Reklama

.

.

pátek 14. října 2016

Rozhovor V. Putina pro francouzskou TV

14.10.2016 překlad NWOO

V rozhovoru pro francouzskou televizi TF1 z 11. října ve městě Kovrov ve Vladimirské oblasti odpovídá prezident Ruské federace na otázky o důvodech jeho zrušené návštěvy Francie, o situaci v syrské válce, nutnosti humanitární podpory Aleppa a problematické spolupráci s Američany při boji proti teroristickým skupinám.V. Putin: Kde jste se tu vzali? Tohle je malé provinční městečko. Nyní ať se přijede v Rusku do kterékoli vesnice, jsou tam Francouzi. Ale to je velmi dobře, nás to těší.

M. Scott (jak bylo přeloženo): Pane prezidente, mohl byste nám objasnit, proč nepojedete do Paříže?

V. Putin: To je jednoduché. Předpokládalo se, že v Paříži slavnostně otevřeme nově postavené ruské nábožensko-kulturní centrum. Ale zdá se, že to není ten nejvhodnější moment pro oficiální událost tohoto druhu s ohledem na naše, mírně řečeno „nepochopení“ toho, co se děje v Sýrii a především okolo Aleppa. Ale mimochodem – i co se týče tohoto tématu jsme vždy otevření k jakýmkoli konzultacím a dialogu.

M. Scott: A právě to chtěli i Francouzi – využít tuto možnost k posouzení situace v Sýrii, ale vy jste z téže příčiny tuto návštěvu odmítl.

V. Putin: Víte, my jsme ji neodmítli, nám prostě řekli, že hlavní příčina, důvod mé cesty do Paříže – a zejména otevření toho kulturně-náboženského centra – jsou nyní nevhodné. Ale pokud je hlavní důvod mé cesty do Paříže nevhodný, pak si jistě najdeme jinou příležitost setkat se a pohovořit o Sýrii jindy. Nemáme žádná omezení v této otázce, jsme k dialogu otevření. Prostě nám dali na vědomí, že nyní není ta nejvhodnější doba na podobnou akci, toť vše. My jsme nebyli ti, kdo to odmítli.

M. Scott: Mnozí západní představitelé, včetně Kerryho, Ayraulta, dokonce i François Hollande použili ostrou rétoriku na adresu Ruska z důvodu bombardování Aleppa, jehož cílem se stávají i civilní objekty jako například nemocnice. Někteří to dokonce zmiňují v takových termínech jako „válečné zločiny“. Co na to odpovíte?

V. Putin. Řekl bych na to, že to je politická rétorika, která nemá větší význam a nebere ohled na reálie této země. A já vám teď řeknu proč. Jsem hluboce přesvědčen, že za situaci, která nastala v regionu jako celku a v Sýrii obzvlášť, nesou odpovědnost především naši západní partneři a v první řadě samozřejmě USA a jejich spojenci, zajisté včetně vedoucích evropských států.

Připomeňme si jak nadšeně všichni podporovali „arabské jaro“. No a co nyní, kde je ten optimismus? Připomeňme si, čím byly Líbye nebo Irák do té doby, než jejich státy nebo státní struktury byly rozvráceny silami různých západních partnerů.

I když to třeba nebyly příkladné demokracie v současném chápání. Bylo však možné a asi i nutné ovlivňovat změny struktury obyvatelstva, struktury státu, struktury moci, samotné povahy moci. Ale rozhodně tam nebyly žádné příznaky terorismu. Z těchto území nepřicházela hrozba ani pro Paříž, ani pro Azurové pobřeží Francie, ani pro Belgii, ani pro Rusko, ani pro Spojené státy.
Nyní to však zdroje teroristické hrozby jsou. Náš cíl spočívá v tom, aby něco takového nebylo dopuštěno i na území Sýrie.

Tuším vaši otázku týkající se běženců. Chtěl jste se na to zeptat? Pokud ne, stejně odpovím. Vzpomeňme si, že problém běženců vznikl dlouho před tím, jak Rusko začalo realizovat své úsilí o uklidnění a stabilizaci situace v Sýrii. Masový odchod lidí z těchto obrovských území Blízkého východu a také z Afriky a z Afghánistánu začal dlouho před naším aktivním vstupem do Sýrie.
Jakákoli obvinění Ruska z toho, že údajně zavinilo problém běženců, jsou absolutně nepodložená. Naším cílem je naopak to, aby byly vytvořeny podmínky k návratu těchto lidí k rodným krbům.

