Reklama

.

.

neděle 2. října 2016

Pracující chudoba sociálních pracovníků

Ingrid Puskajlerová
2. 10. 2016   E-republika

Sociální pracovníci paradoxně, ale bohužel neoliberálně-logicky spadli do kategorie pracující chudoby. Co to pro ně znamená?


Pracující chudoba 21. století se řadí do několika forem nové chudoby. Fenoménem tzv. "nové chudoby" jsme se zabývali již v roce 2013 v tematickém čísle Zapomeň na bližního svého (2013-21). Jedním z hlavních sociologů zkoumajících jev "nové chudoby" v české společnosti je bezesporu prof. Jan Keller, který se jí zabývá přinejmenším od 90. let. Jeho hlavní publikací je kniha Tři sociální světy.

 

Nová podoba chudých v neoliberalismu


Současná společnost se rychle mění způsobem, který odporuje základním ideálům moderny. Současná doba nás vrací do epochy, kdy postavení i vyhlídky různých vrstev byly zcela neporovnatelné a tyto světy se nikdy nemohly reálně ovlivnit. Dnes opět platí, jako by lidé jedné doby zase žili ve zcela odlišných sociálních světech. Nejznámější média jako Seznam.cz začala poprvé zmiňovat formy nové chudoby v roce 2016. K nim se přidal i televizní Fokus Václava Moravce s Tomášem Halíkem. Nové formy chudoby expandují tak rychle, že se už nelze tvářit, že neexistují. Bezdomovce dnes vidí každý, kdo si jen na půl hodiny vyjde někde do města.

 

Nové chudoba samotných sociálních pracovníků


Keller pojmenoval několik forem nové chudoby. Kromě pracující chudoby jsou jimi například vzdělanostní chudoba, chudoba střední vrstvy obyvatelstva, krize tradiční rodiny, chudoba individualismu, starobní chudoba, atd. My se zaměříme na pracující chudobu sociálních pracovníků, protože ti paradoxně (ale bohužel neoliberálně-logicky) spadli do kategorie pracující chudoby. Boj o živobytí a o přežití se stává v současné době velkým problémem sociálních pracovníků. Jistěže existuje i pracující chudoba zemědělců, učitelů, zdravotních sester, jiných pomáhajících profesí atd. Ale mluvme o tom, co známe vlastní zkušenosti. Proto si široké nabídky pracující chudoby u nás vybereme cílovou skupinu sociálních pracovníků.

Sociální pracovníci mají dnes převážně nějaký vysokoškolský titul. Pracují pro udržení sociálního smíru v zemi politické a podnikatelské bezohlednosti, a proto se sami ocitli na hranici chudoby. Průměrná hrubá mzda ve 2. čtvrtletí je podle Českého statistického úřadu 27.297 Kč. Začínající sociální pracovník v Libereckém kraji pobírá cca 15.000 Kč v čistém. Potýká se s klienty, kteří umí za poskytnutou pomoc poděkovat, ale též pracují s lidmi, kteří si stěžují, jsou agresivní, hrubě pracovnicím nadávají, fyzicky je atakují. Například agresivní klient hodí po sociální pracovnici květináč. Podívejte se na článek o práci kolegů z Přerova. Pracovnice musejí v některých případech volat policii, aby si zajistily základní osobní bezpečnost.

 

Mzdová diskriminace


V sociální oblasti pracuje drtivá většina žen. Je to dáno nejspíše tím, že ženy jsou od přírody matky pečovatelky. Kromě toho vyvstává otázka po rovnosti platů a příležitostí. Není náhodou převaha žen v této oblasti příčinou toho, že je v sociální oblasti podprůměrná mzda? Kromě podprůměrné mzdy vidíme, že je sociální práce i zdraví nebezpečná. Nejen po fyzické stránce, ale i po psychické stránce. Náročnost případů se nedá opsat jednou větou. Často se děje vůči občanům nespravedlnost ze strany úřadů, lidé zůstávají v domácnostech sami, nemají dostatek finančních prostředků na důstojný život. To všechno ovlivňuje psychiku sociálních pracovníků. Frustrace, deprese, bolest je vidět na každém kroku a slabší povahy se s tím těžko vyrovnávají. A skončit jako úplný cynik, to také není řešení.

