Reklama

pondělí 17. října 2016

Proč je syrská krize složitější a nebezpečnější než Karibská – 1. část

chem-nyneshniy-krizis-827-4701727
Albert Naryškin
17.10.2016 NWOO

V rozhovorech o Sýrii často můžete slyšet – „…jako v době Karibské krize“. Když se setkáváme s novým jevem, obvykle se snažíme najít k němu nejpodobnější příklad ze známých událostí v nedávno minulé zkušenosti. Ve skutečnosti však je podstata současného konfliktu a příčiny jeho zhoršení v mnoha ohledech jiné než byly mezi SSSR a USA. Tuto krizi se například nedaří vyřešit již více než rok, a ta se jen prohlubuje. Klíče, které byly vybrány k řešení starých problémů v roce 1962, nejsou k současným událostem vhodné.


Možná nejsou potřeba klíče, ale sbíječka. Nebo snad kouzelná slova typu „sezame, otevři se“? Než abychom porovnávali společné rysy, z nichž lze jmenovat snad jen tytéž soupeře konfrontace – Rusko a USA – a stejný strach před globální válkou, pojďme raději analyzovat zásadní rozdíly, přidávající dnešní krizi novou podstatu.

 

Neviditelní partneři


Jedním z nejděsivějších rysů současné situace je fantómnost „partnerů“ Ruska na jednání. Osoby, s nimiž jsou ruští politici v jednání – prezident USA a ministr zahraničí USA – samozřejmě nepředstavují celé Spojené státy. Je tu ještě jedna skrytá síla – neoficiální, ale dost silná na to, aby nejen mařila politiku, kterou se snaží provádět Barack Obama a John Kerry, ale provádí místo ní svou vlastní. Je to zákulisní mimopartajní strana války. Dost vlivná na to, aby i Pentagon odmítl plnit rozkazy svého velitele. Přitom nejen že de facto nechává provádět sabotáže jako třeba bombardování syrských vojáků pod Džejr-eze-Zorem nebo palbu na humanitární konvoj, ale oficiálně, nahlas, hovoří o tom, že vojákům je jedno, na čem se dohodli Lavrov s Kerrym, plnit svou část povinností nejsou vázáni.

Moskva a celý svět se ocitly v patové situaci: vyjednavači ze strany USA nemají úplnost moci plnit své závazky, protože některé domácí americké síly nechtějí, aby tyto sliby byly dodrženy. A s těmi, kdo jsou dostatečně vlivní, aby mařili dohody s oficiálním Washingtonem, není možné se domluvit, protože na rozdíl od oficiálního Washingtonu nemají oficiální zástupce pro vyjednávání.
Politrussia.com 
Tím se Rusko ocitá v obtížné situaci, kdy musí jednat pouze s tou částí úřadující administrativy, která je loajální prezidentu Obamovi, která však nekontroluje situaci a nerozhoduje, zatímco druhá část americké administrativy se otevřeně nepodřizuje Obamovi, ale plní vůli oněch zákulisních sil, které vedou svou vlastní zahraniční politiku, odlišnou od politiky prezidenta USA. A co je nejhorší – dost úspěšně.

Zde vidíme zásadní rozdíl od Karibské krize v roce 1962: o plnosti moci Kennedyho v USA v té době nebylo pochyb, stejně tak o tom, že s ním bylo možné vést jednání s plnou odpovědností. Tehdy telefon z Kremlu do Bílého domu spojoval lidi, kteří plně kontrolovali situaci ve své zemi a byli schopni splnit každé rozhodnutí, které přijmou. Myšlenka, že Pentagon neposlouchá rozkazy svého vrchního velitele, by tehdy nikomu nepřipadala divoká, protože by prostě nikoho ani nenapadla. Nyní se to však stalo součástí naší dnešní reality.

 

 

Skryté motivy a síly


Karibská krize byla normální vojensko-politickou eskalací mezi dvěma zeměmi, kde její příčiny a motivy ležely na povrchu a byly jasné celé planetě. USA rozmístily jaderné zbraně v Turecku, v reakci na to se SSSR rozhodl umístit své rakety na Kubě. USA se pokusily hrozit bombardováním, ale nakonec ustoupily a dohodly se. Vše, konec příběhu. Tato krize se rozvíjela v podobě složité posloupnosti událostí, veřejných prohlášení i tajných jednání, ale základní myšlenka byla jednoduchá.

