Reklama

.

.

čtvrtek 6. října 2016

Putinovo ultimátum

Rostislav Iščenko
6. 12. 2016     zdroj
USA dostaly na výběr: buď realizovat své hrozby a zahájit jadernou válku, nebo se smířit s faktem, že svět již není unipolární a začít se začleňovat do nového formátu. Nevíme, co Washington zvolí. V americkém politickém establishmentu je dostatečný počet ideologizovaných neadekvátů, připravených shořet v jaderném ohni s celým lidstvem, jenom aby nemuseli přiznat konec světové hegemonie USA, která byla tak krátká, nesmyslná a zločinecká. 


Po vydání výnosu prezidenta Ruské federace o pozastavení plnění Ruskem dohody s USA o likvidaci plutonia pro vojenské účely a předložení příslušného návrhu zákona Státní dumě začaly v médiích spory o tom, zda to souvisí s přetržením dohody o Sýrii. Dalším kamenem úrazu byla otázka, proč prý, když Rusko vědělo, že Spojené státy neplní svou část dohody, reagovalo teprve po několika letech. Tímto činem Rusko vážně narušilo mezinárodní prestiž USA, když ukázalo celému světu, že Ameriku je možné bít její vlastní zbraní a nic za to nebude. Bumerang se vrátil. S touto dynamikou a směrem vývoje událostí můžeme vidět stovky představitelů americké elity na lavici obžalovaných v Haagu nejen za našeho života, ale dříve, než si příští americký prezident odsedí v Bílém domě první čtyřleté funkčního období.

Někteří odborníci v oblasti atomové fyziky tvrdí, že dohoda byla objektivně pro Rusko výhodná. Možná. Nejsem expert v této oblasti a je pro mě obtížné říci, nakolik jsou objektivní. Zejména proto, že výhoda z hlediska jaderného odvětví může být nevýhodná z hlediska zajištění bezpečnosti.

I když se domnívám, že nějaké zvláštní problémy s bezpečností nebyly. Rusko mělo dostatečný jaderný arzenál pro uskutečnění smrtelného úderu na USA. To uznával i Washington. Pro výrobu nových hlavic byl také dostatek materiálu. V případě výměny totální jaderných úderů by výroba další šarže bojových hlavic již nebyla potřebná. A i fyzicky by to bylo neuskutečnitelné. Problém by spočíval ve fyzickém zachování zbytků civilizace alespoň na úrovni doby kamenné.

Pokud jde o syrskou problematiku, není to poprvé, co USA, a nejen v Sýrii, uzavírají dohody, maří jejich plnění, opět uzavírají. Formát reakce Ruska je zjevně nesrovnatelný s veřejným odmítnutím Washingtonu spolupracovat, což stejně nebylo.

Myslím, že proto, abychom pochopili rozsah toho, co se stalo, je třeba věnovat pozornost skutečnosti, že Putin nejen vyvedl Rusko z příslušné smlouvy. Oznámil i možnost návratu k její realizaci. Ale opatřil to určitými podmínkami.

Podívejme se na tyto podmínky: zrušení všech sankcí USA proti RF, vyplacení náhrad nejen za ztráty v důsledku amerických sankcí, ale i ruských protisankcí, zrušení zákona Magnitského, výrazné snížení americké vojenské přítomnosti ve východní Evropě, zřeknutí se politiky konfrontace s Moskvou. Pro definici podstaty Putinových požadavků se hodí pouze jedno slovo - ultimátum.

Co si pamatuji, naposled Washingtonu vznesla ultimátum Velká Británie v souvislosti s incidentem s lodí Trent. Bylo to v roce 1861 během občanské války v USA. Dokonce tehdy, ve velmi těžkých podmínkách pro sebe, Amerika souhlasila pouze s částečným uspokojením britských požadavků.

Je třeba poznamenat, že britské požadavky v roce 1861 neobsahovaly pro USA nic ponižujícího. Ve skutečnosti kapitán lodi amerického námořnictva z vlastního podnětu porušil mezinárodní právo, zatkl lidi na neutrálním (britském) plavidle, fakticky vztáhl ruku na suverenitu Velké Británie a málem vyprovokoval válku. A to se Amerika distancovala od činu kapitána a když osvobodila zatčené, odmítla se omluvit.

