěl se zatvrzelým odporem. Obamova Demokratická strana nakonec přišla o většinu v obou komorách a jeho iniciativy odmítlo podporovat i mnoho jeho spolustraníků

Obama nicméně nikdy nerezignoval na snahu učinit své reformy skutečností. Vytrvale prosazoval své postoje a nacházel příležitosti ke zlomení odporu Kongresu. Nakonec však inkasoval knokaut, když obě komory jednomyslně přehlasovaly jeho veto zákona JASTA. Bez ohledu na smysl tohoto kontroverzního zákona je tato demarše amerických zákonodárců jasný signál toho, že Obamova éra skončila.

Hlavním rysem éry prezidenta Baracka Obamy byl rozkol uvnitř americké elity, který odstartoval konfrontaci Bílého domu a Kongresu. Tento rozpor rovněž umožnil Obamovo zvolení do funkce hlavy státu a poskytl mu možnost vyvíjet na politické dění vliv založený na kombinaci přímého nátlaku a šikovného manévrování. Jednotu Sněmovny reprezentantů a Senátu ve věci JASTA lze brát jako signál, že elity překonaly neshody a jsou připraveny k novému konsenzu.

Dalším důležitým principem je smysl zákona JASTA, jenž takto posloužil k demonstrování jednoty amerických politických elit. Smyslem tohoto zákona není „potrestat“ Saúdskou Arábii, jejíž vláda je údajně zodpovědná za útoky, k nimž došlo 11. září 2001. Není třeba dodávat, že neexistují žádné právní podklady, na jejichž základě by bylo možno vinu za útoky oficiálně přičítat Rijádu.

Zákon JASTA byl schválen se záměrem rozšiřovat ve světě americkou jurisdikci. Tento proces už začal ve sféře finančnictví a ochrany životního prostředí, jakož i v oblasti „boje proti korupci“ (jak ho chápe americká justice). Během několika posledních let byl svět svědkem toho, jak byly zejména francouzské a německé banky nuceny zaplatit mnohamiliardové pokuty za skutky spáchané mimo území Spojených států (pokuty se samozřejmě hradily v americké měně). Mimoto nelze zapomenout na „diesel gate“, spor Spojených států s koncernem Volkswagen.

 

JASTA zpochybňuje celý systém mezinárodního práva


Teď tedy USA řeší terorismus. JASTA vlastně Spojeným státům umožňuje obvinit kohokoli na světě včetně svrchovaných států z podpory terorismu, obviněného soudit podle amerických zákonů, vynést rozsudek a uplatnit odpovídající sankce. Nezáleží na tom, zda se to bude týkat Saúdské Arábie a útoků z 11. září, nebo jiné země, která se bude podle názoru amerických prokurátorů, výzvědných služeb zajišťujících monitoring médií a jiných agentur či rozvědek podílet na činech, jež budou poškozovat USA, jejich občany a korporace.

Kongres pro tento zákon hlasoval téměř jednohlasně. JASTA funguje jako nástroj excepcionalismu USA v rámci celého světa. Lze říci, že Amerika našla platformu, na níž dosahuje vnitřní jednoty – ideologii a praxi nejen globálního vůdcovství a dokonce nadvlády, ale i excepcionalismu (pocit výjimečnosti, nadřazenosti).

V této nové pozici by Spojené státy velmi rády hrály roli globálního zákonodárce.

Proč vlastně Obama vetoval zákon JASTA, který vypadá jako dokonalé praktické vyjádření jeho vlastních přesvědčení a pocitů?

Když se pokoušel přesvědčit kongresmany a senátory, aby zákon neschválili, poukázal Obama na možnost, že standardy JASTA by mohli proti Spojeným státům použít občané jiných zemí, kterým vznikla škoda jednáním americké armády, bezpečnostních služeb a tak dále.

Afghánci, Syřané, Jemenci, Libyjci, Iráčané a občané mnoha jiných zemí po celém světě mají bezpochyby oprávněné důvody zažalovat Ameriku a Američané to vědí. Ti však už zároveň mají k dispozici určité ochranné mechanismy.