Kromě sociálních pracovnic pracují v sociální oblasti další pracovníci jiných profesí. Jsou to pracovníci v sociálních službách nebo pečovatelky. Jsou to například azylové domy, domy s pečovatelskou službou, domovy seniorů, organizace pro drogově závislé, pro lidi s duševním onemocněním, aj. K těmto profesím musíme doplnit, že mzdy zaměstnanců jsou ještě nižší, než mzdy sociálních pracovníků, začínají od cca 11.000 Kč v čistém. Samozřejmě ne všude se proplácejí přesčasové hodiny, je potřeba chodit na školení ve volném čase, nebýt nemocný. Pracovníci v sociálních službách jsou přímo ve styku s klienty. Pro přiblížení se dá říct, že žijí denní život svých klientů a pomáhají jim řešit jejich každodenní problémy a starosti. To také není zrovna nic lehkého, a až vůbec ne v dnešní neoliberální době.

 

Realita a budoucnost sociálních pracovníků


Společnost žádá, aby o sociálně slabé bylo postaráno, aby se po ulici netoulali „bezdomovci“, aby bylo všude čisto a klid. To chce každý, alespoň verbálně, a politikové o tom mluví, když je volební kampaň. Ale jakou prestiž má sociální práce ve společnosti, kde vládnou peníze a lidé, kteří manipulují peníze a jiné lidi? Starost o druhé nemá prestiž skoro žádnou, nebo úplně minimální. Lidé v sociální oblasti jsou osočování, že „nic nedělají“, „flákají se“, sociální pracovníci jen „sedí v kancelářích na svých teplých židličkách“. Podívejte se alespoň na činnost Spolku sociálních pracovníků.

Realita je samozřejmě jiná, protože práce s klienty je naopak často byrokraticky redukována. Všichni zaměstnanci musí plnit kromě sociální práce s klientem byrokratické a často i nesmyslné požadavky, které většinou pocházejí z Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Ať už jsou to standardizované záznamy, interakce, kontakty, hovory, individuální plány, statistiky, spisové složky, docházky, informované souhlasy, atd. Víme, že pro laiky jsou vyjmenované požadavky i nesrozumitelné. Omlouváme se, vysvětlovat to tady nebudeme, to by bylo na dalších pět stran.

 

Komu má pomoci nový zákon


Studenti chtějí studovat sociální práci a pomáhat potřebným lidem, což je zásadní věc, aby naše společnost úplně nezvlčela. Ale mnoho vyhořelých sociálních pracovníků, ať už kvůli podprůměrné mzdě, nízkému společenskému uznání nebo špatnému vedení by jim asi řeklo, ať si najdou jinou práci. Ať se vrátí od ideálů do reality, pak vezmou nohy na ramena a utečou pryč. Jistěže stále existuje skupina těch angažovaných ze sociálky, kteří usilují o změnu a nápravu. Pokud se takový pracovník opravdu angažuje za klienty, tak je to za cenu soudních sporů, má problémy s úřady, občas je volán "na koberec". Proč? To postupně rozebereme někdy příště.

V každém případě je třeba se zabývat zákonem o sociálních pracovnících, který se navrhovatelé snaží uzákonit velmi podezřelou rychlostí. Platný má být od roku 2017 a k předloze již nyní existuje spousta odborných výhrad. Může se stát, že sociální pracovníci nebudou jen pracující chudobou, ale ještě otrokářskou chudobou, která se bude muset plazit před „etickou komisí nové profesní komory sociálních pracovníků“, zavedenou vyvolenou elitou tzv. "nejvzdělanějších a nejmorálnějších odborníků“ v sociálním oboru. Každý policajt i sociální pracovník z reálu dobře ví, co se za těmito superlativy často skrývá doopravdy.Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

 

Související články:

10 komentářů :

 1. V apitalizmu je to práce bez výsledku , v socializmu není potřeba !!

  OdpovědětVymazat
 2. Kapitalismus musi byt REGULOVAN zakony. Kapitalismus nesmi existovat ve formach kapitalismu, 19-teho stoleti.

  Chudoba je neprijatelna ! Nespravedliva a zbytecna !
  Chudoba je zavinena prerozdelovanim, hodnot nad kterymi vladnou NEMEHLA, a ti maji podrbane priority !

