Reklama

úterý 18. října 2016

V čem bude Mosul jiný nežli Aleppo? 18.10.2016


Jiří Paroubek
18.10.2016  Vaše věc

Podle jednostranných propagandistických vyjádření západních mainstreamových médií ruští a syrští piloti soustavně bombardují civilní obyvatelstvo v části Aleppa, která je obležena islamisty. Je zajímavé, že ani celou OSN včetně generálního tajemníka nenapadne vyzvat ozbrojené islamisty, aby z Aleppa propustili statisíce civilních obyvatel, které v něm uvízly a nestačily se spasit útěkem.

Zdá se, že Západ nechce Asadovi a Putinovi dopřát vojenské vítězství, a tak se islamisté z Fronty dobytí Sýrie (dříve An-Nusra) podle západních médií jaksi vytrácejí, až bychom si snad mohli myslet, že v Aleppu vůbec nejsou a nikdy nebyli. Nikdo samozřejmě spolehlivě neví, kolik tisíc jich tam vlastně je, ale spolehlivě je známo, že Fronta dobytí Sýrie je zřejmě nejbojeschopnější silou islamistů v Sýrii.

Rusko žádá USA, aby oddělily zrno od plev, tedy bojovníky islamistů od ostatních bojovníků, tzv. demokratické opozice. Nelze se ovšem ubránit dojmu, že něco jako tzv. demokratická opozice vůči Asadovi vlastně neexistuje, a tak se budeme v příštích dnech, dokud syrská armáda i díky leteckým útokům, nezničí islamistického nepřítele, ze západních médií dozvídat informace o obětech na civilních osobách. zejména ženách a dětech.

V Iráku nastala chvíle, kdy se vládní vojsko, a jako jeho předvoj kurdské oddíly, pustí do osvobozování Mosulu od bojovníků IS. V Mosulu je jich pár tisíc, možná desítek tisíc. Zdá se, že západní média čísla těchto bojovníků spíše podceňují, nežli aby je přeceňovala.

Pozemní útoky na Mosul budou doprovázeny také leteckými útoky Američanů a jejich spojenců. Je třeba dodat, že Mosul je ještě lidnatější město než Aleppo a statisíce obyvatel z něj nedokázaly před zahájením bojů včas utéci. Uvidíme, zda i v případě Mosulu budou lidskoprávní organizace Západu hovořit tak útlocitně o obětech na životech z řad civilního obyvatelstva jako v Aleppu.

Také v Mosulu by bylo dobré, stejně jako v Aleppu, vyzvat islamistické bojovníky, aby propustili přes linii bojů civilní obyvatele, kteří se jinak budou za pár dní pohybovat přímo v centru bojů.

Vinu za civilní oběti v Aleppu i Mosulu nesou jednoznačně islamističtí bojovníci. Ochrana civilního obyvatelstva by i u nich měla být na prvním místě, ale bohužel není.

Pokud bude Aleppo rusko-syrkými silami zbaveno islamistů a pokud bude také Mosul zbaven islamistických bojovníků, může to znamenat definitivní obrat v obou válkách. V té irácké i v té syrské. Mohl by to být první krok ke stabilizaci obou zemí a k tomu, aby čím dál tím méně lidí v těchto zemích mělo zájem hledat svou záchranu útěkem do Evropy.

29 komentářů :

 1. Jak v Alepu, tak v Mosulu bude menšina v zájmu většiny obětována za to aby byl IS poražen na hlavu. Jenže je tu problém. V Syrii o Alepo bojují Rusko a Syřané věrní Bašáru Asadovi a u Mosulu bojují Iráčané a Kurdové spolu s Američany a spojenci NATO. No a to je ten podstatný rozdíl. Rusové a Syřané se dopouštění zvěrstev když bombardují Alepo, ale Američané, Nato a jejich spojenci+Iráčané a Kurdové jsou osvobozenécká armáda. Ve skutečnosti mezi nimi není žádný rozdíl. Holt politika je hrozná špína, špína a zase jenom špína.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Víte, s Mosulem je to jako s vyloděním v Normadii. Až když Rusové svými úspěchy ohrozili hegemonii Západu v arabském světě, rozkývaly se SS k nějaké vojenské akci proti "svým" uřezávačům hlav v Mosulu. Hrozilo totiž, že po Alepu a po osvobození Sýrie od islamistů se pozornost Rusů upře k Iráku a SS budou z tohoto regionu s velkou ostudou vyprovozeny.