Nyní Putin nepožaduje jakési omluvy a propuštění několika zatčených, ale změnu celé americké politiky, a dokonce i náhrady, vzniklé v důsledku jednání, jež bylo oficiálně schváleno orgány USA. To je nesplnitelný, ponižující požadavek. Ve skutečnosti je to požadavek úplné a bezpodmínečné kapitulace v hybridní válce, kterou Washington vůbec nepovažuje za nenávratně prohranou. A ještě k tomu vyplacení kontribucí a reparací.

Něco podobného po USA požadovala pouze britská koruna před koncem války za nezávislost, když byly ještě odbojnými poddanými krále Jiřího III. V posledních sto letech si nikdo neuměl ani představit, že by bylo možné s Washingtonem mluvit tímto tónem.

Tak tedy, první závěr. Putin záměrně a demonstrativně ponížil USA tím, že předvedl, že je s nimi možné hovořit ještě tvrději, než jsou ony zvyklé hovořit z celým zbytkem světa.

Kdy se to stalo? To znamená, na co Putin opravdu reagoval? Ve skutečnosti si přece nemyslel, že USA budou plnit ujednání Kerry-Lavrova k Sýrii a přece ho to nerozladilo? Že Washington léta nedodržuje smlouvu o plutoniu, to bylo Rusku také známo, ale Moskva z toho těžila důležitou výhodu pro své jaderné odvětví, když se stala téměř globálním monopolistou a zjevně se nenervovala technologickou zaostalostí USA, která jim neumožňovala zpracovávat plutonium pro vojenské účely tak, jak to bylo stanoveno ve smlouvě.

Tvrdá a téměř okamžitá reakce Ruska následovala po prohlášení mluvčího ministerstva zahraničí USA, že Rusko může začít posílat ze Sýrie v pytlích těla svých vojáků, že tam začne ztrácet letadla a že v ruských městech mohou začít teroristické útoky.

Kromě toho bezprostředně po prohlášení ministerstva zahraničí následovalo prohlášení Pentagonu o připravenosti zasadit Rusku preventivní jaderný úder. Ministerstvo zahraničí Ruska také oznámilo, že Moskva ví o záměru USA zahájit vzdušnou válku proti syrským vládním silám, což znamená, že i proti ruskému kontingentu, umístěném v Sýrii legitimně.

Co ještě bylo na pozadí Putinova ultimáta?

Cvičení protivzdušné obrany/protiraketové obrany a strategických raketových sil k odražení jaderného útoku na Rusko a provedení odvetného vstřícného úderu. A rovněž cvičení ministerstva pro mimořádné události (zahrnující až 40 milionů ruských občanů), vyhlášené na nejbližší dny, k ověření připravenosti objektů a struktur civilní obrany k jaderné válce a k dodatečnému informování občanů o formátu akce v hodině "X".

Když to dáme všechno dohromady, vidíme, že USA již dlouho Rusko neformálně strašily jaderným konfliktem a Moskva pravidelně naznačovala, že je připravena na takový zvrat událostí a že nehodlá ustupovat.

Avšak na konci Obamovy vlády, když si navíc nebyli naprosto jistí vítězstvím Hillary Clintonové v prezidentských volbách, se jestřábi ve Washingtonu rozhodli opět zvýšit sázku. Přičemž dospěli k velmi nebezpečné hranici, kdy konflikt začal vstupovat do stádia vlastního vývoje. V této fázi by jaderný Armagedon mohl začít v důsledku jakékoli náhody, včetně neadekvátnosti některého z vyšších důstojníků Pentagonu nebo úředníků administrativy Bílého domu.

V tomto okamžiku se Moskva chopila iniciativy a zvýšila sázku, ale převedením protistání do jiné roviny. Na rozdíl od Ameriky Rusko nezačalo hrozit válkou. Jen ukázalo možnosti tvrdé politické a ekonomické odezvy, která bude schopná, v případě dalšího pochybení USA, realizovat Obamův sen naopak - roztrhat na cucky ekonomiku a finanční systém Washingtonu.

