Reklama

neděle 30. října 2016

On drakon - tip kulturního referenta

30. 10. 2016, Petr Ďoubalík


film - video - hudba - text - překlad - procvičení ruštiny


Před časem se v ruských zprávách objevila informace o tom, že nějaký ruský film "On drakon" (On je drak) láme rekordy návštěvnosti v Číně. Řekl jsem si, že musím vkus čínských diváků prověřit, porovnat ho s mým. Nelitoval jsem. Ukázal jsem "drakona" nejbližším lidem a sklidil velký úspěch. Druhý den chtěli film vidět ještě jednou. Dnes už známe ten pohádkový příběh nazpaměť, dcery si pouštějí (a zpívají, ač rusky neumí!) písničky z filmu, sledují představitele "drakona" (Matvej Lykov) na internetu... Snad drak Arman a statečná Mira (hraje Maria Poezžaja, 27 let, hraje bezvadně a vypadá na 15) potěší i někoho z vás.
"Drak" je natočen tak, aby pro malé děti byl pohádkou, pro mládežníky dobrodružnou romantikou a pro dospělé ještě něčím navíc. Stačí si představit, že když Arman bojuje s drakem v sobě, bojuje přeneseně se svým "horším já". Ten problém řešíme všichni. Když se najde nějaká šikovná Mira, pomůže nám vyhrát. Zkušený divák rozpozná, že drak nemusí být nutně vždy drak a "létat" neznamená jen letět letadlem. V jednom z komentářů k filmu je napsáno:
My všichni máme pozitivní i negativní v sobě. Je v nás ten drak, který nás, nebo náš životní prostor, může zničit. Někdy děláme hrozné, strašné chyby, v našem životě, ve vztahu k sobě, rodině, příbuzným, přátelům. A je jen málo těch, kteří jsou ochotni vzít nás takové, jací opravdu jsme, milovat nás i s tím drakem a pomáhat nám ho zkrotit - to je na vztahu nejcennější.

Film jsem našel dabovaný do němčiny, existuje s anglickými, čínskými, japonskými i jinými titulky. Jestli nejsme v ČR úplní hlupáci, pustíme ho někdy i v našich kinech - ? Zvláštností je, že v dabovaných i titulkovaných verzích chybí ve filmu krásná písnička "Nový den" (interpret Anton Malinen). Písnička doprovází film v jeho nejromantičtější části, kdy mezi Mirou a Armanem přeskočí jiskra, ona mu slíbí, že ho naučí "žít po čelověčeski" a hned ho nutí zařizovat "byt" v jeskyni, načež znavený "drak" špitá: "Netušil jsem, že je to tak těžké - žít po čelověčeski!", ale láska, jak známo, i hory přenáší, a tak to vše směřuje k dobrému konci, nebýt komplikace... víc nechci prozrazovat (nikomu to neříkejte, dobře to dopadne).

Video (2:50) z filmu, postavené na písničce "Kolybelnaja" (Ukolébavka), text a překlad připojuji pod video:

Slova, hudba a interpretace Žeňa Ljubič

Мне бы крылья, чтобы укрыть тебя,
Мне бы вьюгу, чтоб убаюкала.
Мне бы звёзды, чтоб осветить твой путь,
Мне б увидеть сон твой когда-нибудь.

Mít křídla, abych tě schovala,
Mít vánici, abych tě uspala.
Mít hvězdy, aby prosvítit tvoji cestu,
Někdy spatřit tvůj sen.

Припев:
Ба-а-ю-у Баю-у-у бай
Ветер, ветер, улетай
И до самого утра
Я останусь ждать тебя

Refrén:
Baju baju baj
Větře, větře ulétej
A do samého rána
Zůstanu čekat na tebe

Мне бы небо чёрное показать...
Мне бы волны, чтобы тебя укачать.
Мне бы колыбельную тишины.
Точно корабли, проплывают сны.

Chtěla bych ti černé nebe ukázat...
Mít vlny, abych tě ukolébala.
Mít klid kolíbky.
Jako lodě, proplouvají sny.
překlad: Ďouba

Jako ochutnávku filmu jsem vybral video (18:05), které někdo sestříhal a nazval "On drakon - romantické fragmenty filmu". Od 4:22 zní písnička "Nový den", pod video připojuji text a překlad.

