Reklama

úterý 18. října 2016

Sýrie: Čím skončila "bouře mozků" v Lausanne? Washington může použít jednání o Sýrii jako krytí pro operaci v Iráku.

18. 10. 2016     zdroj
Jednání o Sýrii v luxusním hotelu Beau Rivage v Lausanne, jehož se zúčastnili ministři zahraničních věcí Ruska, USA, Turecka, Kataru, Saúdské Arábie a Íránu a dalších zemí, vyústila v něco, co je svým významem důležité. Dříve USA pozastavily dialog s Ruskem o Sýrii a na adresu Moskvy zazněla nepodložená obvinění. Šance na další jednání o příměří pak byla mizivá. Moskva se rozhodla vyčkat do prezidentských voleb v USA, aby pak zahájila nový diplomatický maraton. 

Ale prezident USA Barack Obama nařídil, aby multilaterální jednání s klíčovými národy pokračovala a aby strany ve výsledku dosáhly delšího a stabilnějšiho snížení úrovně násilí. Moskva proti tomu nebyla. Takže setkání v Lausanne inicioval americký ministr zahraničí John Kerry. Ale Washington navrhoval obnovení jednání v tzv. úzkém formátu na úrovni pouze ministrů zahraničí Johna Kerryho a Sergeje Lavrova.

Ruská strana se ale rozhodla, že u jednacího stolu shromáždí i zástupce dalších zemí, které mají největší vliv na vývoj situace v Sýrii. "Jsme pro to, aby přijeli (zástupci Iránu, Iráku a Egypta - S.T.) a sdělili jsme to Američanům", oznámil náměstek ministra zahraničí Michail Bogdanov, přičemž zdůraznil, že "urovnání syrského konfliktu je nutné v úzkém okruhu zemí, které přímo ovlivňují Syřany." Důležité na tom je, že setkání k Sýrii se v tomto formátu konalo poprvé. K jednání byl také přizván zvláštní vyslanec generálního tajemníka OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, který dal předtím podnět k vyvedení teroristů skupiny Dzhebhat en-Nusra z Aleppa. Moskva tuto myšlenku podpořila a oznámila, že "směr diskusí v Lausanne je jasný - je to zastavení násilí v Sýrii, boj proti terorismu, zajišťování přístupu humanitární pomoci k potřebnému obyvatelstvu a okamžité zahájení politického procesu za účasti všech syrských skupin - vlády i veškeré opozice, bez předběžných podmínek".

Podle ministra zahraničí RF Sergeje Lavrova "to není nějaká ruská linie, je to rozhodnutí mezinárodního společenství". Zároveň bylo zřejmé, že bez předchozích konzultací a koordinace nelze od mnohastranných jednání v Lausanne očekávat konkrétní výsledky. Připomeňme si, že 5. října proběhlo na ministerstvu zahraničí Německa z podnětu ministra zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeiera setkání vysoce postavených diplomatů z Německa, USA, Velké Británie, Francie a Itálie. Zástupci zemí Blízkého východu však nebyli na toto fórum pozváni, i když na programu byla Sýrie.

Ministr zahraničí USA Kerry nazval jednání v Lausanne "bouří mozků" a konstatoval jistý konsensus. Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusogu v rozhovoru pro TRT Haber sdělil, že "schůzka o Sýrii v Lausanne nevedla k dohodě o příměří" a že "názory účastníků se rozcházely na tom, co je třeba udělat jako první: dosáhnout příměří nebo oddělit teroristické skupiny od umírněné opozice." Nic jiného se ani podle Cavusoglu "nepředpokládalo". Ministr zahraničí RF Sergej Lavrov zase v předvečer Lausanne sdělil, že Rusko se nechystá předložit na setkání žádné nové iniciativy, ale uskutečnil setkání tête-à-tête se svým americkým protějškem Kerrym, na němž, pravděpodobně, hovořili o situaci v Aleppu a vyhlídkách na vymezení teroristů a opozice. Lavrov zdůraznil, že podmínky příměří v Sýrii a urovnání konfliktu jsou již zformulovány v rezolucích Rady bezpečnosti OSN a že právě na jejich realizaci je třeba pracovat.