Tímto činem Rusko také vážně narušilo mezinárodní prestiž USA, když ukázalo celému světu, že Ameriku je možné bít její vlastní zbraní a nic za to nebude. Bumerang se vrátil. S touto dynamikou a směrem vývoje událostí můžeme vidět stovky představitelů americké elity na lavici obžalovaných v Haagu nejen za našeho života, ale dříve, než si příští americký prezident odsedí v Bílém domě první čtyřleté funkčního období.

USA dostaly na výběr: buď realizovat své hrozby a zahájit jadernou válku, nebo se smířit s faktem, že svět již není unipolární a začít se začleňovat do nového formátu.

Nevíme, co Washington zvolí. V americkém politickém establishmentu je dostatečný počet ideologizovaných neadekvátů, připravených shořet v jaderném ohni s celým lidstvem, jenom aby nepřiznali konec světové hegemonie USA, která byla tak krátká, nesmyslná a zločinecká. Ale volbu bude muset učinit. Protože čím déle bude Washington předstírat, že se nic nestalo, tím větší počet jeho vazalů (nazývaných spojenci, ale již dlouhou dobu tížených svou závislostí) bude hrubě a nedvousmyslně ignorovat americké ambice a přecházet na stranu nové perspektivní světové síly.

Na konci se mohou USA dočkat toho okamžiku, kdy dokonce postavení jednoho z center multipolárního světa pro ně bude nedostupné. Nejen Afričané, Asiaté a obyvatelé Latinské Ameriky, ale také Evropané se ochotně pomstí bývalému hegemonovi za svá minulá ponížení. A ti vůbec nejsou tak lidští a mírumilovní, jako je Rusko.

No a nakonec je Putinovo ultimátum odpovědí všem těm, kteří se rozhořčeně ptali, proč se už v roce 2014 ruské tanky nezmocnily Kyjeva, Lvova, Varšavy a Paříže a v čem spočívá Putinův plán.

Mohu jen zopakovat to, co jsem tehdy napsal. Pokud se chystáte jít do konfrontace se světovým hegemonem, musíte si být jisti, že budete schopni odpovědět na jakékoliv jeho akce. Ekonomika, armáda, společnost, státní a administrativní struktury - vše musí být připraveno. Pokud není plná připravenost, je třeba získat čas a pěstovat svaly.

Nyní je vše připraveno a karty jsou vyloženy na stůl. Uvidíme, čím USA odpoví. Ale geopolitická realita již nebude jako dříve. Svět se už změnil. USA byla veřejně hozena rukavice a ony se neodvážily ji hned zvednout.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

26 komentářů :

 1. Již Bismarck ve své době říkal:
  Jestli s Rusem nechceš hrát poctivě, tak s ním raději vůbec nehrej!
  Je to zkrácená a volná parafráze jeho vyjádření k situaci před II. WW ohledně smluv s Ruskem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Škoda pro něj, Němce i svět, že stejně tak jasně nedokázal posoudit i "čest" těch za západní hranicí Německa.
   Od té Velké první přece s nimi musel mít jednoznačné zkušenosti ....

   Vymazat
  2. Bismarck vole zemřel v roce 1898! A Rusáky podrazil! - http://www.revuepolitika.cz/clanky/739/disraeliho-tajemstvi-

   Vymazat
  3. Dnes vpodvečer jsem sledoval vyjímečne ČT,jelikož tam byl Koláčkova a paní učitelka z nějaké anglické školy či co,ale tvářila se jako expertka na Sýrii.Očerňovala Rusko,že zabíjí civilisty zastaralými,tudíž nepřesnými zbraněmi v Alepu.Že tam žijí civilisté,kteří nechtějí žít pod Asadem,že chtějí zlikvidovat umírněné islamisty,aby západ musel bojovat proti DAEŠ.A pod běžely titulky,že Lavrov je ochoten přistoupit k návrhům USA a jednat o nich s Kerym.Sice obráceně,jak jinak,tak přeci se v USA lekli ultimáta.To nám ČT neřekne!

   Vymazat
  4. Dufajme, ze sa coskoro dozijeme, ked zacnu sudit tych amerických a európskych bastardov a posielat ich na sibenice

   Vymazat
 2. V podstatě nedali Američané Putinovi moc na výběr. Buď se nám podvolíte a necháte nám vaši zem rozkrást, nebo vás vymažeme. Putin je vzal za slovo s tím, že si řekl: Když nebudeme existovat my, tak nebude nikdo. Alternativa podrobení je pro Rusy nepřijatelná. A já se jim nedivím.