Příčiny a motivy syrské krize jsou naopak mnohovrstevné a jsou spojeny s celou řadou sil, které mohou působit a také působí nejen nezávisle, ale někdy i proti sobě.

První vrstva konfliktu je nejviditelnější – je to konfrontace veřejné politiky Spojených států v rámci prezidentských voleb, které syrské události mohou ovlivnit výrazně, ne-li fatálně. Jeden z problémů zlobí velkou část amerického establishmentu: prezident Sýrie již zřejmě přečká ve své funkci prezidenta Obamu, který jménem Ameriky prohlásil, že „Asad musí odejít“. To je naprosto skandální facka reputaci vládnoucí administrativě demokratů, straně, která se právě teď snaží usadit do prezidentského křesla svého kandidáta – Hillary Clintonovou.

Ještě horší však jsou pro určitou část amerických elit vojenské úspěchy armády Asada podporované ruskými VKS (Vzdušné a kosmické síly - pozn.NR) – v tom spočívá druhá vrstva konfliktní situace. Pokud k obsazení Palmýry došlo v dostatečném předstihu před volbami prezidenta USA, pak situace v Aleppu může být radikálním způsobem vyřešena právě v příštích týdnech. Proto americký establishment, který není na straně Trumpa, nebude šetřit žádných finančních prostředků, aby město nebylo před volbami osvobozeno. Jinak to udeří na pozice demokratů nikoli jen výrazně, ale zcela nepředvídatelně.

Důsledky takového masivního zahraničně-politického fiaska totiž lze vyčíslit těžko. Nicméně je zřejmé, že to v podstatě bude hrát ve prospěch Trampa, který se oficiálně drží pozice, že Rusko bojuje v Sýrii proti terorismu, a není třeba mu v tom bránit.

Vítězství Assada v Aleppu bude vítězstvím Trumpa – ten řekne něco jako: „No, neříkal jsem vám to?!“ Takže pro demokraty je životně důležité, aby k tomuto vítězství nedošlo před volbami. Další den po nich – prosím, to už nebude mít takový význam, ale hlavně ne před.

K tomu však ještě jeden zásadní rozdíl spočívá v tom, že Palmýru osvobozovali od IS (teroristická organizace zakázaná v RF), ale v Aleppu dlí „en-Nusra“ (teroristická organizace zakázaná v RF), o jejíž podpoře Spojenými státy už ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov mluví oficiálně. Kromě toho v Aleppu se nachází značná část umírněné opozice, která se údajně liší od „en-Nusry“, ale dokonce ani Spojené státy, tvrdící, že mezi nimi rozdíl existuje, je nemohou rozeznat.


Takže osvobození Aleppa bude znamenat dvojí porážku USA.


Je to formální porážka oné nepolapitelné „umírněné opozice“, kterou Washington tak chrání, a porážka „en-Nusry“, kterou CIA a Pentagon fakticky zásobují přes „umírněné“. Porážka proamerických teroristů v Aleppu dá jasný signál všem, že Amerika není schopna bránit své chráněnce, kteří jí zaručovali krytí a bezpečnost.

A konečně třetí vrstva – to jsou důvody přítomnosti USA v Sýrii, americké zájmy v tomto konfliktu. Za prvé samotný precedens: Amerika vynesla nad nějakým režimem rozsudek smrti, ale poprava se nekonala. Ukázalo se totiž, že je možné jít proti Americe a její rozhodnutí zrušit.

Za druhé porážka v Aleppu se může kritickým způsobem odrazit na celkovém vlivu USA v regionu Blízkého východu. Fakticky zůstanou na periferii odehrávajících se procesů a jejich spojenci uvidí, že prospěch z USA se vytrácí: nemají vliv na situaci, nejsou schopné zajistit zájmy svých spojenců, začínají být bezcenné. Jaký má potom smysl být jejich vazaly? Tím spíš, že na účtu Ameriky jsou již dvě porážky, které v obou případech přivedly k zuřivosti jejich tradiční spojence – Saúdskou Arábii, Katar, Spojené arabské emiráty a Turecko. První bylo zrušení rozhodnutí o bombardování Sýrie výměnou za její zřeknutí se chemických zbraní, a druhou porážkou je dohoda s Íránem, která sice do jisté míry odpovídala zájmům USA, ale bylo katastrofou pro jejich spojence.


