Reklama

.

.

pátek 14. října 2016

Trump: Bombardovanie Srbska bolo veľkou chybou! Ospravedlňujem sa Srbom


14.10.2016 Hlavné správy

Kandidát na prezidenta USA za Republikánsku stranu Donald Trump poskytol srbským novinám Nedeljnik ako prvým z východnej Európy exkluzívne interview. V ňom „sa ospravedlnil Srbom za bombardovanie a ohlásil novú politiku voči Balkánu, ak zvíťazí“

„Bombardovanie Srbov, ktorí boli našimi spojencami v oboch svetových vojnách, bolo veľkou chybou. Srbi sú veľmi dobrí ľudia. Žiaľ, Clintonova administrácia im spôsobila dosť zla, ako aj celému Balkánu, do ktorého priniesli chaos,“ povedal Trump Nedeljniku.

Trump sa ospravedlnil Srbom za americkú, a osobitne za Clintonovu politiku voči Srbom a vyhlásil, že ak sa stane prezidentom, chce „zlepšiť naše vzťahy s vládou v Belehrade“.

Trump v svojom interview hovoril aj o vzťahoch, ktoré chce nadviazať s Ruskom vedeným Putinom, o boji proti Islamskému štátu, aj o svojich šanciach v prezidentských voľbách, v ktorých sú, ako sa vyjadril, všetky médiá proti nemu.

Pri tejto príležitosti Trump vyzval aj amerických občanov – Srbov, ktorí v značnom počte žijú v niekoľkých volebne kľúčových štátoch USA, ako sú Illinois, Indiana, Wisconsin, Ohio, či Michigan, aby vo voľbách hlasovali zaň.

Ani jeden zo slovenských prezidentov sa dosiaľ neodhodlal urobiť takéto gesto, aké učinil Donald Trump a neospravedlnil sa Srbom a srbskému národu za to, že v roku 1999 Slovensko bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN, v rozpore so zákonom o mieri i v rozpore s mravným zákonom povolilo prelety bombardérom a tankovacím lietadlám NATO ponad územie Slovenska, čím tiež prispelo k zavraždeniu niekoľkých tisícov občanov vtedajšej srbsko-čiernohorskej Juhoslávie, najmä Srbov.

Osobitne by sa čakalo, aby toto gesto vykonali vtedajší prezident Rudolf Schuster, vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda s tými členmi vlády, ktorí podporili svojím rozhodnutím agresiu proti Juhoslávii, vtedajší predseda parlamentu Jozef Migaš s tými poslancami, ktorí rozhodnutie o pomoci pri agresii odobrili. Slovo prepáčte by mali vysloviť, či napísať aj celé zástupy žurnalistov zo slovenských médií, ktorí v roku 1999 agresiu voči Juhoslávii označili za spravodlivú a zákonnú vec a mnohí z nich tak robia dosiaľ. V mene terajšej Slovenskej republiky by sa za slovenskú agresiu voči Juhoslávii v roku 1999 mali Srbsku ospravedlniť traja najvyšší štátni predstavitelia Andrej Kiska, Róbert Fico a Andrej Danko.

Donald Trump na titulnej stránke Nedeljnika: Ospravedlňujem sa Srbsku

Tí slovenskí politici a tie médiá na Slovensku, ktorí podporili bombardovanie Juhoslávie, to spravidla odôvodňovali ako humanitárnu pomoc Albáncom v Kosove, ktorí trpia pod útlakom Srbov na čele s balkánskym mäsiarom Miloševičom. Záujemcovia o bližšie zoznámenie sa s udalosťami, ktoré predchádzali bombardovaniu Juhoslávie, si môžu pozrieť dokumentárny film českého režiséra Václava Dvořáka Ulúpené Kosovo:


Zaujímavý je aj dokumentárny film, ktorý v Srbsku pripravila americká novinárka Anissa. Tá mala v čase bombardovania 16 rokov. Po čase jej nedala pokoj otázka, prečo Američania ničili Srbsko:


37 komentářů :

 1. Pokud zvítězí Clintonka,tak se nikdo neomluví Jugoslavcům.Omilostnili Miloševiče,ale omluva žádná,ani od toho zvrhlého,najatého soudu v Hágu.