USA tudíž neuznávají jurisdikci Mezinárodního trestního soudu (ICC), jelikož se důvodně domnívají, že by tento orgán mohl stíhat americké vojáky, kteří byli obviněni ze spáchání trestných činů v jiných zemích. Nadto existuje zákon, jenž Spojeným státům umožňuje silovými prostředky zajistit své občany zadržené na základě ustanovení ICC. Nařízení tohoto zákona lze rozšířit tak, aby podobnou ochranu zajišťovala i Američanům souzeným v jiných zemích.

Proto se Obamovy obavy zdají poněkud přehnané. Amerika nikdy nepřizná byť i teoretickou možnost, že by mohli američtí občané být za své činy odpovědní cizím státům a jejich soudům.

Po prezidentském vetu byl text JASTA doplněn tak, aby poskytoval Nejvyššímu soudu USA právo dát vládě 180 dnů na řešení výše zmíněných problémů. Jinými slovy, příležitosti k mimosoudním a politickým rozhodnutím tu stále jsou. V důsledku toho se JASTA stal dalším nástrojem, jehož pomocí bude Washington ovládat své spojence. Buď se budou chovat jako jeho hodní hoši, nebo se budou za své jednání zodpovídat v soudní síni.

Nakonec bychom měli věnovat velkou pozornost dalším důležitým implikacím zákona JASTA. Jestliže mají američtí občané právo obrátit se na americké soudy a podat žalobu na cizí vlády a občané jiných zemí mohou v takovém případě hledat ochranu u svých vlastních soudů, znamená to, že takové právní kroky může podnikat každý proti každému. Tento aspekt zpochybňuje celý systém mezinárodního práva. JASTA přímo vytváří podmínky k tomu, aby v globálním měřítku mohla začít právní válka všech proti všem. USA dávají vzniknout chaosu v naději, že jej budou později moci využít ke svému prospěchu.


- - - 


23 komentářů :

 1. Na území ČR působí několik neziskových organizací, které klidně můžeme označit za americké vlivové agentury. V oboru prosazování "amerického práva" a ničení našeho vlastního právního systému a systému mezinárodního práva pod záminkou boje proti korupci jsou nejznámější společnost Transparency International ale především Nadační fond proti korupci. Už sestava osob jako bývalý generál Randák, prý matematik Janeček, pivovarník Bernard, bavič Kraus, agresivní doprace Jančura mnohé napovídá. Zároveň jsou podobné společnosti v silném podezření, že tipují a sbírají kompro-materiály na osoby působící v hospodářství a politice. Z obdobné činnosti je také podezřelá vrchní státní zástupkyně Bradáčová (pravidelná návštěvnice US Embassy), její chráněnec plukovník Šlachta, státní zástupci Ištván, Komárek z ÚOOZ Olomouc další ….

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chtělo by to okopírovat ruský zákon, který explicitně vyjevuje obyvatelstvu financování neziskovky ze zahraničí - stačilo pak k názvu neziskovky připojit "zahraniční agent" (to bylo hysterie, to bylo křiku) a už je zcela jasné, "who is who". Pochopitelně to jde obejít hotovostním financování, ale ty palety dolarů v bytech a kancelářích se dají problematicky skladovat :-)

   Smazat
  2. Anonymní12. října 2016 9:46 jo to by chtelo ale tahle vlada urcite ne

   Smazat
  3. Je třeba si všechny tyto zrádce národa pamatovat a vystavit jim "účet".

   Smazat
 2. Teď jde o to,jestli státy,nebo občané,poslechnou rozsudek takového soudu.Snad by mělo být doplněno,jak to chtějí Američané zařídit,aby došlo k naplnění rozsudku,nebo je to záměr,bombardovat kterýkoliv stát.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. a proč asi mají po světě rozeseto tolik stovek vojenských základen ? právě ty hlídají jejich jednosměrné penězovody, které vedou i od jejich "přátel" jako jsou třeba Němci a Japonci :-)

   Smazat
  2. Protože usa sú ríša pod vedením třetího antikrista.Falmer.

   Smazat
  3. Ameriku řídí mimozemšťané z "area 51". Podle toho to také v USA a ve světě vypadá.

