Reklama

pondělí 24. října 2016

Prezident je zrůda. Analytička Ryšánková obsáhle rozebrala, proč kavárníci potřebují stále utvrzovat svou nenávist

- rozhovor - Irena Ryšánková
23.10.2015 ParlamentníListy
 

Analytička Irena Ryšánková rozebrala pro ParlamentníListy.cz postoje prezidenta Miloše Zemana k imigraci, které podle ní vůbec nejsou překvapivé a Miloš Zeman jimi prakticky činí to, co před svým zvolením slíbil. Nepřitvrzuje podle ní prezident, přitvrzuje realita, kterou všichni sledujeme. A schopnost vyjádřit názor veřejnosti nejspíš Zemanovi jeho odpůrci nikdy neodpustí.

Podle některých reakcí prezident Miloš Zeman přitvrzuje a trošku nadsazuje ve svých komentářích a reakcích jako například minulý týden během návštěvy řeznictví ve Zlínském kraji, kdy mluvil o islámských migrantech, kteří nebudou dodržovat naše zákony a zvyklosti. Myslíte si totéž? Změnilo se něco u prezidenta?

U prezidenta se nezměnilo nic, Miloš Zeman není z těch, kteří se mění podle politického počasí, a předpokládat, že bude jiný jen proto, že si to někdo přeje, je nesmysl. Lid jej volil proto, jaký je, a ví, jaký je. To je ten důvod, proč sedí na Hradě. Nepřitvrdil. Přitvrdila realita. Jeho slova o islámských migrantech byla poněkud přímočará, ale v podstatě neříkal nic, co bychom neslyšeli z úst jiných politiků, jen v zastřenější a sofistikovanější formě. Zeman pouze hovořil k řezníkům, nehovořil k akademikům. Nehovořil k návštěvníkům hipsterských fair trade a biokaváren.

Prezidentu Zemanovi byl vytýkán i jeho slovník, kterému ovšem podle mnohých reakcí konkuruje Karel Schwarzenberg. Ten dokonce i nedávno v OVM použil vulgárních výrazů a moderátor ho musel usměrňovat. Čím to, že rovněž nebyl terčem silné kritiky jako svého času prezident?

Smutné je, když kníže chce být lidu blíže. Neumí to. Lidé, kteří tvoří média, byli a jsou ve velké většině příznivci Karla Schwarzenberga. To není nic tajného, sami se k tomu hlásili a hlásí. Kolem Karla Schwarzenberga byla vytvořena aureola šlechtictví a vznešenosti, a proto je mu dovoleno vše. I „zemitý“ výraz, má-li být tomu lidu blíže. Jako bychom někteří z nás pořád byli sedláky obdivujícími panstvo. A pokud se nahoru dostane jeden z nás, snažíme se jej utlouct. Pokud to je ten, ke kterému vzhlížíme, může cokoliv. Tak to je. Překvapením je, že k tomu nemá blíž „prostý lid“, jenž zvolil Zemana, ale ti, kteří se považují za elitu. Ale to svědčí v první řadě o stavu „elit“. Ostatně myslím, že jste o tom před časem napsali poměrně vyčerpávající článek

Od doby, kdy jsme se takto pokoušeli zamyslet nad činností prezidenta, uběhly dva měsíce, tedy nikterak dlouhá doba. Přesto, pozorujete nějaké změny? Dělá něco prezident jinak?

Miloš Zeman má jednu úlevnou a zároveň provokující vlastnost – nemění se.

„Nikdo vás sem nezval. Když už tady jste, dodržujte naše zákony a zvyklosti. Pokud se vám to nelíbí, běžte pryč.“ Tyto tři body na adresu uprchlíků prezident často v souvislosti s migrační krizí opakuje. Uchopuje toto téma podle vás správně?

On vlastně jen citoval starostu Hardheimu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko Volkera Rohma, který sepsal pro uprchlíky manuál slušného chování. „Německo je čistotná země a tak to musí zůstat!“ Když člověk používá veřejné toalety, „je v tuzemsku obvyklé je po sobě zanechat čisté“, pravil komunální politik země, jejíž kancléřka muslimy vítá s otevřenou náručí. Nebo australskou premiérku Julii Gillardovou z Australské strany práce, jež muslimům, kteří chtějí žít podle islámského práva, sdělila, aby odešli z Austrálie.

