Reklama

středa 16. listopadu 2016

17. listopad 1889 v Československu jako „barevná revoluce“

Petr Kužvart
16. 11. 2016

Listopad sice proběhl v době, kdy se tomu tak neříkalo, ale tehdejší události měly řadu shodných rysů s pozdějšími „barevnými revolucemi“. Zejména základ v autentickém lidovém odporu, který se projevil a byl za pochodu určitým způsobem usměrněn a ovládnut vznikající oligarchií za aktivní pomoci jejích pomocníků a sponzorů ze zahraničí. Tedy naprosto autentický začátek a těžko předvídatelné, „zvenčí“ ovlivněné konce. Zvenčí nejen ze zahraničí, ale i zvnějšku víceméně spontánně vzniklého lidového hnutí.O tehdejších událostech mohu podat svědectví i závěry, ke kterým jsem následně došel, když jsem se dění přímo účastnil. Nejde tedy o kádrování událostí někým, kdo se ani špičkou nehtu tehdy neušpinil nějakou opoziční aktivitou, o to více ale takoví, když je po všem, křičí, kádrují a hodnotí. Tohle je u nás docela rozšířená kratochvíle… .

Tedy: před listopadem jsem byl činný v nezávislých ekologických aktivitách kolem Ivana Dejmala, později i v prostředí lidí sdružujících se v ekologické sekci Biologické společnosti ČSAV Brno. Poslední roky před listopadem jsem se angažoval i jinak, byl jsem mezi zakladateli Levé alternativy, šířil jsem „Několik vět“ a pracoval v nezávislých občanských strukturách. V listopadových dnech (zdůrazňuji: ještě v době, kdy nebylo jasno, jak to dopadne!) jsem začínal opoziční aktivity v jednom velkém pražském podniku a řídil tam posléze stávkové struktury.

Šlo ve své podstatě o politickou krizi normalizačního režimu, který náhle ztratil sovětské jištění a sám nebyl schopen svou moc udržet a stabilizovat se, když byl až doposledka režimem satelitním, majícím hlavní úkol: udržovat moc a vliv moskevského velmocenského centra. Postaven před realitu, že se má udržet vlastní vahou, vlastní silou, začal se rychle drolit. Šlo jen o to, co bude bezprostřední příčinou. Tohle všechno jsme ale tehdy nevěděli, měli jsme za to, že vliv SSSR potrvá a my můžeme v lepším případě projít jistou „finlandizací“.

Šlo tedy o politický převrat založený na autentické lidové nespokojenosti, která se nám dnes jeví jako dost naivní. Kdesi v pozadí široké vrstvy vnímaly naději dosáhnout všech západních výdobytků konzumerismu a vysoké životní úrovně daleko spíš, než nějaké svobody a demokratických poměrů. Moc převzala nevelká skupina politických opozičníků „na plný úvazek“ se silnými kontakty na Západ. Následoval rychlý a celkem drsně vynucovaný vývoj k postupné všeobecné privatizaci, vytváření zdání „liberálního trhu“ a postupného záměrného a chtěného vzniku privilegovaných tříd, privatizačních zbohatlíků a kompradorských skupin, sloužícím zahraničním privatizátorům. Tendence k jakékoli alternativě byly likvidovány v zárodku.

Těžko dnes – stále ještě bez dostatku spolehlivých informací – soudit o míře přímé zainteresovanosti západních mocenských struktur v ovlivňování listopadových událostí a toho, co bezprostředně následovalo. Nicméně toto zasahování a usměrňování vývoje lze předpokládat. Je ovšem problémem, svést to celé na nějaké zákulisní mocenské spiknutí. Tak se dějinné události zpravidla neodehrávají.

