Reklama

pondělí 24. října 2016

Piráti ke zřízení útvaru boje proti dezinformacím: Ministerstvo pravdy nechceme

24.10.2016   Piráti
21. října, Praha. Jako z Orwelova románu 1984 působí zřízení útvaru boje proti dezinformacím, které dnes ohlásil ministr vnitra Milan Chovanec. Nová organizační složka Chovancova úřadu začne pracovat od příštího roku a podle slov jeho zřizovatele bude mít za úkol „bránit šíření nepravdivých nebo zavádějících informací a propagandy“. Piráti to považují za další pokračování v omezování osobních svobod občanů. Sněmovna tento týden také schválila zákon o boji proti terorismu, který umožňuje trestat až 12 letým trestem za „schvalování terorismu“. Kombinace těchto „opatření“ vytváří vysoká rizika v oblasti umlčování a trestání nepohodlných názorů.Piráti mají vážné obavy o dodržování článku 17 Listiny základních práv a svobod, která je součástí Ústavy ČR. Právo na svobodné získávání a šíření informací patří i v naší zemi mezi základní lidská práva. Informace jsou dnes nejžádanějším zbožím a vláda by měla dělat vše pro to, aby informační toky byly nedotknutelné. Pokud dnes lidé ztrácejí důvěru ve stát, jeho instituce, nadnárodní organizace, či jednotlivé politiky, je problém v jejich netransparentním chování a konání.
Namísto šikany namířené proti médiím stojícím mimo mainstream by bylo záhodno věnovat úsilí, aby veřejnoprávní média pracovala skutečně jako služba veřejnosti, tedy fungovala transparentně a byla vyvážená a objektivní.
„Co lze očekávát od ministerstva, které vede usvědčený plagiátor, který ve své bakalářské práci doslovně kopíruje ze stránek s vypracovanými maturitními otázkami?“ Komentuje předseda Pirátů Ivan Bartoš vznik nového útvaru. „Doporučil bych peníze určené na „potírání“ dezinformací společně s dalšími miliony, které v ČSSD neutratíte za billboardy ve volební kampani 2017, využít pro intenzivní dlouhodoubou vzdělávací kampaň, zadanou v transparentním výběrovém řízení. Kampaň, která naučí běžné lidi poznat pravdu a lež, odlišit informaci od dezinformace, pracovat se zdroji, prostě neskočit na špek. Jenže to se do současného politického prostoru příliš nehodí, protože by pak občané poznali, že řada politiků lže a dezinformuje v množství větším než malém. Pokrytec numero uno.“
Piráti jsou přesvědčeni, že cesta rozhodně nevede přes cenzuru, ke které se založením útvaru proti dezinformacím ministerstvo vnitra zjevně chystá. Svoboda šíření informaci je garantovaná ústavou. Hodnocení „kvality“ informací je na příjemci. Výjimkou jsou jedině takové informace, které uvádějí spotřebitele v omyl, jsou výhrůžné, nabádají k násilí nebo mají povahu poplašné zprávy. Stát a jeho úředníci v demokratické společnosti nemají a nesmí mít informační monopol ani právo rozhodovat, která informace je vhodná a která už ne.

24 komentářů :

 1. Cyberpolice vs Cyberpirates

  OdpovědětVymazat
 2. Někdo by měl konečně vysvětlit Chovancovi, že lež se nestane pravdou jenom tím, že bude vynucená zákonem.
  Chtěl bych se dožít toho, až tihle Vynucovači vlastní pravdy budou dohnáni k odpovědnosti.

  OdpovědětVymazat
 3. Máme povinné revize komínů, kotlů, v dohledné době budou povinné revize hromosvodů, povinný poplatek ze nákup ojetého auta,... Vše pro naše "dobro" a vše pod tíhou sankcí, pokud se nepodvolíme. Tak proč nemít uzákoněnou pouze jedinou pravdu? Už dnes jsme v některých ohledech překonali bolševickou totalitu. A lidé drží. Kdyby jim všechna "dobra" posledních let naservírovali krátce po sametu, asi by oprášili Jakeše, omluvili se mu a na ramenou odnesli zpět do jeho úřadu. Ale protože nám kohouty utahují postupně, navíc nám každé "dobro" náležitě vysvětlí, lidé se neškubou.
  Včera jsem zaregistroval v tv záslužnou činnost potravinových bank. Dobrovolníci objíždějí supermarkety a svážejí potraviny s proběhlou lhůtou konzumace. Ty pak rozdávají potřebným. Také jeden výdobytek kapitalismu. Za bolševika sice museli všichni makat, ale živit se museli (a mohli) sami. My si to ale můžeme dovolit. Raději necháme stovky tisíc zdravých a práceschopných lidí ležet, posíláme jim sociály a krmíme je prošlými potravinami.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Komouši dostali ve volbách 10%. Tolik k tvému "oprašování Jakeše", blbečku. Po vašem komoušském koncentráku nikdo netouží. Smiřte se s tím.