A za třetí – fiasko v Sýrii může znamenat velké problémy pro onu expansionistickou linii americké politiky, kterou plánují provádět notoricky známí „neoconi“ prostřednictvím Hillary Clintonové. Strategii americké politiky plánují v zájmu největších reprezentantů amerického kapitálu, zachování jejich bohatství totiž přímo závisí na globální dominanci USA ve světě.
Politrussia.com 

Faktem je, že před časem zástupci největších mezinárodních společností s centrem v USA zjistili v podstatě banální věc: tatáž globalizace, která jim zpočátku umožnila vydělat obrovské finanční prostředky a potom ještě dodatečné zisky, když se Amerika po pádu SSSR stala globálním hegemonem, se ukázala být holí o dvou koncích. Jednoduše řečeno, spojení amerického byznysu s celosvětovým finančním a výrobním systémem se ukázalo být oboustranným. Dokud dominovaly USA, jejich „dobře živené kočky“ měly nepředstavitelné zisky, ale jakmile se globální situace změnila, pak se to okamžitě stalo hrozbou pro mnoho nejbohatších klanů planety.

Ukázalo se, že tyto klany jsou již tak pevně zakotveny v globální světové soustavě, že nemohou neuposlechnout jeho celkové trendy. A jakmile se dramaticky zvýšil finanční vliv Asie a americká síla se naopak začala zmenšovat, podlomená destruktivní politikou nejprve Bushe mladšího a pak Obamy, nejbohatší rodiny Ameriky zjistily, že z důvodu selhání Washingtonu na zahraniční politické frontě mohou přijít o svůj kapitál.

Politolog a publicista Dmitrij Kulikov to objasňuje takto:

Teď je otázkou další cyklus množení obrovských peněz a obrovské moci. Americká ekonomika již dávno není schopna sama zajistit takovou úroveň finančního blahobytu a moci svých klanů – to může zajistit pouze celý svět, ovšem jen a předpokladu, že Amerika je jeho absolutním hegemonem. Pouze v tomto případě nezbytné finanční prostředky znovu potečou do hlavních globálních konglomerátů a společnosti Ameriky a jejich prosperita budou ještě na určitou dobu zajištěny. Jenže stav americké ekonomiky není nejlepší a nemá ani tendenci k zotavení. Takže expanzionismus a drzé vměšování do světových záležitostí v globálním rozsahu jsou jedinou zárukou přežití nejbohatších a nejvlivnějších rodin Ameriky. Pro ně je to otázka udržení takových peněz a takové moci, že kvůli tomu půjdou na cokoli: budou-li k tomu potřebovat rozpoutat válku – rozpoutají ji.

Jednoduše řečeno, nejbohatším lidem planety, kteří žijí v USA, je naléhavě zapotřebí masivního a ničím nerušeného přílivu kapitálu a zajistit jej může pouze pokračující expanzivní politika globální nadvlády a vměšování do záležitostí celé planety pro uspokojení svých zájmů. Ale právě tato politika je nyní zpochybněna syrskou krizí, protože ve skutečnosti byla zpochybněna schopnost samotné Ameriky svou politiku volně a bez překážek provádět. A to je třetí nejhlubší vrstva motivů v syrské krizi. Je jasné, že v Karibské krizi takové problémy ani zdaleka nebyly.

pokračování příště…

Zdroj: http://politrussia.com/world/chem-nyneshniy-krizis-827/

64 komentářů :

 1. Američané v Sýrii pořádek zajistí a uprchlíci se budou moci vrátit do svých domovů,kde je nebude terorizovat Assad,na tom rudohnědí idioti nic nezměníte,jen můžete kvičet.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. U tebe ty blbečku ten pořádek už zajistili.

   Smazat
  2. Pepi, už jsi tady dlouho nešaškoval, by jsi na horáku?

   Smazat
  3. Palmere,kdo tobě terorizuje mozek,což takhle zajít na US ambasádu,aby ti tam zajistili v hlavě pořádek!

   Smazat
  4. Autor zapomněl zmínit hlavní rozdíl se situací z roku 62 a to že agent CIA Gorbačov se svým koupeným politbyrem ÚV KSSS dokázal zlikvidovat SSSR, stáhnout okupační armádu z Německa, Maďarska a Rumunska na rozdíl od USA ! Dokázal v zájmu USA odtrhnout od Ruska Bělorusko a Ukrajinu a to protiprávně bez dodržení ústavy či referend !! Proto si dnešní vláda oligarchů v USA maluje, jak tu poslední válku vyhraje!!