Nový den
Interpret: Anton Malinen

Вот пронзительно ясный наступающий день
Он сенью событий растает во мне
И когда не останется силы терпеть
Ты можешь расслабиться и полететь
Над миром людей
Если делать то для чего рожден
То сегодня

Tak pronikavě jasný přicházející den
Bude stínem událostí tát ve mně
Až nezůstanou síly trpět
Můžeš si odpočinout a letět
Nad světem lidí
Jestli dělat to, pro co jsme se narodili
Tak dnes

День пришел
И если чист душой
Услышишь ты ответ
Кто ты и зачем рожден
День пришел
Прекрасною мечтой
Я в нем тебя обрел
Навеки потеряв покой

Den přišel
A jestli čistý duší (máš čistou duši)
Uslyšíš odpověď
Kdo jsi a proč ses narodil
Den se stal
Překrásným snem
Já v něm tebe našel
Navždy ztrativ klid

День в котором потерян оставшийся смысл
Спасительна вера, отныне держись
Тяги ввысь
Я уверен что это лучший удел
Если ты в одночасье воспарив улетел
От ненастья
Только те кто научились летать
Знают счастье

Den, ve kterém se ztratil původní smysl
Spásná víra, odteď se drž
Tahu vzhůru
Jsem si jistý, že je to nejlepší úděl
Pokud jsi přes noc uletěl vzhůru
Před nepřízní
Pouze ti, kdo se naučili létat
Znají štěstí
překlad: Ďouba

Koho film zaujal, může zkusit mrknout zde:

29 komentářů :

 1. Tak "On Drakon" láme návštěvnické rekordy v Číně? Tak si prověřme fakta a ne propagandistické bláboly v ruských zprávách:

  http://www.boxofficemojo.com/intl/china/yearly/?yr=2016&p=.htm

  Skvělé 85. místo v letošním žebříčku :-D

  Pokud si chceš Ďoubalíku skutečně prověřit vkus čínských diváků tak si pusť film The Mermaid který skutečně lámal rekordy (utržil v Číně 60x více než slavný On Drakon).

  https://www.youtube.com/watch?v=0_cRnliqY70

  Přeji příjemnou zábavu a doufám, že shlédnutí tohoto díla na tobě a tvé rodině nezanechá trvalé následky :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prečo by na ľuďoch (dospelých) nechával trvalé následky pozretie nejakého filmu o morskej panne..pche! :D :D

   Smazat
  2. Na tobě ty havloidní zblblo zanechal trvalej následek už tvůj nechtěnej výskyt!:-DD

   Smazat
  3. 16:56
   Pusť si Drakona a neotravuj, šulku.

   Smazat
  4. 16:57
   Otravuješ tady jen ty,Chujmerovský nesvéprávný exote!

   Smazat
  5. Je dobře že už pracuje rozvědka pana Chovance a zjistila že film je až na 85 místě.... Ale ono se to jinak tak formuluje všude: že je něco nejlepší, nejhezčí nejdokonalejší, nezničitelné, nepotopitelné ale po pravě je to jinak... Titanik nepotopitelný se potopil, nezničitelný Abrams má v sobě metrové díry, politici nikdy nelžou a přitom je pravdivé až každé desáté slovo... Prostě mlžit a lhát je dnešní trend. Kdo chce jít s dobou musí prostě mlžit a lhát.... Dodneška ani nevím zda je pravda zda byli Američani na měsíci... (Kozoroh 1).
   A zda p. Brody není herec... Prostě je taková doba ....

   Smazat
  6. Placený trole 16:12. Nevím o tom, že bychom si tykali, slušnost v manuálu vám zjevně chybí. Zjevně vám dělá dobře škodit, je mi vás líto. Představte si, že i kdyby se film líbil jen mně jedinému, přesto by se mi líbil. A je jen vaše mínus, že si ho neshlédnete. Co se týká "propagandy" - nesmíte být tak zbrklý. Nikdo nepsal o roční sledovanosti a možná vzdáleně tušíte, že i "rekordní sledovanost" může být pojem docela relativní. Tak by třeba i český film mohl mít v Číně rekordní sledovanost, v porovnání s dalšími českými filmy nebo filmy stejného žánru. Nechtějte hned, aby se každý srovnával s vašimi fantastickými hollywoodskými výrobky. V době, kdy byla zpráva vysílána (srpen 2016), zaujal film On Drakon třetí místo v čínském žebříčku, když za víkend vydělal $ 6 770 000 a film shlédlo 1 428 000 diváků (viz např. zde: http://www.kinometro.ru/news/show/name/china-on-drakon-ekipaj-2901). Ale nezoufejte statistik chtivý trole: brzy vás seznámím s vynikajícími filmy, které mají neuvěřitelně nízkou sledovanost. Víte proč? Protože jsou jen pro chytré a vnímavé diváky. Dobrým filmům zdar!