   Smazat
 2. Tohle mě už také napadlo jak budou osvobozovat Mosul když je tak přelidněn. Je zcela logické, že oběti mezi civilisty budou a né malé.
  Bohužel pohled západního světa i OSN je nepochopitelně proti Ruský. Obyčejný člověk nabývá dojmu, že zatímco v Aleppu jsou zabíjeni výhradně civilisti, tak v Mosulu budou umírat zejména ozbrojenci IS.

  OdpovědětSmazat
 3. Zajatci půjdou do školy pro umírněné muslimy, kde jim budou vysvětlovat, že to prorok s tím zabíjením nemyslel až tak doslova.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale Prorok to tak doslova myslel. Přečtete si laskavě Kortán!

   Smazat
 4. jo a kdyz izrael rok dva zpatky zabil na 2000 palestinskych civilistu z toho 500 deti to nikdo ani neprotestoval ted v cr mediich kvakaji jak je to od rusu nehumani
  chef

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rozdíl je v tom že Mosul bude vyčištěn obranným paktem NATO,které je zvyklé bombardovat humáně, kdežto Aleppo je likvidováno agresívnimy vojsky SAR a bombardovány agresivnímy letadly RF.

   Smazat
  2. Děkuji Evropským hovnotám a Člobrdovi v plísni za vysvětlení. Jsem státní zaměstnanec a proto se s tímto názorem plně ztotožňuji. Bohuslav Černořiť, profesor katechizmu gymnázia Václava Havla, Prčice.

   Smazat
  3. 20:45 pan srandista??? hhh

   Smazat
  4. 20:45 spis pekny kokot dalsiho comment neni treba!!!
   chef

   Smazat
  5. mozna nam to vysvetli vseznalek honoculu !!!

   Smazat
  6. 20:45 - proč kokot? Jen vynechal z neznalosti cizích slov 5 písmenek, toť celé! Myslel tím že NATO je zvyklé bombardovat humanitárně! Nebo snad ne znáš gaunera Veškrnu a jeho pindy?

   Smazat
 5. Osvobozování města, ve kterém kdekoliv mezi místními operují vojáci, jsouce skryti či zaštítěni rukojmími, není zrovna jednoduchý úkol. To se to Američanům mistruje. Jak do Mosúlu, tak ani do Aleppa nevkročí. Zato ostouzet ty druhé, kteří tam nasazují krky na každém kroku, to oni umí. A spolu s nimi všechny ty pro-US náhle humanitární ...
  Není až tak "od věci" podívat se na krátké video z Aleppa nazvané Vzkaz syrského vojáka z Aleppa
  zde: https://youtu.be/slt87aM3Az4 (pověsili to na webu CFP)

  OdpovědětSmazat
 6. Jestli bude v budoucnu v Mosulu vyborbodovaná nemocnice letadly spojenců v čele s SSA, tak mezi 100 mrtvolama bude podle vyšetřovací komise vedená spojenci.
  90 mrtvol - vysoce postavení velitelé IS, 5 mrtvol doktorů a sester, dobrovolníků z RF, 4 mrtvoly ochranky a bohužel 1 mrtvola uklízečky, která neodešla z nemocnice i když o bombardování věděla z novin už týden dopředu.
  Závěr komise: této civilní oběti je nám velice líto a omlouváme se.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To nejsou žádné lidské oběti - jde jen o kolaterální škody!

   Smazat
  2. Ten "kolaterál" byl vždycky. Např. se pravidelně dozvídáte, že při tzv. D-day padlo asi 3tisíce spojeneckých vojáků. Ale už málokde zjistíte, že při této akci zahynulo na 14tisíc francouzských civilistů!!!