A nyní k humanitární situaci vzniklé kolem Aleppa. Cožpak jsme zapomněli, jak americké letectvo bombardovalo v Afghánistánu nemocnici, kde zahynuli také (pracovníci organizace) Lékaři bez hranic? Celé svatby po stovkách lidí likvidovali v Afghánistánu. A nyní v Jemenu, co se tam stalo: jedním úderem na pohřební obřad bylo zabito 170 lidí a dalších 500 zraněno.

V kterémkoli místě, kde probíhají boje, bohužel hynou a strádají naprosto neviní lidé. Ale my nemůžeme dovolit teroristům schovávat se za ně jako za živým štítem a nemůžeme dovolit vydírat celý svět, když někoho zajmou, zabijí, odříznou hlavu.

Pokud chceme dovést svůj boj s terorismem do konce, je nutné s nimi bojovat, ne s nimi jednat, neuhýbat a neustupovat zpět.

M. Scott: Pane prezidente, problém je v tom, že Francouzi nechápou, proč bombardujete ty, koho nazýváte teroristy. Vždyť nás napadl ISIL, ale isilovci v Aleppu nejsou. Zejména tohle Francouzi nechápou.

V. Putin: To vám vysvětlím. V Aleppu situaci kontroluje jiná teroristická organizace – Džabchat-an-Nusra, která se vždy prohlašovala za křídlo Al-Kajdy a je na seznamu teroristických organizací OSN.

Co nás stále trápí a zároveň překvapuje, je to, že naši partneři, včetně amerických, po celou dobu se nějak snaží dostat ji za rámec těchto teroristických organizací. A já vám řeknu proč. Zdá se mi, že naši partneři stále znova a znova našlapují na tytéž hrábě. Chtějí používat bojový potenciál těchto teroristických organizací a radikálů k dosažení svých politických cílů, v tomto případě k boji s prezidentem Assadem a jeho vládou, a přitom nechápou, že se jim nikdy nepodaří postavit ty (bojovníky) „do pozoru“ a donutit je žít podle civilizovaných pravidel, pokud jednou zvítězí.

Nejednou jsme se dohodli s Američany, že oddělí Džabchat-en-Nusru a takové jako Džabchat-an-Nusra, organizace takzvané zdravé části opozice i v Aleppu. Oni s námi souhlasili, že je to třeba udělat. A nejen to, domlouvali jsme se i na určitých termínech, ale nic nebylo po celé měsíce splněno.

Zrovna nedávno jsme se dohodli na tom, že vyhlásíme příměří – den D, jak říkají naši američtí přátelé. Trval jsem na tom, aby nejprve řešili úkol oddělení Džabchat-an-Nusry a dalších teroristů od zdravé části opozice a teprve potom ať vyhlásí příměří.

Ale Američané trvali na tom, že nejprve je třeba vyhlásit příměří a teprve potom že oddělí teroristy od neteroristů. Nakonec jsme jim v tom ustoupili, souhlasili s tím a 12. září byl vyhlášen den klidu, zastavení bojů. A 16. září americké letectvo bombardovala syrskou armádu. Zahynulo 80 lidí.

V tutéž dobu, ihned po bombardování ISIL – zde už to byl ISIL – přešel v tomto úseku do útoku. Naši američtí kolegové nám pak řekli, že to byl chybný úder. Pravda však je, že v důsledku této chyby zahynulo 80 lidí. To zaprvé. A zadruhé: asi také jen „náhodou“ přešel ISIL hned po těchto úderech do útoku.
V tutéž dobu na nižší úrovni, na operativní, jeden z amerických vojáků přímo řekl, že tento úder připravovali několik dní. Jak se mohli zmýlit, když to připravovali několik dní?

Tak byly naše dohody o příměří zmařeny. Kdo je zmařil? My snad? Ne.

M. Scott: Už se začíná hovořit o návratu studené války, ale existuje minimálně jeden Američan, kterému se líbíte – je to Donald Trump. Jaký je váš vztah k němu, líbí se vám?