  OdpovědětVymazat
 2. Je mi jedno kdo bude v Americe prezidentem. Nemyslím si že jeden kandidát je mírotvorce a druhá bohyně války. Budou li někde v cizí zemi pošlapávaná práva Ameriky a její zájmy tam, tak ji vojensky přejede jeden jak druhý Ale tímhle prohlášením mě Trump opravdu zaskočil, i když to beru jako kandidátův předvolební tah proti Clintonovic rodině. I tak pronesl něco co jsme z Ameriky ještě nikdy neslyšeli. Omluvu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas! Omluva z USA, to tu ještě nikdy nezaznělo. Že by snad přece jen byla ještě naděje?

   Vymazat
  2. 8:33
   ..to nemusí být vůbec jen předvolební tah (i když se to dá tak možná také interpretovat a dnes se to i "hodí" ), může
   to být jednoduše i normálně
   výsledek rozhovorů doma s jeho manželkou,
   která je jugoslávka...,
   proč by ona měla být jen nějaká hloupá kačenka, která je pouze na hadříky?,jak je v "tisku "
   neustále prezentovaná? co když doma tenkrát
   pěkně naštvaně řekla svoje mínění o
   humanitárním bombardování?je možné,že tenkrát dostal lekci za celou ameriku!:-)
   já bych ty trumpovic děvčata (ať už se jedná o jakoukoli z nich) vůbec nepodceňovala!
   j.

   Vymazat
  3. Ivanka jiz neni Ivanka jmenuje se zidojmenem konvertovala do zidoviny pozor (ma 3 zidodeti a vse na prani rodiny jejiho manzela Hebelsteina

   Vymazat
  4. Já to vím ,ale stejně màm takový zvláštní pocit,
   že se něco i tam velmi silně hýbe!
   že by svědomí?
   j.

   Vymazat
  5. A zase má pravdu Donald! Po kolikáté už? Nemám žádný zvláštní pocit. Donald má zkrátka pravdu. Není to žádný myslitel, vzdělanec, Bc ani Mgr, používá jen zdravý selský rozum, a ten je většinou pravdivej. Takovej normální, nenafučenej, a nepoplatnej zkorumpovanejm lotrům. Proto na něj vyhrabávají kdejakou špínu, například ta o těch ženskejch ( kterých obrovská fůra leze do postele chlapům jako je on tak vehementně, že je musí odtud vyhazovat) to bylo maximálně zoufalý a trapný. Vyhrabávat věci starý 10 až třicet let? To se mají vyhrabávat na každýho? Třeba jak šidili ostatní při hře v kuličky a tím pádem to mají v krvi? Politická šaškárna. Jestli má zvítězit zdravý rozum, musí zvítězit Trump. Ten je zárukou změn - jinak zůstane vše při starém.

   Vymazat
 3. Trump se svými chybami působí jako člověk snad i skrývající aspoň zrnko empatie. Clintonovou klidně mohl vyrobit plastický chirurg z balkánské řeznice, nebo z robota. Lidskost netřeba, k dosažení kariéry stačí přesně přehrát přidělenou roli. To má systém rád. A jen malý rozdíl stačí, aby jaderná válka přece jen byla.

  OdpovědětVymazat
 4. Omluva? A to je všechno? Postavit hlavní viníky před mezinárodní soud a nejvyšší tresty za statisíce mrtvých!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co Havel a krvavá Madla s Hillery?Na nás zapomněl?

   Vymazat
  2. preci se nebudou soudit ve svem vlastnim soudu!!!������

   Vymazat
 5. Kdypak se omluví naši viníci? Havel, ten už se ze záhrobí neomluví, ale mohl by se omluvit Zemák, on předsedal vládě, která dala souhlas k přeletům amerických smrťáků přes Česko. Co myslíte, udělá to? Najde tolik odvahy co Trump? Trumpa podpořil, tak by ho měl v tomhle napodobit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V žádném případě, tehdy ani nyní, nejde jen
   o "Zemáka". Všichni jsme na to (na vstup do NATO a následné bombardování Srbska) tehdy "zírali s otevřenou hubou" a většina z nás na to tak "zírá" dodnes.
   K připomenutí dopis Štěpána Kotrby z r. 2003:
   http://blisty.cz/art/12672.html

   Vymazat
  2. Ty schválené přelety bombarďáků Olbrajtové a spol. nad naším územím, bylo naše poděkování za to, že v roce 1938 bylo připraveno 50.000 Srbů pomoci naší zemi proti Němcům.