   Smazat
 3. Tohle zavedli už Římani.
  A jak Římani dopadli?
  Víme všichni, že.
  USA jsou za zenitem, jejich konec se blíží.
  A jako takové, si jeho blízkost nikdy nepřipustí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ŠOKUJÍCÍ FAKTA O USA
   USA jsou největší říše zla, zločinecký váleční štváč a mezinárodní terorista v dějinách lidstva. Jejich účast v syrské válce je nezákonná a v rozporu s mezinárodním právem. Vláda USA je nejzločinnější institucí, která kdy na Zemi byla. Zavřete dveře! Zima a mráz přicházejí z Bílé chatrče ve Washingtonu! USA po zásluze skončí na smetišti dějin a ve věčném zatracení. Ani vzteklý pes po nich neštěkne!
   - USA je v počtu dětí žijících v nouzi hned třetí v pořadí ve vyspělých státech (Mexiko, Turecko, USA). Každé páté dítě v USA žije v chudobě.
   - V USA je bez práce 41% populace v aktívním věku.
   - 40% Amíků má ušetřeno maximálně 500 dolarů (12.300 Kč).
   - 28% Amíků nemá žádné úspory.
   - V celých USA je skoro 10 milionů domácností, které nevlastní ani jeden účet v bance.
   - 22,5% Amíků je negramotných.
   - Bezdomovectví rodin vzrostlo o 23%.
   - Počet Amíků žijících v chudobě během 4 let vzrostl o 6 milionů.
   - Střední příjem domácností už 4 roky za sebou klesá - snížil se o výše $4000 (98.480 Kč).
   - 62% Amíků ze střední třídy uvádí, že snížili výdaje na domácnost.
   - 85% příslušníků střední třídy tvrdí, že je těžší udržet si standard, než tomu bylo před 10 lety.
   - V USA žije čas od času 77% občanů od výplaty k výplatě.
   - Jeden ze 4 amíckých pracujících nosí domů výplatu, která odpovídá kritériím pro chudobu nebo je ještě nižší.
   - V současnosti lze za „dobrou práci“ označit méně než 25% všech prac. míst v USA a toto číslo klesá.
   - 20,2 milionů Amíků vynakládá více než 1/2 svého příjmu na bydlení. To znamená 46% nárůst od r. 2001.
   - Mnoha Amíkům během 12 let se zvýšil účet za vodu 3x.
   - Cena elektřiny v USA roste 5 let rychleji než celková míra inflace.
   - V r. 1999 mělo 64,1% Amíků zdrav. pojištění placené zaměstnavatelem. To se teď vztahuje jen na 55,1%.
   - Pojistné na zdrav. pojištění rostlo v letech 2011-2012 rychleji než celková míra inflace.
   - Podle výzkumu plánuje 10% amíckých zaměstnavatelů ukončit financování zdrav. pojištění svých zaměstnanců.
   - Celková částka všech hypoték v USA je 5x vyšší než před 20 lety.
   - Celková částka všech spotřebitelských úvěrů vzrostla od r. 1971 o 1700%.
   - Celková hodnota všech studentských půjček v USA přesáhla hranici 1 bilionu dolarů (24,62 bilionů Kč).
   - Přibližně třetina všech Amíků neplatí včas své účty.
   - Více než 100 milionů Amíků využívá minimálně jeden sociální program provozovaný federální vládou.
   - 25 milionů dospělých Amíků bydlí doma u rodičů.
   - Během recese přišlo amícké hospodářství o více než 220.000 malých podniků.
   - V r. 2010 byl počet nově vzniklých prac. míst v nových podnicích ve srovnání s r. 2000 méně než poloviční.
   - Přibližně 57% dětí v USA žije v domácnostech, které jsou považovány za „nízkopříjmové“ nebo „chudé“.
   - V USA žije kolem 100 milionů občanů, kteří jsou považováni za „chudé“ nebo „blížící se chudobě“.
   - 70 milionů Amíků je závislých na potravinových průkazkách.

   Smazat
  2. Anonymní12. října 2016 11:14

   A tahle svoloč nás a celý svět chce něco učit. Měli by si napřed zamést před vlastním prahem a pak teprve ukazovat na druhé.

   Mohl jsi k tomuto uvést zdroj.