  Proc duchodci z Ceska nemaji moznost jet k nam na Floridu, ktera uzdravuje a prodluzuje zivot, zatimco duchodci Nemcouri k nam jezdi pravidelne ! Hmmm ?

  Protoze je nekdo OKRADA ! Ovoce jejich celozivotni prace dostanou napr. Cikani, kteri nebyli benefitem zemi.
  Oni dostanou zaplaceno za NEZODPOVEDNOU jebacku !
  To aby zahynula ceska zeme.

  Je treba ustanovit nove zakony !
  Vsichni duchodci OBEDY ZDARMA ! Doprava zdarma !
  TV zdarma ! Regulovane a snizene najemne ! Mesic pobytu u tepleho uzdravujiciho more zdarma. (Karibska oblast, Florida, Hawaiiske ostrovy.) To si zaslouzi kazdy duchodce , ktery pracoval cely zivot, jakoukoliv praci, ktera byla dobrem pro civilizaci.
  To rikam ja nick honolulu - duchodce.

  Moje povinnost je vyseded DULEK v pisku u tepleho more a krmit se pochoutkami ! Ta stejna povinnost plati i pro duchodce v Cesku... Kdo jim tento zivot sabotuje je PEKELNIK !
  nick honolulu - prof. dr. sociologie !

  OdpovědětVymazat
 3. Ja jsem duchodce ! Muj socialni status se jmenuje RETIREMENT.
  Doktory mam zdarma , ale musim k nim pravidelne chodit, nebo dostanu pokutu $ 40. Leky mam zdarma, ale zadne nepotrebuji. Zminuji se o tom proto, ze kdyz to jde zde, tak byto melo jit i v Cesku.

  Presto zde urcity druh diskriminace existuje ! Sebrali mi licenci na Cessnu a rekli mi, ze me zavrou, kdyz si do ni pouze sednu.
  Snizili mi o tridu ridicak. Uz nesmim ridit kamiony 40 tun. Nadavaji mi kvuli spatnemu stravovani a chorestrolu. Zakazuji mi pit Rum a Coka-Colu z Bahamas a kourit doutniky z Dominikanske republiky. K pohranicni strazi na mexicke hranici me NEVZALI ! Rekli mi, ze neberou Napoleonovi vojaky.
  Duchodci v Cesku ! Ulevme si krasnou pisni z karibske oblasti ! Zpivejte se mnou !
  RUM AND COCA COLA (Lisa del Bo) ... na youtube
  honolulu

  OdpovědětVymazat
 4. tento článek je opravdu ubohost sama. Sociální pracovnice a někdy pracovníci (ti se hned šplhají do funkcí, když jsou tak vzácní) mají na svědomí spoustu podivných kauz. Já jsem v sociální oblasti pracovala poměrně dlouhou dobu, od roku 1992 do 1998, mám dvě vysoké školy v oboru a i v době, kdy jsem byla sociální pracovnicí jsem měla nejvyšší odborné vzdělání v referátu. Ale na vedoucích místech seděly ženské, které měly k sociální oblasti hodně daleko, bylo to pohodlné dělat sociální pracovnici bez příslušného vzdělání, tam se to ztratilo. Nechci hodnotit jejich názory a skutky, ale je mi dodnes z jejich postojů tak nějak šoufl. V určité době se stalo módní věcíé pracovat v sociální oblasti. Mnoho takových sluníčkářských povah se odhodlalo pomáhat těm chudákům, než přišly na to komu to vlastně často pomáhají. Kdo neměl na jinou školu zamířil na sociální či mediální vejšku, protože to se ještě naučil našprtat. Dnešní sociální pracovnice dřepí na zadku, vyřizují od stolu papíry a hrají si na něco co vlastně nejsou. Sociální práce se vždycky dělala v terénu, poznat sociálního klienta, jak funguje v normálním životě a kde potřeba intervence. A úplně mi stačí péče o nezletilé děti a citlivý přístup sociálních pracovnic z péče o děti, když se klidně nechají obalamutit rodinou a nechají tam týrané děti třeba rok. A to ještě nevím, jakou roli budou mít až se tady rozběhne styl péče Barneverent, jak již pozoruji z MPSV.
  Sims.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano máte naprostou pravdu. Na pozicích v sociální oblasti často pracují lidé z významných místních podnikatelských rodinek, kteří se chodí do práce jen předvádět, co si koupili a pokecat u kafíčka. Skutečnou situaci rodin nezkoumají a často dávají za pravdu těm co by neměli. Pokud se dostaví Rom vyhoví se mu, protože mu za zády stojí aktivisté a ti už si pohlídají, aby bylo Romovi vyhověno. Stejně tak jednají, když za nimi s obálkou příjde člověk, který se o svou rodinu nikdy nestaral a z osamělé matky, která se do té doby,pečlivě starala o své děti se vmžiku stane nepořádnice, která se o rodinu nestará. A pokud není kriminalizována může mluvit o štěstí. Naopak se zase z matky, která se o rodinu skutečně nestará, ale stojí jí někdo za zády, stane pečlivka. A nejlépe, že bez ověřování či dokládání skutečnosti. Jenom ta arogance a sprostota. Což již samo o sobě mluví o tom, že by v sociální oblasti měli především pracovat lidé, kteří nejen dosáhli odbornosti, ale především mají vlastní životní zkušenosti a zájem poctivě tuto práci odvádět. Což ti lidé z podnikatelského prostředí většinou nejsou. Nemají totiž vlastní zkušenosti a ne nadarmo se říká, že druhé nejlépe zastává ten, kdo hájí vlastní zájmy. A paní ministryně by měla svým zaměstnancům věnovat více času, aby pak nemusela vyzývat národ aby se ozvaloy matky ,kterým byly neprávem odvedeny děti do ústavů.