   Vymazat
  2. 15,49
   Ten koncentrák sedí. Ale pro současnou a hlavně budoucí dobu. Za bolševika mi směl vstoupit pouze policajt s papírem, podepsaným prokurátorem. Dneska mi smí po kotelně šmejdit i kdejaký úřada. Musím platit nic neřešící revize kotlů, ekopoplatky při přihlašování ojetého auta, energetické štítky budov,... Vše pod hrozbou vysokých pokut. A v dohledné době už na to nebudu smět ani veřejně nadávat. Tak jaký koncentrák je "lepší"? Ten současný, nebo ten minulý? V tom minulém jsem prožil polovinu života a nikdy jsem nebyl komunistou. Přesto jsem v té době dokázal žít. A možná spokojeněji, než dnes.

   Vymazat
  3. Moc ti přeju Hricáku aby jsi měl souseda co ti bude čmoudit do oken petkama s vyjetým olejem. A chcechtat se ti za bukem protože tvoje stížnosti nevyřeší vůbec nic.
   Ale podle tvé přitroublé reakce jsi ten soused co topí petkama a podobným sajrajtem terorizuje svoje okolí ty sám.

   Vymazat
  4. 16:27 - já tam ty mamrde kreténskej s poškozeným mozkem (pokud se tak dá ten mokvající vřed co ti vyrašil mezi těma tvejma rachitickejma ramínkama vůbec nazvat) nic co by se týkalo Jakeše nanašel. Jaký halucingeny z toho tvýho ohavnýho mozolu vyluzujou takovej pomatenej sliz? Snad nějaká stará langrostapácká prasárna na umrtvení špatnýho svědomí z dob kdys ty buzerantský lejno z klausoprdele buzeroval svobodné lidi metáním vajec jakožto člen zločinné Tupoljúgend?

   Vymazat
  5. 16,27
   A já ti přeju, aby ti úředníci z magistrátu třikrát do měsíce prolézali kotelnu. Třeba proto, že tě neustále bude udávat tvůj soused. Zákon nikterak počet kontrol nelimituje. A pokud se v životě chováš tak, jako v této diskusi, jistě jsi si stihl vyrobit řadu nadšených pisatelů udání.

   Vymazat
  6. PS
   Možná se budeš divit, ale právě takového souseda mám. Pneumatiky, plasty a bůh ví, co ještě. Jenomže sousedská válka se dá snadno rozpoutat, ale velmi obtížně se končí. Navíc, v takové válce není vítězů. Je pouze více a méně prohrávající. Tak že protože jsou to sociálně slabí, musím to chtě, nechtě snášet. A přesto, že sám mám svědomí alespoň co se topení týká, čisté, jsem zásadně proti kontrolám a narušování soukromí. Jsme patnáct let pěstouny. Celou tuto dobu nám dům prolézá dvakrát ročně barák sociálka. A po novelizaci zákonů v roce 2013 se k nim přidala každý druhý měsíc doprovodná organizace. Mám narušování soukromí již plné zuby. Může se mi někdo divit, že jsem na každé další už hodně citlivý?

   Vymazat
  7. 16,27
   A jaký názor máš na ekopoplatky na ojetá auta? To by mne tedy zajímalo. Když je Bursík zaváděl, hlavním důvodem bylo průměrné stáří českého vozového parku. To, že se od té doby průměrné stáří zvýšilo o více, jak rok, se nikde nedočteš. A Babiš nám je ještě osolil. Co nevidět budeme platit i za vydýchaný vzduch a vypouštěné prdy. Ale ty, jak se zdá, to budeš platit rád.
   Stokrát nic umořilo vola. Tak že jednou dojde i na tebe.

   Vymazat
  8. to 16:27
   Pane, už jste někdy topil petkama a vyjetým olejem ? Řekl bych, že ne, pouze papouškujete nějaké mantry o tom, že tím někdo topí. Vyzkoušejte a zjistítě, že neohřejete ani kotel. To co vy považujete za smrad z petek je smrad z mokrého dřeva a hnedého uhlí při nedokonalým spalování, ale hlavně že kafráte voloviny.