   Smazat
  7. 17:50
   Předložil jsem (nejen) vám na rozdíl od výmyslů, blábolů a hoven ověřitelná FAKTA i s odkazem až pod nos. Uvedl jsem jaký je skutečný nejúspěšnější film promítaný v Číně všech dob. Dokonce jsem uvedl odkaz na youtube kde je tento film celý s anglickými titulky.

   A vy? Místo poděkování jen pindáte cosi o Chovancovi a blábolíte hlouposti.
   Trhněte si.

   PS
   A kdo je vaše matka aspoň víte, nebo si taky nejste jistý jestli vám nelžou?

   Smazat
  8. 17:58 To kdo je matka určitě vím, to se nebojte, ale asi Vy jste nějak kříženej něco mezi Schwarzenbergem a Jandou. Nicméně máte s tabulkou pravdu, ale já věřím, že jak to doplnil autor příspěvku, třeba to bylo ten víkend sledovaný film... Nikdo netvrdil že je to nejlepší film všech dob. To jste si do své hlavy nalil sám... Ale různě komolit slovíčka a občas nějaká upravit či vypustit, to je i ve sdělovacích prostředcích pravidlo, tak bych to nepovažoval ani za nějakou vážnou nemoc... Dá se s tím žít... Mia

   Smazat
  9. Ďoubalíku,
   pro tebe platí to samé co jsem napsal v 17:58.
   Dále, zřejmě jsi na internetu první den a nevíš, že na internetu si v diskusích tykají všichni. Tvé vynucování si respektu vykáním je trapné a svědčí jen o nedostatku sebevědomí.

   Jestli se ti ten film líbil je mi úplně u prdele. Já jen uvádím ověřitelná FAKTA na místo tvých blábolů vyčtených v ruské propagandě.

   Ten film vydělal celkově 8.8 milionu dolarů a byl v Číně až 85. nejúspěšnější. To je prostě fakt a tečka.
   Nejúspěšnější film promítaný v Číně všech dob byl letošní "The Mermaid" který vydělal těch milionů 527. A kdyby jsi si ty hlupče aspoň otevřel ty odkazy které jsem ti naservíroval až pod frňák tak by jsi věděl , že to není film hollywoodský, ale domácí, čínský.

   Takže jestli se chceš opravdu dozvědět o tom jaký mají vkus Číňani a jestli je shodný s tím tvým tak si ten film prostě pusť. Odkaz jsem ti také naservíroval až pod frňák.

   Smazat
  10. anonyme 18:15, jste hlupáček, ale ještě naposledy zareaguji. Na internetu diskutují slušní i neslušní. Vy jste si vybral po svém, je to vaše volba. Budete mít v životě problém, neboť řešíte problémy druhých, které ale existují pouze ve vaší hlavě - já jsem nenapsal, že film T Mermaid je hollywoodský. Vaše pracovní nasazení směřuje pouze k odvádění pozornosti od hlavního. Vyměňte si brožurku s instrukcemi, na NR chodí lidé, na které to nezabírá. Další reakci ode mne nečekejte, pusťte si nějaký pěkný film (např. On drakon) nebo písničku "Žít", před chvilkou jsem ji pro vás pověsil. A nebuďte takový škarohlíd, "život, když se jenom trochu povede, je nádherný, tak nádherný!" (B. Hrabal)

   Smazat
  11. Dalsi dukaz naseho otroctvi Cine, nebo Rusku. Fotky z filmu.

   Smazat
 2. PODLE VIDEÍ TO VYPADÁ NA PĚKNÝ FILM, BOHUŽEL JE RUSKÝ A TO PŘES NAŠI SKVĚLOU CENZURU NEPROJDE - MOHLO BY NÁM TO PŘECE UBLÍŽIT!!! TAKOVÁ DOJEMNÁ PÉČE STÁTU - NA ZVRACENÍ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Copak? Mrazík ti nestačí?
   O jaké cenzuře to blekotáš?
   A vypni si CapsLock. Vypadáš jako zoufalý uřvaný debil.