„Spiklenecké teorie“, nebo zpravidla spíše jen spiklenecké dohady a podezření, zpravidla absolutizují něčí vůli, jež jednoznačně musela vést k dané chtěné historické události. Ale tak tomu nebývá. Vůle mnoha různých aktérů se různě proplétají, ale také – jako silové vektory – se navzájem sčítají, krátí a kumulují, ovlivňovány reálnými okolnostmi a poměry natolik, že zhusta výsledná událost je něčím, co nikdo z jednajících nebo alespoň jejich naprostá většina nechtěla. Je reálné podezření, že potlačení demonstrace na Národní třídě chtěla využít – pokud je přímo neiniciovala – mladší generace nomenklatury k nástupu k moci. Kolují pověsti o účasti tajných služeb a Státní bezpečnosti v událostech. Nicméně nakonec se vše seběhlo tak, že to nikdo z partajní nomenklatury takto nečekal. Co čekala druhá strana je otázka. Každopádně z dostupných zdrojů lze vyčíst velkou dávku improvizace pod tlakem skutečného vývoje, který byl v těch dnech bouřlivý a překotný. Vše se celkem seběhlo tak, že lidové vzepětí mělo protipartajní, nikoli však vysloveně antisystémový akcent. Šlo o to, aby nám nevládla „rodná strana“. Nicméně privatizace všeho možného, vydávání majetků v restitucích – to tehdy nikdo nechtěl a pokud snad chtěl, tak o tom mlčel.

Iluze, nedůvodná očekávání, vypjaté ideály a nejrůznější bludy hrají v dějinných událostech vždy svou roli. Kolikrát převrství na čas i jednoznačné materiální předpoklady lidské motivace. Když je po všem, následuje vždy deziluze, vystřízlivění a také různě hluboká negace. Byli jsme zrazeni, oni nás a naše ideály prodali … . To je normální. Přímí aktéři zvratu nemusejí být vůbec těmi, kdo sklízejí jeho ovoce.

U nás došlo k rychlé obměně ve vládnoucích strukturách a pak už se pod tlakem vnitřních sil i vlivů ze zahraničí připravovala „ekonomická transformace“, která byla nevábným, ryze zištným rozchvácením národního majetku, který vůbec nebyl malý a nebyl ani ekonomicky a technicky zaostalý. Bylo, co drancovat. A lidé typu Václava Klause v tom viděli i velmi příhodnou cestu ke zrychlené „prvotní akumulaci kapitálu“ (včetně „bankovního socialismu“ 90. let) a vzniku privilegovaných tříd. Teprve s jejich stabilizací se pravicovému blouznění dostalo reálného politického a sociálního zázemí. To vše mělo svou hlubokou logiku a je otázkou, jaká reálná alternativa se nabízela. Každá byla v zárodku zardoušena.

V následných dějích po listopadových událostech je účast a vliv Západu mimo diskusi. Pro poněkud již skomírající kapitalismus byla šance účastnit se ekonomického drancování střední a východní Evropy velmi vítanou infuzí, která tento systém nakopla k další existenci.

Čím se tedy listopad 1989 u nás lišil od „barevných revolucí“? Ničím podstatným!

51 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. Také jsem čekal nějakou senzaci starou 127 let, protože o žádné revoluci z toho roku 1889 jsem doposud neslyšel. Trochu mě zklamalo, že je to chyba :-)

   Smazat
  2. Asi ta Omladina ne? Nebo jak si říkali ti šmejdi - předchůdci stohovňáků ...

   Smazat
  3. Nechci radit nijak Vás tím nenutím,malé věci řešte ruky mávnutím,nedopadnete tak jako Škrhola,nebudou Vás považovat za vo píp...

   Smazat
  4. Já jsem se také divil té neznámé revoluci z roku 1889. Nakonec jsem dospěl k závěru, že to byl překlep a šlo o rok 1989.

   Smazat
 2. Pane Kužvarte, ke své lítosti musím přiznat, že mě také zneužili, neboť nikdo z protagonistů a falešných hráčů se ani slůvkem nezmínil, že celá hra na puč byla v režii agentů CIA a KGB !! Nikdo se tehdy neodvážil ceknout o restitucích- vytváření majetkové nerovnosti na základě dědění, ani o kapitalismu !! Dubčeka nechali raději popravit v rámci fingované dopravní nehody !! A potom nás Klaus a Zeman okradli v rámci kuponové privatizace a zatražení naší repub liky do spárů NATA !!


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. Samotní prognosťáci jako Klaus, Zeman, Dlouhý, Ransdorf nebyli skuteční ekonomové, ale jen kejklíři s čísly. Něco jako meterologové, kteří vědí jaké bude počasí o 1000 let, ale nevědí zda bude zítra pršet.

   Smazat
 3. Škoda, že si to neumějí přečíst Američané. Ale třeba jim to Honolulánek přetlumočí.