   Smazat
  5. si taký trápny až si ftipný...:)))

   Smazat
  6. Omyl a to velký. Půl milionů zabitých kvůli plynovodu a ropovodu, který chtěly firmy z USA vest přes území Sýrie do Evropy v očekávání obrovských zisků. Asád odmítl se stát kolonii USA jako například Panama. Když někdo odmítne blahodárné rozsévání demokracie ze strany USA následuje humanitární bombardování, humanitární zabíjení, sankce, vyhrožování mezinárodními soudy. V roce 1989 vtrhla mírumilovná armáda do Panamy a jenom první den okupace bylo americkou armádou pozabíjeno 3000 civilistů. Prostě ukázka demokracie a humanity. V Sýrii a konkrétně v Allepu se ocitli tisíce Amerických poradců v obklíčení společně s teroristy, kterým radili, vyzbrojovali je, bojovali s nimi proti Syrské armádě. Přesně jak to Američtí poradci prováděli v Gruzií, kde vyprovokovali útok na Rusko a pak nestačili utíkat a zanechali na místě terénní Hamry, které pak USA po Rusku chtělo vrátit a Rusko odpovědělo, že techniku vrátí pod podmínkou že USA přízná, že patřila Americkým poradcům. USA pak již nic vrátit nechtělo. Američtí poradci se ocitli v obklíčení take v Donbasu na Ukrajině, kde se situace opakovala a následovalo řvaní západních sdělovacích prostředků o humanitární katastrofě o nelidské obraně opolčenců kteří obklíčili Americké mírotvorce tisíce kilometrů od území USA. Stejná písnička se odehrává v Sýrii. USA a také Francií musí pořádně téct do bot a jejich jednotky v obklíčení v Allepu dostávají pořádně zabrat a nejspíš se s nimi nepárají ani jejich spojenci proti Rusku, tedy teroristické organizace, které celou dobu vyzbrojovali, cvičili a poskytovali jim rady jak zabíjet čím nejvíce civilních občanů. Jediná naděje je řvát o tom jak obklíčení teroristů a jejich Amerických přisluhovačů, kteří rádi řežou hlavy křesťanům je válečný zločin, protože když bomby shazují Američani je to humanita.

   Smazat
  7. Jak umí Američané zajistit pořádek nám názorně ukázali v Libyi, Iráku,... Nehledě na to, že i v Sýrii instalují pořádek déle než dva roky.

   Smazat
  8. Konfrontace v Sýrii je nachystaná tak, že ji Amíci nemohou vyhrát. Nevím, proč se s tím trotlem 8:31 vůbec vybavujete. Pro něj je škoda každého klepnutí do klávesnice.

   Smazat
  9. Tobě už Ušáci pořádek v palici udělali - do dříve prázdné dutinny lebeční ti udělali vývod z tlustého střeva - a proto bliješ ty americký sračky. Ale máš smůlu ! Pindosové jsou naprosto v prdeli, neodváží se na Rusko a během pár měsíců nejpozdějí do roka a do dne je Rusko, Sýrie, Irán, Irak, Turecko a Čína vypráskají ze středního východu a nic s tím už nenadělají. A podobné americké rektonauty a anální speleology lidé rozpoznají na sto honů. A až to začne, budeš hodně "vysoký post"...

   Smazat
  10. 8:31 - co blbneš? Většina obyvatel Sýrie je pro Assada - proč myslíš že tak usiluje o provedení voleb! Pokud by nezvítězil, vydají se jako uprchlíci do Libanonu, ale ten je malý a už přeplněný uprchlíky a tak půjdou do EU! Jen menšina podporovaná Turky se možná vrátí (sunitští Turkmeni), pokud nezůstane trvale v Turecku. Chce to krapet studovat než něco pustíš na slídu aby se neřeklo či spíš řeklo v šapitárně ...