   Smazat
  2. Dnešní ruský filmy jsou stejnej brak jak ty holýúdský! Samej speciální efekt, nesmyslný dialogy, prožidácké pomluvy pana Stalina (Špion), karikatury pana Hitlera (Gitler kaput!), bagatelizace hrdinství Rudý armády (Michalkovovy mosvokavárnický sračky), komický zobrazení pana Kolčáka, film Admirál - no to byla sračka horší jak ten anglánskej či z jakýho -woodu je ten Mikuláš a Alexandra! Naivní, postrádájící historično, plastičnost, ideovost! Film o Pavličenkový Bitva o Sevastopol je snad ještě pitomější barvotisk než Nepřítel před branami o Zajcevovi:) Zlatý sovětský film! Tehdy vznikaly ve srovnání s tím co dnes Mosfilm nabízí za ubohosti ala holyúd opravdový veledíla!

   Smazat
  3. Vážený 16:47, dovolím si krátce nesouhlasit. Podle vyjmenovaných filmů se mi zdá, že sledujete jen filmy úzkého žánru nebo se k vám prostě nedostávají nové filmy, natočené v posledních 5 - 10 letech. RF nyní chrlí desítky nových filmů každý rok a najde se mezi nimi mnoho vynikajících. Posouzení kvality filmu je samozřejmě subjektivní záležitost, nemohu víc, než psát za sebe. Doporučuji shlédnout některé filmy v kategorii "melodrama" nebo "novoroční". Ano, filmy typu "Gitler kaput" nepovažuji za sledováníhodné, jestli jste se na to vydržel dívat, pak vás obdivuji. Ano, i v RF umějí natočit takový šunt, ale současně nyní vznikají filmy, které řadím na nejvyšší příčky a ve kterých nacházím to, co v jiných ne. Pokusím se s těmi dobrými postupně seznamovat čtenáře NR. Závěrem přidám názor tento: ano, "Bitva o Sevastopol" má nějaké mouchy a nová verze filmu "A jitra jsou zde tichá" není lepší než ta původní - ale i tak jsem za ně rád, protože na staré černobílé se nová generace jen velmi nerada dívá. Tady asi platí: lépe něco než nic. Ještě si tak říkám, že bych mohl z paměti vylovit nějaký film, který bych vám doporučil, který nebude o válce ani politice, a bude takový, na jaké jsme z RF (SSSR) nebyli zvyklí. Tak zkuste třeba film "Můj přítel je anděl", moc si přeji, aby vás pobavil a nebyl to ztracený čas. V dobré kvalitě je např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=-BL6S-6zmdg

   Smazat
 3. 17:13
  Co tady pindáš ty omyle přírody?!Pust si Ramba a tláskej si kačera ty vesmírnej milovníkůu Jandovo eurohovnot!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:12 pokud správně čtu, tak v diskutovaném textu se autor odvolává na zdroj orientovaný na určité filmové dílo. To ho vedlo ke zhlédnutí díla, které co do dojmu na svou osobu i dcery popisuje. Přijde mi pitomé nadšení, se kterým se 16:12 snaží film ne hodnotit, ale autora potupit. Bez ohledu na to, že jde o filmový příběh, který zřejmě ani neviděl. Typická podpásovka propagandisty na straně mnoha těch, kteří jsou jednostranně orientováni na západ. Ať už z důvodů racionálních, existenční závislosti, nebo pod vlivem „mainstrému“ nebo z povolání. K 16:12 zmiňovanému americkému filmu na vrcholu žebříčku – ta pozice potvrzuje komerční úspěch, nikoli kvalitu. To by totiž Hollywood a jiní podobní se svou produkcí natolik neprosperovali. Pro 16:12 podotýkám, že tento a podobné portály sleduju ze stejných důvodů, jako jsem soustavně, za totáče, poslouchal BBC, Deutsche Welle, Hlas Ameriky, Radio Vatikán, Radio Tirana a Svobodnou Evropu. Za protektorátu, jako harant pak s rodiči „Volá Londýn“ i když tento poslech „ ...se trestal káznicí nebo i smrtí!“ Tak daleko snad už nedojdeme, když vzpomenu, že i totáč v roce 1975 vypnul rušičky „štvavých vysílačů“. Předpojatost je hloupá, připadá mi.
   Zdravím srdečně

   Smazat
 4. Viděl jsem i čínskou Mořskou pannu The Mermaid 美人鱼 a včera jsem viděl i ruský Dračí princ / On - drakon a oba filmy jsou obohacením mého života. A nejen Číňanům se budou líbit oba filmy. Každý z nich byl pro mě filmovým požitkem. Ten čínský s mořkými pannami byl více komedie a ten ruský s drakem byl super emoce do hloubky duše. Časem se na ně podívám znovu. Jinak z čínských filmů poslední doby mě zaujal skvělý Dobytí tygří hory Zhì qu weihu shan - skoro nejvíc ta scéna jak tam hl. hrdina bojuje s živým tygrem, ale i jiné scény a celkový příběh - super. Z nových ruských filmů byla skvělá Vasilisa z roku 2014 ‧ Romantický film/Historie/Dobrodružství - o ruské hrdince co se postavila Napoleonovým vojákům, něco jako anglické Statečné srdce v ruském ženském provedení. Taky je skvělý indický film Bachubali - Baahubali: The Beginning/Бахубали- takový indický příběh o Plaváčkovi, dítěti co pustí po vodě a ono bude pak králem. Tolik zatím o filmech co mi přinesly radost a zážitek v poslední době...