  OdpovědětSmazat
 4. PAN KUŽVART JE ZDE OPĚT JEDEN Z TĚCH,KTEŘI NÁM TU POPISUJÍ MINULOST

  a ptám se

  COPAK SE NENAJDE V ČR ŽÁDNÝ INTELEKTUÁL,KTERÝ BY NÁM OVČANŮM DOKÁZAL NAPSAT JAK MÁME UTVOŘIT NAŠI BUDOUCNOST?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V ČR ne, v ČLR možná.

   Smazat
  2. Ale autor to přece říká cit.: Vůle mnoha různých aktérů se různě proplétají, ale také – jako silové vektory – se navzájem sčítají, krátí a kumulují, ovlivňovány reálnými okolnostmi a poměry natolik, že zhusta výsledná událost je něčím, co nikdo z jednajících nebo alespoň jejich naprostá většina nechtěla." Konec citátu. A tak se bude i budoucnost vyvíjet dál...třeba ne vždy (naštěstí) tak dramaticky, ale s tímto poučením beznadějně. Copak si vůbec můžeme utvářet vlastní budoucnost? Kdosi ji vytváří proti naší vůli za nás. Budeme rádi, když nebude o moc hůř.

   Smazat
  3. JISTĚ,ŽE EXISTUJE ZPŮSOB JAK UTVÁŘET VLASTNÍ BUDOUCNOST OBČANŮ VOLIČŮ

   kteři volbami předávají svoji moc Šmejdům a ti ji zcela záměrně VŽDY zneužijí.Tady je na pořadu dne jediný úkol-jak této křivárně postavit do cesty organizovanou silu voličů,anebo dokonce může dojít k tomu,že se musi najit mezi námi ti,kteři zorganizují taková hnutí a organizují se tak,že nebude možné dále z nás voličů dělat blbce.

   VOLIČI ZAČNOU ORGANIZOVAT SAMI SEBE A TAKY JEDNOHO DNE SAMI SEBE ZVOLÍ.

   Nihilismus,že to nejde bude platit do doby,kdy se najdou odvážní a cílevědomí občané,kteři to realizuji a ne jako diskutující budou obehranou deskou,která dokola breptá NEJDE TO,NEJDE TO, JSME BLBCI ,JSME OVCE.

   A TO JE TEN OMYL..

   Smazat
  4. Jedina dobra cesta bude konecne zavest Zastupitelskou Demokracii.

   Ta tu zatim nikde neni, je tu jenom Volená Tyranie, a to je rozdil. Politik cokoliv slibi, nic z toho nedodrzi a neomezene 4 roky vladne a plni vuli Lobbyistu. Pak slibi zase neco jineho. Vladnou tedy sice Elity, ale vzdy jedine Zlé a Podlé Elity, ti nejobratnejsi z lharu... Pak take vladnou Soudci, sami sebou vyvoleni (prezident to jen odsouhlasi), kteri nemaji zadnou zodpovednost pred nikym.

   Zastupitelská Demokracie se zaridi tak, ze volic bude moci svuj hlas kdykoliv behem obdobi odvolat a dat duveru jinemu zastupiteli. Jakmile Zastupitel ztrati duveru, prestane okamzite byt Zastupitel. Vyvozeni Zodpovědnosti tak budou delat volici, ne Soudci. Timto zpusobem budou vladnout jen ty nej-duveryhodnejsi Elity a budou slouzit Lidu, ne Lobbyistum. Lobbying je sice nekdy potreba, ale bude muset byt Transparentni a budou s nim muset volici alespon do urcite miry souhlasit.

   Narozdil od Přímé Demokracie, ktera je vlada Průměru, vlada Davu... (Ale stejne i pro Referendum nekdo(!) musi formulovat otazku... A jsme zase zpatky u Dobrych nebo Zlych Elit a nadrazenosti Soudcu...)

   Pujde to cele zaridit velmi jednoduse v dnesni internetove dobe, stacilo by chtit...