   Smazat
  3. Každý uzurpátor jak v minulosti a to i ve velmi vzdálené tak nedávné vždycky dostal od někoho přez hubu a byl mu sražen hřebínek. Zrovna tak dopadnou i USA a už to nebude dlouho trvat. "Žádný strom ještě nevyrostl až do nebe, vždycky se našel někdo kdo ho pokácel"

   Smazat
 4. Stejně tak věcná jako neradostná analýza.
  Už před časem nám Obama objasnil, že USA jsou samou Prozřetelností předurčeny ke světovému vůdcovství, a basta (to iHitler si myslel to samé, a vyjádřil to skoro stejně). A že, kdo to nepochopí a nebude to brát vážně, tak tomu zakroutí "ruku". Jo kdyby zůstávalo u ruky. To Iráčané, Lýbijci, Syřané, Jemenci ..., by mohli dlouze vyprávět.
  Ten sen o jimi řízeném světě je beztak jen snem. A doufám, že i oni sami se jednou probudí, a bude den. V multipolárním světě. Bez světového karatele-kroutiče rukou a se sdílenou odpovědností.

  OdpovědětSmazat
 5. tady je skvele video od okamury:
  https://www.youtube.com/watch?v=B5ClviyjPb4

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tendle odkaz je ted uz k nicemu video bylo pridano na stranky

   Smazat
  2. Je třeba sledovat co je zde uvedeno. Jinak ale fakt dobrý.

   Smazat
 6. Evropští politici nám lžou. Otázka proč to dělají a jaké to má pozadí.
  Přistoupíme rovnou k zodpovězení otázek evropskými politiky:
  •Otázka: Proč nám lžete?
  Odpověď evropských politiků: "Protože 100 x opakovaná lež se stává pravdou!"
  •Otázka: Opravdu si přejete, aby se celá Evropa přeměnila v islámský stát?
  Odpověď evropských politiků: "Ano, protože si to přeje USA a my jsme agenti USA a plníme to co USA nám nařídí!"
  •Otázka: Opravdu si přejete svět bez vědy, bez technologie, bez umění, bez literatury, bez hudby, bez krásy, bez humoru, bez lásky, bez soucitu, bez rovných práv, bez svobody projevu, víry a tvorby, ovládaný destruktivním kultem smrti vydávaným za vůli boží?
  Odpověď evropských politiků: "Ano, to si přejeme, protože to chce a prosazuje USA, tedy čím hůře na tom bude Evropa, tím lépe na tom budou Spojené státy Americké!"
  •Otázka: Jestliže ano, proč?
  Odpověď evropských politiků: "Protože nemyslící masa vytvořená přílivem uprchlíků bude pro USA lépe ovladatelná a bude spotřebovávat a nebude vymýšlet, jak se mít lépe, než tomu je v USA!"
  •Otázka : A jestliže ne, proč nenecháte naši tvořivou civilizaci na pokoji a přispíváte k jejímu zániku?
  Odpověď evropských politiků: "Když někoho chtějí USA ovládat, nemůžou ho nechat na pokoji a musí zařídit různými prostředky, aby dělal to co si přeje světová říše USA. Příklad? Ano, Němci dobře ekonomicky spolupracovali s Rusy a tomu bylo třeba udělat přítrž, což USA úspěšně povedlo a rozeštvalo poměry v Evropě a to byl cíl. K rozvratu Evropy přispěje i masová migrace uprchlíků, která ekonomicky bude vyčerpávat Evropu, podkope sociální a důchodový systém, prostě už jenom tím, že peníze, které by mohly dostat mladé rodiny, nebo důchodci, budou muset být odevzdány hordám mladých mužů s kterými si Evropa neporadí a kteří nakonec rozvrátí veškeré sociální vazby ve společenských strukturách v Evropě. Pak USA vyvolá válku s Ruskem a odvelí tam masy evropských mužů, kteří pak budou nahrazeni u evropských žen, hordami mladých mužů uprchlíků z Afriky a Asie!!! Degenerovaná Evropa bude pro USA lehce ovladatelná a to je cíl uprchlického inženýrství. V USA mají stoletou zkušenost s tím, že multikulturalismus nefunguje a proto ho USA v Evropě tak vehementně prosazuje. V USA mají obrovské nepokoje s černošským obyvatelstvem, které za celá staletí nebyli v USA schopni vyřešit a v USA dobře vědí, že zavedením podobného problému do Evropy je Evropa navěky ztracená. Proto taky prosazují a organizují uprchlickou krizi válečnými konflikty v Africe a v Asií, tak aby desítky milionů mladých Afričanů a Asiatů se přesunuli do Evropy a zákony Evropských států USA nastaví tak, aby jejich návrat byl znemožněn. Proto USA taky organizují u břehů Afriky a Asie záchranné akce na převoz uprchlíků do Evropy. Již teď je všude v Evropě zaváděn zákon, že již uprchlíci okamžitě při příchodu do kterékoliv obce v Evropě budou mít volební právo tak, aby hned po příchodu do Evropy mohli začít Evropanům vládnout. A hlavně USA počítá se zkorumpovaností a slabostí Evropských vrcholných politiků. Při rozeštvání Evropy proti Rusku se to potvrdilo a osvědčilo."

