Reklama

pátek 14. října 2016

Volby za námi a další před námi


Luděk Prokop
14. 10. 2016
Pro nezaujaté, ničím nezatížené pozorovatele, povolební koaliční vyjednávání rozhodně nepostrádají jistý půvab. Stáváme se svědky průniků programů a účelových šarád pro vyšachování vítězů, zíráme na projevy pohrdání voličskými hlasy. A sice vzápětí po volbách. Stáváme se svědky pohrdání jak voličskými hlasy, tak i míněním voličů ze strany žebráků o hlasy. A sice těch kandidátů, kteří vyžebrali méně hlasů, než ti vítězní, a vyčůraně se dohodli přečůrat kandidáty úspěšnější, včetně těch jejich voličů.


Hned, teď. Bez ohledu na budoucí volby, a dopad na ně, spoléhajíc, že budou úspěšněji žebrat u těch ubožáků voličů příště. Lépe a radostněji, s působivějším slibováním a s přesvědčivějším lhaním. Své, nynější povolební konání namířeným za korýtky, opředou průnikem programů a těmi nejlepšími záměry - jakože ku prospěchu voličů.

A zatím, teď hned, upřednostní korýtka jistá, před vyhlídkami na nejistá a pouze „možná“ koryta budoucí. V časy prověřeném a oprávněném přesvědčení, že stejně tak činí i ostatní, více či méně „úspěšní“ žebráci o hlasy voličů, nynější i budoucí kandidáti. Oni tak skutečně i konají. Dlužno dodat - napříč politickým spektrem.

My, voliči, bychom neměli ze sebe dělat zapomětlivé trubky. Neměli bychom zapomínat předvolební sliby a jejich plnění v zaklínadle průniku volebních programů. Neměli bychom podlehnout klamu, plynoucímu z povolebních šarád okrádajících vítěze voleb o vítězství, podlehnout klamu, který nás nabádá - a těm dáme hlas a na just.

Máme čas pozastavit se a porovnat, (stejně jako učinila překvapivě jistá část voličů koalice SPD- SPO), kdo kdy a co před, nejen před těmito volbami prohlašova,l a kdo kdy a co z toho po předešlých sněmovních volbách držel a ve prospěch toho i konal.

To již není o volbách regionálních ale o volbách sněmovních. Mnohý z pozorovatelů předvolebního a povolebního dění, vypozoroval falešné sliby - revizi církevních restitucí například - a jejich negování, zásluhou „PRŮNIKU“ volebních programů natolik vyhraněných, že jakoukoli revizi vyloučil onen „průnik“ předem. Nejspíš bychom měli všechny ty strany jako ČSSD, ODS a TOP 09, odepsat rychleji, než se to děje a přifařit k nim tichou sílu KDU-ČSL, dříve, než ji stačí Čunek jeho šarmem, přímočarostí vytáhnout na horu. Čunek, kde kým, falešně napadaný falešným populismem. Málo platné, ale Bělobrádek nesporně lépe a přesněji reprezentuje tuto stranu. Úpěnlivé snahy Bělobrádka, začlenit se do dané nomenklatury v daném systému to nesporně potvrzují.

Byť neočekávané výsledky SPD-SPO, žádoucí měrou nepřesvědčivé pro účast na šarádách v daných regionech, naštěstí neumožnily jejich úspěšným kandidátům předvést všechny jejich dovednosti, podobné dovednostem úspěšných kandidátů v Hnutí Úsvit, po sněmovních volbách.

V každém případě je nezbytné ve sněmovních volbách eliminovat možný setrvačností úspěch ČSSD, nejen pro pohrdání voliči, opakovaně prezentované povolebním počínáním - ale především krajně nebezpečným přístupem amerického občana Dienstbiera k imigraci, reprezentujícím přístup celé té proradné ČSSD.

Příští volby, sněmovní volby, budou vypovídat nikoli o tom, zda se necháme ošálit průniky volebních programů, nebo zda budou o tom, jestli vnímáme zrady volebních slibů a pohrdání voličskými hlasy, potažmo pohrdání voliči. Nebudou. Budou o našem pudu sebezáchovy. Budou o tom, nakolik jsou mlhavá „populistická“ vyjádření odporu Babiše k imigraci, míněna vážně. Může být, že nejsou – absolutně. Je nanejvýš žádoucí požadovat jasné vyjádření ještě před volbami.

