Reklama

čtvrtek 6. října 2016

Opět volby! A opět jak nemají být a přesto je nutné k nim jít!Vladislav Černík
6. 10. 2016
Čím jsou letošní krajské a senátní volby nové? Poprvé, poprvé po více než 25ti letech
byl v podstatě v řadě krajů splněn volební program (středo)levicové strany. Byl poprvé splněn volební program nepravicové strany. Ano, může se nám to zdát dost hubené, ale je to tak, na tento, dlužno dodat, zadní dvorek, jsme se jakožto občané nechali zahnat. A nemalým dílem se na tom podílí nízká, spíše klesající volební účast.             Nemálo komentátorů, politologů a jiných veřejně činných osob, o dni voleb říká, že v ten den je občan-volič králem. Ale málokdo, opravdu málokdo, již dodává, že jen v ten den. Proč tomu tak je? A proč se přesto, podle mého názoru, vyplatí k volbám jít?
Nejprve několik důvodů, které zapříčiňuji onen nedobrý volební kontext:
1.      (NE)kvalita informací o volebních stranách a jejich programech, navíc prolnutá s jejich nevyvážeností
2.      Nevíra, že by volby mohly něco (výrazněji) změnit
3.      Zvláště u řady voličů středního a vyššího věku je to pak i jistý podvědomý blok, vzhledem k dávnějším i nedávným zkušenostem, nepříliš blahým
4.      U mladých a zvláště prvovoličů, pak téměř nulové faktické znalosti o době předsametové

            Ad 1: K té NEkvalitě nemálo přispívají předvolební hesla. Pár pro ilustraci, ze Stř. Kraje postačí:.
Dělat věci (s)právně  - Holásek kandidát na senátora pro 21. století (mj. KDU-ČSL)
Dobrý starosta dobrý senátor  - Peřina ČSSD
kandidát Ano na senátora Stibal chce Lepší venkov
Oberfalzer z ODS chce volit Obra (Odvaha, Rozum, Bezpečnost) a pomáhá ma snad i Svatý Petr
Kandidátka ANO na hejtmanku Krnáčová: zdravé a dostupné zdravotnictví
Kupka z ODS žádá zjednodušit kraj – zde stačí připomenout, že za hejtmana Bendla to dělali při privatizaci stř. nemocnic.
Nějaký kandidát za Soukromníky do Stř. kraje jde trošku dál, hrozí, že skoncuje s tzv. Středočeským socialismem. A  na kraji bude podporovat živnostníky, včetně jejich rodin, žřejmě proštředky věřejné správy považuje za něco podobného jako soukromé pojištění. Když pořád slyším, jak jsou na OSVČ tak zle, že nemohou platit ani o 1Kč vyšší odvody na zdrav. a soc. pojištění, tak se nejen mně vkrádá na jazyk:

Z čeho si tedy Soukromníci (ne řemeslníci ale politická strana) dopřáli onen obří poutač, z těch podměrečných odvodů, z toho nevybraného DPH, nebo snad z nadhodnocených zakázek?
Členské příspěvky tak vysoké nemají a zastupitelů za které by brali státní příspěvky také ne.

            Když v parl. volbách 2014 př. ČSSD Sobotka chtěl fungující stát, tak se tomu všichni smáli, ale jak vidno v oné prázdné dunivosti či snad v dunivé prázdnosti, jdou vesele dál. Patrně s vědomím, že teď po několik let nějaké volby budou každý rok, tak to se  každý rok překryje novými a podobně invencí doslova přetékajícími hesly.

            Ad 2,3,4:  tyto body podle úzce souvisí s fakticky klesající volební účastí. Ano, přiznávám, že je velmi obtížné něco měnit, přesněji řečeno, měnit výrazně k lepšímu, ale měnit zpět k horšímu je nejen snáze možné, ale dokonce již třeba Kalouskem vyhlašované, konkrétně zavádět opět nějaké 2. pilíře, které vykrádají důchodové pojištění, zavádět opět poplatky ve zdravotnictví, které ostatně pokud by nebyly zrušeny, tak by byly ZVÝŠENY.