   Vymazat
  3. i kdyby se zemak a dalši omluvili tak mrtvim nepomužou jedine mezinarodni soud ale jak vidi každej kdo ma všech pět pohromadě ten rozhoduje podle toho jestli se do ružova vyspal a jestli bude rano milonova vyplata a to se bohužel sejde malo kdy a tak spravedlnost nechavaji spat moc dobře vědouce že na ně nikdo a to stoprocentně nemuže a jestli to někomu připomina česko tak podobnost je čistě nahodně nahodna

   Vymazat
  4. On tech svetlych okamziku nema asi mnoho chlast zdarma a nocnik mu nosi Nocnikar ,a ten charakter to je taky za 0 je to jen hochstapler co sel s dobou jak rikal Gusta oportunista

   Vymazat
 6. tak to je frajer prvni vysokej politik z usa co jse omluvil za svinstvo co napachaly

  OdpovědětVymazat
 7. Nato a ti, co ho podporovali by se měli stydět za agresivní válku a rozbití Jugoslávie. Co by ale zrůdy neudělali kvůli majetku, že ?

  OdpovědětVymazat
 8. Jiří Jírovec14. října 2016 11:59

  Za minulost se omlouvají jen slabí, mocní nikdy. Proto se tak usilovně omlouváme za vysídlení našich milých krajanů.

  Historici mohou události vysvětlovat na pozadí mocenských vztahů a geopolitických zájmů. Raději to nedělají,protože proč dráždit publikum tím, že rozvrácení Jugoslávie bylo částečně v zájmu v Německa a oslabení vztahu Ruska a Srbska v zájmu USA.

  Podstatnější než omluvy by byla opatření, aby se historie nemohla opakovat.

  Jenže to nechtějí mocní připustit. Proto se do nekonečna opakuje osvědčený rituál rozvracení: Vybere či je vytvořena "opoziční skupina", označená jako umírnění nebo demokratická. Dojde-li k demonstracím, odsoudí se reakce té které vlády a je zaděláno na průšvih.

  To se stalo v Kosovu a děje na Ukrajině i v Sýrii, kde Západem podporovaná skupina dotáhla svoji umírněnost ad absurdum, tedy k rozvratu podstatné části země a útěku nějakých 9ti miliónů lidí.

  Je-li nutno, do hry vstupují i (pseudo)snahy o mírové řešení. Když se podíváme na "mírotvorectví" USA zjistíme, že vždy obsahuje pojistku, která umožňuje pokračování války.

  Kosova se týkala dohoda z Rambouillet. Tu nemohl Miloševič podepsat, protože by znamenala konec srbské nezávislosti.

  Albrightová tehdy kroutila ruce zástupcům Kosova, aby podepsali, přestože v ní nebylo právo na odtržení Kosova. Tím se stal Miloševič bořitelem mírového procesu a dlouho plánované bombardování mohlo začít. Rambouillet bylo zapomenuto a "poražené" Srbsko nakonec podepsalo dohodu, která byla daleko mírnější než ta předchozí.

  Na Ukrajině a v Sýrii byl použit trik s příměřím. Rusové a Američané se dohodli, ale USA obratem ujistily své spojence, že pokud příměří padne, dodají jim zbraně.

  Na Ukrajině dostala kyjevská vláda signál, že může pokračovat se svou politikou proti Rusku. Příjemce instrukcí i zbraní tam byl jasný.

  Horší to je v Sýrii. Původní "umírněná" opozice se tam totiž ztrácí mezi dalšími zájmovými skupinami. Několikadenní příměří umožňuje udělat inventuru a objednat další zbraně. Západu na mrtvých nezáleží, pokud to nejsou jeho vojáci.

