Reklama

úterý 11. října 2016

Washington Post: „Pentagon začíná v Sýrii ‚tajnou‛ válku nízké intenzity.“


Mike Whitney
11. 10. 2016          zdrojpůvodní zdroj
Minulou středu posuzovali na společném zasedání představitelé vlády, CIA a Sjednoceného výboru náčelníků štábů možnost omezených vojenských úderů na syrskou armádu. Jednou z možností, jak obejít zákaz Bílého domu ohledně bombardování syrské armády (tzv. Asadova režimu) bez rezoluce RB OSN, by mohlo být uskutečnění tajných vzdušných útoků.


Mike Whitney, autor textu publikovaného ve Washington Post, konstatuje, že syrská válka tímto vstoupila do nové, daleko nebezpečnější fáze, hrozící katastrofálním konfliktem mezi USA a RF. Tato nová „kapitola“ konfliktu je dítkem ministra obrany Ashtona Cartera, jehož bombardovací letka zabila u letiště Dejr-ez-Zor 62 syrských vojáků a tím ukončila tak těžce dosažené příměří. Carter a jeho generálové vždy odmítali dohody obou ministrů zahraničí o příměří, protože to by vyžadovalo „spolupráci s Rusy v oblasti vojenství i speciálních služeb“. Přišli by tím také o možnost zásobovat „své“ džihádisty. Toto „chybné“ bombardování jim rozvázalo ruce a Carter mohl začít hrát svou hru bez sankcí prezidenta.

Množství analytiků se domnívá, že přímá konfrontace mezi oběma velmocemi rozpoutá jadernou válku, i když je otázkou, zda to bude Carter skutečně riskovat. Spíše se lze domnívat, že hodlá vést válku malé intenzity, rukama svých syrských loutek, která donutí Putina zvýšit ruskou účast v bojových akcích. Rusko se tím hlouběji zabředne do konfliktu. Washington Post ve svém úterním vydání informoval o tom, že se o víkendu možná sejdou nejvyšší představitelé národní bezpečnosti v Obamově vládě kvůli posouzení variant posunu v Sýrii.

Posuzované varianty zahrnují bombardování vzletových drah syrského letectva křídlatými raketami a jinými prostředky dálkového odpálení z letadel a lodí koaličních sil. Samozřejmě lze podotknout, že zmíněné bombardování letiště Dejr-ez-Zor už zahájilo akci „vojenské údery USA po syrské armádě“, stejně tak naprosté zničení dvou mostů přes Eufrat v minulém týdnu, které mimochodem ztížilo útoky na upevněné posty ISIL ve východní části země. Stejného druhu je minometné ostřelování ruského velvyslanectví v Damašku džihádisty. Carterův plán se tedy už uskutečňuje – bez ohledu na sankce prezidenta.

Komentátor stati na ruském serveru uvádí dále část memoranda zaslaného Obamovi skupinou spolupracovníků rozvědky, v němž upozornili na to, že vysoce postavený představitel Pentagonu veřejně demonstroval upřímný skepticismus ohledně klíčových aspektů smluv mezi J. Kerrym a S. V. Lavrovem. Ruský ministr zahraničí je pro televizi NTV dne 26. září komentoval neobyčejně nediplomaticky upřímně, když řekl, že armáda USA neposlouchá svého vrchního velitele. Rozpory mezi Pentagonem a Bílým domem vystoupily během rozhovorů na povrch. Washington Post upozornil také na to, že podle slov jednoho z úředníků se zvýšila podpora bombardování ze strany CIA a Spojeného výboru náčelníků štábů oproti loňskému roku. Je to velmi špatná idea. Podobně jako podporovat sunnitské extremisty či posílat protiletadlová raketová zařízení šíleným fanatikům. Někdo z nich může tyto „hračky“ využít k sestřelení amerického nebo izraelského dopravního letounu.

W. P. také informoval o tom, že náměstek J. Kerryho Antony Blinken oznámil, že Američané chtějí Rusko v Sýrii „finančně unavit“ metodou postupného roztáčení násilí, což ho přinutí k tomu, aby prodlužoval lhůtu vojenské přítomnosti Ruska v Sýrii a zvětšoval ji. Zatím je Rusko úspěšné, což může jeho nepřátelům „vynést“ riziko masivní odvety.