Někteří mohou opáčit, že to nejsou krajská témata,  vše však souvisí se vším. 

Krajské volby mají totiž být předmostím pro revizi opatření, které zavedla Sobotkova vláda
, příští rok, 2017,  jsou totiž parlamentní volby. Bohužel se ukazuje, že růst preferencí hnutí ANO se zcela nezastavil, u KDU_ČSL, vzdor tomu, že je vládní stranou také ne, a pokles preferencí u ODSc a TOP09 je dost malý. Krach parlamentního hlasování o zrušení neplacení prvých 3 dnů nemoci, tzv. karenční doby jasně ukázala na možnost koalice ODS, TOP09, KDU-ČSL a ANO. Mohlo by se jednat jak o koalici smluvní, tak i o tzv. koaličně-opoziční jako kdysi byla tzv. opoziční smouva.

Přesně v duchu hesla: Ano?– Ne, nebude líp!  ODS, TOP09 a KDU-ČSL již s tímto cílem pro tyto krajské spustily dělostřeleckou přípravu: Rozbíjet oranžovo-rudé koalice! Pro ANO je zřejmě důležitější cíl zakotvit po celé vertikále zastupitelských sborů, takže nevylučuje koalice i s KSČM a jemně naznačuje, že je ochotné i někdy obětovat figuru svého hejtmana. Pokud dodáme, že tyto krajské volby slibují větší fragmentaci zastupitelstev, tj. přibrání dalších partnerů do „krajské“ vlády jako např. Zelení, Piráti či nějaké regionální uskupení, pak bude i dost obtížné, aby se plnil středo-levý program ĆSSD. Někdo může namítnout,, že pak snad je již lepší pravicová koalice. NENÍ!
Otevřeně řečeno: pravicová koalice znamená demontáž, toho co bylo krajskými koalicemi s ČSSD dosažěno, např. Stop privatizaci nemocnic, rušení zvýhodněného jízdného atd. Námitka, že třeba ony privatizované nemocnice nějak fungují neobstojí. Zrušené nemocniční poplatky si totiž „kompenzují“ vnucenými nadstandardy, za miniledničku či „trojlůžák“. Co na tom, že je to protizákonné, nemocenské pojištovny  k tomu aktivně mlčí, říkajíc: stěžuj si sám paciente na svého nemocničního lékaře, se kterým si třeba i spokojen.

            I při tom všem nutno jasně říci: Zásadní neúspěch ČSSD v těchto krajských volbách by vedl k rozvalu této strany, která by se do příštích parlamentních voleb (říjen 2017) dostatečně již nezkonsolidovala. I při všech výhradách k ČSSD zřetelně říkám, t.č. není v ČR politická síla, která by dokázala její roli převzít, a už vůbec nemluvě o tom, dělat to lépe. A pokud by v nich vládní otěže převzala nějaká „Kalouskovsko-Nečasovská“ grupa, pak by střední a nižší vrstvy čekal pád do postavení, jako v době hospodářské krize 2009. Pád jejich životní úrovně se snad z větší části, byť ne zcela, podařilo zacelit. A k tomu je nutné zvyšování mezd a platů o min. 5, ale spíše o 10%. Čili důchodci s 2.7% si svou životní úroveň nezvyšují, byť se již tolik nepropadají.

            Proč je nutné jít k volbám? Zatím jako by to spíše vypadalo, že o d účasti na volbách spíše odrazuji. Naopak! Jedině tam se totiž dá dělat politika!
Volby s voličskou účastí okolo cca 40%  a méně mohou totiž dopadnout jakkoliv. Závisí na pak třeba na momentálním počasí. Kdo však k volbám s jistou disciplinou pravidelně chodí jsou právě voliči pravicových stran. Naopak uměle živeným mýtem je, že jde o voliče KSČM.
Velikost jejich tzv. tvrdého jádra, tvořeného členy strany a jejich příbuznými či blízkými známými trvale klesá. 