V. Putin: Poslyšte, nám se líbí všichni. Amerika je skvělá země, Američané – velmi zajímavý, sympatický, talentovaný národ. Je to velký národ, velká země.
Koho zvolí, s tím budeme pracovat. Ale samozřejmě je snazší spolupracovat s těmi, kdo chtějí pracovat s námi. Pokud Trump říká „chci pracovat s Ruskem“, pak to můžeme jedině uvítat. Jen je třeba, aby ta práce byla oboustranně poctivá.

Ale vraťme se k Aleppu, hovořím o nezbytnosti uskutečnění humanitárních konvojů. Všichni nás ujišťují, že je to nutné udělat. Ale nás není třeba ujišťovat, i my si to myslíme, myslíme si, že je nutné organizovat humanitární konvoj. Ale jak to udělat? Je tam jen jedna silnice, po které mohou jezdit konvoje: z jedné strany tam stojí bojovníci a z druhé – jednotky syrské armády. Víme o provokaci, o úderu na jednu z těch kolon a nám je přesně známo, že to udělala jedna z teroristických skupin.

Říkáme: pojďte, odvedeme bojovníky z jedné strany a syrskou armádu z druhé, uvolníme tu silnici, umožníme bezpečný průjezd po této cestě pro humanitární konvoje.

Všichni s námi souhlasí, ba co víc, píší to i do určitých dokumentů, ale potom se nic neděje, nikdo ze strany našich partnerů nic nedělá. Buď ony bojovníky odvést nechtějí, nebo to udělat nemohou – já nevím.

A teď přijde exotická nabídka. Překvapím vás i vaše diváky. Navrhli nám totiž, aby naše vzdušné síly, vojáci ruské armády, se na tuto silnici postavili a zajistili její bezpečnost. A naši vojáci, lidé odvážní a rozhodní, ke mně přišli a řekli: ano, dobře, jsme připraveni.

Řekl jsem jim: ne, uděláme to jedině spolu s Američany, navrhněte jim to. Navrhli, a oni to okamžitě odmítli. Postavit se tam nechtějí a odvést bojové jednotky těch opozičních, teroristických taky nechtějí. Tak co s tím máme dělat?
Potřebujeme prostě zvýšit úroveň důvěry jeden k druhému a chápat, že tyto hrozby jsou obecné, a jedině budeme-li pracovat společně, můžeme je eliminovat.

S francouzskými speciálními službami máme velmi dobré vztahy. Skutečně pracují jakoby na jedné vlně – naši specialisté na boj s terorismem, francouzští i z některých dalších evropských zemí. Ale tak tomu není vždy.
Když například pošleme našim americkým partnerům nějakou informaci, často není žádná reakce. Před časem jsem poslali informaci o bratrech Carnajevových. První list jsme poslali – nic, druhý list jsme poslali – přišla odpověď: to není vaše věc, jsou to už občané USA, sami se s tím vypořádáme.
A výsledek? Teroristický útok v USA. Není to snad příklad toho, že ignorováním spolupráce v této velmi citlivé sféře dochází ke zbytečným ztrátám?
Je třeba se nezabývat politickou rétorikou, ale hledat východ ze situace, jaká nastala v Sýrii. Jak z toho ven? Možnost je jen jedna: je nutné přesvědčit všechny strany zúčastněné v tomto konfliktu jít cestou politického urovnání.
My jsme se dohodli s prezidentem Assadem. Souhlasil s přijetím nové ústavy a na jejím základě provést volby. Ale nějak se nedaří o tom přesvědčit kohokoli dalšího.

Pokud obyvatelé nebudou za prezidenta Assada hlasovat, znamená to, že dojde k výměně demokratickým způsobem, ne pomocí ozbrojeného vměšování z vnějšku, ale pod přísnou mezinárodní kontrolou, kontrolou OSN. Nechápu, koho to může neuspokojovat, je to přece demokratický způsob řešení otázky moci.
Ale my neztrácíme optimismus a doufáme, že se nám podaří ujistit všechny naše kolegy a partnery o tom, že jen toto je jediný způsob řešení problému.

Zdroj: http://kremlin.ru/events/president/news/53081

20 komentářů :

 1. Škoda, že si ten rozhovor nepřečtou proameričtí idioti....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Si ho čtou, ale když jsou idioti...