Poznámka autora: Rusko publikovalo varování Pentagonu, ve kterém se praví, že nepřátelské letadlo ohrožující syrskou armádu, bude sestřeleno. Televizní kanál Sputnik International citoval ve čtvrtek ruského ministra obrany, jenž oznámil, že „radius činnosti ruských systémů protivzdušné obrany S-300 a S-400 umístěných na syrských základnách Chmejmim a Tartus může být překvapením pro jakékoli neoznačené létající objekty. Operátoři těchto systémů nebudou mít čas je identifikovat a jejich odpověď bude okamžitá. Jakékoli iluze o „neviditelných“ letadlech se rozbijí o bezútěšnou realitu. Igor Konašenkov také upozornil „horké hlavy“, že Rusové přijali nezbytná opatření pro vyloučení jakéhokoli opakování incidentu v Dejr-ez-Zor.

Text převzatý z ruského serveru upravila Alena Mikulášková                                            

20 komentářů :

 1. Všechno co má křivý zobák down :)!!!Putin forever!

  OdpovědětVymazat
 2. Je otázkou zda v případě sestřelení amerického letounu budou Američani schopni se zachovat jako Rusové při sestřelení jejich stíhačky. Nejspíš to bude neskutečný humbuk v OSN a v celém západním světě, kde se bude vykreslovat Rusko jako satan a USA jako humanitární mírotvorce, jehož stíhačky rozsévají jenom samý mír.

  OdpovědětVymazat
 3. Mám slzy v očích od smíchu:

  http://www.zemavek.sk/articles/view/putinov-husarsky-kusok

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní11. října 2016 22:58 jo skvely dobre tak zapadnim smejdum

   Vymazat
  2. Obama bude zuřit, ten to Rusům jen tak nedaruje. A co potom generálové v Pentagonu. Jenom je nepodceňujme. Zase jim něco nevyšlo. A když jim něco nevyjde jsou nevrlí a zlí.

   Vymazat
  3. Rusové žádné vrtulníkové lodě (už) nepotřebují. Zakázka byla z doby, kdy byl Krym (a Sevastopol) ještě součástí Ukrajiny, která vydírala nejenom kvůli zvyšování pronájmu, ale i tím, že na Krym pustí Američany. Ty lodě byly stejně vhodné jenom do teplých vod.

   Vymazat
 4. Že v armádě USA jsou lidi, kteří neposlouchají ani vlastního prezidenta USA je všem již dávno jasné. A když to nejde po dobrém, tak to půjde po zlém, tak jako v případě Kenedyho. Zastřelili ho a bylo hotova a válka ve Vietnamu se mohla nerušeně rozjet podle Amerického scénáře s několika miliony mrtvými a zvěrstvy s použitím chemických defoliantů a o zisk z vietnamské války financované ze státních rozpočtu USA se pak podělili bossové z vojenskoprůmyslového komplexu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen si nenamlouvejte pohadky o Kennedym .On zacal valku s Vietnamem a historie lze az se ji kpori od huby.Podrazil Kubu a nechal pobit stovky na plazi kdyz nedostali dohodnuty suport Atd jeden president za druhym valky delal a nebude to jine .Spenduji na to 54 %sveho rozpoctu jejich 12 flotil se statisici lidi na palubach krouzi kolem sveta jako jestrabi .Jsou nepredstavitelne silni je jen problem kdo veli a kdo prosadi idiotske napady.Obamma je samozrejme jen Usate toorpedo pouzity idiot to preci vi kazdy kdo sleduje cte a mysli Situace neni ruzova ,oni chteji svou nadvladu nad svetem za kazdou cenu A pozor to nejsou americti assholove co tezko plati cinzi a dlhy ,je to opet skupina a jako vzdy zide.jsou vsude stejne jako v Rusku po 17 roce po zavrazdeni cara ,jen tak verejne nemasakruji narod ktery jim dava strechy nad hlavou jako v Rusku kde zdecimovali desitky milionu lidi ,na Stalina se to jen hazi a asi byl zavrazden opet jimi.Jen byl uzasny manipulator a vyuzival jejich chtivost po moci ze je uzival ve vnitrnim boji a tim si udrzel ta leta prezit mezi tim garbagem.To zacalo Trotskym (Lewi Bronstein) a pokracovalo pres Jagodu a dalsi hromadne vrahy velitele vyhlazovacich taboru smrti ,vse vedli a ridily cele rodinne klany . Skoda psat kdo ct evi a nekteri si mysli ze to neni tak docela pravda,ale bohuzel je

   Vymazat
 5. k A 23:01

  pro US ARMY dodávala defolianty použité ve Vietnamu i západoněmecká chemička v jejímž čele stál pozdější německý prezident,..... Havlův přítel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý oslí můstek, blbečku.