  OdpovědětVymazat
 3. No na tohle Američani opravdu nejsou zvyklí. Latinsko americké státy se dohodly, že vypoví smlouvy americkým základnám na jejich území. Indie na ně kašle a kupuje např. vojenskou techniku od obou velmocí. Čína je drží jejich dluhem u nich vcelku pod krkem. Afrika prozírá jak se od nich nechali dojit. Austrálie se do ničeho nemíchá a nenechá si do ničeho kecat(vis. migranti). A teď Rusko. Jestli se Američanům podaří poštvat Evropu proti Rusku bude zle. Ale jestli si myslí, že se to bude mastit jen na vyhraničeném prostoru, který pak budou nějakými Maršálovými plány obnovovat, tak se mýlí. Asi budou mít vlastní starosti, protože jsem přesvědčen, že jim na jejich zem Rusové taky něco pošlou, jak z jaderných ponorek tak ze svých základem na východu svého území. V případě konfliktu mezi Západem a Ruskem musí USA počítat s jadernou katastrofou i na svém území. No jestli obětovaly americké občany při atentátu na dva baráky v NY, možná že jim ztráta pár milionů Američanů nebude až tak vadit.Ono by mohlo taky dojít na Einsteinova slova: Nevím jakými zbraněmi bude vedena třetí světová válka ale vím jakými zbraněmi bude vedena ta čtvrtá - klacky a kameny. M. Radikowski

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V dobách Mashallova plánu byly USA ještě zdrojově stabilní díky ovládnutí nových zdrojů bez zásadního poškození vlastních na rostoucí produkci. Dnes jsou USA zdrojově vybrakované a to je to, co přimnělo Putina vyjádřit se jasně a ultimativně. Vládě USA přestávají věřit občané USA tempem, které naznačuje, že clintonovská propaganda se zcela míjí záměrným účinkem a obrací se proti jejím tvůrcům a plánovaným beneficientům. Právě katastrofální zdrojová nestabilita USA je tím, co zásadně odlišuje současnost od jakékoli historické paralely. Mimochodem, 90% výzkumu v USA je na bedrech přistěhovalců a zahraničních studentů a zelenokaretníků. Mnozí z nich se vracejí do svých vlastí, protože cítí bezperespektivnost svých stáží v USA. Číňané to již předvedli, Indové to předvádějí a ostatní se nehodlají pouze dívat. Lidské zdroje se USA rozpouštějí pod rukama...

   Vymazat
  2. urcite usa dostanou tolik darecku ze to nerozchodej
   nejvetsi nepritel ruska a valecny stvaci

   Vymazat
  3. Putinovo ultimátum je logickým pokračováním přivítání Obamy na letišti před zasedáním G20 a vyjadřování se filipínského prezidenta Duterteho na USAckou adresu. A bude hůř!

   Vymazat
 4. No, Rusku se nedivím - provokovali jsem a máme, co jsme chtěli, ale radost z toho nemám. Opravdu nedůvěřuji té chátře, co nás vede, že je schopna se k situaci postavit čelem tak jako ti tolikrát osočovaní představitelé SSSR v devadesátých letech minulého století. Tenkrát vyhrál rozum. Je ale přítomen i na Západě?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, na západě není rozum....Místo mozku mají jen kalkulačku na dolary...

   Vymazat
 5. V případě jaderného konfliktu se nezdaří USA ho udržet "omezeným a prevetivním". Šance konflikt přežít má daleko spíše Rusko - mí mnohem menší hustotu obyvatel (v jaderné válce rozhodujcí hledisko). Navíc jsou jeho obyvatelé podstatně odolnější a otužilejší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. už se cvičí: tento týden probíhá cvišení civilní obrany za účasti 40 mil. obyvatel, v Moskvě samotné (předpokládaný terč prvního úderu) jsou prý v pohotovosti kryty pro 12 miliónů obyvatel

   Vymazat
  2. https://www.youtube.com/watch?v=YzDcXgFuZvk

   Vymazat
 6. ...Marshallova... Omluva za výpadek znaku.