   Smazat
 2. Perfektní článek vystihující situaci a popisující rozdíly mezi dobou Karibské krize a současnou krizí, která je krizí celých Spojených států. Každý režim a politický systém v časovém horizontu narazí na své hranice možného, tedy na své dno. Pak musí nastat změna. Čím je ta změna doprovázená a jaké bude mít následky to je otázka, kterou se snaží odpovědět celá řada odborníků. Některým se to daří jiným méně. V současné době ve vzduchu visí otázka třetí světové války. S odvoláním na článek si můžeme jenom položit otázku k čemu by bylo americkým rodinným klanům vyvolat třetí světovou válku když po ní by již žádné zisky neměly pokud už ve své hegemonii nezašly tak daleko, že si myslí, že jim by se tato atomová válka netýkala. Jinak příspěvek 8:31 je jednou z ukázek placených lidí v pražské UK pod vedením lidí jako je Jan Šír a dalších, kteří organizují tyto nesourodé nenávistné výjevy v domnění, že tím se dá ovlivnit mínění normálně myslících lidí. K čemu těmto lidem je akademické vzdělání, když jsou schopni produkovat to co vyprodukoval uvedený 8:31. Je to ostuda naší akademické půdy ovládané v současné době těmi, kterými se říká Havloidi nebo pravoláskaři.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo. Jenže bohužel nic nevyřeší, stejně jako současné politické síly. Je potřeba jakkoli eliminovat ony vedoucí protagonisty konfliktů a to ze všech stran. To už dávno věděli i dávno před oběma světovými válkami. A dnes bohužel ani nevíme, kdo oni vlastně jsou. A je jasné, že žádní oni oficiální to nejsou. To jsou jen figurky, kterýma někdo hejbe.......

   Smazat
 3. nejhorsi ze nejbohatsi rodiny usa uz zadnej mamon nepotrebujou
  Anonymní17. října 2016 8:31 my ne ale rusko+cina ano my si musime udelet poradky doma
  tady si muzete precist blitky neziskovek:
  http://www.migracnimanifest.cz/cz/index.html

  OdpovědětSmazat
 4. Tady nejde o ameriku ani o politické špičky všech zemí, tí jsou zkorumpování. Používají veškerou vědu k oblbnutí ofčanů. Proto je tolik křiku proti RF. To není konfrontační cíl ve smyslu zbraní, ale otevírání očí tomu plebsu. Síla není v páru nejbohatších rodin, ty dominují,že uplácejí zatím hrstku vlivných, ale jsou v zádrli, perotože to Rusko nebere.

  OdpovědětSmazat
 5. Rusko ukázalo, že buďto bude po jeho a jeho kamarádech s vyšinutým smyslem pro demokracii, nebo země bude v ruinách. Jenom USA a Británie se ozvaly, a posílají Rusko tam kam patří, k soudu pro válečné zločince.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty , magore se starej o to kam patříš ty sám a to k Chocholouškovi !!

   Smazat
  2. Rusko posílají tam, kam ovšem sami náleží.
   Již od dob Vietmanu či Balkánského humanitárního, vylhaného Afgánského, Iráckého či Lýbijského ....
   Z hrubého porušování mezinárodního práva, tj. zločinné politické praxe, si udělali svou politiku. A z obětí farizejsky dělají viníky.

   Smazat
  3. Myslíš patrně jako svědek,až se bude soudit USA a VB za válečné zločiny,ale na druhou stranu, myslíš ty vůbec!

   Smazat
  4. Tebe pošlou jednou lidé do pakárny, kam patříš. Pokud tě ale raději nepověsí....

   Smazat
 6. V Sýrii neexistuje žádná mezinárodní koalice proti ISIS - je zde pouze ruská armáda se svými spojenci, čelící mezinárodnímu terorismu, který je jako nástroj používán USA a NATO.

  OdpovědětSmazat
 7. Taky si ten, kdo ten pěkný článek překládal, mohl povšimnout, že Albert Nariškin je Naryškin ...

  OdpovědětSmazat
 8. V Sýrii probíhá cílená genocida opozice. Kdo se neklaní Syrské zločinné vládě, na toho přiletí Ruské stíhačky s bombami. Kde to jsme? ... jak řekl Kerry - v 19. století.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pepi, máš na mysli tu neumírněnou opozici, která vraždí a žere vnitřnosti jako zvěř, nebo tu umírněnou, která jen usekává hlavy, které obě podporují a vyzbrojují SSA a jejich lokajové, jako např. my? Zkus mě poučit, prosím.

   Smazat
  2. Syrská opozice je takové polistopadové Občanské fórum, představ si to asi takhle. Anebo 1968. Kdyby na vás v roce 1989 přilétlo Rusko, co bys říkal, blbečku?