   Vymazat
 5. etická komise nové profesní komory sociálních pracovníků - napadá někoho větší žumpa?

  OdpovědětVymazat
 6. Sociální pracovníky z 95 % tvoří dnešní doba a hlavně systém, který je podporuje! Dříve stačila bezplatná právní poradna, která byla v každém městě a nebylo potřeba směrovat lidi jak řešit sociální problémy, které v té době nebyly. Dnes, když je velká poptávka po "prestižním" tedy VŠ vzdělání, tak kam se obrátit? No přece do sociální oblasti! Není tam žádná odpovědnost, žádný požadavek na "něco umět", hlavně, že se prodlouží mládí a získá VŠ vzdělání! Teď brečí nad výdělkem! Jaký je rozdíl mezi odvedenou prací a hlavně jeho hodnotou mezi dělníkem a sociálním pracovníkem? Jak moc musí "nevdělanec" makat aby měl 15 000 čistého? Je ta práce vůbec srovnatelná co do přínosu? Je to na dlouhé povídání, ale "sociální pracovník si sám o své vůli takovou řeholi vybral, tak ať si nestěžuje. Nebo si snad myslí, že jen titul ze "vzdělání" mu zajistí vysoký příjem? Každý máme rozum, tak je třeba ho používat a vědět co, a nebo čeho chci v životě dosáhnout!

  OdpovědětVymazat
 7. Doporučuji mrknout na sociální noviny http://socialninoviny.cz/ sociální témata.

  OdpovědětVymazat
 8. Není ta otázka po vztahu výše mezd a počtem žen v oboru definována vadně? Není to spíš tak, že ženy jsou ochotnější akceptovat nižší mzdu a muži jdou raději pracovat na výnosnější pozice? Nepomohlo by pro zvýšení mezd sociálních pracovníků, aby nenastoupili do práce za nízkou mzdu? Je samozřejmě i z tabulkových platů zjevné, že státní rozpočet na sociálních pracovnících šetří - ale dokud bude za ty peníze někdo pracovat, nebude stát ochoten ty tabulky měnit...

  OdpovědětVymazat
 9. Pracuji jako sociální pracovník, v minulosti jsem pracoval jako pracovník v sociálních službách. Praxi v oboru mám cca 12 let, musím se účastnit kurzů s akreditací MPSV, seminářů v rámci dalšího vzdělávání pro sociální pracovníky, samozřejmě mám vystudovanou vysokou školu... Moje mzdové ohodnocení je tabulkové a to znamená, že nedosahuji ohodnocení, jako mnohé prodavačky v supermarketu, co vím v neziskovém sektoru je to obdobné... Myslím, že titulek článku "sedí".
  Sociální pracovník

  OdpovědětVymazat