   Vymazat
 4. Předpokládám, že 1.1.2017 odpoledne budou zrušeny ČT a ČR, a jejich vedení včetně rady a včetně Chovance bude potrestáno těmi 12 léty.

  OdpovědětVymazat
 5. Rozlišit dezinformace ŠKODLIVÉ od těch PROSPĚŠNÝCH, to bude tvrdý oříšek. Kdopak asi pro MV ČR vyškolí ty správné odborníky, kteří to dokážou rozlišit? ÚSTR(k)?

  (Úvaha Radima Valenčíka: http://radimvalencik.pise.cz/3758-podivny-material-od-sobotky-a-chovance.html)

  OdpovědětVymazat
 6. Vládě vůbec nejde o cenzuru, ta z toho vychází jaksi bokem. Hlavním úkolem nového útvaru bude umělé konstruování "důkazů" proti odpůrcům Říše, aby mohli být "trestně" stíháni. Tedy ryzí, čistokrevný fašismus.

  OdpovědětVymazat
 7. Pokud to parlament přijme,bude se zodpovídat z
  podpory terorismu sám!I když je to protiústavní,
  Rychetský na US se postará o schválení.Nikdy ne-
  nechá vládu a parlament ve štychu.Stejně,jako ta
  veřejná ochránkyně nepřizpůsobivých.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. (Anonymní 24. října 2016 17:39 - Petr Majevský)
   Koukám, že jste znalec. Všiml jste si ale, že Ústavní soud má 15 soudců? Znáte výsledky jejich hlasování? A máte stejnou averzi i vůči ostatním 14-ti?

   Vymazat
  2. Pane Kopecký,
   vy ještě věříte na nestrannost naší justice? Já tedy ne. Stačí se podívat na kauzy za poslední roky. Vím, že některé ještě nejsou uzavřené, ale jak je možné, že na srovnatelné činy vydávají soudy první instance tak rozdílné rozsudky? Malování tykadel je trestným činem (výše trestu není v tuto chvíli důležitá), krádež prezidentského praporu je přestupkem. Zatím situaci občas napraví soudy druhé instance. Ale jak dlouho to bude ještě trvat? A zajímavé je, že ve všech případech, kdy soudy první instance rozhodly v neprospěch "delikventů" se jednalo o protirežimní skutky. Jenom krátký souhrn. Malování tykadel, nebo obnažená zadnice na americký konvoj byl okamžitě ocejchován trestným činem. Zloději prezidentského praporu ale zatím spáchali jenom přestupek. Není to divné?

   Vymazat
  3. (vladimír hricák 24.října 2016 19:26)
   S tykadly, praporem a zadnicí máte pravdu. Přesto není dobré paušalizovat.
   (Proč pan Majevský vůbec mluví o parlamentu? Ten přece se zřízením nějaké skupiny idiotů na Ministerstvu vnitra nemá co dělat.)

   Vymazat
  4. Správně, pane Kopecký.
   Skupina idiotů. A ti největší a nejnebezpečnější to vedou. "Nikdy nepodceňuj svého nepřítele". A současná vládnoucí suita je všechno, jenom ne přítel.

   Vymazat
 8. Novému režimu se výroba pravdy a lásky podaří stejně, jako se kdysi dařila komunistům. Mohou získat jenom čas.

  OdpovědětVymazat
 9. toho se da krasne zneuzit a 12 let to je jak za vrazdu todle neni z jeho hlavy ale z vymastene eu cechexit SPD

  OdpovědětVymazat
 10. Zřízení útvaru boje proti dezinformacím na MV mi připomíná dobu těžké cenzury názorů, jenže tehdy se vše schvalovalo na politbyru ÚV KSČ. Výsledek ale bude nejspíš úplně stejný. Na veřejnost se dostanou jen ty názory, které budou zrovna pasovat vládnoucí straně nebo koalici.

  OdpovědětVymazat
 11. Takže ministerstvo lásky se postará o ideopolicii, newspeak, zpětné úpravy novin a další vymoženosti v jednom protektorátu Oceánie. Ještě by to chtěĺo sáhnout po domácích katolických vzorech a zřídit inkviziční tým na čele s dobrým katolíkem, aby to dostalo správný říz. To bude ta správná pravda a láska. Morave

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.