Reklama

.

.

úterý 11. října 2016

Podrážení neboli politika


Jiří Jírovec
11. 10. 2016
Český volební systém je vskutku pozoruhodný. Teoreticky jde o svobodnou soutěž politických stran, ale v praxi ale jde o soutěž politiků o koryta. Mnozí z nich se dokonce ani nechtějí špinit členstvím v (pro ně) nejvýhodnější straně a zůstávají na kandidátce jako nestraníci. Mohli by založit Klub angažovaných vyžírků.


V Plzeňském kraji byl europoslanec Pospíšil na "nevolitelném" 50tém místě kandidátky TOP 09. Preferenční hlasy ho vytáhly mezi zastupitele. TOP 09 mu umožnila kandidovat, ale jako nestraník může na program té strany zvysoka kašlat.

Otázka je, jak daleko to může nestraník dotáhnout. Může-li se stát ministrem (například Robert Pelikán, který ovšem později do ANO vstoupil), proč bychom nemohli mít nestranické předsedy politických stran. Ti by na trhu politické práce soutěžili o pozice prostřednictvím agentur.

Další českou pozoruhodností je přítomnost nedemokratické strany, tedy KSČM. V demokratické společnosti ovšem nemůže žádná nedemokratická politická strana existovat, protože takovou Ministerstvo vnitra nezaregistruje.

Jiří Dědeček napsal "Píseň strašlivou o tom velkém dialogu, který nastal v Čechách L. P. 1989", která neztratila nic ze své tehdejší aktuálnosti. píseň (https://www.youtube.com/watch?v=wlWzAimYmHg)

[…] Vem si, hochu, lopatičku, na písku si stav,
a když přijdou kamarádi, jen s někým se bav.
[…]
Bortí se mi zámky z písku, já však mám svou čest,
nebavím se skoro s nikým, zpívám o sto šest.
[…]
"S Ludvíkem ne, se Sášou ne,
s Vasilem ještě jo, s Michalem radši ne!
A s tebou jo, a s tebou ne,
a s někým jo, a s každým hned tak ne!"

Na českém pískovišti se zásadně nemluví s komunistickými kurvami. Skoro zásadově pak nemluví vládní strany s těmi opozičními. Když to okolnosti vyžádají, Bohouš nebude mluvit s Andrejem, ale s Petrem nebo Mirkem jo, a s Filipem ještě radši ne, kdežto Andrej s Mirkem radši ale s Filipem možná jo.

Když se usmolíčkovávají krajské koalice, padají jakékoli zábrany a původní, ideově motivovaná nenávist mizí díky kouzelnému termínu oznamujícím "nalezení průniku (našich) programů". Není nad průnik, když zajistí přístup k moci.

Právě proběhlé krajské volby ukázaly, že nezáleží na celkovém počtu hlasů, ale na tom, co žaludek té které straně dovolí. Prim hraje ČSSD, která momentálně potřebuje vytěsnit ANO 2011 z krajských koalic. Čím víc krajů tato strana vyhandluje, tím snadněji se zapomene, že to Bohuš zase nevyhrál.

Celkově to vypadá jako podraz, ale cožpak je politika něco jiného?

12 komentářů :

 1. Nestraníci na kandidátce byla jich možná většina. Taky mě to piclo do oka. Ale spíš první,co mě napadlo bylo, že by se měly zrušit politické strany a v parlamentu by měli sedět zvolení jednotlivci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hmm Hm, m Hmnm,Hm,směji se zase, protože Ústava České republiky č. 1/1993 sb. ve svém článku 5 praví,směji se a je mi skutečně až na blití,protože podle mého názoru je plně,směji se, plně nerespektována a soustavně: "Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů.",tečka. Neexistuje tedy ,podle Ústavy, něco jako nezávislý kandidát a tedy ani něco jako volný mandát. Existuje pouze, podle Ústavy, pevný mandát a to člena jakékoliv politické strany a neexistuje tedy ,logicky, ani možnost přejít během výkonu mandátu do jiné politické strany a nebo z ní (z té původní) vystoupit bez ztráty mandátu i protože podle Ústavy je možná pouze "volná soutěž politických stran". Je možné,tedy, kandidovat jen za politickou stranu a ta politická strana získává zvolením jeho kandidáta mandát. Protiústavní,respektive neústavní je tedy například i politické hnutí,například ANO.