  OdpovědětSmazat
 5. díky za jediný slušný popis filmu :)

  OdpovědětSmazat
 6. krasny film, moc se mi libil, i pisnicky, vsechny jsem si vyhledala, az na jednu, pisen kdy Mira odplouva na lodce od Armana, tu nemohu nikde vypatrat, muze mi nekdo prosim pomoci?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Našla jsem ji jako Golubi, zpívá Alina Orlova.
   Naopak bych poprosila, kdyby někdo věděl, jak přesně se jmenuje ta dračí vábící píseň, azbuku bohužel neovládám, zkoušela jsem zadat něco jako dragon's song, call song atd, ale bohužel. A možná se tak jmenuje, jen o ni nebyl takový zájem. Tak kdyby někdo věděl, děkuju :)
   Jinak pěkný popis filmu a především nádherná citace vystihující ten těžký boj, který někdy musíme svádět.
   A.

   Smazat
  2. dekuji moc za pisnicku :-)

   Smazat
 7. Taky se mi film moc líbí,super..tu písničku jak volá draka,jsem našla jako On Drakon - Drakonya pesnya ☺

  OdpovědětSmazat
 8. Tak jsem dumala, jak dlouho se dokazete panove hadat o naprostych banalitach. Nekdo tu vyjadril svuj nazor na film a doporucil ho ke shlednuti. To, zda povazujete jeho nazor za objektivni, je vase soukroma zalezitost a nikoho ani v nejmensim nezajima. Informace, kterou jsem hledala, byla zel az v poslednich komentarich, a tak jsem se pres to vase nesmyslne dohadovani s prominutim o hovnech musela prokousat. Tak vam tedy dekuji za "nezbytne informace", ktere jsou nam vsem ostatnim vcelku k prdu, a priste bych vas prosila svoje emocni vylevy smerovat do osobnich zprav a necpat je verejnosti mermomoci do ksichtu. Ovsem preji vam krasny den. Elli

  OdpovědětSmazat
 9. Dobrý den, pane Ďoubalíku,

  nemůžu nikde najít název písničky, která hraje v dabovaných verzích místo písně "Nový den" od Antona Malinena, jak píšete ve svém článku.
  Jelikož se patrně nejedná o originální píseň z filmu, není ani v soundtracku od Simona Finleyho.

  Neznáte náhodou název skladby a interpreta?

  Děkuji.
  Markéta

  OdpovědětSmazat
 10. ...na televizi už se nějakých pár let nedívám, ale z nějakého důvodu jsem se podívala o Vánocích na film Dračí princ a to hlavně proto, že byl z ruské produkce. A protože jsem nejdřív nechápala, co mě to napadlo, podívat se o Vánocích na TV, tak už po pár vteřinách úvodního děje jsem měla jasno. Měla jsem to udělat. Už si vůbec nepamatuji, kdy naposledy a jestli vůbec na mě někdy něco tak zapůsobilo, jako tenhle krásný, syrový, prostý příběh, bez zbytečných slov a gest umocněný přenádhernou muzikou a písněmi. Nádhera! Nic naplat, ať se to komu líbí nebo ne, Rusové zkrátka umějí. Tohle má duši. Jak osvěžující po všech těch amerických a jiných vyumělkovaných slátaninách! Díky, pane režisére!
  Kamila

  OdpovědětSmazat
 11. Děkuji moc za tip na krásný film. Ač jsem už mnoho let ruštinu neposlouchala a nemluvila rusky, film mě zaujal na tolik, že jsem si ho vyhledala na více místech a opravdu se v drobnostech liší, jak je popisováno v komentáři. Připomněla jsem si, že ruština je krásný jazyk. Teď už se těším na knihu v ruštině (v ukrajinštině z roku 1996 se prý už nedá sehnat). Zajímá mne jaká vlastně byla filmová předloha. Ještě jednou moc děkuji za tip.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.