  Když selže všechno ostatní, vytáhne se starost o civilní občanstvo a navrhne bezletová zóna. To je ambivalentní opatření. Může být zaměřeno na ochranu vlastního letectva, aby nemělo ve vzduchu protivníka. Nebo je, jako v Sýrii, zaměřeno proti Rusům a Asadovi, protože bez letectva nemohou vyhrát a přestávka v bombardování umožní dozbrojit ty skupiny, které Západ podporuje. Výsledkem je, že bude válka dál pokračovat.

  Propaganda vždy vyrukuje s lidskými právy, bombardovanými nemocnicemi a poraněnými nebo mrtvými dětmi. Nás, povahy holubí, utrpení druhých v podstatě nezajímá a vlastně ani nemůže, protože jsme před informacemi chráněni.

  Irácká Faludža byla již dvakrát totálně dobyta, ale svět je díky ohleduplnosti americké armády chráněn před pohledem na to, co takové vítězství obnáší. Rozhořčení nad násilím je totiž zapotřebí schraňovat na pravý čas a proti správnému cíli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Jírovec.
   Perfektní,upřimně poděkuji.

   Vymazat
  2. Pane Jírovče,
   velmi dobře analyzováno
   -to je fakt hrůza-
   j.

   Vymazat
 9. Když jste pacifista, tak je všechna válečná tématika ponor do septiku.

  OdpovědětVymazat
 10. Kdy už konečně pochopíme, že kapitalismus je ešče věčí sviňa jak socialismus? Protikapitalistický odboj klepe na dveře! Otevřeme mu?

  OdpovědětVymazat
 11. Ceska rodacka Krvava Madla,se stala majitelkou Kosovskiho Telekomu a byv.gen.W.Clarke skoupil Kosovske Uhelne Doly....tak se plni americky sen,kuci cessti !!Ale socialismus to byl ta kurva !! Jebli Cechacci !!

  OdpovědětVymazat
 12. V prvom rade by mali USA aspoň čiastočne kompenzovať škody. A čo sa týka našich ex-politikov? Niektorí iste pamätáte, ako sa Kanis v TV okúňal priznať, že súhlas na prelety amerických bombardérov naša vláda podpísala zpätne. Oni zrejme prelietavali iba tak.

  OdpovědětVymazat
 13. J.J. Najreálnejšia realita.

  OdpovědětVymazat
 14. Důležité je vědět, že USA se přidaly ale později. Zničení Jugoslávie je německý projekt. „Německá tajná služba vedená Klausem Kinkelem začíná v roce 1981 intenzivní kampaň k rozvrácení Jugoslávie“ (E. Schmidt-Eenboom, Der Schattenkrieg, Econ Verlag, Düsseldorf 1997). Na hledání podrobností nemám čas ani sílu, kdo má zájem ať si dá do vyhledavače třeba judr diplomat Miroslav Polreich + Jugoslavie + Kosovo. Před lety se našlo podstatně víc materiálu, holt internet je jáma pamětnice...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To platí pro Chorvatsko, ale v Bosně a na Kosovu to už byli Američané se svými džihádisty a letectvem!!! Za to se Trump omlouval.

   Vymazat
  2. Asi nevis ze dle dohody zverejnene Rusy Fuhrer v Nemecku VZDY musi byt projednan a schvalen USA Tato dohoda byla podepsana v dobe kdy se zacali propustet v tichosti valecni zlocinci v zajmu narodniho usmireni(neco jako Cambodia)Takze bez souhlasu USA se dnes bohuzel nikde a nikdo nejde ani vychcat

   Vymazat
 15. No i když nejspíš Donalda nenechají vyhrát, je dobře, že může nyní alespoň mluvit k Američanům a nastavovat jejich zemi zrcadlo. Ledaskdo ze zmateného stáda z toho může být v šoku. Skeptikům k americkým volbám bych vzkázala, že tato předvolební kampaň je skutečně výjimečná a Donald utržený vagón, sám proti všem, snad kromě voličů. Ale ti přece o ničem nerozhodují, to by tak hrálo. Za osobní odvahu mu ale tleskám, na jeho místě bych se asi bála daleko víc o život než o nezvolení...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Absolutne zrud okolo je tolik ze si to normalni clovek ani nedovede predstavit ,system je tak prohnily ze Donald i kdyz se podari nejakym zazrakem dostat do uradu nebude scopen tento kopec hnoje prehazet .Ta koryta klany cele rodiny poradcu lobistu atd.Platy pul milionu .Nepredstavitelne a to nemluvim o financni mafii rizenou vyhradne superzlodeji s heblem a pejzem

   Vymazat
  2. ....jen aby ho nezabili!už to udělali mnohokràt!..
   j.