   Smazat
  5. Pro 21:16 Inu ano, to máte pravdu. Volby můžou něco změnit. V posledním čase se volič, napříč Zeměkoulí, pochlapil. Takže se s tím bude muset něco udělat. Buď zrušit volby a nebo je "cinknout". My se toho ještě dočkáme. :-(

   Smazat
  6. JAKO PRVNÍ A JEDNODUCHÝ POŽADAVEK VOLIČŮ

   navrhuje OSV a nejen ona,aby POLITICKÁ TŘIDA ŠMEJDŮ byla nepřetržitě donucována k dialogu se svými voliči na př tím,že otevřou jim zcela záměrně zablokované diskuzní rubriky na JEJICH STRANICKÝCH WEBECH.Toho se ti křiváci nejvíce bojí,ODMÍTAJÍ TOTIŽ PŘEVZÍT ZA SVÉ TEMNÉ POZADI A ČINY JAKOUKOLI ODPOVĚDNOST a posilají své voliče na FACEBOOK tj do lampárny-nejsou schopni totiž pochopit moderní dobu a NECHTĚJI vůbec se svými voliči diskutovat.Převládá jen podvodnická KŘVÁCKÁ politika Šmejdů z politické třidy ..Vidíte všichni,že mnoho dobrých rad,které se objeví na NR patři do diskuze na weby polit.stran.

   TY KREATURY MAJÍ Z TOHO NA ČELE SMRTELNÝ POT STRACHU.STAČI PODPORA VŠECH VOLIČŮ PRO OSV,KTERÁ TO JAKO PRVNÍ PROSAZUJE PRÁVĚ TOMUTO ODVÁŽNÉMU A OPRÁVNĚNÉMU POŽADAVKU A PAK SE UVIDÍ DÁL...

   Smazat
  7. > 13:32
   C je spravne...
   V navalu "optimismu" jste opomel variantu, kterou soucasne Elity zvolily, kdyz se jim voliči bouří...

   Ta dalsi vami nezmineno varianta je:
   VYMĚNIT VOLIČE

   Jeste pred par lety byste se tomu jako absurdnimu vtipu zasmal, ani ted vas to jeste realne nenapadlo. Jen aby vam ale nezmrzl usmev na rtech, az vase zenske pribuzne oplodni telesne obohaceni z Afriky, ze zemi s prumernym IQ 85-90 *, zato s údem jednou tak dlouhym **... Budou idealni material na ovladani, ne jako vy vzpurni vlastenci, co mate svuj narod a zemi a historii a hymnu a vladu a parlament a narodni umelce (tedy ne unholywood) a vsechny tyhle neprijemnosti, co globalistum Evropského Svazu zacaly lezt krkem...

   Lid zklamal duveru svych Vladcu.
   Takze Vlada proste vymeni Lid.

   (Idioti, kteri volaji "Nacionalismus neni alternativa" a "Stop rasismu" jim v tom ochotne pomohou...)

   Pozn:
   * https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Nations_and_intelligence&oldid=725593148
   (aktualni obsah clanku je zcenzurovan, protoze je zrejme "nekorektni" nektere veci vedet...)

   ** Mozna s tim udem je to narozdil od prumerneho IQ jen povera? Nekdo ji siri mozna i zamerne ??

   Smazat
  8. Ze vsech tech barevnych revoluci mam nejradsi tu ,Modrou. To behaji hnusny krafarensky dobytkove po meste , kricej sprostarny maval fanglema ....
   No a pak jdou domu s brekem a MAJI TO /revolucne/ MODRY POD VOKEM a i jinde !!!
   To se stava ,ze jeden spadne se schodu a nebo hrabe vyskocej a daj mu po palici a nebo se jednomu/ to neni podminka, muze jich bejt i vic , ale ty druhy obycejne vzdycky prchaji/ zasekne krumpac pod Vokem...
   Co nadelas, nahoda je vul...

   Smazat
 5. projev LHÁŘE HAVLA z prosinece 1989 :
  Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítel socialismu, že chci obnovit kapitalismus, že jsem ve službách světového imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků. Byly to všechno lži, protože brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím. Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň, sám odstoupím z funkce. Pro mně není rozhodující, s jakým slovem jsou sociální jistoty spojované, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly být daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismus.
  Za svůj třetí úkol považuj i podporu toho, co vede k lepšímu postavení dětí, starých lidí, žen, těžce pracujících, příslušníků národních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoli důvodů hůře než ostatní. Žádné potraviny či nemocnice nesmí být výsadou mocných, ale nabízeny těm, kteří je nejvíc potřebují.
  Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální otřesy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají. Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány. Toužím po takové republice víc než kdo jiný. Náš stát by už nikdy neměl být přívažkem či chudým příbuzným kohokoli jiného. Jsou lidé, kteří kalí vodu a panikaří, že se bude zdražovat. Dávejte si na ně pozor! Ptáte se s údivem, jestli bude inflace, jestli bude zdražovaní? Mnohokráte a jasné tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení, včetně dalších dokumentů a ministři na svých tiskových konferencích, že jejich úsilím je, aby přechod od neekonomiky k ekonomice byl pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoli sociálních krizí a podobně. Žádné gigantické zdražovaní nebo dokonce nezaměstnanost, jak to panikáři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme.
  Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme. Podle mého mínění nesmí náš stát šetřit na investicích do školství a kultury. Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesům, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátám základních sociálních jistot, musí naši ekonomové přijmout prosté jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné: NEJDE TO."