Příští sněmovní volby, nic si nenamlouvejme, budou o našem bytí a nebytí. V zájmu bytí nehleďme na průniky programů v současné době, hleďme na průniky programů v době minulé. Jak, kdy a kdo se stavěl k otázce imigrační tsunami. Kdo a kdy prohlašoval v této otázce jasná a nesmlouvavá stanoviska. Čím dále více je jasnější, o čem to není. Není to o populismu. Není to o nástrojích sloužících k dehonestaci politika, aniž by mu bylo umožněno polemizovat s názory a navrhovanými řešeními sloužícími k jeho dehonestaci. Názorný příklad - viz přístup k Tomio Okamurovi.

Je to o zkurvené politice, o zkurvených žebrácích o naše hlasy, je to o prolhané politice, která nás čím dále více ohrožuje. O politice, která ohrožuje naše životy a životy našich dětí.

Je to o tom, abychom to vzali na vědomí v zájmu let budoucích našich a našich dětí. Bez ohledu na průniky programů, bez ohledu na falešné sliby, bez ohledu na tolik populární popularitu, která se vyhýbá jasným a konkrétním sdělením v ožehavých otázkách.

Jsem si vědom, že tento příspěvek je velice předčasný. Nicméně sdílí mé obavy o vývoj v času příštím. Obavy, do jaké míry se nechají voliči falešnými sliby opět a znovu ošálit na tolik, že bude potlačen jejich pud sebezáchovy. Věřte, nevěřte, žádné žvanění o populismu nám určitě nepomůže.

25 komentářů :

 1. Kdy už konečně pochopíme, že kapitalismus je ešče věčí sviňa jak socialismus? Proti kapitalistický odboj klepe na dveře! Otevřeme mu?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Socialismus byl sviňa, kapitalismus je ještě větší, tak co bys navrhoval? Petr

   Smazat
  2. no přece demokracii! Jak prosté.

   Smazat
  3. No počkej, myslel jsem, že mluvíš o ekonomickém modelu. A ekonomický model "demokracie" já neznám. Petr

   Smazat
  4. Je potřeba o souvislosti ekonomiky a politiky začít přemýšlet vlastní hlavou.

   Smazat
  5. chci vyměnit byt ktery mi byl bezplatně brutalně vnucen zlimi komunisty ani odvolat jsem se nemohl takova byla těžka doba a odškodněni žadne

   Smazat
 2. Pro nezaujaté, ničím nezatížené pozorovatele, jsou volební výsledky naprosto nezajímavé.

  OdpovědětSmazat
 3. je to jak za zlateho sociku je jedno koho zvolite nakonec se qvuli zlatym korytum vždycky spoji čert s adělem a pro meně chapave ještě se nestalo že by tomu tak nebylo za sociku se tomuto spojeni řikalo narodni fronta a soudruch prasedident i kalousek babiša sernatory soudce policajty kulturni frontu nevijimaje jsou mooc dobři pamětnici přestože dělaj že oni nic

  OdpovědětSmazat
 4. Když už je řeč o parlamentních volbách, tak reálně hrozí, že předsedou české vlády se opět stane Slovák (po všech neblahých zkušenostech se Slováky v Československu), tentokrát dokonce slovenský oligarcha, s temnou rodinnou komunistickou historií, který se zmocnil velké části českého národního majetku a podnikání jen rozšířil do politiky, aby svoje impérium rozšířil do všech oblastí. Děsivá představa!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen pro upřesnění: Občanem USA se stane každý, kdo se narodí na území USA, takže Dienstbier má americké občanství protože se tam narodil, má ale samozřejmě české občanství. V minulosti se dvojí občanství vylučovalo, dokonce v předválečné smlouvě mezi ČSR a USA, ale teď je to dovoleno. Nevadí dvojí občanství u Schwarzenbergera?

   Smazat
 5. Tak u nás máme dnes a zítra DRUHÉ KOLO VOLEB DO TAKZVANÉHO SENÁTU... U nás ze všech pohádkových bytostí postoupili škodná - DŽIN a AFRÍT. Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet - jsou dohromady horší, než jednotná kandidátka Národní Fronty, takže na ně i na jejich volby a na celý Senát bzdím. Nemám totiž jinou možnost. Přejete si být uštknut Kobrou královskou, nebo Mambou černou? Ať tou nebo tou, doplatíme na to. Jedna z těch potvor nás (koryto v Senátu nádavkem) dostane. Kdo nepůjde k druhému kolu takové volby, nezemře upachtěn.