   Smazat
  3. Šmarjá, snad nejsi tak blbej, jak ten tvůj příměr. To by bylo nadělení pro rodiče. Museli by tě živit i po té, co ukončíš základku.

   Smazat
  4. Pro (9:32):
   Ta syrská opozice až do doby, kdy jí do rukou podstrčili zbraně, vedla s legitimní vládou dialog. Jakkoliv byl na naše poměry "orientálním" ...
   Tím, že místo politických jednání sáhla opozice po "důraznějších" argumentech, musí počítat i s důraznější vládní odpovědí. Taková jsou už pravidla společenského "dialogu". A žádná vláda na světě to nenechává jen tak ...
   Zvláštní, že mnoha proamerickým vypatlancům to ozbrojené násilí proti legitimní vládě a všem přívržencům Assada z řad civilního obyvatelstva vůbec nevadilo! Až teď jim vadí, když se z lesa ozývá, jak do něj po pět let volali. Jen se ta ozvěna dnes vrací silněji.
   ----
   Pro (10:00):
   Příklad s OF je zcela nepřípadný! Kdo z OF vzal proti legitimní vládě zbraně?
   Pokud by v řádných volbách ta syrská opozice zvítězila, mohla panovat. Jenže takovou sílu neměla. A tak ji US huni přímo (i nepřímo) vyzbrojili, aby v té zemi, jejíž vládu chtěli odstranit, vyvolali nepokoje a občanskou válku, v jejím důsledku by legitimizovali svou agresi. Jakože na pomoc tamní demokracii, kterou tam tímto na dlouhá léta zcela zdiskreditovali.

   Smazat
  5. Protože legitimní vláda složila karty, a nezačala střílet do lidí, Opluštile.

   Smazat
  6. Ale i to bylo zcela jinak, anonyme!
   Nikdo z OF přece nebyl Mašínem! Leda tak nějaký vypatlanec podobného formátu. Rodí se i dnes ...
   Chcete mi snad namluvit, že pokud by jednotky SNB zbraně použily, OF by se chopilo zbraní? Kde by je prosímvás vzalo?
   Ledaže by mu je kdosi (jsou již nachystán) cíleně podstrčil! A právě to se (jako tamní varianta arabského "jara" inscenovaného zpoza oceánu) stalo v té Sýrii ...

   Smazat
  7. Komunisti by vás prostě a jednoduše na Václaváku všechny postříleli, a byla by obnovená legitimní vláda.

   Smazat
  8. Kde to jsme Pepoune? Ty určitě v blázinci,že máš na pokoji internet je vymoženost,ale v rámci bezpečnosti obyvatelstva určitě kliku ke dveřím nedostaneš!

   Smazat
  9. 10:23 Františku, ten příměr s OF není zas až tak od věci. Syrská opozice se jistě také ohání demokracií, svobodou a lidskými právy aby po převzetí moci nechala zemi svým chlebodárcům za hrst banánů. Vždyť v rozhovoru s Kerrym v OSN to představitelé syrské opozice v naštvanosti otevřeně přiznali, za čí zájmy bojují.

   Smazat
  10. V 19. století neměli stíhačky ještě ani Rusové, debile!

   Smazat
  11. Kdo myslíš, že to tu čte? ...

   Smazat
  12. Pro (14:38):
   Takové už je poslání všech pátých kolon, které jsou pro jidášský groš ochotny zradit vlastní národ či zemi.
   Syrští jidáši však politicky na Assadův režim neměli. V žádných konaných (a svobodných!) volbách nezískali tolik, kolik by stálo byť i za řeč.
   A tak sáhli po násilí. Samosebou, že v tomto ohledu jsouce štědře podporováni světovým (vele)pachatelem euroatlantského "dobra". A díky jeho šíření tam dnes není kámen na kameni.

   Smazat
  13. To přirovnání k Občanskému fóru je fakt pěkná blbost. To psal někdo, kdo v OF nebyl, možná tehdy nebyl ani na světě. Já jsem vedl vysílání OF v ČsT a jezdil jsme tehdy se štábem po republice. Vím o co šlo a jaká byla situace. Zkrátka, občas nám sem do diskuzí chodí prazvláštní individua. Jako by ta stvoření říkala: to je škoda, že se tehdy nestřílelo. Jedná se o takové mašínky (zakrnělé Mašíny).