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. MOHL NÁM TEN LHÁŘ VYOSLIT V PROJEVU I TO

   že nás bude dnes každý měsic Guvernér ČNB okrádat na platě o 5000 a nebude se stydět okrádat a zubožovat důchodce o jim patřici 3000

   za potlesku ministra financi z ANO BUDE MI LÍP,který s tím pěkně souhlasí nebot byl ovčany k tomu zvolen a brzy jim zavře huby jím prosazovanou CENZUROU

   Smazat
  2. A nesplnil to vse do puntiku ?? Ptam se pochybovace!!
   Kuku z Havaje

   Smazat
  3. Blbec Kuku z Havaje,který se dává každý měsic okrádat o pět táců Guvnovertem ČNB si chce vylhat saám nos mezi očima.

   Prý mu naše školství narvalo do jeho duté palice piliny a ted ohlupuje nás,kteři takové pošlou do prdele.

   Smazat
  4. Je dobře si to připomenout. Hned je všechno jasnější a zřetelnější.

   Smazat
 6. Předpokládám, že v roce 1889 jste ještě nebyl na tomoto světě. Ale chybička se vloudí,jenom to optavte

  OdpovědětSmazat
 7. Rok se s rokem sešel a den smutku, zoufalého bolestného kvílení komunistických pohrobků, jejich láskyplných vzpomínek na staré dobré totalitní časy kdy terorizovali většinu národa proti jeho vůli, je opět tady.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. (20:02)
   Taky si myslím, že je lepší terorizovat většinu národu s jeho souhlasem než proti jeho vůli.

   Smazat
  2. 20:06
   Whatever... Hlavně že ty kriply poslal národ do prdele.
   Jen čekám kdy ti zoufalci jako autor a kreténi v diskusi napíší, že to bylo protizákonné :-D

   Smazat
  3. Naštěstí vývoj nelze zastavit a tak se ani nenadějeme a dočkáme se toho, že zoufale kvílet budou pohrobci nenažraného drancování lidských i přírodních sil novou chamtivou buržoazií. T

   Smazat
  4. 20:18
   Jojo. Zoufalé naděje jsou to poslední co vám ještě zbylo a co vás na kapačkách udržuje při životě. Bez této kapky naděje byste si to mohli rovnou hodit.

   Smazat
  5. K pravdě má autor článku podstatně blíž než tady ten omezený pablb-antikomunista (20:02, 20:12, 20:18). On si ani nevšim, že doba se změnila, sliby se nesplnily, naděje se neuskutečnily, lidi se odhalili, ostatní prokoukli... pablbe-trollíku, je mi tě líto už teď. Tentokrát na převlékání kabátů asi nebude čas. :-D)

   Smazat
  6. Doby byly zlé - pro některé (jako pro mě páč jsem musel chodit do práce a ještě na schůzky s řídícím orgánem kontrarozvědky a improvizovat. Je fakt že mi pomoh, páč mě udala sousedka když jsem tři měsíce nechodil do práce a on to udání ztopil!), ale pro většinu jsou horší časy teď. To já si zase nestěžuju - už 16 let jsem doma na podpoře, něco jsem zdědil a sem tam něco vyšmelím, tak co mi chybí. Jak mi kamarádi už za komára říkávali: "Ládiku, ty si umíš udělat veget!" Chycht!