Zda budou v tomto směru následovat odvetné kroky ze strany USA, nikdo neví. Už jen proto, že, jak uvedla oficiální představitelka ministerstva zahraničí RF Marija Zacharova, konání dvoustranných schůzek (a takové setkání Lavrov - Kerry se v Lausanne konalo - S.T.) je už "nedílnou součástí víceúrovňových diskusí o syrském problému", ne bilaterální summit.

V tomto případě má zásadní význam pozadí geopolitické charakteristiky Blízkého východu. Nadále trvají nesčetné konflikty, které zasahují alavity, Asyřany, drůzy, blízkovýchodní křesťany a další etnické a náboženské skupiny. Kromě Sýrie probíhají závažné události v Jemenu, byl zahájen útok na irácký Mosul. Američtí experti tvrdí, že útok na pozice DAEŠ v Mosulu "má nyní pro Washington vyšší prioritu než humanitární pomoc Aleppu a politické transformace v Sýrii". Pokud je tomu tak, pak mohou USA využít jednání o Sýrii jako krytí pro své operace v Iráku a posuzovat další scénáře na celkové irácko-syrské frontě, aniž by lokalizovaly vojenské akce pouze na území Sýrie a Iráku.

Jak píše v souvislosti s tím německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung, "ani v krátkodobém, ani v dlouhodobém horizontu taková perspektiva nezaručuje rychlý úspěch vzhledem ke komplikované situaci na regionální úrovni." Saúdská Arábie, která chce v Damašku dosadit sunnitskou loutkovou vládu, není ochotná jít na žádné kompromisy s Íránem. Je zde i důležitý faktor Turecka, jež současně bojuje v Sýrii i Iráku. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že Ankara má v úmyslu účastnit se operace za osvobození Mosulu od teroristů DAEŠ vzhledem k tomu, že se Ankara obává negativních dopadů operace - statisíců uprchlíků, kteří mohou začít proudit k turecké hranici. Přičemž, pokud Bagdád a Washington odmítnou pomoc Ankary v této vojenské operaci, prezident Erdogan pohrozil použitím plánu "B", i když nevysvětlil, v čem spočívá. Ankara je také znepokojena tím, že vojenské operace v Mosulu se mohou účastnit ozbrojené formace Kurdské strany pracujících, kterou Turecko považuje za teroristickou organizaci a neohlíží se ani nalevo ani napravo na Bagdád.

Takže mnohostranné rozhovory v Lausanne o Sýrii mohou být předstupněm velké konference k vyřešení mnoha dalších problémů na Blízkém východě. Je pravda, že bude velmi těžké dosáhnout kompromisů, které budou všem vyhovovat, ale je to lepší než bojovat donekonečna. Je třeba poukázat na to, že řada dohod v rámci poválečného systému Versailles-Washington určila do značné míry umělé hranice nových států v zájmu vítězných mocností a že ignorovala historické, etnické, kulturní a jazykové faktory. Jak tomu bude nyní? Prohlášení, jež byla učiněna po schůzce v Lausanne, do událostí moc světla nevnášejí. Ale jen pro tuto chvíli.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

18 komentářů :

 1. america najde vzdy nejakou lez jiz vydava za pravdu cerna je bila zname neni to nic noveho Porad dokola stejna pisnicka ,ze se nestydi ten Kerry porad dokola opakovat blbosti ktere dostava od WOLFOVITZU PERLU A DALSICH SOUKMENOVCU KTERI SKUTECNE RANUJI AMERICU