Zeman uchopuje slova tak, že mu lidé rozumějí, a verbalizuje jejich obavy, jejich strach. A ano, v důsledku má pravdu. Soucítím s lidmi, kteří utíkají před válkou. Ti se ale zastaví v první zemi, kde je mír, a děkují svému Bohu, že přežili. Ale… Cestují tito lidé dál? Ne. Zapalují lidé, utíkající před válkou, své ubytovny? Ne. Jsou vděční za jakékoliv přístřeší. Stěžují si na jídlo? Ne, jsou vděční i za vepřové. Hlad je horší než přikázání proroka. Věřím tomu, že ti, kteří skutečně prchají, nechovají nenávist a nechtějí být hosty tam, kam je nikdo nezval. Klaďme si tedy otázku, kdo jsou ti, kteří tak činí. Miloš Zeman krutými, ale pravdivými slovy říká totéž, co si 91 % občanů Česka myslí. Říká nahlas to, co evropští politici opatrně šeptají. Jen nahlas a naplno to zní tvrději. O to je to cennější hlas.

Co říci na názory, že se především, pokud jde o uprchlíky, chová prezident populisticky, říká jen to, co lidé chtějí slyšet, protože si to jako prezident na rozdíl od ministrů nebo premiéra může dovolit?

No, může si to dovolit. Už jen proto, že může mít nezávislý zdroj informací, neboť on může sám úkolovat rozvědku. Oni ministři i premiér by si to taky mohli dovolit, kdyby k tomu sebrali odvahu. Ano, možná je to populismus. Ale je artikulování obav občanů nepřijatelným populismem? Na obavy obyvatel zatím nikdo kromě armádních a bezpečnostních analytiků neodpověděl a odezvou na obavy občanů je jejich obvinění z xenofobie. Miloš Zeman je jejich prezident. Rozumí jim. Z ničeho je neviní, hovoří jejich jazykem. Ostatní politici tak začnou činit příští rok, až se budou ucházet o hlasy v krajských volbách. To bude tolik statečných… Dnes je jich pár. Třeba poslanec ČSSD Huml, který je sám policista a právník – tématům bezpečnosti tedy rozumí po odborné stránce. „O ilegální vstup na české území opravdu nestojíme. Práva uprchlíků končí v první bezpečné zemi. Naše úřady jen striktně dodržují zákony. To jim nelze vyčítat,“ namítl Stanislav Huml k výhradám ombudsmanky Šabatové. Nebo Michal Hašek, jehož kraj hraničí s Rakouskem.

Zeman odporně a nezodpovědně straší a sám nemá žádné zábrany. To nedávno prohlásil Jiří Dienstbier v reakci na Zemanovy výroky ve Zlínském kraji. Čemu máme tak zdrcující kritiku popsat? Těžko v tom přece může být neúspěch v prezidentské volbě, když je to skoro tři roky…

Trpkost má dlouhý život.

Škodí podle vás Miloši Zemanovi, nebo neškodí, že se pouští do stále tvrdších výroků vůči tzv. pražské kavárně? Nemohou to běžní lidé vnímat jako výroky, které příliš rozdělují společnost a prohlubují onen pomyslný příkop?

Myslím si, že by měl zvážit, zda onu „pražskou kavárnu“ už nenechat být. Ale ono to nejde. Ona bohužel expanduje do veřejného prostoru svým nablýskaným učebnicovým humanismem vyšší střední třídy. Pohrdáním vůči všem, kteří mají jiný názor. Ano, je jasné, že část „slušných“ voličů Karla Schwarzenberga, jakkoliv zdaleka ne všichni, neodpustí Miloši Zemanovi, že vyhrál a Pražský hrad patří těm „dolním deseti milionům“. Frustrace z poznání pravého smýšlení lidu je hluboká, a tak příkopy hloubit musejí. Snaží se svou nenávist vysvětlit a obhájit. Výsměch kavárně je v tom jen utvrzuje.(.... dále je probírána "trenýrková aféra", kritika prezidenta Zemana z "čínské cesty", Peroutkův článek "Hitler je gentleman" a o chystané konferenci o islámu na půdě Parlamentu ČR, která však nebude. Celý text ZDE.)


14 komentářů :

 1. Jedna věc je udržet loď provozuschopnou a druhá vést ji vytýčeným směrem. Někdo látá díry v trupu a jiný sedí v koši na vrcholku stěžně a vyhlíží skaliska.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pravdou je, že prezident není svým slovním projevem zrovna výkvět slušnosti, ale zrůdami jsou rozhodně daleko víc oni 100hovníci, kavárníci sluníčkáři a spol. A tihle rozdělují národ. Pokud by drželi huby, tak národ bude jednotný.