Otázkou může být rozsah účasti mladých a mladších voličů, ale jejich okouzlení pro noblesního K. Schwarzenberga s čírem sice poněkud pokleslo, ale může se snadno přelít k Babišovi s Čapím hnízdem místo číra, k Pirátům, Zeleným atd.


            Středočeským krajem, na jehož půdorysu jsem svou úvahu stavěl, také „kráčely“ dějiny.


Na jeho území měl stát americký radar, na středočeském hejtmanátu začala akce Sklepmistr,
která měla asi nejúspěsnějšího současného parlamentního rétora Ratha eliminovat, ale měla vést i k vyšachování ČSSD, min. v českých krajích. Bylo by složité, tuto dosud neuzavřenou kauzu blíže hodnotit, ale nemalý podíl na tom, že k velkému pádu ČSSD nedošlo, měla následující tzv. Nagyina volba, kauza dnešní manželky expremiéra P. Nečase. A budiž pro šoučasnou ČSSD varováním, že by se jí mohlo dostat jistého záchranného lana v podobě románku př. ODS Fialy či vůdce TOP09 Kalouska nehrozí.  A u koaličního šéfa ANO(fertu) Babiše to také nehrozí, a i kdyby to hrozilo, tak by to A. Babišovi (jako cokoliv předtím) nevadilo a ČSSD by to nepomohlo.

Neprivilegovaní občané po List. 89 dosáhli (miliardám na kampaně různých Modrých, Fialových a zámořským skolením Černých navzdory) přece jen jistých vítězství:

            Odvolání stavby US radaru- která zdá se, začíná být znovu ve hře, viz:
            zvolením M. Zemana (i při všech jeho přešlapech hájícího české zájmy, proti něčemu, co bych snad připodobnil k tomu, co je tak plasticky popsáno v Osudech dobrého vojáka Švejka) 


            a třetím vítězstvím byl pád  vlády triumvirátu Nečas-Nagyová -Kalousek


Tyto krajské volby mají možnost zastavit berlusconizaci státu,
v její české specifické verzi, tzv. anofertizaci. Berlusconizace Italie ji přivedla na kraj propasti jako Řecko, ale Italie je mnohem větší než Řecko, proto ji EU nenechá jako Řecko padnout. U Česka by se EU nerozpakovalo ani na okamžik a vůbec by nehledělo na to, jak česká politická reprezentace od TOP-áků po socdemáky je lačná plnit pokyny EU či NATO. Takže dámy a pánové voliči vězte, že v těchto krajských volbách zdaleka nejde jen o to, který kus silnice se v kterém kraji opraví.

 
A opravdu apeluji na to, jít k těmto volbám, i vzdor nechuti (a oprávněné) k Senátu, který zcela promarnil svou možnost za éry Oranžové většiny se nějak zreformovat k jisté smysluplnosti.


Vzpomeňte si také na to, jak kdysi Modrý senát blokoval návrhy ze (Oranžové) sněmovny, až se našel nějaký (m/M)elčák či Wolf, který se stal destruktivním, byť ho pravice a media nazývali konstruktivním. 


Jó to jsou ty paradoxy jak by řekl (S/s)ládek přikulovači Vaňkovi.

20 komentářů :

 1. ano proto pojdme zitra volit SPD a ze italii nezachranej je jasne a nas vychodoevropany to uz tady bylo 29. září 1938 pujdem k volbam cela rodina

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nápodobně, u nás tři hlasy. Možná čtyři.

   Smazat
  2. Dnes 2x odvoleno SPD, po neděli snad uvidíme Dilda, jak konečně se Socany odstupuje!

   Smazat
 2. souhlas, jdu také volit SPD, ale až v sobotu, aby mi někdo neztopil hlas

  OdpovědětSmazat
 3. Lepe by se pravdepodobne zilo pod timto "nastrojem"

  www.nextculture.org

  Welcome to next culture trainings!

  Our trainings support you stepping along the bridge of personal development and personal growth.
  The term next culture comes from Albert Einstein's observation: "We cannot solve our problems with the same thinking we used when we created them."
  Shifting your thinking automatically creates the next culture. And, as Ishmael author Daniel Quinn writes, "Something better than civilization is waiting for us."