  OdpovědětVymazat
 2. ano je mi blujno z te zidoameriky
  chef

  OdpovědětVymazat
 3. Americe jsem začal věřit, když začala prostřednictvím Kerryho přesvědčovat Británii, aby zůstala v EU. To byl pro mne rozhodující okamžik. Rusku jsem přestal věřit, když zahájilo vůči EU rozkladnou mediální kampaň. Další vývoj mi mé rozhodnutí jen potvrzuje. Rusko se ukázalo neschopné přijít s jinou taktikou, než se zachováváním selhávajících struktur a jejich nesmyslnou vojenskou podporou mající za důsledek jen další zcela zbytečné ztráty na životech a majetkové škody. USA prosazují politiku demokratických reforem nestabilních zemí, Rusko naopak násilné prosazování moci v regionech těhotných zásadními změnami. Sýrie je humanitární katastrofa, které se dalo předejít takřka v úplném rozsahu tím, že by Syrská vláda namísto bojů, zvážila závažnost situace a vyhlásila a uspořádala mimořádné volby už v počátcích Syrského povstání. Volby se budou konat se zpožděním 5ti let, ve válkou zničené zemi. 5 zcela zbytečných let naplněných ničením a proléváním krve.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi nikdy nezacal verit a neprestal verit ty jsi proste jen jednoduchy pouzitelny idiot ktery nema svuj nazor jen papouskuje noviny
   a media kde pracuji stejni lide jakko ty za komunistu zvani oportuniste .A je-li Lybie Irak Syrie a dalsi desitky zemi kam sahla jejich ruka a kde desitky let trava neporoste a miliony mrtvol tvuj sen potom se tam nekam odstehuj je tam ted spousta volnych bytu ,jen vymalovat a zavest proud .A nezapomen pustit do sveho nekde v teploucku ty negry co tahnou do Evropy mozna ze te ani nepodriznou

   Vymazat
  2. Není vám rozumět, hovoříte k nám cizí řečí, tou propagandistickou. Činíte tak záměrně nebo to máte v hlavě pomyškované?

   Vymazat
  3. A hle dalsi pablb se probral z mrakot

   Vymazat
  4. Je to doopravdy Čambor nebo pouze nacistickými agenturami ČTK, ČT, ČRo (potažmo Nova) dálkově ovládané Zombie?

   Vymazat
  5. Tak jako 0:49 "věří" a "přemýšlejí" nesoudní povýšenci, kterým se dostává spinovaných a neúplných informací. Takové nás chtějí mít všechny a zkurvená média na tom úsilovně pracují.

   Vymazat
  6. Co to hulíš za matroš, smažko ? Sušené emerické exkremety opičáka Bombamy ?

   Vymazat
  7. Faktická: Volby tam proběhly předloni (nebo takňák)

   Vymazat
  8. Americe není důvod věřit a to z toho důvodu, že kam vlezli,tak ke kladným pozitivním změnám nedošlo.

   Vymazat
 4. Osvobození Mosulu,je jen že převlíknou islamisti do jiných uniforem.Podvod na světové veřejnosti.Za každou cenu si chtějí udržet určité území,odkud budou tlačit na Sýrii.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro 6:40: Zrovna jsm napsal neco podobneho pod jiny clanek tady - ISascke (uSSacke) bojuvky prejdou do Syrie a tam je bude Kerry nazyvat "moderatnimi rebely", tot vsjo tavarisci!
   A co se tyce nejakych "dohovoru": K cemu by jako meli byt? uSSa NAPROSTO ZARUCENE PORUSI VSE! Je to jistota! NAPROSTA! Nema to vubec zadnej smysl!

   Vymazat
 5. "5. října proběhlo na ministerstvu zahraničí Německa z podnětu ministra zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeiera setkání vysoce postavených diplomatů z Německa, USA, Velké Británie, Francie a Itálie. Zástupci zemí Blízkého východu však nebyli na toto fórum pozváni, i když na programu byla Sýrie."
  Mnichov, v. 188.3

  OdpovědětVymazat
 6. "5. října proběhlo na ministerstvu zahraničí Německa z podnětu ministra zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeiera setkání vysoce postavených diplomatů z Německa, USA, Velké Británie, Francie a Itálie. Zástupci zemí Blízkého východu však nebyli na toto fórum pozváni, i když na programu byla Sýrie."
  Mnichov, v. 188.3

  OdpovědětVymazat
 7. Americkej ksindl nechce žádnej mír.A všichni mu to žerou....

  OdpovědětVymazat
 8. anonimus 0:48 jsi úplně ,ale úplně mimo kyblík.Je vidět, že zřejmě nečteš vůbec nic a co se světového dění jsi v ryti.Tomu odpovídá také ta hodina diskuze ,raději jsi měl jít spát a ne zvraceti.Někdy mám pocit že tyto výplody někdo uměle vytváří ,protože takové keci jsou za hranici nor.myšlení

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.