   Smazat
 2. President Zeman ma ohledne immigrace z Afriky pravdu na
  100 %.
  Svoje nejlepsi leta jsem dal Africe a vse co tam bylo postaveno a zbudovano spalo, diky OPICIM !

  AT ZIJE PRESIDENT ZEMAN ! Chlouba ceskeho naroda. Proziravy statnik a kavarna at jde do riti.
  nick HONOLULU - ktery zacinal posrpnovou emigraci na Hillbrow v Johannesburgu - vola srdcem a rozumem SLAVA presidentu ZEMANOVI.

  OdpovědětSmazat
 3. Honolulu po Čechách běží vtip. Víš co bude až v USA vyhraje Trump? To se bude první miliardář stěhovat do bytu po černochovi.

  OdpovědětSmazat
 4. 17:22
  Ta nesvéprávná čokovopice má bejt leda v chatrči a škubat kokosy!

  OdpovědětSmazat
 5. 17:22+17.36-Práve jste se zařadili svými výrazy do
  té sluníčkářské kavárny.Přesto s Vámi souhlasím.
  Jen mi ty výrazy trochu vadí.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 6. Důležitá poznámka k poslednímu odstavci článku:
  Je hrubou chybou říkat "dolních 10 miliónů" a "horních 10 tisíc". Ti druzí jsou přece tou nejhorší verbeží, jakou Země nosí, jsou doslova spodinou, chamradí, lůzou. Správné je tedy "HORNÍCH 10 miliónů" a "DOLNÍCH 10 tisíc".

  OdpovědětSmazat
 7. honolulu porid si ceskou pani a pak uz nebudes mit potrebu se bavit na ceskych strankach
  zarathustra

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No toto může napsat jen "kavárenský povaleč". Toho taky fakta nezajímají, tomu stačí, když dostane instrukce od "vrchnosti"!

   Smazat
 8. Honolulu zůstaňte svůj, Vaše postřehy a psaní má šťávu v tomto močálu primitivnosti dle vzoru agilního "Pepka vyskoče"(neumím ho jinak nazvat, protože je úplně anonymní) V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
 9. jo dobre zeman preci se toho ceskeho odpadu kterej si hraje na anglosasy nebude bat

  OdpovědětSmazat
 10. Honolulu,zel zvitezi Hillary,jiz je to jasny.

  OdpovědětSmazat
 11. Zeman skutečně zrůda je, když použil téměř devadesátiletého muže, který prožil tolik hrůzy o které zpovykaný hrubiánský mamánek nemá ani ponětí, ke svým špinavým hrám.

  OdpovědětSmazat
 12. PRAVDU NELZE ZAMLČET!!!!
  KANIBALSKÁ HOSTINA NA ZÁMKU V LÁNECH!!!!
  V pátek přiletěl do Prahy inkognito prezident RF Vladimír Putin, Lavrov a 10 členů jeho ochranky. Kolona žigulíků se z letiště VH na zámek v Lánech, kde byli tito lidé okamžitě přijati Milošem Zemanem. Pronikl jsem tajně do lánského zámku a viděl hrůzostrašné věci. Na rautu, na počest Rusů se podávalo LIDSKÉ MASO z dětí. Rautu se také zúčastnilo celé vedení KSČM a Okamura. Tak je bezpečně prokázáno, že Zeman, tak jako Putin žerou malé děti. Svědčí o tom stovky okousaných dětských ručiček a nožiček poházených okolo Kremlu.
  V neděli byly objeveny v Jelením příkopu ostatky 250ti dětí, které M. Zeman sežral. Zakopával je tam Ovčáček.
  Nejstrašnější na celé věci je, že ruská delegace v klidu odjela ne letiště VH a oletěla.
  KDE BYLO BIS???
  KDEBYLA NAŠE POLICIE???
  KDE BYL ZASTAVOVAČ LETADEL PADÁKOVÝ MISTR KALOUSEK???
  KDE BYL PODŘEDITEL EVROPSKÝCH HODNOT JANDA??? ( Byl prý na velvyslanectví USA a souložil se Shapirem.)
  KDE BYL ŠTĚTINA
  S USA NA VĚČNÉ ČASY A NIKDY JINAK!!!!!!!
  Xxxxxxxxxxxxxxxxxxx
  Joe Prkno

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.