  Je to tedy všem jasné a srozumitelné, proč USA organizuje všechno to svinstvo?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Až to přesáhne hranici únosnosti a až dojde i hranice trpělivosti lidí, tak to dopadne s těmi migranty hodně zle(dopadnou asi jako židé za vlády Hitlera) a pak zase bude klid, protože to už nebudou ani USA.

   Smazat
  2. Ano,mně je to zcela jasné,ale jak se bránit,když máme takové šmejdy ve vedení a 3/4 národa neví o co jde?17.11.by měl celý národ povstat,zvednout zadky a vyjet do Prahy!

   Smazat
  3. Lhani je soucast jejich pathologickeho system a problem. Lzou I kdyz nemusi a vedi,ze to otaci to masy proti nim. A nemuzou si pomoc. Musej lhat a podvadet, coz bohuzel pro ne znemena nedilna soucast udrzeni moci.Husite napr. povstali kvuli nedodrzenemu slovu vrchnosti. Cili, kdyz se veci navrsi , prijde odplata a I zcela mala vec to spusti...Z toho jsou I dnes, sileni strachy..

   Smazat
 7. Základem všech nacistických ideologií je postulát o vyjímečnosti jedněch národů před jinými. Velmi zarážející je skutečnost, že o vyjímečnosti američanů poslední roky kázal právě Obama. A americký excepcionalismus je podle mého právě ta "vyjímečnost"?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. SUPER Vyjimecnost, tentokrate byla porizena az z Keni,nebo z Indonesie a je uz ted ponekud k smichu?? Neco o tom je na Zvedavci. /Geneticka Modifikace Vyvolencu/ .S respektem k autorovi. Snadno se to napise o te Globalni Dominanci Usacke Vyjimecnosti , ale daleko hure se to provadi , vzhledem k historii US naroda plne zlocinu nasili , masakru "odvazneho bombardovani" bezbrannych obeti ,zen a deti predevsim. Daleko vice se to podoba KOPIROVANI Hitlera, a jeho nacistu . Nemyslite? A jeho /Dolfa / dalsich zdedenych hodnot, koncetraku, muceni, zakernych prepadavani jinych /slabsich narodu/, rozsirovani apodpora teroristu a teroru a pod. ,pomoci zcela v /tom ma autor pravdu/ vyjimecne silene zurivosti, drive se vyskytujici v psychiatrickych lecebnach pouze.
   Pricteme- li si k tomu financni katastrofy /uz nikoliv krize/ ,navic, jeden by usoudil , ze jsou plne zamestnani a zabyvaji se celonarodni sebevrazdou a sebedestrukci...Take opakovanym vybranim zcela nevhodnych a neuveritelne neschopnych individui...na posice presidentu..

   Smazat
 8. Lepe si zeru a vlada nam rika ze jsme nejlepsi nejchytrejsi a vubec vykvet civilizace hard working people.Politiku za nas delaji Isrelsti nejchytrejsi poradci jez jsou vsude ,ale vsude a tak se nemusim starat o terrismus a dalsi banalnosti oni vse vyresi jsou jeste chytrejsi nezli my chytri juesmani a ohlidaji nas a my muzeme klidne spat .Jak jiz Sharon moudre pravil ,"nemejte peci oni Americani dobre vedi kdo vede Ameriku "A tak je to spravne a bude na veky .Hezky Hassasira a sabes preje Kleebrstein Schmol

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.