   Vymazat
 16. Přátelé,
  Zapomněla jsem poděkovat panu Dvořákovi
  za film "Uloupené Kosovo"!
  film mně dojal a naštval zároveň,jsem otřesena..
  V této souvislosti cítím povinnost
  ještě vzpomenout mého milého
  dlouholetého přítele,
  vždy věrného a obětavého kamaráda na kterého se nedá zapomenout -
  pana mg. Spasoje Jovanoviče,jež na filmu
  spolupracoval, pomáhal ho tvořit ..

  Děkuji filmovému týmu z celého srdce
  a přeji srbskému lidu,našim
  bratřím a sestrám
  jenom štěstí ,mír a zadostiučinění za
  nespravedlivou a podlou válku..
  j.

  OdpovědětVymazat
 17. Donald Trump je dacan a frajer.
  Přeji mu, aby se prezidentem stal právě on. Pokud však názory, které říká, nejsou jen vypočítané, ale opravdu jeho, bojím se, že zažije zklamání (spolu s námi), protože ho americká politická galerka udusí.
  (Od Obamy jsme taky čekali mnohem víc, ale jakmile oznámili tu jeho vládní sestavu, bylo jasné,že se stal
  loutkou.)

  Donaldův viceprezident Pence jasně signalizoval, že bude mít Donald těžkou pozici. Ale teď se snad Pence sám vyřadil, a snad se už nevrátí, ale ONI mu určitě vnutí zase podobnou veš do kožichu.
  Nevím, o jakou skupinu se Donald opírá, ale musí to být velmi majetní lidé, kteří se spoléhají na to, že on splní, nebo alespoň nenaruší vizi, kterou mají vytvořenu pro zmnožení svých zisků. A co tak mimořádného vlastně od nich můžeme čekat?
  PB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. PB-omyl, Trump se opírá o "střední bílou třídu", bitou neokony a globalisty(nadnárodními hráči). Tito "hráči" v honbě za ziskem "opouští" USA ale udržují ji "demokraticky" v pocitu výlučnosti. Něco jako u nás EU. Nic nám nepatří ale jsme "svobodní". USA již také nic nepatří ale na rozdíl od nás mají moc i nad EU. Trump, Putin a Zeman mají opravdu mnoho společného, chtějí vrátit vládu svému lidu. Budeme neteční!

   Vymazat
 18. Jestli Cesky stat a cesi meli nekdy opravdoveho pritele, byli to SRBOVE vzdy a za vsech okolnosti. Neuveritelny narod. Prvni uznali nasi samostanost v 1918. Prihlasili se na pomoc za beznadejne situace pro nas i PRO NE v 1938!! V srpnu 1968 zase. A co od nas sklidili?
  Je mnoho statu kteri by meli aspon zaplatit skody. Minuly nemecky fasisti, nynejsi nemecky fasisti, USA a i my. A napravit vsechny skody!! Bezpodminecne.
  Trump se zda bejt svym zpusobem slusnej clovek, a ma socialni citeni k lidem. Doufam,ze to vydrzi jeste dlouho a furt...

  OdpovědětVymazat
 19. No, i když se nám to může zdát neuvěřitelné, i mezi bohatými lidmi se občas najde nějaký ten charakter, který po sobě nechce nechat jen zmar a potopu. Není jich mnoho, ale najdou se. Dokonce znám takové osobně. Ač majetní, sociálně zaměření lidé, ale hlavně vlastenci. Věřme, že Donald je jeden z nich a stav v jeho zemi i její špatná pověst ve světě ho upřímně trápí. Třeba první velká vlaštovka, která inspiruje další.

  OdpovědětVymazat