  OdpovědětSmazat
 6. Je to krása!Předseda KDU-ČSL veřejně vyzývá ženy,
  aby souložily s muslimskými migranty.Přesto lidé
  na Moravě tu jeho partaj volí.Všude jinde jsou ti
  klerikálové v menšině a na Moravě vedoucí silou.
  Zřejmě se mužům na Moravě souložit nechce a tak se
  jim politik KDU-ČSL snaží nasadit parohy.A pánové
  k tomu mlčí a ještě tu partaj volí.Bravo!
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Majevský - "Je to krása!Předseda KDU-ČSL veřejně vyzývá ženy,
   aby souložily s muslimskými migranty."
   = kdy a kde to řekl??? =

   Smazat
 7. Opět a zase se prokázalo, že volební cirkus a divadýlko kolem voleb a volby samotné jsou v ČR jen zbytečná, předražená šaškárna. Teď probíhá "povolební vyjednávání" kdy se budou členové stran půl roku handrkovat o jakýsi zasedací pořádek, vedle koho sedět jo, vedle koho sedět ne, s kým jo a s kým ne, a skákat si po krku. Aby dokonce musel vítěz voleb do opozice jako se to stalo v Plzni - která je zvlášť známá prolezlostí klientelizmem a korupcí - je paradox, který nemá v normální společnosti obdoby, a který opět a zase a znovu potvrzuje, že volby v ČR vůbec nemají smysl. Je to jen pravidelně nalajnovaná šaškárna, která se "dodržuje" ale pak to intrikáni a špinavci uspořádají tak, aby u koryt a vesel zůstaly ty samé vši. V tom je to stejné jako za totáče, změna je jen v tom, že "vláda jedná strany" je rozesraná do několika stran, a u koryt jsou stále ty samé. A pak se někdo diví, proč tak nízká volební účast? Co by se stalo, kdyby k volbám nešel nikdo - stalo by se něco? Ušetřené miliony by se mohly rozdat potřebným.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Občas také přemýšlím nad kampaní totálního bojkotu voleb občany. Protestně to můžeme zkusit při volbách do EU, bude-li nám to ještě "dáno". PS. děkuji za změnu stylu.

   Smazat
  2. (Miroslav Povolny 14.října 2016 22:25)
   - Bojkot voleb? Když se podíváte na trvale klesající volební účast, mělo by Vám být jasné, že to je zbytečný návrh. Nemluvě o tom, že je infantilní.
   Možná byste spíše měl přemýšlet o tom, co tu napsal Ivan David /http://www.novarepublika.cz/2016/10/ne-jakepak-naroky-viteze-ano.html/ i o tom, že text pana Prokopa možná neumístil vedle toho svého čirou náhodou.

   Smazat
  3. Pane Kopecký, vysvětlete euro poslancům, že jsou zvoleni z 80% infantilními ne-voliči, neboť nemají jinou možnost jim naznačit nesouhlas s EU. Již jednou jsem Vám psal, že jsem za komunistů nevolil. Tehdy nás "infantilních" nebylo ani %. O tom, co napsal pan David, přemýšlejte Vy! Až jej pochopíte, zjistíte že "síla a slabost politického subjektu" spočívá v hlasech "souhlasu i nesouhlasu". Není to na Vás moc složité?

   Smazat
  4. PS.-jak se eliminují "nesouhlasy", je technika moci a ta je obzvlášť zajímavá ale tu asi znáte.

   Smazat
  5. (Miroslav Povolny)
   Nezlobte se, ale při nejlepší vůli nechápu, co chcete říci. Vy to víte?

   Smazat
  6. 12:06-tak trochu polopatičtěji. Legitimita každého politika a politického subjektu je úměrná hlasům získanými k možným získat. Čím větší je rozpor "vítěze" od nadpoloviční většiny oprávněných voličů klesá jeho legitimita. Až posud doufám rozumíte. Co s legitimitou, kdy vítěz získá do 10% oprávněných voličů? U nás jsou to euro poslanci a senátoři. Nedávají občané signál, že nechtějí EU a senát? A teď ta "technika moci". Proč myslíte, že vládnoucí síly si nepřejí přímý střet referendem? Protože ví od "infantilních" ne-voličů, že by prohrály. A to je ta technika moci, "milý Wotsone".