   Vymazat
  2. Přesné, jasné, dokonalé. Škoda, že Obama se rozhodl pro nepřátelství s Ruskem. TnT

   Vymazat
  3. To jenom ukazuje a potvrzuje, že s Američany se jednat nedá protože od útlého věku jsou vychováváni k podrazu kohokoliv, kdo jim stojí v cestě při prosazení jejich cílů. Prezident Ruska nezodpověděl jednu prostou otázku, kdo bude financovat dodávky zbraní teroristům, kdyby se konflikt v Sýrii podařilo zastavit. Americké zbrojní firmy by přišly o obrovské peníze. Bez válečných konfliktů vedených a podporovaných USA, by nebylo zapotřebí zbraní, které USA dodává po celém světě teroristům, aby prostřednictvím teroristů rozvraceli státy. S USA není možné jednat a není možné se na ničem dohodnout. USA klidně uzavře dohodu, kterou vzápětí poruší, když je to v zájmu dosaženích jejich cílů. Ano USA uzavřelo dohodu a hned provedlo útok na vojáky Sýrie s následným útokem Islámského státu. No a co, řeknou Američani, náš cíl je podporovat válku za každou cenu, rozvrátit stát Sýrii, vyrabovat co se vyrabovat dá a k dosažení tohoto cíle uzavřeme jakékoliv dohody, které vzápětí porušíme a obviníme ještě protistranu z válečných zločinů. Kdo čeká od USA nějakou zpětnou vazbu a zpytování svědomí ten se toho nikdy nedočká. Američan se na vás bude usmívat, bude vám na všechno souhlasně kývat hlavou a hned na to vás zastřelí pokud si nedáte pozor. Hlavní je zisk zbrojního průmyslu a jeho neustálý růst. Jak to zajistit a zastavit boje v Sýrii a všude jinde na světě, kde USA "rozsévá" mír, na to prezident Putin neodpověděl, ale to je to zásadní.

   Vymazat
  4. Přečtení proamerickými borci by bylo na nic.
   Oni mají svou pravdu a od ostatních je to
   lež.Mají úzké vidění.
   Petr Majevský

   Vymazat
 2. Ano,Putin je velký ,světový státník!A za to mu dík.Je zapotřebí lidem otevřít oči a bránit své země!

  OdpovědětVymazat
 3. Vedení Francie je pouze poskokem USA, škoda se s nimi zabývat.

  OdpovědětVymazat
 4. jo jeste ze je putin a rusko

  OdpovědětVymazat
 5. Z odpovědí V. Putina se, byť jen útržkovitě, dovídáme i několik detailů, které jasně ukazují "taktiku" západu, včetně velmi průhledné léčky, do které chtěly Spojené Státy Rusko dostat. Jedná se o obranu humanitárních konvojů! Na to by ani ten největší blbec nepřistoupil, ale přesto je Rus obviněn, jak maří humanitární zásobování Alepa. Kde je objektivita ČT, aby toto dala na vědomí veřejnosti?

  OdpovědětVymazat
 6. Je to občanská válka proti Asadovi, který razí demokratické heslo - Volby budou, až to tady bude celé nacimprcampr.

  OdpovědětVymazat
 7. Hollande už neví jak se doma zviditelňovat, tak útočí na Rusko víc než USA. Na vinu Francie v syrském a jiných ozbrojených konfliktech raději zapomíná. Jestli mu to pomůže nechme na Francouzích, v mezinárodních vztazích se jen ztrapňuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Francii jako dodavateli zbrojního materiálu po fiasku s Mistraly pro Rusko nevěří ani Poláci a vrtulníky si radeji postavi sami v US závodu Sikorskyho v Mieleci.

   Vymazat
 8. Budem o něco se rvát, až tu nezůstane stát na kameni kámen

  ... v přímém přenosu doslova a dopísmene.