  OdpovědětVymazat
 7. 15:01 podle jedné (zatím) konspirační teorie byly do supervulkánu (Yellowstone) před dvěma roky uloženy nálože do hlubinných vrtů. Tyto nálože mohou nechat odpálit (s možným obviněním Ruska) a následná erupce poslouží jako toužebně očekávaný zásah vyšší moci (na nesplacení amerických dolarových závazků). Má to být měkčí varianta vedle varianty světového jaderného konfliktu. Proto je tak důležitá právě letošní volba prezidenta, protože právě ten má rozhodnout, která varianta bude zvolena jako možnost rychlého vynulování amerických závazků. Nejvíce bude poškozeno Japonsko a pak Čína. P.S.: obyvatelstvo Kalifornie už je oficiálně varováno s tím, že bude zemětřesení.

  OdpovědětVymazat
 8. Libye byla velmi dobře prosperující stát do doby než jej zničili společně Francie, Anglie, USA za pomocí Saudské Arábie a také bohužel i NATO kde jsme jim i my pomáhali. Důvod, nechtělo se jim platid dluhy za ropu a přijmout nové ceny za ropu. Tak provedli převrat, zavraždili prezidenta a zničili vše co tam bylo vybudováno. Dnes je tam občanská válka a teroristé z IS. Bohužel to vše provedli státy které prohlašují ,že mají vyspělou demokracii. Libye se z toho bude velmi těžce vzpamatovávat.A tím. že byla zlikvidována se podstatně zhoršila situace v Africe, protože právě Libye podporovala rozvoj Afrických států nejenom finančně ale i hospodářskou pomocí , školila odborníky co potom ve vlastní zemi vedli ekonomické posty.A vše proto, že na tom vydělávala hrstka nenažraných politiků z výše uvedených států a také zbrojní sionistická mafie USA. A to vše za tichého souhlasu OSN, které zásadně mlčí když je v tom namočená USA. Na co tedy vůbec je. Ani migraci nedokáže řešit ani terorismus IS.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tam išlo o veľa iných vecí. Najprv o Africký kongres - vzájomná výpomoc pri budovaní hospodárstva. Teda aj o celoafrickú banku a - novú menu! Zatiaľ predaj ropy za €! A ešte o africký satelit (zaplatil Kaddáfí), ktorý by vysielal správy z domácich zdrojov, nie prevzaté, podvrhnuté! A ešte aj o zisky z neho - strata EUSA médií cca 100 mld.! Preto tá odstrašujúca krvavá smrť Kaddáfího na videu po celom svete - aby sa nikto viac neodvážil! No, sme to v peknom spolku!

   Vymazat
 9. No tak OSN bylo založeno na popud Rotschilda, který daroval dům i pozemek na tento účel, jak jsem kdysi četl. Tudíž jakému účelu může tato instituce asi sloužit. Jako všechno je to pouze kamufláž a "šméčko" pro nás obyčejný lid. Za čím je Rotschild nebo Rockefeller nemůže být přínosem světu

  OdpovědětVymazat
 10. Začíná to připomínat dny, které jsem prožil jako osmiletý kluk - karibskou krizi. To už přestává být obvyklé pošťuchování a posouvání pěšáků na šachovnici. Jde do tuhého. Ve hře je mat lidstvu. A my s tím nemůžeme nic dělat. EU je plně v područí USA.

  OdpovědětVymazat
 11. Jak můžete Rusku věřit dokládá případ HM-17. Nikdo o ničem neví. Jenom přijel nějaký Buk, začoudil, spadlo letadlo, a Buk zase odjel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co jsi tím chtěl říct? Že bezmezně věříš, co ti nakukají ti lháři z NATO?

   Vymazat
  2. Jenom přijel nějaký Buk, začoudil, spadlo letadlo, a Buk zase odjel.

   Vymazat
  3. Právě že nezačoudil! A to je nejvíc podezřelý! Nikdo neviděl v celé oblasti odkud údajně měli střelu vypálit pro Buk charakteristickou a dlouho trvající kouřovou stopu!!!

   Vymazat
  4. 8. října 2016 12:21

   Právě, že tam ta stopa vyfocená byla, a dokonce hned dvakrát.

   Vymazat