   Smazat
 9. Jestli-že jsou umírnění uřezávači hlav,jako Občanské forum,tak to jsme dopadli velice dobře!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Setkal jsem se zástupci Syrské opozice, znám je osobně, usměvaví milí přátelští lidé. Mladí lidé, otcové rodin. Občanské fórum. Žádní uřezávači hlav, idiote v ruské řiti.

   Smazat
  2. Jakým jazykem jste se na sebe usmívali?

   Smazat
  3. Chujmer se umí usmívat pěti jazyky,nedávno se s tím tady chlubil,přesněji spíš,že zná pět jazyků o úsměvech nemluvil!

   Smazat
  4. Nevím, proč se onen nevychovaný "humanista" (10:15) rozčiluje a nadává do "ruských řití", když Putin jasně řekl, že tato umírněná (usměvavá) opozice není nepřítelem. Jde jen o tom, aby se oddělila od uřezávačů hlav a to měli zařídit američtí "partneři". Leč oni nic nezařídili. Putin na to opáčil "Co máme dělat?" Bylo by dobré, aby oni "mladí usměvaví otcové rodin" využili nabídnuté koridory a opustili Alepo a po ukončení války se účastnili regulérních voleb. Ale kdyby tohle ti "usměvaví otcové rodin" udělali, určitě by přestali dostávat od strýce Sama zelené papírky. A to je ten "usměvavý" problém. Píši to z ruské Řitě, obská gubernie, Sibiř. To jste doufám všichni hned samozřejmě poznali.

   Smazat
 10. 10:15
  Pepi, znalče několika jazyků, geopolitiku, geofyziku, ajtíku, fyziku, politický geografe,zadej si do kapitalistického googlu "the truth about Syria". Jen počet těch odkazů (samozřejmě od rudohnědých idiotů) by ti měl alespoň lehce naznačit, že jsi tady za blba.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Půl miliónu zabitých, kvůli jednomu kokotovi.

   Smazat
  2. 12:00-myslíte "mírotvorce" Obamu?

   Smazat
  3. Půl miliónu zabitých, kvůli komu?

   Smazat
  4. Jo, možná čemu.

   Smazat
  5. Půl milionu mrtvých sioteráčů kvůli většině syrského lidu, který nedovolil svému prezidentovi podat demisi a odejít si užívat bohaté dědictví někam do USA, kde by se svou rodinou provozoval soukromou kliniku jako v Londýně vystudovaný oční lékař.

   Smazat
  6. Jestli to bude stačit na klidné spaní ...

   Smazat
 11. Omyl a to velký. Půl milionů zabitých kvůli plynovodu a ropovodu, který chtěly firmy z USA vest přes území Sýrie do Evropy v očekávání obrovských zisků. Asád odmítl se stát kolonii USA jako například Panama. Když někdo odmítne blahodárné rozsévání demokracie ze strany USA následuje humanitární bombardování, humanitární zabíjení, sankce, vyhrožování mezinárodními soudy. V roce 1989 vtrhla mírumilovná armáda do Panamy a jenom první den okupace bylo americkou armádou pozabíjeno 3000 civilistů. Prostě ukázka demokracie a humanity. V Sýrii a konkrétně v Allepu se ocitli tisíce Amerických poradců v obklíčení společně s teroristy, kterým radili, vyzbrojovali je, bojovali s nimi proti Syrské armádě. Přesně jak to Američtí poradci prováděli v Gruzií, kde vyprovokovali útok na Rusko a pak nestačili utíkat a zanechali na místě terénní Hamry, které pak USA po Rusku chtělo vrátit a Rusko odpovědělo, že techniku vrátí pod podmínkou že USA přízná, že patřila Americkým poradcům. USA pak již nic vrátit nechtělo. Američtí poradci se ocitli v obklíčení take v Donbasu na Ukrajině, kde se situace opakovala a následovalo řvaní západních sdělovacích prostředků o humanitární katastrofě o nelidské obraně opolčenců kteří obklíčili Americké mírotvorce tisíce kilometrů od území USA. Stejná písnička se odehrává v Sýrii. USA a také Francií musí pořádně téct do bot a jejich jednotky v obklíčení v Allepu dostávají pořádně zabrat a nejspíš se s nimi nepárají ani jejich spojenci proti Rusku, tedy teroristické organizace, které celou dobu vyzbrojovali, cvičili a poskytovali jim rady jak zabíjet čím nejvíce civilních občanů. Jediná naděje je řvát o tom jak obklíčení teroristů a jejich Amerických přisluhovačů, kteří rádi řežou hlavy křesťanům je válečný zločin, protože když bomby shazují Američani je to humanita.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím.
   Pomoc sviní sviním:
   https://www.youtube.com/watch?v=nF4L7OVPQy4

   Smazat
  2. 12:31-když se "střípky" poskládají správně, vyjde pravdivý obraz, proti kterému je US propaganda krátká neb "lež má krátké nohy".