   Smazat
 7. V Alepu je nasrano 3 krat vice cizincu aspecialnich zlozek armad SS,Zabojedu,Britaniku a cele te slavne koalice na cele s insruktory ze Zidogradu. ti opravdicki urezavaci hlav tam jsou poskrovnu! A proto ten povyk kolem bombardovani...Rusove a Asadaci je hlusi kazdym dnem bez rozdilu a vsechny zucastnene vlady budou muset skladat ucty svemu lidu proc je tam nasrali!A budou padat hlavy.
  Rusove a Syrane jsou tak nasrani ze neberou ohlady na nikoho a myslim ze je to spravne. Dostali vsichni moznost odseparovat se a odejit koridory a zachranit si kuzi.-Odmitli,tak at ted nejeci...
  Ti co prezijou pozenou sve politiky pred soud a obvini je z valecnych zlocinu.Slavni US marinaci,Legion etrangere a SAS dostavaji radne na drzku!!!
  Tak at to tam Rusove rozstrili aby tam nezustala cihla na cihle a bude nacas klid...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tys nebyl nikdy ani vteřinu v armádě, nevíš, co je válka, nezajímáš se o historii či jiné obory, které by tě ze sociální negramotnosti probraly. Ale to ti nebrání blafat nesmysly. Válka je prostě válka a nejvíc v ní trpí civilisté.

   Smazat
  2. Proto bude Mosul velmi rychle dobyt. "Vytvořením koridoru", který umožní IS bezpečný přesun do Sýrie jako posila "těžce zkoušeným umírněným a jejich poradcům". Geniální tah USA, ani nebudou muset masívně bombardovat. I když norma tisíc tun na jednoho bojovníka IS se musí splnit, tak se to svede na "podminované město".

   Smazat
  3. Žádní "civilisté" neexistují, to je jen takový propagandistický obrat! Jsou jen teroristi na který dočasně nevyšel kvér, no! Proto je lepší je pozabíjet dřív něž si nějakej seženou, ne?

   Smazat
  4. Pro Miroslav Povolny.
   Podobně si to myslím také,potřebují Isisáci jinde,tak to takhle zrežírovali.Stejně bude Mosul v rukou Američanů jako dosud.

   Smazat
 8. Pohoršovali se, že oranžoví teatrálně a brutálně podřezávají americké krky. Přitom právě tito samí věděli, že oranžové a černé zrůdy jsou jejich vlastní kreatury, které budou vlastním spoluobčanům toto dělat. Jak se něco takového může dělat svým vlastním lidem? Když půjde do tuhého, totéž udělají nám, v rouše beránka, jako spojenci, jen když to divadlo spatří celý svět a rozzuří se, než pochopí, že to je divadlo, ve kterém účel světí jakékoliv prostředky.

  OdpovědětSmazat
 9. Důležité bylo, je a bude - neztratit paměť a řezat tu pokryteckou politickou a mediální bandu tím jejím dvojím metrem. Upozorňovat na to své příbuzné, přátele, kamarády, známé, vysvětlovat to dětem a vnukům. Stačí jim v diskusi, nebo při vysvětlování uvést tři případy - to je dost, aby to nevypadalo jako náhody či výjimka, ale naopak dělalo dojem, že takových případů je mnoho, že je to ze strany těchto gaunerů běžné a že tedy kritická pozice vůči nim je opodstatněná a naopak jejich obrana by vypadala fanaticky. Proto každý si zapamatujme několik nezpochybnitelných příkladů, jimiž bude vždy možné doložit proradnost části politiků a médií.
  KR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, ale kolik lidí je o tomto ochotno diskutovat? Mizivá menšina. A ten, koho to opravdu zajímá, ví většinou to samé co my.

   Smazat
 10. Anonymní18. října 2016 21:19 jo zapadni zumpa

  OdpovědětSmazat
 11. Američané už mají s dobýváním povstaleckých měst zkušenosti - Faludža duben a listopad (bílý fosfor, ochuzený uran) 2004.

  Následky:

  https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/208475-zdravi-ve-falludzi-pripomina-hirosimu.html

  http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/232819-za-defekty-irackych-deti-vraj-mozu-americania-ti-zaryto-mlcia/

  http://www.czechfreepress.cz/svet-kolem-nas/falludza-je-horsi-nez-hirosima.html

  OdpovědětSmazat
 12. USA chybí vítězná bitva, tak jí musí vyrobit .

  OdpovědětSmazat
 13. V čem bude Mosul jiný nežli Aleppo?

  V Aleppu je třeba umožnit bezpečný odchod civilistů,
  v Mosulu je třeba zajistit bezpečný odchod džihádistů.

  Takto se to sice nedeklaruje, ale mám za to, že je to podstata. Děda.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.