   Smazat
 8. "Mladá" sereš-
  ovo biomaso 20:02, zatím ještě nejsi jeho pohrobek, ale určitě se toho dožiješ :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Běž se vyplakat do polštáře, zoufalče :-D

   Smazat
  2. Raduji se, skoropohrobku páně sereše 20:14, jelikož se blýská na lepší časy a tobě už nestačí kapesníky, když naznačuješ pláč do polštáře :-)

   Smazat
 9. Pokud si degenerovaný národ bude volit stále stej-
  né lidi do funkcí,kteří je mají zastupovat a místo
  toho je podvádí,lepší to nebude.Toho blbečka 20:02
  si vůbec nevšímejte.Vemte v úvahu,že puberťáček ne-
  může nic porovnávat.Tak na něj nereagujte.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak mi ty rudý blbečku vysvětli proč vás lidi nevolí? Proč máte komouši ve volbách pravidelně jen 10-15% hlasů? To už všichni pamětníci vymřeli nebo neumí porovnávat?

   Smiř se konečně s tím, ruďochu, že vás už nikdo nechce, nikdo o vás a vaše pomatené rudé bláboly nestojí. Šanci jste dostali a za 40 let jste ji úplně promrhali a prosrali.
   Tak už nějak doklepejte ten zbytek vašich nešťastných zbytečných životů a moc neprovokujte. Podruhé už se s vámi lidé tak jako v roce 1989 mazat nebudou.

   Smazat
  2. Ty nevzdělaný a hloupý jelito, nechápeš, že se hraje o tvůj osud, pro zlodějské miliardáře od Babiše přes Klause až po Zemana nejsi nic jen odpad, který si třebo jen trochu přikradl !!

   Smazat
  3. Ale, ale hlupáčku 20:28, to přece už dávno není věc komunistů. Jsou tu strany a hnutí, které sbírají hlasy nespokojených, nasraných, zklamaných. A těcj je dost. Zatím je sbírá dost chytře pravice, která se tváří, že pravicí není. Oni u Babišů velmi dobře vědí, že lidi u nás mají spíš levicový pohled na svět, tak je nechtějí vyplašit. Lidi zatím Babiše baští, ale všeho do času. A nezapomeň, doba je rychlá, co nebylo možné včera, dneska už možné je: Bulharsko, Moldavie, Maďarsko, Rakousko, Francie, i to Německo se kývá, Britové s tím nechtějí mít nic společného a flek na hru je tenhle americkej Trumpeta. Vítr začíná foukat jinak, tak abys nám ty zastydlej antikomi nakonec nenastyd.

   Smazat
  4. 20:28, měl jsi v hlavě bramboračku, a zdá se, že ti do té bramboračky pátá kolona ještě nas.r.ala...

   Smazat
  5. 20:28 - tak asi debile volej jiný strany, né? Co třeba ty hovade myslíš že chtěl volit bejvalej paragán co my tě smáz jedním facanem z povrchu Země - Míra Štěpán, co? No Babiše ty vole! On to řek jansě - buď KSČ nebo Babič - KSČM nikdy! Páč Babiš ty hovade, to je Akce NESPOOJENÝCH - ty bezmozáku - čteš to? NESPOKOJENÝCH občanů!! ANO 2011! S čím ty debilní demente bez mozku asi tak byli v roce 2011 nespokojení, co? S tejma modrejma a fialovejma pasákama! S Nečáskrem a Kalouskem a podobnou sbřeží!! A tak ANO, KSČM, Úsvit, Severočeši a část socanů spolus s DSSS maj víc než kripliku tvý zasraný prokapošský partaje ničemných zlodějů - tedy ODS, TOP09, lidovců a zelených.
   No a ti nikam neodejdou! naopak! vyhrajou volby a pak vám nakopou prdel ...

   Smazat
  6. Voni je teda už výhráli! Ale furt tam smrdí ten zrádnej Bohouš co vás chrání vod šibenice! Ale to se brzy změní hňupe z 20:28! Připrav si volátko vole! Drát se ti do něj pořádně zařízne a bude to bolet, hehe ...

   Smazat
  7. 20:28 - sám tě budu věšet! A pomni že drát jenž prořízne to tvý hnusný z mizerie bídných vyžraný volátko už byl v drátovnách dávno vytažen a už i rezaví! To je co? Snads nemyslel že to teprv budem někde tavit a tahat ty vole! Heh!