  How do we expand your capacities for creating and relating? Through helping you look at the thoughtware you currently use to think with, and offering you new thoughtware options to choose from.
  Just because you are using a certain thoughtware does not mean it is the only thoughtware your brain can use!
  We specialize in delivering a particular framework of thoughtware that empowers you to take responsibility for things you may never have suspected a person could take responsibility for. This framework, or context, is called Possibility Management.
  Possibility Management has been steadily emerging through private experiments by small circles of individuals in Europe and North America since 1975.
  Since 1998 Possibility Management has been delivered in Expand The Box trainings and Possibility Labs with immediate practical application in everyday life.

  In addition to trainings, there are talks, one-day-workshops, and regular courses such as Study Group, Rage Club, Adventure Feelings, and Possibility Team, during which Possibility Management skills are deepened and practiced.
  Our online Calendar gives you details about upcoming trainings and ongoing groups.
  The Trainer Guild wishes you immeasurable fun while exploring these opportunities

  OdpovědětSmazat
 4. Ono je vlastně jedno,která by strana vyhrála,ze stávajících parlamentních stran.Jak už se proslýchá,dokázaly by se spojit i s komunisti,jen aby vládli.Proto také nebudu volit,ani jednu z těchto stran.
  Co nám předvádí KDU-ČSL,naprosté zklamání,jak nadbíhají sudeťákům,vůbec nevolit.

  OdpovědětSmazat
 5. A já budu volit Úsvit. Vím, že je to propadlý hlas, ale volit kolaboranty z ČSSD (Zaorálek, Sobotka), kteří líbají papuč Západu a zrazují nás, to mě ani nenapadne. Za Úsvit vystupují lidé, kterým zatím věřím. Jejich program mi přijde rozumný a především konkrétní program pro nadcházející volby bych viděla zcela na místě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Úsvit - podrazové Okamury. Podrazákům a jejich lžím věří hodně lidí.
   SPD-SPO jasná volba.

   Smazat
 6. V současnosti jsem, co se rozhodování komu dát volební hlas týče, přesvědčen pro Okamuru, čili pro koalici SPD-SPO. V rámci možností sleduji předvolební sliby a počínání slibujících představitelů slibujících stran a hnutí - po volbách. Největší soulad mezi sliby před volbami a počínáním po volbách, jako zcela bezkonkurenční a bez vady, zaznamenávám právě u Tomio Okamury. Může si o tom psát a žvanit kdo chce, co chce, takhle to prostě vnímám a hotovo. Stejně tak vnímám nejostřejší, největší věrolomnost a rozpory mezi sliby a počínáním u ČSSD. Tohle ještě umocňuje hrubé popření ideologie, kterou se tato strana zaštiťuje. A sice ve věci jejího podlézavě vtíravém přístupu k sankcím proti Rusku. K sankcím poškozujícím naši ekonomiku a podporujícím, (to je na tom to nejodpornější), podporujícím ukrajinský fašismus. Vítám, že SPD s SPO kandidují v hradeckém kraji, takže nemusím tápat komu dát volební hlas. Je to pro mne jasná volba. Považuji za velice žádoucí, aby vládní strany dostaly již letos, v krajských volbách, pořádně za uši, aby jim došlo, že jakékoli lavírování kolem imigrační invaze, obojaký přístup, kdy jinak staví přístup k imigraci před občany a jinak jednají směrem k papalášúm z EU, povede k nevratným ztrátám volebních preferencí před volbami do sněmovny. Jistou měrou je znepokojující i přístup ČSSD k osobě prezidenta, kterým dává najevo i značnou dávku politické tuposti. Tuposti, která pro osobní zaujatost neumožňuje papalášům této strany pochopit, že mezi voliči presidenta patřili valnou měrou i voliči ČSSD. Že mezi nimi, zásluhou zmíněné tuposti, ztratí vlastních voličů značné množství, vůči kterým tím dává najevo pohrdání, aniž by mezi voliči knížete mohli nějakého voliče získat.

  OdpovědětSmazat
 7. Že by Vladislav rozhodl napravit si pošramocený kádrový profil, typickou socdemáckou otočkou?