   Vymazat
  2. ... ve volbách,samozřejmě.

   Vymazat
  3. .... Víte, vy chcete aby vás vesmírné civilizace respektovaly. No, řekněte,co mají respektovat,když vy sami toho tolik porušujete. To si z nich chcete dělat bžundu? To nedoporučuji,protože jsou o moc moc moc silnější.

   Vymazat
 2. Česko je hotový Kocourkov. Komunisté mají být nedemokratická a zločinecká strana. V parlamentu je nechají a žádného z jejich zločinců nechytí a nepotrestají, i když v ilegalitě nejsou. Jako bývalý komunista se těším, že nějakému současnému nebo bývalému komunistovi začnou dokazovat jeho zločiny. Třeba, že každý měl za totality práci a sociální jistoty. Ještě by jim mohli vytknout, že zemi řádně nezadlužili. Komunisté pošlapali lidské právo lhát, krást a podvádět. Nedovolili také spolupracovat se zahraniční rozvědkou na svržení svého režimu. Takový soud by byl tou nejlepší estrádou, kde by se konečně mohl angažovat a zviditelnit ústav pro lživý výklad minulosti a všichni umělci, kteří ochotně obrátili kabát. Demokratičtí politici by měli příležitost plamenně odsoudit komunisty a rozesmát občanstvo. Televize by přinášela reportáže o procesu. Pražská kavárna by sepisovala petice za exemplární potrestání všech komunistů. Víte vůbec, co to byl za zločin vyzdobit nástěnku k MDŽ a chodit pravidelně na bezplatné brigády a v rámci akce Z stavět tělocvičny, mateřské školky a obchody? Všemi svými nedemokratickými výmysly škodili řádným podnikatelům na jejich zisku.

  Co vy ostatní na to? Političtí provokatéři a udavači, chopte se příležitosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní11. října 2016 23:06 pekne jsi to napsal

   Vymazat
  2. I já se připojuji. Ať žije diktatura kapitálu.

   Vymazat
  3. Brilantní!!

   Vymazat
 3. Že se divíte, co čech, to lidumil. Celá ta česká politická scéna je obyčejná pavlač, Novou Republiku nevyjímaje. Navenek úsměvy a dekorum, za zády pomluvy a spojenectví každý, proti každému.
  Levičáci, přitom neznají ani základy, z čeho levice vzešla, pravičáci (švorcáci), co přičuchli k penězům a křesťani, kteří neznají pojem miluj bližního svého a vypij kalich hožkosti až do dna. Fuj. Lepší být solitérem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Novou republiku do toho laskavě netahej. Dělají svoji práci dobře. Žádná pavlač, ale fakta a zajímavé úvahy a komentáře.

   Vymazat
 4. No hodně toho ještě nevíš, vynecháváte to podstatné, že žijete v kapitalismu a všechny tito nešvary jsou mu vlastní, jak v současnosti tak v minulosti.Je podivné, že na tomto webu se o něm skoro nikdo nezmiňuje. Buď ujištěn , že ti citovaní levičáci moc dobře ví z čeho to vše vzniklo. Jenže ty nevíš z čeho vzniklo tvoje vědomí.A v tomto kapitalistickém českém režimu snad můžou nějací "levičáci" fungovat ? Jedině snad v podzemní organizaci, protože je "demokratické" min.vnitra nezaregistruje.To se týká i pravičáku to co tady existuje, žádná pravice není, akorát si na ni hraje, vládne tady již 26 let a nic jiného nedělá než se snaží všechny okrádat a dělat ve státě bordel. To by žádná autentická pravice nedělala.To by byl pořádek, zločinci ať klasičtí či bílé límečky v base.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Móc hezky, prosím ukázat alespoň jednu takovou "pravicovou" vládu ve světě. Opravdu alespoň jedinou. Jsem nějak pozadu, já o žádné takové nevím. Díky.

   Vymazat