   Smazat
 10. 20:52
  Diskutujete tady zbytečně s narušeným Pepkem iPhone Vyskočem. Byl deset roků v júesej, krájel tam cibuli za 8 bakú za hodinu a totálně tam zblbnul. IGNOROVAT, NEDISKUTOVAT!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ooo, jaké štěstí že jsi sem Lojzo doklopýtal poučit své bezradné nesvéprávné soudruhy co mají dělat a jak se mají chovat. Co by si bez tvých cenných instrukcí počali? :-D

   Smazat
  2. Já se tak těším až se bude škrtit na drátě a modrat a já mu vypíchnu vočisko a nakrmím s ním rybičky ve svým akváriu - jupíííí! :)))) Před pověšením ho ještě nechám drškou rejt fakírskej koberec u nás ve sklepě:))))

   Smazat
  3. Vyskoč je diagnostikovanej impotentní hňup a ti co se s tímto exotem snaží bavit jsou na tom bohužel podobně!

   Smazat
 11. Jen pro připomenutí místním rudým vypatlancům, tady máme jednoho z těch agentů CIA :-D

  https://www.youtube.com/watch?v=01r2INhKZoc

  OdpovědětSmazat
 12. PROC mi nadavate (21:32) vy venkovsti omezeni HNUPOVE,
  kdyz jsem na tomto clanku vubec nebyl. O ceske Bance jsem nikdy nic nepsal a nikdo me neokrada o 5000 Kc.

  Vy se dopracujete k tak dokonalemu komunikovani, ze to bude daleko snadnejsi s opicemi na Limpopu.

  Nikdy jsem nemel v zadne ceske Bance konto.
  Okrada vas banka o pet tisic ?
  Dobre vam tak Neandtalci, mate v sousedstvi nejlepsi banky na svete a plati uroky.
  nick honolulu


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu my venkovští hnupové nic nezapomínáme.ČNB je centrální prý NÁRODNÍ banka.Ve skutečnosti odsávačka peněz z každého obyvatele ČR.

   O ČNB jste psal v diskuzi pod článkem,který jste už zapomněl,KDE JE MIMO VÁS DALŠICH DEVADESÁT PŘISPĚVKŮ.

   http://www.novarepublika.cz//2016/05/otevreny-dopis-panu-milosi-zemanovi.html

   Smazat
 13. Jen mala poznamka, ze ani u nas listopad 89, ani ostatni barevne revoluce, nezacinaji jako "spontánně vzniklé lidové hnutí" odspodu.

  I u nas i obvykle jinde nejprve zahranicni vladni NGO (FG-NGO) pripravi opozici, vyskoli revolucionare, zaplati organizaci... Pak se pridaji masy, zmanipulovane takovymi vyskolenymi vudci revolucionaru, kteri pak, opet zcela vyskolene a pripravene, vyuziji plody revoluce ve svuj prospech a v prospech tech Pánů, kteri jim tu organizaci zpocatku platili...

  U nas Havla podporovali ze zapadu. Na Ukrajine investovali americane 5G dolaru pred Majdanem...

  Arabske jaro - Clintonova vyslala "ambasadory", pote co dostala uplatky z Kataru, Soros a dalsi zaplatili a vyskolili revolucionare...

  Zadne "spontánní lidové hnutí"...!
  Profesionalni burici a jejich uzitecni idioti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:30 - To poslední je většina z nás, včetně mne.

   Smazat
 14. 17.listopadu to byla barevná revoluce s názvem „Sametová“.
  Trvalo mi několik let, než mi to docvaklo.

  Den před akcí na Národní třídě byl v Praze důstojník KGB. Policie se vyjádřila, že prý na běžné pracovní poradě.
  Na Národní třídě byl „ubit“ student Šmíd, jeho „přítelkyně“ to přes Petra Uhla poslala do Svobodné Evropy, která vzburcovala herce a studenty.
  Velitel policejního zásahu plukovník Bečvář se pak zastřelil na pracovišti (proč?).
  Václav Havel, agent CIA (sám vyprávěl. že se snimi scházel v tajných bytech), byl dosazen do vyjednávání a nakonec do funkcí.
  Že CIA s KGB v té době spolupracovaly, se ví. Nakonec i v událostech v Moskvě, kde se ovšem i střílelo.
  Že se přidalo plno lidí v dobré víře, že se jedná o poctivou revoltu, nemění nic na tom,
  že to „barevná“ revoluce, řízená ze zahraničí, byla.
  PB

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.