  OdpovědětSmazat
 8. lidi pro nas je zachrana referendum prachace budou ochranovat policajti ale nas na sidlistich ne prima demokracie je dobre reseni:http://spd.cz/program/

  OdpovědětSmazat
 9. Ještě nejsme na okraji propasti,ještě můžeme udělat krok vpřed!Zastupitelé zklamali,dejme šanci přímé demokracii!Volme S P D!

  OdpovědětSmazat
 10. Autor v tom má guláš, možná i s koblihou. Píše o 3 vítězstvích lidu v této demokracii, ale žádné z nich nemá na svědomí ČSSD, pro kterou horuje! Snad část členské základny, ale současné vedení neodporovalo (pokud nepodporovalo) US radaru, bylo proti Zemanovi a zničilo policejní útvar odhalující nepravosti v "triumvirátu". Jejich jediným cílem je být znovu zvoleni do čelných funkcí, aby mohli posléze přejít "sloužit" evropské veřejnosti do Belgie a okolí na odpovídající posty s odpovídajícím ohodnocením. Evropská 2. internacionála nemá jiné cíle než bojovat proti zbytkům socialismu, podporovat přistěhovalectví ke snížení mezd nájemně pracujících, odorovat kulturní a sexuální odchylky, bránit přírodu proti lidem a hlavně podporovat "občanskou společnost" - tedy neziskovky.
  Nevolte prosím Zaorálky, Diensbiery a jim podobné lháře a demagogy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:34 Jo. Tak nějak to lze vnímat.

   Smazat
  2. Je to složitější! USradary by byl instalován, pokud by ho socdem vláda po Toplánkovi chtěla stejně aktivně jako Topolánek!
   I přes osobní problémy mezi ČSSD a M. Zemanem, dalo vedení ČSSD M. Z. podporu,
   a prostí členové by ho volili i bez té podpory.
   Po Nečasově vládě chtěla ČSSD dělat jinou politiku, problémem byli její koaliční partneři, ANO a KDu_ČSL.
   Opakuji to, co jsem npsal ve svém článku:
   ano, ty výsledky jsem pochopitelně dost hubené, ale t.č. není v ČR jiná politická síla, která by "přemohla" klsickou pravici, jako ODS a TOP09.
   K pravici řadím i KDU-ČSl a ANO.
   KSČM nemá bohužel dostatečný potenciál, aby nastal stav, že bez ní vláda by nemohla prakticky vzniknout, k tomu by KSČM potřebovala mít na parlamentní úrovni tak 20 ale spíše 25%.
   SPO a SPD (Okamura a Veleba) rovněž nemohou ČSSD nahradit.