   Smazat
  7. (12:50)
   1) Jistě, s nízkou legitimitou senátorů a europoslanců máte pravdu. Ale co z toho?
   Bernie Sanders má sice vysokou legitimitu (cca. 13 miliónů hlasů), ale presidentem nebude.

   2) Interpretovat samotnou neúčast občanů ve volbách jako "nesouhlas" je sporné. U kolika z nich jde o nesouhlas a u kolika o pouhý nezájem? Můžeme se jen dohadovat. Vaše interpretace se mi jeví jako pouhé "zbožnění protestu" an sich.

   3) (Nejspíš se mnou nebudete souhlasit, ale) přát si rozpad EU (narozdíl od NATO!!) je velmi nemoudré. Ten by totiž posíli nadvládu nadnárodních korporací nad národními státy. A v případě vystoupení z EU bychom nepřestali být kolonií. (Cf. Jan Keller, Ilona Švihlíková, Jiří Šteg, ...)
   V obecné rovině by rozpad EU znamenal jediné: další oslabení politiky na úkor ekonomie.
   Velké Británii (tedy Angličanům, Skotům, Irům a Velšanům) vystoupení nemůže přinést žádný prospěch. Většina lidí tam to ví nebo tuší.
   EU je nezbytné DEMOKRATISOVAT(cf. Varoufakis, DiEM25). Nebo je snad možné vybudovat demokratický stát v nedemokratické Evropě? (Takovou pitomost si mohou myslet Okamura a jeho vyznavači.) Který politický subjekt to ale má dnes v programu?

   4) Nic proti referendu. Dříve nebo později jistě uzákoněno bude. Jenom v něm nehledejme spásu. Všiml jste si mizivého zájmu o veškerá dosavadní místní referenda (tedy hlasování o věcech, do kterých lidé "vidí")? - je výrazem nesouhlasu anebo spíše politické ignorance?

   5) K síle a slabosti politických subjektů, o které mluvíte výše, bych staromódně doplnil: jde o PROGRAM. Babišovo PSEUDOPROTESTNÍ hnutí nemá zájem mít skutečný program a proto se nestane nemůže stát dominantní politickou silou.
   Zavedené strany se pak takovou silou nestanou dokud své programy nebudou schopny a ochotny prosazovat. (V tomto punktu odkazuji na tezi Zbořila a Bystřického o "pravidle prázdných dohod":
   http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/politika/zboril-pravidlo-prazdnych-dohod-a-dalsi-podvod-na-volice/)

   6) A nakonec to základní: naděje na vybudování něčeho jako "demokratický kapitalismus" jsou liché.

   Smazat
  8. Pane Kopecký, Bernie neměl v klání nejvyšší počet volitelů, tak nevím proč jej zmiňujete. Nepřeji si rozpad EU, chci aby nejvyšším orgánem byl summit nejvyšších představitelů národních států, ne "vláda EU". Ani NATO mi nevadí, bude-li bez USA a Turecka a bude "jen" udržovat mír mezi členskými státy. Nejsem a nebudu volič Babiše ale zdá se mi, že jediný naplňuje Masarykovsko-Baťovské pojetí republiky. Vaše "základní nakonec" je zajímavé, takové "Trockistické"..

   Smazat
 8. ja nevim nad cim premyslet pokud neodejdeme z eu tak nam africany casem vnutej tak me zadne predvolebni sliby nezajimaj referendum ma v programu SPD tak neni co resit kdo skodi ceske zemi stavajici vlada ani kscm neni k voleni

  OdpovědětSmazat
 9. Z voleb se stala fraška. Při této účasti má vítěz zhruba 10% hlasů obyvatel. Jakákoliv diktatura uspokojí dalekovíce občanů. Pak se nelze divit, že několik set vítačů ovládá celou politickou scénu.
  Zhruba na každého jednoho volnomyšlenkáře je potřeba jeden tajný, protože za této situace občan musí neustále platit za údajné chyby přechozího zastupitelstva, to se střídá často, jak roční období.

  OdpovědětSmazat
 10. konečně černoprdelnici vyhrali no a proč protože vatikan a tomu se neodmlouva když konstalace nezajmu přesahla hranice neplatnosti a kdyby soudruh zeman neseděl na hradě s požehnanim lotra duky z vatikanu a měl kouska cti v těle tak to okamžitě dekretem zruši bez nahrady a okamžitě vyhlasi referendum o odtrhnuti od černoprdelni moravy

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.