   Smazat
 12. Všechno to postrádá logiku, jakoukoliv. Je to naprosté šílenství. Doklad kam až může "lidská" společnost zajít. Nemyslím si, že Asad má ještě zdravý rozum. Udělal chybu hned na začátku, kdy si neuvědomil, že může zastavit válku tím, že odstoupí a nechá zemi, aby se zreformovala. Osobnímu prospěchu dal přednost před prospěchem celé země. Udělal chybu všech diktátorů, rozhodl se vykupovat svoji vládu ve válce zabitými občany. Je to šílenství, co se k tomu dá říct? ... Že Rusko nasedlo do tohohle vláčku a zbaštilo návnadu šílence, aby vše ještě zhoršilo?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. k službám

   Smazat
  2. Pro 12:32: Omyl, je to jinak. Kdyby se totiz drzitel Nobelovy ceny miru rozhodl na Syrii NEZAUTOCIT - teprve PAK by byla valka zastavena - protoze by vubec nezacala. uSSacka agrese (a ze v tomto pripade si uSSaci najali urezavace hlav a pozirace lidskych vnitrnosti na te uSSacke perverznosti nic nemeni) je PRICINA valky. A vinen je VZDYCKY agresor. Takze neni o cem. Ta virtualni uSSacka realita ve ktere je kazdy Syran proti Asadovu rezimu je samozrejme nesmysl, jiz davno odhaleny.

   Smazat
  3. Začít a vyhrát válku je snadné.

   Smazat
  4. To mu lid nedovolil! Aláviti NIKDY nedopustí aby jim v jiném státě než Osmanské říši vládli jinověrci! Oni by ale i kdyby odstoupil zabili všechny ty hajzly tam! A Iránci a Hizballáh by tak jako tak přišli a zabili by každou zrádnou svini! Neměl na vybranou ...

   Smazat
  5. Nedopustili to za Frantiků, nedovolej za tzv. Syrské arabské republiky! Bylo to tam jen krátce pod praporem panarabismu, kdy se věřilo že společným bojem všech Arabů lze skolit prašivý sionisty. Po puči řízeném z Rijádu v roce 1961 to šlo všecko do kopru a tak se v roce 1963 chopili moci důstojníci bývalé francouzské koloniální armády a policie, kteří pocházeli z řad Alávitů. A ti drží Sýrii pohromadě od té doby dodnes! Není jiné cesty k jejímu udržení než vláda šíitské, proiránské strany BAAS!

   Smazat
  6. Historii nelze soudit, jen budoucnost.

   Smazat
  7. Historii píší vítězové! A ti jediní jsou jejími soudci. Protože nevíme komu bude patřit budoucnost, nemůžeme ani tušit kdo ji bude psát a tedy i jak ji bude soudit ...

   Smazat
 13. A největší překážkou politiky globální nadvlády je Rusko ve spojenectví s Čínou. Proto je z Ruska patolízalskými lokaji z části světa, té plně ovládané z USA, vyráběn světový nepřítel číslo 1. A ten první kretén co naskočil do diskuze s tím, že uprchlíci se budou moci vrátit do svých domovů, kde je nebude nikdo terorizovat až amíci zajistí v Sýrii pořádek, ten nemá ánunk co a proč se děje. Tak leze sem, aby mohl oslňovat svými hovadinami.

  OdpovědětSmazat
 14. Válka má jednu konstantu a mnoho proměnných.

  OdpovědětSmazat
 15. Ten zcela zásadní a evidentní rozdíl je v tom, že v karibské krizi proti sobě stál kapitalismus a socialismus. V té současné proti sobě stojí kapitalismus proti kapitalismu. V kapitalismu, a to není nic nového, slabší požírá silnějšího. Nu a teď se neděje nic jiného než to, že si USA myslí, že je silnější než Rusko a chce ho sežrat. Prosím, nezapojujte do krize demokracii. Ta i v kapitalismu absentuje.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.