   Smazat
  3. Takže Vladislave dlužno dodat pár drobností.
   ČSSD se vyznačuje evidentní poslušnou oddaností kariéristů – čekatelů, kteří plně ovládají vnitrostranický chod i postoje strany, podle toho jaký postoj či názor zaujímá momentální předseda. Bez ohledu na soulad, či sebehlubší rozpory se sociálnědemokratickými idejemi. Směrodatný je - jedině a pouze vítr voličských preferencí, podle nějž se snaží usilovně točit i momentální předseda. Ten žije ve věci lapání po směru větru voličských preferencí v takovém bezvětří - v izolaci od většinových názorů prostého lidu, že podléhá dezorientaci, do které jej zavádějí poskoci kolem něho, snažící se trefovat do myšlenek svého předsedy. Nikoli do zásad strany a jejích idejí, které mohou být v protisměru. Viz příklon sociální demokracie k ukrajinskému fašismu, daný postojem k protiruským sankcím poškozujícím naši ekonomiku.
   V souvislosti s výše uvedenými fakty nutno vzít do úvahy, že razantní odpor k radaru byl vytyčen tehdejším předsedou ČSSD, Paroubkem. Přičítat ve věci neinstalování radaru zásluhy celé ČSSD, je věru zcestné. Zcestné je i zmiňovat vlažnou podporu ČSSD M. Zemanovi od vedení strany, kdy tato podpora i její vlažnost tehdy souvisela s nejednotným postojem vedení strany. (Jednota je již po takzvaném puči pevně nastavena, stejně, jako cesta zrádné strany do ztracena). Ano, řada prostých členů strany stejně M. Zemana volila, vzdor přednáškám na členských schůzích o tom, jak nepřítel strany, M. Zeman, hodlá rozvrátit stranu a zničit ji.
   Doposud v polistopadové éře, jediným předsedou, který neobstál a kterého od manipulovali z předsednické sesle, byl zvláštní předseda Špidla, který věrolomně zradil M. Zemana po té, co mu Miloš připravil a uhladil cestičku na post předsedy ČSSD. Paroubek poměrně nesmyslně rezignoval na post předsedy ČSSD po vítězných volbách, aby se dočkal jásotu nad tímto krokem od řady nohsledů, kteří do té doby předstírali hlubokou oddanost svému předsedovi.
   Lze konstatovat, že do doby předsedování Bohuše Sobotky, nebyly výsledky strany až tolik hubené. A žel, není to rozhodně ČSSD, kdo by měl přemáhat již přemoženou klasickou pravici, jako ODS a TOP09. A není to ČSSD, o jejíž levicovosti lze úspěšně pochybovat, kdo by mohl přemáhat méně klasickou pravici ANO.
   Plytké argumentování sociálních demokratů o tom, že SPO a SPD (Okamura a Veleba) rovněž nemohou ČSSD nahradit, by mělo lidem dobře napovědět koho volit, kdo má vystrnadit mnohokrát a velice provařenou ČSSD s tím jejím beznadějným lavírováním kolem imigrace, s tou její Dienstbierovou podporou imigrace, kdo má vystrnadit ČSSD podporující neužitečné, škodlivé sankce podporující ukrajinský fašismus kdo má vystrnadit ČSSD z jejích pozic. Nenechme se odradit falešnými argumenty falešné ČSSD. Volme koalici SPD-SPO. L.P.

   Smazat
  4. Volme koalici SPD-SPO a sice již ve volbách do sněmovny, které po dnešním vítězném tažení po krajích hnutí ANO mohou být i předčasné - podle trpělivosti Babiše s poslušností Bohuše Sobotky, v nečasovské roli premiéra.

   Smazat
  5. Sobotka bude šlapat podle Babiše, jak švýcarské hodinky.

   Smazat
 11. Vážený, pláčete hezky,ALE!!! pokud systém voleb bude takový, jaký je , tak se těžko něco změní.
  Protože v současných volbách doslova a do písmene taháte černé a bílé kuličky z pytlíku, které vám tam nasypaly politické strany.
  A jak jste si snad ráčil všimnout, tak jim napříč politickým spektrem jde jen o jedno jediné a to o JEJICH blaho.
  Jen si vzpoměňte na to jak představitelé dvou stran, kreré normálně na sobě nenechjí nit suchou, se k sobě najednou tulili, Sobotka s Blažkem, že měl jeden dojem, že jsou 4%, když šlo o to zbavit se Šlachty.
  Zásadní chybou tohoto systému je to, že poslanci jsou profesionálové.Díky tomu páni politici žijí v jakési virtuální bublině, kde jim připadá, že vše je v nejlepším pořádu a vůbec je nezajímá, že ti co je zvolili na to hledí úplně jinak. Za tolik vysmívaného komunizmu poslanci normálně pracovali a pokud byla schůze sněmovny, tak jim byl ušlý plat nahrazen, tzv. refundace. A žádné paušální proplácení poslaneckých náhrad. Za které si náš premiér dokonce (tedy údajně) koupik byt.
  Omezit příliv státních peněz politickým stranám. Proč kupříkladu má stát platit politické straně za to, že má senátora?

  A takhle můžu pokračova pomalu do nekonečna.
  Zkrátka takto uspořádaný volební systém zaručuje těm, co se do politiky dostanu jistotu, že to pro ně stát bude dojnou krávou. Pokud by tomu tak nebylo, tak politici jako první budou volat o tom, aby se systém voleb změnil!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.