  OdpovědětVymazat
 9. To jenom ukazuje a potvrzuje, že s Američany se jednat nedá protože od útlého věku jsou vychováváni k podrazu kohokoliv kdo jim stojí v cestě při prosazení jejich cílů. Prezident Ruska nezodpověděl jednu prostou otázku, kdo bude financovat dodávky zbraní teroristům, kdyby se konflikt v Sýrii podařilo zastavit. Americké zbrojní firmy by přišly o obrovské peníze. Bez válečných konfliktů vedených a podporovaných USA by nebylo zapotřebí zbraní které USA dodává po celém světě teroristům, aby prostřednictvím teroristů rozvraceli státy. S USA není možné jednat a není možné se na ničem dohodnout. USA klidně uzavře dohodu, kterou vzápětí poruší, když je to v zájmu dosaženích jejich cílů. Ano USA uzavřelo dohodu a hned provedlo útok na vojáky Sýrie s následným útokem Islámského státu. No a co řeknou Američani, náš cíl je podporovat válku za každou cenu, rozvrátit stát Sýrii, vyrabovat co se vyrabovat dá a k dosažení tohoto cíle uzavřeme jakékoliv dohody, které vzápětí porušíme a obviníme ještě protistranu z válečných zločinů. Kdo čeká od USA nějakou zpětnou vazbu a zpytování svědomí ten se toho nikdy nedočká. Američan se na vás bude usmívat, bude vám na všechno souhlasně kývat hlavou a hned na to vás zastřelí pokud si nedáte pozor. Hlavní je zisk zbrojního průmyslu a jeho neustálý růst. Jak to zajistit a zastavit boje v Sýrii a všude jinde na světě kde USA "rozsévá" mír, na to prezident Putin neodpověděl, ale to je to zásadní.

  OdpovědětVymazat
 10. Typický přístup Američanů, jak ovládnout svět a kontrolovat veškeré nerostné zdroje na planetě Zemi. Doma, v severní Americe, si to již dříve nacvičili, kdy likvidovali Indiány jen proto, že jim nechtěli "odevzdat dobrovolně" svá území. A tak tuto taktiku oprášili a aplikují třeba v Sýrii pomocí rebelů a ISIL, vyzbrojených americkými zbraněmi. Cílem jsou ruské surovinové zdroje, to je dnes už všem normálním lidem jasné. USA s nikým nespolupracují, pouze své "spřízněné státy" využívají ke svým cílům a když neposlouchají, tak tento stát rozvrátí a rozpoutají občanskou válku. Irák, Afganistan, Libye a další jsou toho důkazem. S USA se spolupracovat nedá, každého podrazí.

  OdpovědětVymazat
 11. Dobře toho novináře utřel !!

  OdpovědětVymazat
 12. Američtí partneři a přátelé Ruska jsou pěkní zmetci. Ale to není nic nového, jen se to někomu musí opakovat pořád dokola, aby se mu v tý kebuly rozsvítilo. Já myslím, že lidí, kteří jim věří jejich proklamace, pomalu ale jistě ubývá... Už lhali tolikrát, že možná už ani nedělají nic jiného. A klidně vám tu lež odpřisáhnou na Bibli a podepíší krví. Samozřejmě cizí.

  OdpovědětVymazat
 13. Putin v New Yorku:
  https://www.theguardian.com/world/2016/oct/07/putin-the-peacemaker-banner-hung-from-manhattan-bridge-puzzles-police

  OdpovědětVymazat
 14. Demokracie končí, resp. nikdy nebyla. Pokud hlas zmanipulovaného voliče, chcete li blbce, má stejnou váhu, jako hlas nezmanipulovaného a média pracují na těchto manipulacích v něčím zadání, o jaké demokracii chceme mluvit? Už samotný tento způsob výběru vládnoucí elity je na hlavu. Představte si loď , kterou ovládá většina hlupáků. Oni neumějí tu loď řídit a ta pluje vstříc své zkáze. Menšině, která by té zkáze mohla zabránit, není dopřáno sluchu, natož aby jí bylo umožněno převzít kormidlo. A tak ta chytřejší menšina může jenom čekat na okamžik i svého vlastního konce.

  OdpovědětVymazat
 15. Francie ,kterou reprezentuje prez. F.Hollande není v dobré kondici a počínání Francie v Sýrii je hodně podivné.Vůbec se v sýriim nemusela angažovat v boji proti Daeš. Doma ji to hoří na předměstích a jsou pouze max. a min odhady kolik ve Francii je muslimů.Zranění policistů při zákrocích na předměstích přibývá. Pokud to půjde ve francii tímto trendem do deseti je tato země zralá na občanskou válku.

  OdpovědětVymazat