   Vymazat
  2. Ale také naše Spolana Neratovice.V tomhle případě bych byl objektivní.

   Vymazat
 6. Pokud se toto potvrdí, tak to je pro Clintonku konečná : http://endingthefed.com/its-over-hillarys-isis-email-just-leaked-its-worse-than-anyone-could-have-imagined.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud se potvrdí co? ... Ti Američani ani neumí číst Anglicky. ...

   Vymazat
  2. ...Syrský režim. Veškeré úsilí by mělo být nízkoprofilové, bez oněch masivních tradičních vojenských operací, které jsou přinejlepším dočasným řešením. Zatímco se tato vojenská/para-vojenská operace hýbe kupředu, musíme použít naši diplomacii a obvyklé výzvědné prostředky, kterými dostat pod tlak vlády Kataru a Saudské Arábie, které potajnu poskytují finanční a logistickou podporu ISIL a ostatním radikálním Sunitským skupiná v regionu. Toto úsilí bude vylepšeno zvýšeným odhodláním v KRG. Katařani a Saudi se ocitnou v pozici, ve které budou muset vážit mezi jejich pokračujícím soupeřením o dominanci Sunitského světa a důsledků vážného tlaku Spojených Států. Spolu s tím, hrozba podobných, skutečných operací US bude sloužit jako asistence umírněným silám v Libyi, Libanonu a dokonce i v Jordánsku, kde jsou povstalci stále více zaujati úspěchem ISIL v Iráku.

   Nikde z textu nevyplývá, že USA financují ISIL, dokonce ani, že by ho podporovaly. Naopak - je zde vyjádřeno odhodlání vyvíjet tlak na Katar a Saudskou Arábii, které tak zřejmě potajmu činí. A hned na to, je znovu zmíněno, že Americké operace budou protiváhou proti Sunitským operacím Kataru a SA.
   Poslední odstaveček je formulovaný podivně, ovšem znovu z něj nijak nevyplývá, že by USA kdy měly v úmyslu aktivně podporovat ISIL. Dejte to do jazykovědného ústavu a pusťte na to logiky s formální logikou a řeknou vám totéž.

   Vymazat
 7. reči sú reči - ale chlieb sa je, takže toľko popísaného a USA nič ... vodu kážu a vín pijú - a tak podobne, no ... až sa rozbije

  OdpovědětVymazat
 8. Co asi bude říkat usácká podlůza, když jejich tajné letadlo někdo tajně sestřelí tajnou raketou z tajného protileteckého systému. Odtajní to?

  OdpovědětVymazat
 9. Současná hysterie západu prý vůbec není kvůli civilním ztrátám v syrském Aleppo (to je pouze komedie), ve skutečnosti se snaží vyvést do bezpečí a uchránit životy pěti tisícovek amerických instruktorů (za ně tolik bojuje jako lev nejenom Kerry, ale dokonce i finančník Soros) a životy příslušníků dvou pluků francouzské cizinecké legie (za jejich záchranu usiluje Hollande a stornovali schůzku s Putinem v Paříži).

  OdpovědětVymazat
 10. Putin a Erdogan již podepsali dohodu o plynu pres Turecko a Syrii do Evropy ! O to šlo nejvíce USA zavést z Kataru přes Sýrii plyn a to je teď v hazlu takže tam nemají ušáci více co pohledávat a můžou jsi jít hrát na svůj píseček !

  OdpovědětVymazat
 11. Smlouvy se podepisují a blázni se radují a věř, že to druhá strana dodrží. Erdoganovi se nedá věřit stejně jako US zmrdům. US hda si Turka přivine do svého sevření a dá mu jedovatou lekci a bude zase překvapení na Ruské straně. Už 2x je Turek obelhal. Jednou s plynovodem a podruhé se sestřelením letadla. Ten fór s Mistrály a egyptem by byla dobrá bouda na US sráče. Pokud je to pravdivé. Na druhou stranu co by dělal Egypt s tak provozně nákladnými loděmi a kam by potřeboval vyloďovací lodě. Leda tak pro imigranty do Evropy. Nebo, že by Israelcům opět rostla konkurence?

  OdpovědětVymazat
 12. k A 23:21 a 23:31

  to první jsem také nedávno četl- černé na bílém v knize Kritické dějiny USA a to , že Němci dodávali Američanům pro "Vietnamské účely" defolianty

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.